Opiszę swój test modelu 6150, którego jestem użytkownikiem od pół roku. Jest to telefon dwuzakresowy. Pierwsze wrażenie - klasyczna linia, kształt oraz harmonia wśród klawiszy. Materiał z którego wykonany jest telefon sprawia wrażenie miłego i przyjemnego w dotyku. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, żadnych niedoróbek. Bardzo miłe wrażenie sprawia wyświetlacz, który może wyświetlić do 5 wierszy tekstu, cyfr i grafiki. Rozdzielczość wyświetlacza to 72x14 pikseli, posiada on dynamiczne wyświetlanie dużej i małej czcionki. Do telefonu możemy wgrać własne logo: startowe, operatora oraz ikonkę grupy osób. Sami możemy również napisać komunikat powitalny. Telefon posiada podstawowe funkcje takie jak: zegarek czy budzik oraz pozostałe: DTMF, prowadzenie rozmów konferencyjnych (z których nie korzystałem, bo jestem użytkownikiem karty bezabonamentowej), połączeń oczekujących, ma także przydatną funkcję blokowania wysyłania własnego numeru CLIR. Aparat posiada własną książkę telefoniczną, która umożliwia zapisanie w niej 150 pozycji (wraz z polskimi znakami). Korzystając również z książki na karcie SIM możemy zapisac całkiem sporą liczbę kontaktów. 6150 posiada pamięć 10 pozycji połączeń ostatnio wybieranych, odebranych i nieodebranych. Krótkie wiadomości SMS mogą być wysyłane w klasie 0, 1, 2, 3. Raporty potwierdzenia dostarczenia SMS-ów są bardzo praktyczne. Telefon posiada bardzo różne poziomy zabezpieczeń, umożliwia także powiadamianie i ustalenie kosztów połączeń wychodzących (wymaga to jednak podania kodu PIN2). Obsługa menu jest, jak na każdy telefon z firmy Nokia przystało, bardzo prosta oraz intuicyjna. Nawet bez przeczytania instrukcji obsługi każdy kto miał jakikolwiek kontakt z komórką nie będzie miał kłopotów z obsługą. Aparat posiada 35 dzwonków, których brzmienie jest naprawdę na wysokim poziomie oraz posiada możliwość przysłania jednego dodatkowego dzwonka (poprzez SMS od innego użytkownika telefonu tej firmy, przez internet oraz dzięki podłączeniu go do komputera). Możemy również wybrać jeden z czterech sygnałów powiadamiania o przyjściu wiadomości SMS. Do wyboru w preferencjach mamy pięć profili, które szybko możemy zmieniać (poprzez naciśnięcie klawisza od wyłączania telefonu) w zależności od sytuacji i miejsca w jakim się znajdujemy:
Jakość dźwięku dzięki EFR (Enhaced Full Rate) jest bardzo dobra tak, że osoba, z którą rozmawiamy ma wrażenie jakbyśmy rozmawiali obok siebie. Możemy transmitować dane z prędkością 9 600 bps (lub przy kompresji danych 34 400 bps). Oczywiście jak na Nokię przystało nie mogło zabraknąć gier. Mamy tu do wyboru: Pamięć, Wąż oraz Logikę. Jak wiadomo kultową grą stał się wąż. W nowszych modelach dostępna jest nowa wersja gry: Wąż II, w której została zmieniona szata graficzna oraz możliwości konfiguracji labiryntów - idea gry się nie zmieniła. Bardzo przydatny jest podręczny kalkulator, w którym poza podstawowymi operacjami matematycznymi tj. dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem możemy również ustalić kurs walut i szybkiego przeliczania z waluty obcej na krajową i odwrotnie. Kalendarz jest kolejnym dodatkiem, który bardzo usprawnia codzienne życie. Posiada on funkcję robienia notatek w czterech szablonach:
Dla każdej z wybranej opcji możemy ustawić przypomnienie w postaci sygnału alarmowego, a w przypadku wybrania opcji np. "Połączenia" gdy wcześniej zdefiniujemy do kogo chcemy zadzwonić (w określony dzień i godzinę) telefon sam podejmie połączenie. Wbudowany port podczerwieni umożliwia korzystanie z wielkiej gamy usług i opcji. Podstawową jest połączenie dwóch telefonów z serii 61xx i wówczas możemy przesłać pomiędzy nimi notatkę z kalendarza czy pozycję z książki telefonicznej. Przesłanie to jest bezpłatne, ponieważ telefon nie korzysta z usług operatora GSM tylko z usługi Smart Messaging , która jest w niego wbudowana. Oczywiście o fanach gry w węża fińska firma nie zapomniała, i jest możliwość grania na dwa aparaty i na wyświetlaczu pojawiają się wówczas dwa węże. Podczerwień wykorzystywana jest również do połączenia z komputerem. Za pomocą programu Logo Manager możemy wgrać dowolne logo, również to, które sami narysujemy (bo program to umożliwia). Możemy również wgrać lub sami skomponować dzwonek. Program odczytuje pliki w formatach: *.nol, *.nlm, *.ngg, *.gsm (jest to własny standard Nokia Logo Files), *.bmp, *.otb. Drugą częścią są pliki do wgrania dzwonka, Są to formaty: *.rtx, *.txt, oraz pliki dźwiękowe typy *.mid. W tym programie możemy również uaktywnić tzw. Net Monitor (ang. Monitor Sieci) - jest to specjalny tryb telefonu, po włączeniu którego telefon podaje różne informacje o sieci, oraz o pracy i stanie własnych podzespołów, karty SIM, itp. Net Monitor pojawia się jako dodatkowe podmenu. Zasadniczo funkcja ta jest przeznaczona głównie dla fachowców, więc jest niezrozumiała dla przeciętnego użytkownika komórki. Dane wyświetlane są w postaci ciągle zmieniających się literek i cyfr. Tym monitorem sieci posługują się operatorzy GSM do określenia bardzo dokładnych parametrów sieci (ustalają m.in. zasięg, którym później "wabią" klientów). Podstawowymi parametrami są: dokładny poziom sygnału, odległość od nadajnika, pobierana moc, tłumienie itd. Jest jeszcze (w charakterze gadżetu) termometr, który jest zainstalowany wewnątrz. Telefon nie jest wyposażony w przeglądarkę WAP, która według mnie nie jest potrzebna do szczęścia. Niżej zamieściłem kilka zdjęć mojego telefonu żeby pokazać jak wygląda po małym crash teście. Oczywiście jako człowiek o zdrowych zmysłach nie robiłem tego celowo, po prostu podczas jazdy na rowerze telefonik wyskoczył z kieszeni i poturlał się po asfalcie. Na szczęście (i na potwierdzenie dużej trwałości fińskich wyrobów) nic się nie stało, no poza oczywiście porysowaniem obudowy. W całym crash teście nie mogło zabraknąć antenki. Jednak została ona na swoim miejscu. |
|