Trójzakresowa Nokia 3650 to bliźniaczy terminal do znanego już większości modelu 7650. Oba telefony oparte są na platformie Symbian Series 60, co pozwala na korzystanie z całkiem dużej bazy oprogramowania. Polski oddział Nokii w 3650 podkreśla właśnie możliwość jej rozbudowy o dodatkowe aplikacje, choć już w standardzie oferuje ona naprawdę dużo. 3650, obok 7650 oraz SE P800, to telefony, które oferują użytkownikom najwięcej funkcji zintegrowanych w jednym urządzeniu. Nokia 3650 pozwala m.in. na robienie zdjęć, na nagrywanie krótkich filmów, na przesyłanie wiadomości multimedialnych MMS, pozwala przeglądać zwykłe strony HTML, obsługuje pocztę elektroniczną, pozwala na odtwarzanie filmów bezpośrednio z sieci Internet oraz na słuchanie internetowych stacji radiowych. Po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania może być pilotem do telewizora lub sprzętu HI-FI. Zapaleni gracze będą natomiast bardzo zadowolenie z atrakcyjnych gier, które dostępne są już na platformę Symbian Series 60 lub Java.
Wygląd
Wygląd modelu 3650 ma prawdopodobnie wzbudzać większe emocje niż bardziej stonowany protoplasta 7650. Kolorystyka oraz kształt telefonu sugerują, że nie jest on skierowany do konserwatywnych biznesmenów. Jest on raczej przeznaczony dla osób wykonujących wolne zawody, artystów, sportowców. Ważnym warunkiem jest także to, aby osoba ta dysponowała odpowiednią ilością pieniędzy - na razie stosunkowo dużą.
Telefon jest duży 129.5x57x25.5 i stosunkowo ciężki - waży 130g. Wadą nowej Nokii jest jej klawiatura nawiązująca kształtem do starych telefonów- rozkład klawiszy jest nie ergonomiczny, choć wygodzie ich wciskania nie można niczego zarzucić. Z tyłu obudowy znajduje się prawdziwa kamera, która pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości VGA 640x480 oraz na nagrywanie krótkich filmów (około 11-13 sekund) w rozdzielczości 128x96 pikseli. Jako, że kamera jest umieszczona z tyłu, to robienie zdjęć sobie jest stosunkowo trudne. Filmy po zainstalowaniu najnowszej wersji rekordera ze strony Nokii są nagrywane z dźwiękiem. Z boku telefonu znajduje się port podczerwieni. Telefon wyposażony jest w identyczny jak w 7650 ekran 176x208 pikseli wyświetlający 4096 kolorów. Jakość obrazu jest bardzo dobra.
Menu
Menu telefonu obsługuje się za pomocą wygodnego joysticka. Sam wygląd spisu możemy zmieniać - może być wyświetlane jako lista lub jako ikony podobne do tych z systemów typu Windows. Nawigacja jest szybka i wygodna. Dodatkowo dwóm klawiszom funkcyjnym pod ekranem możemy przyporządkować dwie najczęściej używane funkcje, aby ograniczyć do minimum konieczność szperania po menu. Spis funkcji może być bardzo rozbudowany po zainstalowaniu dodatkowych aplikacji. Do dyspozycji użytkownika w standardowej konfiguracji jest pamięć telefonu 4MB oraz karta pamięci MMC 16 MB. Karta pamięci umieszczona jest pod baterią obok karty SIM.
Książka adresowa
W telefonach obsługujących pamięć dynamicznie nie ma już niemal ograniczeń co do ilości wpisów w książce telefonicznej. W nowej Nokii 3650 każdy wpis składa się standardowo z następujących pól: imię, nazwisko, firma, stanowisko, telefon, numer komórkowy, faks, adres e-mail. Dodatkowo możemy dopisać jeszcze kilka numerów do pracy oraz do domu, parę adresów e-mail oraz trzy adresy witryn internetowych. Wybranym osobom możemy także przypisać odpowiednie zdjęcie, które będzie się pokazywało w momencie przyjmowania połączenia od danej osoby. Ta książka adresowa spełnia chyba wszelkie zachcianki najbardziej wymagających użytkowników.
Wiadomości
Nokia 3650 obsługuje zarówno SMS-y (także długie oraz vCard i vCalendar), MMS-y, wiadomości standardu smart messaging Nokii, jak i pocztę elektroniczną (konta SMTP, POP3 oraz IMAP4). Obsługa wszystkich rodzajów wiadomości znajduje się w jednym folderze, co pozwala na bardzo wygodne tworzenie oraz odczytywanie dowolnego typu informacji. Do wiadomości MMS oraz e-mail możemy załączać obrazki, dźwięk nagrany przez 3650 lub film nagrany dzięki wbudowanej w telefon kamerze. Testowane w sieci Era MMS-y wideo działają znakomicie i przesyłane są równie szybko jak zwykłe MMS-y. Wadą rozwiązania jest sam format plików wideo. Po przesłaniu ich do komputera, aby je odtworzyć należy pobrać specjalne oprogramowanie ze strony Nokii - około 7 MB danych. W telefonie pliki wideo można odtwarzać w aplikacji Video recorder lub w odtwarzaczu RealOne.
Kamera
Kamera wbudowana w aparat pozwala na zapisywanie zdjęć maksymalnie w rozdzielczości VGA. Nie są to parametry konkurencyjne wobec współczesnych aparatów cyfrowych, ale na pewno aparat pozwala na wykonanie zdjęć o więcej niż zadawalającej jakości. Poniżej prezentujemy przykłady zdjęć wykonanych przez obiektyw Nokii 3650.
Zdjęcia mogą być wykonywane w trzech trybach: standardowym, portretowym (wykorzystywanym głównie w książce telefonicznej) oraz w nocnym. Dodatkowo możemy także regulować rozdzielczością zdjęcia. Fotografie można zapisywać bezpośrednio w pamięci telefonu lub na karcie MMC. Jedno zdjęcie w rozdzielczości VGA zajmuje około 30-50 KB. Film z dźwiękiem w formacie 3GP zajmuje 60-95 KB. W standardzie brakuje trochę programu, który pozwalał by na choć niewielką obróbkę plików graficznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby program taki sobie pobrać z sieci Internet.
Przeglądarka WML, XHTML
Pomimo, że WAP został już przez wielu skreślony technologia ta coraz bardziej się rozwija i pozwala na użytkownikowi na coraz więcej. Przez WAP możemy pobierać dzwonki polifoniczne, oglądać kolorowe zdjęcia. W Nokii 3650 przeglądarka pozwala natomiast na wybranie odpowiedniej dla siebie stacji muzycznej w Internecie, na wybranie trailera ulubionego filmu lub na zadecydowanie, który teledysk chcemy obejrzeć. Samo pobieranie danych multimedialnych odbywa się już przez połączenie "internetowe" a nie z WAP-em, więc przeglądarka po wybraniu pliku rozłącza się z APN WAP, a z APN Internet łączy się odtwarzacz RealOne. Nokia zawsze potwierdza przełączanie połączeń, co spowalnia cały proces pobierania multimediów. Sam serwis Media Guide został specjalnie przygotowany dla telefonów Nokia. Nasze testy przeprowadzane w sieci Era zakończyły się sukcesem. Pliki wideo i dźwiękowe odtwarzane były płynnie, choć producenci sprzętu 3G zaprzeczają, że w sieci 2.5 G prawdziwe multimedia są możliwe.
Transmisja danych
Telefon transmituje dane zarówno poprzez transmisję pakietową GPRS z prędkością 40.2 Kb/s, jak i minimalnie szybciej przez HSCSD z prędkością 43.2 Kb/s (w Polsce wyłącznie w sieci Plus GSM). W przypadku transmisji GPRS lub HSCSD operator może ułatwić konfigurację wszystkich ustawień poprzez przesłanie do telefonu pełnej konfiguracji WAP oraz MMS. Wystarczy wówczas zapisać taką wiadomość w pamięci 3650, a cała konfiguracja zostanie przeprowadzona bez naszego udziału. Oprócz tych dwóch rodzajów połączeń 3650 może łączyć się z innymi telefonami lub komputerem za pośrednictwem transmisji Bluetooth lub podczerwieni.
Dzwonki
Nokia 3650 pozwala na odtwarzanie dźwięków polifonicznych w standardzie 16-głosowym. Jako dzwonki mogą służyć pliki w formacie midi lub wav. Jakość dźwięku jest obniżona, gdy równolegle z dzwonkiem telefon wibruje. Tylna klapka obudowy jest źle umocowana i telefon podczas wibracji wydaje z siebie dodatkowe, niepotrzebne odgłosy.
PC Suite dla Nokia 3650
Pakiet PC Suite, znany już z wielu poprzednich modeli Nokii, pozwala m.in. na konfigurację połączeń GPRS lub HSCSD z poziomu komputera, na synchronizację danych z komputerem, na tworzenie kopii zapasowych danych zapisanych w telefonie. W programie też możemy podejrzeć pamięć telefonu w postaci dysku i bezpośrednio przegrać wybrane dane (np. zdjęcia) na twardy dysk komputera PC. Wymiana danych poprzez port podczerwieni trwa dosyć długo. Transmisja Bluetooth nie była testowana. Kolejne pakiety PC Suite nie są ze sobą kompatybilne, co nie pozwala na korzystanie z dwóch modeli telefonów Nokia na jednym komputerze PC. Wymagałoby to ciągłych instalacji i de instalacji odpowiednich wersji pakietów oprogramowania.
Dodatkowe funkcje
Telefon został wyposażony m.in. w zestaw głośnomówiący, w kompozytor dzwonków, w rozbudowany kalendarz oraz listę zadań "to do". W telefonach opartych na Symbian Series 60, które dodatkowo wspierają Java MIDP 1.0, wymienianie funkcji nie ma sensu, ponieważ w każdej chwili możemy doinstalować nowe aplikacje. Przykładową aplikacją jest eProfile. Program ten to rozszerzenie zwykłych profili znanych z każdej Nokii. W eProfile w zależności od wybranego profilu może zmieniać się tapeta, może włączać się Bluetooth itd. Wyobraźnia twórców jest chyba nieograniczona. Nowa Nokia może np. służyć jako pilot do sprzętu TV lub grającego. Większość aplikacji jest niestety płatnych i po okresie testów po prostu przestają działać. Obecnie chyba jedyna wadą platformy Series 60 jest to, że wiele aplikacji, jak i sama platforma nie zapewniają 100 % stabilności. Telefon parę razy resetował się sam, a niektóre aplikacje wyświetlały niepokojące komunikaty znane z komputerów PC.
Bateria
W telefonie standardowo montowana jest bateria litowo-jonowa BL-5C o pojemności 850mAh. Przy bardzo intensywnym używaniu telefonu (niemal ciągła zabawa menu, transmisja danych, rozmowy) należy ją ładować codziennie. Gdy korzystamy z aparatu trochę rzadziej (ale również często rozmawiając) ładowanie będzie się odbywać co około 48 godzin.
Podsumowanie
Nokia 3650 to jeden z telefonów należących do grupy najdroższych i najlepiej wyposażonych modeli. 3650 zaprzecza teorii, że od dawna nic się w komórkach nie zmieniło. Sceptyczni analitycy rynku nie mogą nie dostrzec dużego kolorowego ekranu, polifonicznych dzwonków, kamery, możliwości przesyłania poprzez MMS dźwięku, obrazu, filmów. Nokia 3650 pozwala także na przeglądanie witryn XHTML, na odtwarzanie plików wideo i audio z Internetu. Gry w Nokii 3650 przypominają coraz bardziej kultowego Quake-a lub Doom-a. Rewolucja w telefonach już zaszła. Tylko nikt jej nie dostrzegł.