Test Nokia 5100

Recenzje
Opinie: 199

Nokia zalewa nas ostatnio całą serią nowych modeli telefonów. Jako kolejna do naszego redakcyjnego testu przystępuje Nokia 5100. Jest to telefon przeznaczony głównie dla młodych ludzi aktywnie uprawiających sport. Posiada on kolorowy wyświetlacz, bardziej wytrzymałą obudowę oraz wiele mniej lub bardziej przydatnych funkcji.
Nokia 5100 jest dopełnieniem przeglądu najnowszych rynkowych propozycji fińskiego producenta. Po eleganckim modelu 6100 oraz wyposażonym w kamerę 7250, przyszła kolej na model dla "aktywnych". Wszystkie wskazane wyżej modele są do siebie podobne, różni je przede wszystkim wygląd zewnętrzny oraz akcent położony na inny typ dodatkowych funkcji dostępnych w telefonie. Wszystkie one wykorzystują ten sam kolorowy typ wyświetlacza.

Wygląd zewnętrzny

Obudowa 5100 stylizowana jest na bardzo wytrzymałą, a sam telefon na urządzenie, które wytrzyma zalanie wodą lub przetrwa twardy upadek na betonową posadzkę. To jest jednak tylko stylizacja a ja bałem się o ten telefon nawet podczas deszczu. Zdjęcie wymiennej obudowy ukazuje bowiem, że nie jest ona ani szczelna, ani szczególnie wytrzymała. Po co więc tworzyć telefon, który sprawia wrażenie wytrzymałego, kiedy takim w rzeczywistości nie jest?
Telefon jest bardzo duży (108,5 x 49,5 x 22). Myślę, że gdyby Nokia zrezygnowała z monstrualnych wymiennych obudów typu Xpress-on Shells wyszłoby to słuchawce tylko na dobre. Waga telefonu jest w normie, wazy on bowiem 104 gramy.

    

Mi osobiście wygląd telefonu nie przypadł do gustu, ale jestem przekonany, że słuchawka ta znajdzie wielu zagorzałych zwolenników. Kilku z nich miałem już okazje poznać. Jeśli mieli w jednym słowie opisać wygląd tego telefonu, to najczęściej używali modnego ostatnio wyrażenia "zaje...".
Obudowa powoduje też inne problemy. Bardzo ciężko wciska się wszystkie przyciski umieszczone na górze i z boku telefonu, dotyczy to włącznika i klawiszy regulacji głośności. Potrzeba naprawdę dużej siły, żeby je naciskać. Sama klawiatura numeryczna sprawuje się dobrze. Problemy sprawiały mi natomiast klawisze funkcyjne. Dokonano bowiem zintegrowania klawiszy funkcyjnych, słuchawek zielonej i czerwonej oraz strzałek na boki w formie dwóch dużych przycisków. Niestety na porządku dziennym jest to, że chcąc nacisnąć jeden klawisz naciskami inny, lub też przyciskamy kilka klawiszy naraz.

     

Do innych rozwiązań w budowie telefonu nie mam zastrzeżeń. Na górze telefonu znajdują się dwie diody wbudowanej mini-latarki, na dole znajduje się Pop-port, służący do podłączenia akcesoriów, w tym dostarczanego wraz z telefonem zestawu słuchawkowego. Z prawej strony w połowie wysokości klawisza 9 znajduje się ukryty pod przezroczystym plastikiem port podczerwieni.

Wyświetlacz

W telefonie zastosowano ten sam wyświetlacz w który wyposażone są inne nowe modele Nokii. Jest to pasywna matryca o rozdzielczości 128 na 128 pikseli, wyświetlająca 4,096 kolorów. Jak już wcześniej wspominałem w innych testach jakość wyświetlanego obrazu jest w normie, choć nie należy się po niej spodziewać cudów.
Wyświetlacz może wyświetlić na raz 5 linii tekstu, a jeśli zmniejszymy standardową czcionkę to może to być aż 8 linii. Wtedy a ekranie mieści się prawie cały 160-znakowy SMS.

Bateria

Telefon wyposażono w znaną z modelu 6100 bardzo małą baterię BL-4C. Jest to litowo-jonowe ogniwo o pojemności 720 mAh.
W teście, wykonując około 30 minut połączeń dziennie i odbierając około 100 SMSów, telefon wytrzymywał bez ładowania w trybie stand-by około 65 godzin. Słuchanie radia poprzez zestaw słuchawkowy zmniejszało ten czas o około 1/3, natomiast słuchanie radia przez głośnik drastycznie zmniejszało okres pracy telefonu.

   
    

Menu

Telefon wyposażono w takie samo menu jak w modelu 6100. Jest to ulepszona i rozwinięta wersja typowego menu Nokii. Jest ono bardzo czytelne, a rozłożenie funkcji logiczne i intuicyjne. Korzystanie z niego nie powinno nikomu sprawiać problemów.
Telefon pozwala na dobór kolorystyki menu. Umożliwia także zmianę tapety wyświetlacza na dowolny obrazek w formacie JPG, BMP, GIF lub PNG, który znajduje się w pamięci telefonu. Obrazki takie można otrzymywać np. jako załączniki do wiadomości MMS. Telefon umożliwia także korzystanie z logo operatora, posiada opcje umożliwiająca użytkownikowi wyłączenie tego loga, bez konieczności wysyłania specjalnego SMS-a.
Samo menu działało bardzo szybko i nie sprawiało nam w czasie testu żadnych problemów. Testowany przez nas telefon był wyposażony s oprogramowanie w wersji 3.02 z 13.12.2002 roku.

Książka telefoniczna

Pamięć telefonu pozwala na zapisanie w książce 300 pozycji. Jednej pozycji możemy przypisać do 5 numerów telefonów oraz 5 dodatkowych szczegółów takich jak: adres e-mail, adres WWW, adres pocztowy czy notatka tekstowa. Każdy z numerów w książce telefoniczne może być przypisany do jednej z 5 grup użytkowników. W ten sposób może posiadać własny, grupowy dźwięk dzwonka oraz logo grupy.
Kontakty mogą być w standardzie vCard przesyłane do innych telefonów lub urządzeń poprzez port podczerwieni IrDA.

Wiadomości

Telefon posiada pamięć na 150 wiadomości SMS, może także korzystać z maksymalnie 30 pozycji pamięci karty SIM. Do tworzenia wiadomości SMS i MMS można wykorzystywać polski słowni T9.
Możliwe jest tworzenie i wysyłanie łączonych wiadomości SMS o długości do 450 znaków. Telefon jest wyposażony w 10 szablonów wiadomości, które użytkownik może dowolnie edytować. 
Telefon obsługuje wiadomości multimedialne MMS. Usługa ta była testowana przez nas w sieci Plusa i działała bezproblemowo. Zarówno odbieranie jak i wysyłanie wiadomości MMS następowało bardzo sprawnie. Także konfiguracja ustawień do pracy z usługą jest bardzo łatwa. Użytkownik może stworzyć własną strukturę folderów by w nich przechowywać swoje wiadomości MMS.
Bardzo przydatna jest funkcja umożliwiająca kasowanie wszystkich wiadomości SMS z danego folderu lub całej pamięci. Po dodatkowym potwierdzeniu usunięte mogą zostać także wiadomości jeszcze nie przeczytane. Analogiczna funkcja występuje także dla wiadomości multimedialnych.

Dźwięki

Telefon został wyposażony w możliwość odgrywania dźwięków polifonicznych. Dzwonki w wykonaniu Nokii brzmią bardzo dobrze, choć brakuje im trochę do jakości oferowanej przez telefony wywodzące się z krajów dalekiego wschodu np. Samsunga.
W telefonie wbudowano 11 standardowych dźwięków oraz 20 dźwięków polifonicznych. Dźwięki polifoniczne to po prostu pliki w formacie MID przechowywane w specjalnym folderze. W folderze tym można zapisywać nowe dzwonki, ściągnięte z komputera lub poprzez WAP, oraz kasować te, które się już tam znajdują. Folder z dzwonkami przechowywany jest w pamięci współdzielonej z galeria obrazków i tapet. Pamięć współdzielona ma w Nokii pojemność 725 KB.
Niestety jest to kolejny model, w którym fiński producent zrezygnował z funkcji wybierania głosowego pozycji z książki telefonicznej. Jest to tym bardziej smutne, że do telefonu jest standardowo dołączany zestaw słuchawkowy, a wybieranie głosowe byłoby naturalnym i logicznym uzupełnieniem takiego zestawu.

Obrazki

W tej samej pamięci o pojemności 725 KB przechowywane są także obrazki, służące jako tapety pulpitu lub mogące być wykorzystywane jako załączniki wiadomości MMS.
Nowe, dodatkowe obrazki mogą być przesyłane z komputera lub też w postaci załączników do wiadomości MMS. 

GPRS i WAP

Nokia została wyposażona w obsługę technologii GPRS klasy 6, co oznacza, że potrafi odbierać dane z wykorzystaniem 3 kanałów przesyłowych (40,2 kbit/sek) oraz wysyłać z wykorzystaniem jednego kanału (13,4 kbit/sek). Telefon obsługuje także szybką transmisję danych HSCSD.
Połączenie z komputerem może następować przez port podczerwieni, lub poprzez kabel połączeniowy USB, który trzeba jednak dokupić oddzielnie.
Telefon obsługuje WAP jeszcze w wersji 1.2.1. Przeglądarka działa bardzo stabilnie i bez problemu wyświetla wszystkie strony. Także konfiguracja tej usługi jest bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawiać problemów.
Poprzez WAP możemy ściągać dodatkowe obrazki i dźwięki do naszego telefonu, oraz nowe gry i aplikacje Java. 

Radio

Wbudowane w telefonie radio UKF wymaga do swojej pracy dołączonego zestawu słuchawkowego. Dotyczy to sytuacji, gdy radia słuchamy przez tenże zestaw oraz gdy słuchamy go przez głośnik. Zestaw słuchawkowy służy bowiem jako antena. 
Radio odbiera stacje w górnym paśmie UKF. Możliwe jest ręczne lub automatyczne strojenie stacji. W pamięci telefonu można zapisać 20 stacji. 
Odbiór jest stacji jest bardzo dobry, muszę jednak zaznaczyć, że test był przeprowadzany w Warszawie, gdzie siła odbieranego sygnału stacji była wysoka. W przypadku większego oddalenia od stacji nadawczych, jakoś odbioru może ulec pogorszeniu.

Java

Dynamiczna pamięć telefonu o pojemności 725 KB jest także wykorzystywana dla przechowywania gier i aplikacji Java. Są to aplety napisane w języku Java 2 Micro Edition. Nowe aplikacje można ściągać do telefonu poprzez WAP lub łącze z komputerem. Gra lub aplikacja nie może zajmować w pamięci więcej niż 64 KB.
W telefonie są standardowo instalowane gry: Bounce, Sky Diner oraz Triple Pop. Z aplikacji w telefonie jest fabrycznie instalowany przelicznik walutowy.

Inne funkcje

Telefon wyposażono w kilka nowych i interesujących funkcji dodatkowych. Od razu, gdy weźmiemy do ręki telefon, rzuca nam się w oczy obecność wbudowanego termometru. Pokazuje on cały czas na wyświetlaczu obecna temperaturę. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli trzymamy telefon w ręku to wskazania termometru będą bardzo niedokładne, i będzie on bardziej mierzył temperaturę naszego ciała niż otoczenia.
Zdziwiło mnie bardzo wyposażenie telefonu w miernik hałasu. Mierzy on obecny poziom dźwięku w otoczeniu i przedstawia w postaci wyniku w decybelach. 
Warto wspomnieć, że telefon posiada funkcję automatycznego dostrajania głośności radia do poziomu dźwięku z otoczenia.
Koleją dodatkową funkcją jest licznik kalorii, z którym miałem już okazję się spotkać w kilku modelach telefonów przeznaczonych dla kobiet. Telefon pyta nas o czas i rodzaj aktywności, i po otrzymaniu tych danych oblicza nam ile kalorii udało nam się spalić.

Podsumowanie

Poza wyglądem, Nokia 5100 przypadła mi bardzo do gustu. Kolorowy wyświetlacz, polifoniczne dzwonki i wiele dodatkowych funkcji, to główne zalety tego telefonu. 
Największą ułomnością 5100 jest to, że nie jest ona wodoodporna, co powinno być najważniejszą zaletą terminali przeznaczonych np. dla osób żeglujących, jeżdżących na rowerze przy kiepskiej pogodzie lub uprawiających tzw. sporty ekstremalne. Telefon ten można polecić każdemu, kto szuka modelu z bardzo "młodzieżowym" wyglądem, kolorowym wyświetlaczem i mnogością różnych funkcji np. z latarką.

Opinie:

Opinie archiwalne (199):

Komentuj

Komentarze / 199

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: