Nokia 3510 to pierwszy popularny telefon, który pozwala na obsługę nowego standardu MMS. Terminal pojawił się w sprzedaży równolegle z aparatem 3410, który obsługuje standard Java. Oba te terminale kontynuują najbardziej znaną serię fińskiego producenta 3XXX. Dwa równolegle wypuszczone na rynek terminale świadczą o tym, że Nokia jeszcze węziej "targetuje" swoje produkty. Taka polityka producenta spowodowała jednak to, że 3510 nie obsługuje Javy, a 3410 w żadnym stopniu nie wspiera MMS-ów.
Testowany telefon wyposażony był w niestandardową aktywną obudowę, która oprócz bardzo pstrokatych barw, miga kilkoma dodatkowymi diodami, gdy nadchodzi połączenie lub otrzymujemy wiadomość SMS. Na pewno nie ma na rynku telefonu, który bardziej rzucałby się w oczy. Testowane były również inne obudowy do nowego telefonu - najczęściej zawierają one elementy fluorescencyjne, czyli świecące w ciemności. Świecenie jest jednak mało widoczne i naprawdę trzeba bardzo wpatrywać się w telefon w ciemnościach, aby dostrzec, że mamy do czynienia z obudową inną od standardowej. Specjalny projekt obudowy został stworzony dla graczy - w touch pad zintegrowano klawisze, które najczęściej używane są w grach.
Wygląd zewnętrzny
Telefon do złudzenia przypomina starsze modele. Mierzy 118x42-50x18-21 mm (w zależności od założonej obudowy) i waży 105 g ze standardową baterią. Klawiatura w obudowie "active" różni się od oryginalnej - jest bowiem bardziej miękka, a klawisze pod ekranem nie są połączone. Na pewno klawiatura oryginalna lepiej nadaje się do szybkiego pisania wiadomości tekstowych, jest też bardziej stonowana, co z pewnością bardziej podobać się będzie starszym nabywcom. Dla wielu osób ważną funkcją będzie automatyczna blokada klawiatury. Włącznik aparatu standardowo jest umieszczony na górze obudowy - po jego odchyleniu można zamocować dodatkowy sznureczek służący do noszenia Nokii.
Menu
Po włożeniu karty SIM należy ustawić w telefonie datę i godzinę. Nokia nie podtrzymuje ustawionych wartości i po wyjęciu baterii całą procedurę trzeba ponowić. Zasada działania i rozkład menu nie zmieniły się w ogóle, co ułatwi "przesiadkę" na nowy model Nokii.
Spis telefonów
W pamięci Nokii 3510 można zapisać do 500 kontaktów, zawierających do 5 numerów telefonicznych (ogólny, komórka, dom, biuro, faks) oraz 3 (według producenta 4) dodatkowe informacje (do wyboru są notatka, adres e-mail, adres www oraz adres pocztowy). Każdemu kontaktowi można przypisać odrębny dźwięk dzwonka. Wszystkie dane związane z kontaktem (nawet z nazwą dzwonka) można łatwo przejrzeć niemal na jednym ekranie. W związku z tym, że Nokia ma dynamiczną pamięć rzeczywista, ilość możliwych wpisów jest różna i zależy od tego jak często będziemy dopisywać do kontaktu dodatkowe informacje.
Dla osób korzystających z numerów zapisanych na karcie SIM wygodną funkcją jest możliwość jednoczesnego przeglądania obu spisów (SIM i telefon).
Do maksymalnie 14 kontaktów możemy przypisać etykiety głosowe. Żeby wybrać głosowo numer, należy w trybie oczekiwania dłużej przytrzymać klawisz z etykietą Spis telefonów.
Każdy wpis możemy przesłać do innego telefonu jako SMS-ową wizytówkę bezpośrednio z książki.
Wiadomości
Nokia 3510, jako jedyny telefon z dolnej półki, obsługuje wiadomości MMS w ograniczonym zakresie. W aparacie tym możemy wyłącznie odbierać wiadomości multimedialne. W czasie testów, po otrzymaniu MMS-a telefon odmówił posłuszeństwa i całkowicie przestał działać. Najprawdopodobniej wynikało to z błędów w jeszcze nie dopracowanym oprogramowaniu. Obsługa MMS-ów w telefonie, który ma niewielki, czarno biały ekran, w ogóle mija się z celem. Dodatkowo tego typu wspomaganie wiadomości multimedialnych stanowi zagrożenie dla wprowadzenia tej nowej usługi na rynek. Gdy klient zobaczy MMS-a na ekranie 3510, na pewno dojdzie do wniosku, że jest to nikomu nieprzydatna usługa, a koszt MMS-a (np. 2 zł netto) to zwykłe naciąganie klientów przez operatorów.
Natomiast wiadomości SMS aparat obsługuje znakomicie. Oprócz tego, że 3510 wspomaga długie wiadomości do 459 znaków, to ma wreszcie własną pamięć na otrzymane SMS-y (do 150 wiadomości tekstowych i 50 wiadomości graficznych). Użytkownicy Nokii mogą także bezpośrednio z menu korzystać z chata SMS-owego oraz z edytora poleceń USSD (wykorzystywanych np. w Simplusie).
Dzięki standardowi Smart Messaging, posiadacze Nokii mogą przesyłać pomiędzy sobą wiadomości graficzne (których wysłanie zwykle kosztuje tyle co wysłanie 3 zwykłych SMS-ów). Model 3510 ma do dyspozycji 10 gotowych szablonów wiadomości graficznych, które później można zmieniać łącząc się np. z Club Nokia. Oprócz szablonów graficznych Nokia pozwala także na zapisanie schematów wiadomości tekstowych.
Dźwięki
Nokia 3510 jest jednym z pionierów fińskiego producenta, jeśli chodzi o obsługę dzwonków polifonicznych. Polifoniczne melodyjki stają się coraz bardziej popularne dzięki oryginalnemu, miłemu dla ucha brzmieniu.. Niestety nie będzie już ich można przesyłać poprzez popularne serwisy SMS. Nokia udostępnia już płatny serwis WAP, poprzez który można ściągnąć dodatkowe melodyjki. Polifoniczne dźwięki można też przesyłać jako MMS-y.
W standardzie użytkownik ma do dyspozycji 20 tradycyjnych dzwonków i 15 polifonicznych. W zależności od wolnej pamięci, Nokia pozwala na ściągnięcie kolejnych 15 nowych wielogłosowych utworów. Nokia 3510 nadal obsługuje "stary" standard Smart Messaging, czyli zwykłe dzwonki można przesyłać drogą OTA. Producent jednak na swoich stronach internetowych informuje, że nowy telefon jest zoptymalizowany do odtwarzania dzwonków polifonicznych i dawne dzwonki nie brzmią najlepiej (są zbyt ciche).
Profile
Tak jak każda nowa Nokia, model 3510 wspomaga obsługę profili. Szybkie wejście do tego menu następuje poprzez lekkie wciśniecie klawisza głównego włącznika na górze obudowy. Oprócz czterech standardowych profili (ogólny, milczy, dyskretny, głośny), do dyspozycji są też dwa profile "Mój styl 1" i "Mój styl 2". Wszystkie profile są w pełni konfigurowalne. Przydatną funkcją jest możliwość czasowej aktywacji profilu - np. w czasie spotkania działa profil milczy, a po jego zakończeniu (np. po godzinie ) telefon sam przechodzi w tryb profilu ogólnego.
Gry
Nokia jest wyposażona w 5 gier: Kart Racing, Space Impact II, Dance 2 Music, Link5 oraz Bumper. Dla wytrawnych graczy producent przygotował nawet specjalne obudowy, które integrują niektóre klawisze w touch pad. Najciekawszą grą wydają się być wyścigi samochodowe Kart Racing. Telefony coraz bardziej zaczynają przypominać pierwsze proste urządzenia typu GameBoy. Bardziej dla nastolatek - posiadaczek Nokii 3510 -stworzono aplikację Dance 2 Music - jej bohaterka jest "zmuszana" przez gracza do ciągłego tańca. Tak jak w poprzednich modelach, swoje wyniki można wysyłać do Club Nokia poprzez WAP.
Organizator
Choć model 3510 nie jest przeznaczony dla klienta biznesowego, to jest wyposażony w aplikacje pozwalające na zarządzanie czasem. Oprócz budzika, telefon posiada także kalendarz. Możemy w nim zapisywać notatki, które mają być powiązane z odpowiednią datą i godziną. Do dyspozycji użytkownika są trzy rodzaje terminów: przypominacz, połączenie, urodziny. Dodatkowo Nokia pozwala na automatyczne kasowanie notatek, które dotyczyły zdarzeń minionych, a wy przypadku terminów typu "połączenie" użytkownik może bezpośrednio z notatki wybrać numer.
Wygaszacz ekranu
Zgodnie z modą, ekran Nokii jest "chroniony" przez wygaszacz. Nowością jest to, że wygaszacz można otrzymywać poprzez wiadomość MMS. Jako wygaszacz może także służyć wiadomość graficzna w standardzie Smart Messaging. Użytkownik może sam ustalić po jakim czasie (i czy w ogóle) wygaszacz ma się aktywować.
Przeglądarka WAP
Nokia ma zaimplementowany WAP w wersji 1.2.1, czyli jednej z najnowszych, jakie obecnie są wgrywane do nowych telefonów. Wersja ta wspomaga np. serwisy WAP Push, czyli operator może przesyłać do telefonu strony WAP np. z serwisami giełdowymi lub prognozą pogody. WAP w tej wersji wspomaga także oczywiście szyfrowanie transmisji, a więc każdy młody człowiek będzie mógł np. sprawdzić stan swojego konta w wirtualnym banku. Najważniejsze jest jednak to, że zawartość serwisów WAP transmitowana jest dzięki technologii GPRS. To pierwszy tani model fińskiego producenta, wyposażony w możliwość transmisji pakietowej.
Bateria
Nowa Nokia wyposażona jest w ogniwo BLC-2 950 mAh Li-Ion, które pozwoliło na ładowanie aparatu co 3-4 dni przy sporej ilości rozmów (30-40 minut dziennie).
Podsumowanie
Nowej Nokii wiele osób zarzuca brak innowacyjności. Należy jednak pamiętać, że modele z najniższej półki nigdy nie wyznaczały nowych standardów w technologii komórkowej. Najtańsze Nokie dobrze się sprzedają i patrząc z perspektywy producenta, nie ma sensu wprowadzać rewolucyjnych zmian do serii, która nadal odnosi duży sukces rynkowy. Nokia 3510 oferuje młodym ludziom to, co lubią: większą pamięć na SMS-y (bo wysyłają ich setki), dzwonki polifoniczne (bo nawet za zwykłe dzwonki użytkownicy komórek są skłonni płacić 9 zł) oraz obudowy, które świecą w ciemności lub migają w rytm polifonicznego dzwonka. Dla osób interesujących się telefonią komórkową te funkcje wydają się śmieszne i niepotrzebne - dla typowego odbiorcy są one ważne, jeśli nie najważniejsze. Dodatkowo Nokia oferuje także WAP over GPRS, co może zainteresować także bardziej zaawansowanych użytkowników telefonów, którzy mają mniej zasobny portfel i nie mogą sobie pozwolić np. na model 6310 lub 8310.
Nokii można zarzucić to, że do tego modelu wprowadziła coś, co miało być obsługą technologii MMS - model 3510 nie ma kamery, nie ma kolorowego wyświetlacza, nie potrafi wysyłać wiadomości. W czasie testów nowa Nokia, po otrzymaniu MMS-a z animowanym motylem z telefonu Sony Ericsson, w ogóle przestała działać. Implementacja MMS-ów w tym modelu jest błędem, ponieważ może zniechęcić młodych odbiorców do bardzo ciekawego pomysłu, jakim są wiadomości multimedialne