Nokia 3510i to telefon, który wszedł na polski rynek trochę niezauważony. Jest to jednak bardzo ważny aparat dla samej Nokii. Po pierwsze to pierwszy fiński telefon z najniższej półki, który zawiera funkcje dotychczas zarezerwowane dla najwyższych serii. Po drugie 3510i obsługując kolorowe gry Java będzie przygotowywał młodych użytkowników na nadejście przenośnej konsoli do gier Nokia N-Gage.
Obecnie na rynku Nokia 3510i ma tylko jednego bezpośredniego konkurenta - jest to model Sony Ericsson T300. Ma on nad Nokią znaczącą przewagę - jest sprzedawany w zestawie z aparatem cyfrowym. Do Nokii 3510i nie można dołączyć aparatu w ogóle, więc osoba chcąca w pełni korzystać z radości towarzyszącej przesyłaniu wiadomości multimedialnych może czuć się bardzo zawiedziona. Nokia 3510i nie ma POP-portu, czyli nie można do niej dołączyć standardowego zestawu słuchawkowego z aparatem cyfrowym. POP-port miał być już standardem Nokii w tym roku - okazuje się, że najtańszy model tego standardu nie spełnia.
Model 3510i, wraz z modelami 3410 oraz 3650, należy do kategorii ekspresja.
Wygląd zewnętrzny
Wygląd Nokii 3510i nie pozostawia złudzeń - telefon został zaprojektowany specjalnie dla młodych ludzi. Obudowy nowej Nokii są kolorowe, świecą w ciemności lub migają w rytm dzwonka. Już w standardowej obudowie, którą otrzymaliśmy do testów podświetlone na pomarańczowo były oba boki telefonu.
Sama klawiatura również miała "młodzieżowy" wygląd. Nokia nie zapomniała jednak o ergonomii - klawisze są duże i wygodne. Wyjątkiem jest klawisz służący do włączania telefonu - jest twardy i trudny do wciśnięcia. Klawiatura jest wyposażona w automatyczną blokadę.
Sam aparat jest ciężki (waży 106 g) - tak jak wszystkie najtańsze Nokie od wielu generacji. Wielkość również nie różni się znacznie od innych, wcześniejszych modeli z tej grupy.
Główną innowacją wobec poprzednich generacji jest ekran, który wyświetla 4096 kolorów. Jego rozdzielczość jest dużo mniejsza od ekranów znanych z modeli 7210 lub 6100, co bezpośrednio wpływa na jakość odwzorowania obrazu. Na głównym ekranie możemy jednocześnie wyświetlać ulubioną tapetę, logo operatora, godzinę, datę oraz informację o aktualnej lokalizacji, w której się znajdujemy. Ekran wówczas staje się mało przejrzysty, ale każdą z tych informacji możemy samodzielnie wyłączyć.
Wadą obudowy nowej Nokii jest to, że nie jest specjalnie odporna na wilgoć i brud - telefon dla młodzieży jest narażony na więcej niespodzianek, niż telefon biznesmena siedzącego całe dnie za biurkiem.
Książka telefoniczna
Nokia 3510i korzysta z pamięci dynamicznej, więc nie da się jednoznacznie określić ile kontaktów uda się w niej zapisać. Przy zapisywaniu numeru cała procedura jest bardzo prosta. Później natomiast możemy już w wolnej chwili dopisać do każdego kontaktu e-mail, adres www, adres pocztowy oraz notatkę. 10 numerów można wybierać głosowo. Nokia 3510i nie obsługuje grup użytkowników, ale każdy kontakt może mieć indywidualnie dobrany dzwonek.
Wiadomości
Nokia 3510i obsługuje zarówno przesyłanie i odbieranie SMS-ów, jak i MMS-ów oraz starego standardu Nokii - smart messaging. 3510i ma też prostego klienta e-mail pozwalającego na szybkie wysłanie e-maila w oparciu o serwer operatora SMS-email. Edycję wszelkiego typu wiadomości wspomaga polski słownik T9.
Telefon wyposażony jest we własną pamięć na wiadomości tekstowe. Przy użyciu starej karty SIM sygnał o braku pamięci na SMS-y pojawiał się na ekranie przy 59 SMS-ach w pamięci. Dla wielbicieli chatowania 3510i oferuje znanego już z poprzednich modeli chata SMS. Nokia pozwala też na obsługę łączonych wiadomości SMS składających się z maksymalnie 761 znaków.
Konfiguracja ustawień MMS może być zdalna. Taką usługę oferują już obie sieci pozwalające na przesyłanie wiadomości multimedialnych. W edytorze MMS-ów możemy sprawdzić jaka jest objętość przygotowanej przez nas wiadomości, co jest ważne w przypadku sieci Era - gdzie cena MMS-a zależy od ilości KB.
Dźwięki
Zgodnie z modą Nokia obsługuje dźwięki polifoniczne. Standardowo wgranych jest 34 sygnałów. Kolejne można ściągać już bezpośrednio poprzez WAP lub MMS - zwykle są to dzwonki płatne, choć często można znaleźć parę testowych dzwonków, które można pobrać darmowo. Możliwa ilość zapisanych dzwonków zależy od ogólnego zapełnienia dynamicznej pamięci aparatu. Oprócz dzwonka o nadejściu połączenia może informować też wibracja. Poszczególne ustawienia dzwonków, głośności zapisywane są w 6 profilach, z których dwa od początku do końca edytowane są przez użytkownika. Aparat nie dysponuje profilem "samolot" pozwalającym na wyłączenie nadajnika GSM i granie na pokładzie samolotu w gry Java.
Personalizacja
Oprócz dowolnych zmian dzwonków aparat pozwala na ustawienie własnej tapety w trybie oczekiwania oraz jednego z 4 schematów kolorów. Użytkownik może też ustalić graficzne logo operatora - np. zamiast logo Plus GSM będą się wyświetlały dwie biedronki lub suwak. Takie logo można pobrać z serwisu WAP Nokii. Wszelkie rysunki oraz dzwonki pobrane z Internetu można zapisywać w galerii. Użytkownik może w niej dowolnie tworzyć foldery i w nich gromadzić pobrane multimedia.
Aplikacje
Technologia Java w urządzeniach przenośnych została niedoceniona przez Nokię. Obecnie fiński producent dogania Motorolę i Siemensa instalując w większości nowych modeli obsługę tej technologii. W sieci Era trwa nawet specjalna promocja Ery i Nokii, która przy zakupie telefonu Nokia 3510i oferuje klientowi możliwość darmowego pobrania dwóch gier Java z portalu Omnix. Darmowe gry są też dostępne na serwerach Nokii. Nokia chce być liderem mobilnej rozrywki i "rozgrzać" rynek przed wprowadzeniem platformy N-Gage.
Po zainstalowaniu 6 gier oraz jednego programu (w sumie 257 kB) w Nokii pozostało zaledwie 84 kB. Tak mało pamięci może jednak skłonić użytkownika do częstszego kasowania i pobierania nowych gier, co będzie się niewątpliwie podobało operatorom i content providerom. Gry napisane specjalnie dla Nokii mogą wykorzystywać dodatkowe funkcje: wstrząsy, dźwięki oraz miganie obudowy.
Przeglądarka WAP
Nokia 3510i obsługuje WAP w jednej z najnowszych wersji 1.2.1. Dzięki temu można przez nią korzystać z portalu Omnix sieci Era, który działa na naprawdę niewielu telefonach. Przeglądarka działa znakomicie. Wadą jest niska rozdzielczość ekranu, która powoduje, że na raz tylko niewielka część witryny WAP widoczna jest na ekranie. Ten sam problem dotyczy także edycji wiadomości SMS.
Organizer
Nokia 3510i, choć skierowana jest do najmłodszych klientów sieci GSM, to jest wyposażona w kalendarz z możliwością notowania terminów spotkań, zajęć lub uroczystości. Użytkownik ma do dyspozycji widok miesięczny oraz widok terminów przypisanych do danego dnia. Notatka może należeć do jednej z trzech kategorii. Samo wpisywanie terminów jest trywialne. Również w kalendarzu jest możliwość korzystania z zalet słownika T9.
Dodatkowe funkcje
Nowa Nokia została wyposażona w portfel elektroniczny, w którym możemy gromadzić własne dane na temat kart bankowych, numerów kont oraz danych osobowych. Dane te będzie można wykorzystywać podczas dokonywania transakcji zakupu w WAP-owych sklepach. Obecnie portfel może też być wykorzystywany jako bezpieczne miejsce do zapisywania różnego typu numerów PIN. 3510i jest też wyposażona w stoper, timer, kalkulator. Gdy ktoś potrzebuje innego typu aplikacji musi ją sobie samodzielnie pobrać przez WAP.
Bateria
Bateria Nokii 3510i to największe zaskoczenie. Telefon przy sporej ilości rozmów, SMS-ów oraz ciągłej niemal zabawie menu działał bez ładowania około 4 dni, co na aparat z kolorowym wyświetlaczem jest bardzo dobrym wynikiem. W testowanym telefonie producent wykorzystał ogniwo BLC-2 Li-ion. Dużą wadą jest to, że po wyjęciu baterii telefon traci ustawienia godziny i daty, co jest zupełnie niezrozumiałe przy obecnym zaawansowaniu telefonów komórkowych. Do zestawu dołączana jest ładowarka znana z poprzednich tanich modeli - dużo cięższa od najnowszych ładowarek Nokii dołączanych do wyższych modeli.
Podsumowanie
Nokia 3510i jest najprostszym nowym modelem Nokii sprzedawanym na polskim rynku. Jest sprzedawana bardzo tanio. W zamian użytkownik otrzymuje telefon wyposażony w funkcje, które jeszcze pół roku wcześniej posiadały nieliczne aparaty z najwyższej półki. Obecnie obsługa MMS-ów, JAVA, GPRS-u nawet w najtańszych aparatach nie szokuje. Nowa Nokia spełnia te najnowsze standardy. Jej największą ułomnością (ale chyba jedyną) jest niemożność podłączenia do niej aparatu cyfrowego, który w pełni wykorzystałby możliwości przesyłania wiadomości multimedialnych. Aparaty z tak rozwiązaną obsługą MMS-ów na pewno nie przyczynią się do szybszego rozwoju rynku MMS.