Test Nokia 3310

Recenzje
Opinie: 31
Opinie: 31

Nokia 3310 to telefon zastępujący na rynku wysłużoną Nokię 3210. Oba przeznaczone są na rynek tanich modeli. Fiński producent liczy na duże zainteresowanie klientów nowym produktem.


WYGLĄD I BATERIE
Producent zadbał o wyprofilowaną linię nowej słuchawki oraz o zwiększenie liczby funkcji w stosunku do modelu 3210. Nowa Nokia 3310 posiada niestety przestarzałą już baterię niklowo-wodorkową o pojemności 900mAh (dostępne są również inne modele ogniw). Jest to mniej niż w poprzednim modelu, ale przez większą oszczędność energii bateria wytrzymuje prawie tyle samo czasu: czas czuwania - 260godz, czas rozmowy-240 min. W telefonie zastosowano system znany z innych modeli o nazwie X-press-on, pozwalająca na dostosowanie telefonu do potrzeb użytkownika przez łatwą wymianę obudowy.

DZWONKI
Dostępnych jest aż 35 schematów dzwonka i 5 dzwonków definiowanych przez użytkownika (tworzonych np. przez kompozytora melodii lub przesyłanych w formie SMSów). Jak przystało na nowy model w 3310 zainstalowano alarm wibracyjny o dość głośnym działaniu i dobrej czułości.

CHAT I SMSY
Nokia po raz pierwszy zastosowała w swoich "słuchawkach" funkcję "chat" podobną do tej znanej z pogawędek internetowych. Wymiana informacji w tym przypadku następuje przez SMSy. Różnica między chatem a wysyłaniem zwykłych SMSów polega na tym, że nie trzeba za każdym razem podawać numeru telefonu odbiorcy i SMSy wyświetlane są w postaci linii tekstu na wszystkich telefonach. Wpisywanie SMSów odbywać się może przez zwykłe wybieranie poszczególnych liter lub przez korzystanie ze słownika T9 (niedostępnego w wersji polskiej). W telefonie brakuje pamięci na SMSy. Możliwe jest wysyłanie wiadomości obrazkowych (dostępnych jest 14 różnych obrazków).

GRY
Nokia znana jest z dodawania przeróżnych gier do swoich telefonów. Najsłynniejszy jest legendarny wąż (Snake). W 3310 dostępne są gry: Snake II, Space Impact, Bantumi i Pairs II. Ciekawe jest wykorzystanie alarmu wibrującego w strategicznych momentach gry, np. w grze Snake II podczas zjedzenia jabłka.

KSIĄŻKA TELEFONICZNA
Książka telefoniczna stworzona przez Nokię należy do najlepszych, z jakimi się spotkałem. Jest bardzo przejrzysta i czytelna. W telefonie niestety nie zainstalowano dodatkowej pamięci na numery telefonów, więc dostępna jest wyłącznie książka o pojemności stu numerów z karty SIM. Nowością jest zastosowanie funkcji o nazwie "Wybieranie głosowe". Jest bardzo przydatna podczas korzystania z zestawu głośno mówiącego lub słuchawkowego. Po naciśnięciu przycisku i wypowiedzeniu jakiegoś znaku głosowego zostanie wykonane połączenie do osoby zapisanej pod tym znakiem, możliwe jest przypisanie znaku tylko ośmiu numerom.

REJESTRACJA POŁĄCZEŃ
W menu "Spis telefonów" możemy dowiedzieć się o wszystkich połączeniach, przychodzących jak i wychodzących (czas, godzina połączenia). Możliwe jest też wygodne korzystanie z połączeń przedpłaconych (prepaid). Można dowiedzieć się ile zostało jeszcze pieniędzy na koncie, czy limit ma być wyświetlany na ekranie i ile kosztowało ostatnie połączenie.

WYGASZACZ EKRANU
Jest to nowość w telefonach. Po upływie pewnego czasu w trybie gotowości "słuchawki" na ekranie, który składa się z 5 linii wyświetlony zostaje wcześniej wybrany obrazek. Obrazki można wybrać spośród wiadomości obrazkowych.

PROFILE
Jak miało to miejsce w poprzednim modelu (3210) zastosowano profile w pełni programowane przez użytkownika. Dostępnych jest 6 schematów, w których możemy zmienić sygnał i głośność dzwonka, dźwięk klawiszy, wygaszacz ekranu, włączyć lub wyłączyć wibracje. W prosty sposób możemy uaktywnić dany model przez naciśnięcie przycisku umieszczonego na górze komórki.

ZEGAR
W telefonie dostępny jest zegar wyświetlany na ekranie. Dostępny jest też stoper, timer odliczający czas oraz budzik z w/g mnie bardzo przydatną funkcją drzemki. Podstawową wadą zegarka jest to, że po każdej najmniejszej utracie zasilania przez telefon np. po wyjęciu baterii trzeba od nowa ustawiać zegarek i datę.

KALKULATOR
Zastosowano prosty kalkulator, który przelicza również waluty wg ustalonego wcześniej kursu.

PRZYPOMNIENIA
Jak na telefon z dolnej półki Nokia zdecydowała się na wprowadzenie prostego terminarza. W tym menu możemy zapisać np. jakieś spotkanie, ustawić dla niego alarm, datę.

DODATKOWE FUNKCJE
Niestety ten telefon nie przyda się biznesmenom. Zabrakło tu przede wszystkim możliwości połączenia komórki z komputerem przez kabel, nie mówiąc już o porcie podczerwieni, co negatywnie wpływa na zarządzanie SMSami, pocztą elektroniczną itp.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE
Wspomniana wyżej technologia X-press-on™ pozwoliła Nokii, jak i  mniejszym producentom akcesoriów na zaprojektowanie ogromnej masy przeróżnych obudów. Telefon standardowo dostarczony jest w obudowie: ciemny granat. Producent oferuje jeszcze sześć innych kolorów. Dostępne są wszelkiego rodzaju ładowarki, zestawy słuchawkowe i głośno mówiące, baterie. Producent udziela 12 miesięcznej gwarancji.

PODSUMOWANIE
Nokia 3310 skierowana jest na rynek masowy tzn., że użytkować jej będą osoby, które potrzebują minimum funkcjonalności a maksimum prostoty. Świadczyć o tym może przycisk umieszczony po środku telefonu, z pomocą którego wykonujemy prawie wszystkie czynności. Telefon jest wciąż ciężki (jego waga wynosi 133 gramy). Dużym minusem jest brak obsługi WAP (stosowanej już w telefonach tej klasy, np. w Siemensie C35i). Moim zdaniem jest to dobry telefon dla statystycznego Kowalskiego. Biznesmeni będą musieli poszukać innych, droższych modeli. Ja osobiście polecam Nokię 6210.

Zalety:

  • Niska cena

  • Wymienne obudowy

  • Długie SMSy

  • Chat

  • Kompozytor melodii

  • Gry

Wady:

  • Brak możliwości połączenia z komputerem

  • Brak WAPu

  • Brak pamięci w telefonie

  • Brak polskiego słownika T9

Opinie:

Opinie archiwalne (31):

Komentuj

Komentarze / 31

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: