Test Nokia 6150

Recenzje
Opinie: 17
Opinie: 17

Opiszę swój test modelu 6150, którego jestem użytkownikiem od pół roku. Jest to telefon dwuzakresowy. Pierwsze wrażenie - klasyczna linia, kształt oraz harmonia wśród klawiszy. Materiał z którego wykonany jest telefon sprawia wrażenie miłego i przyjemnego w dotyku. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, żadnych niedoróbek. Bardzo miłe wrażenie sprawia wyświetlacz, który może wyświetlić do 5 wierszy tekstu, cyfr i grafiki. Rozdzielczość wyświetlacza to 72x14 pikseli, posiada on dynamiczne wyświetlanie dużej i małej czcionki. Do telefonu możemy wgrać własne logo: startowe, operatora oraz ikonkę grupy osób. Sami możemy również napisać komunikat powitalny. Telefon posiada podstawowe funkcje takie jak: zegarek czy budzik oraz pozostałe: DTMF, prowadzenie rozmów konferencyjnych (z których nie korzystałem, bo jestem użytkownikiem karty bezabonamentowej), połączeń oczekujących, ma także przydatną funkcję blokowania wysyłania własnego numeru CLIR. Aparat posiada własną książkę telefoniczną, która umożliwia zapisanie w niej 150 pozycji (wraz z polskimi znakami). Korzystając również z książki na karcie SIM możemy zapisac całkiem sporą liczbę kontaktów. 6150 posiada pamięć 10 pozycji połączeń ostatnio wybieranych, odebranych i nieodebranych. Krótkie wiadomości SMS mogą być wysyłane w klasie 0, 1, 2, 3. Raporty potwierdzenia dostarczenia SMS-ów są bardzo praktyczne. Telefon posiada bardzo różne poziomy zabezpieczeń, umożliwia także powiadamianie i ustalenie kosztów połączeń wychodzących (wymaga to jednak podania kodu PIN2). Obsługa menu jest, jak na każdy telefon z firmy Nokia przystało, bardzo prosta oraz intuicyjna. Nawet bez przeczytania instrukcji obsługi każdy kto miał jakikolwiek kontakt z komórką nie będzie miał kłopotów z obsługą. Aparat posiada 35 dzwonków, których brzmienie jest naprawdę na wysokim poziomie oraz posiada możliwość przysłania jednego dodatkowego dzwonka (poprzez SMS od innego użytkownika telefonu tej firmy, przez internet oraz dzięki podłączeniu go do komputera). Możemy również wybrać jeden z czterech sygnałów powiadamiania o przyjściu wiadomości SMS. Do wyboru w preferencjach mamy pięć profili, które szybko możemy zmieniać (poprzez naciśnięcie klawisza od wyłączania telefonu) w zależności od sytuacji i miejsca w jakim się znajdujemy:

 • Ogólne"- to ustawienia, które możemy uruchomić na każdą okazję:

 • "Milczy"- tutaj nie zadzwoni nam żaden dzwonek ani przychodzący SMS,

 • "Spotkanie"- jak sama nazwa mówi podczas spotkania, nie zadzwoni nam dzwonek normalnie, lecz bardzo dyskretnie o tym nam zasygnalizuje, także SMS na którego czekamy dostaniemy i usłyszymy go dyskretnie,

 • "Pager"- to opcja w której usłyszymy tylko przychodzącą wiadomość tekstową, natomiast nie usłyszymy dzwonka

 • "Na dworze"- to profil w którym wszystkie poziomy dźwięków są na najwyższym poziomie. 

Jakość dźwięku dzięki EFR (Enhaced Full Rate) jest bardzo dobra tak, że osoba, z którą rozmawiamy ma wrażenie jakbyśmy rozmawiali obok siebie. Możemy transmitować dane z prędkością 9 600 bps (lub przy kompresji danych 34 400 bps). Oczywiście jak na Nokię przystało nie mogło zabraknąć gier. Mamy tu do wyboru: Pamięć, Wąż oraz Logikę. Jak wiadomo kultową grą stał się wąż. W nowszych modelach dostępna jest nowa wersja gry: Wąż II, w której została zmieniona szata graficzna oraz możliwości konfiguracji labiryntów - idea gry się nie zmieniła. Bardzo przydatny jest podręczny kalkulator, w którym poza podstawowymi operacjami matematycznymi tj. dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem możemy również ustalić kurs walut i szybkiego przeliczania z waluty obcej na krajową i odwrotnie. Kalendarz jest kolejnym dodatkiem, który bardzo usprawnia codzienne życie. Posiada on funkcję robienia notatek w czterech szablonach:

 • "Przypomnienie",

 • "Połączenie",

 • "Spotkanie"

 • "Urodziny".

Dla każdej z wybranej opcji możemy ustawić przypomnienie w postaci sygnału alarmowego, a w przypadku wybrania opcji np. "Połączenia" gdy wcześniej zdefiniujemy do kogo chcemy zadzwonić (w określony dzień i godzinę) telefon sam podejmie połączenie. Wbudowany port podczerwieni umożliwia korzystanie z wielkiej gamy usług i opcji. Podstawową jest połączenie dwóch telefonów z serii 61xx i wówczas możemy przesłać pomiędzy nimi notatkę z kalendarza czy pozycję z książki telefonicznej. Przesłanie to jest bezpłatne, ponieważ telefon nie korzysta z usług operatora GSM tylko z usługi Smart Messaging , która jest w niego wbudowana. Oczywiście o fanach gry w węża fińska firma nie zapomniała, i jest możliwość grania na dwa aparaty i na wyświetlaczu pojawiają się wówczas dwa węże. Podczerwień wykorzystywana jest również do połączenia z komputerem. Za pomocą programu Logo Manager możemy wgrać dowolne logo, również to, które sami narysujemy (bo program to umożliwia). Możemy również wgrać lub sami skomponować dzwonek. Program odczytuje pliki w formatach: *.nol, *.nlm, *.ngg, *.gsm (jest to własny standard Nokia Logo Files), *.bmp, *.otb. Drugą częścią są pliki do wgrania dzwonka, Są to formaty: *.rtx, *.txt, oraz pliki dźwiękowe typy *.mid. W tym programie możemy również uaktywnić tzw. Net Monitor (ang. Monitor Sieci) - jest to specjalny tryb telefonu, po włączeniu którego telefon podaje różne informacje o sieci, oraz o pracy i stanie własnych podzespołów, karty SIM, itp. Net Monitor pojawia się jako dodatkowe podmenu. Zasadniczo funkcja ta jest przeznaczona głównie dla fachowców, więc jest niezrozumiała dla przeciętnego użytkownika komórki. Dane wyświetlane są w postaci ciągle zmieniających się literek i cyfr. Tym monitorem sieci posługują się operatorzy GSM do określenia bardzo dokładnych parametrów sieci (ustalają m.in. zasięg, którym później "wabią" klientów). Podstawowymi parametrami są: dokładny poziom sygnału, odległość od nadajnika, pobierana moc, tłumienie itd. Jest jeszcze (w charakterze gadżetu) termometr, który jest zainstalowany wewnątrz. Telefon nie jest wyposażony w przeglądarkę WAP, która według mnie nie jest potrzebna do szczęścia. Niżej zamieściłem kilka zdjęć mojego telefonu żeby pokazać jak wygląda po małym crash teście. Oczywiście jako człowiek o zdrowych zmysłach nie robiłem tego celowo, po prostu podczas jazdy na rowerze telefonik wyskoczył z kieszeni i poturlał się po asfalcie. Na szczęście (i na potwierdzenie dużej trwałości fińskich wyrobów) nic się nie stało, no poza oczywiście porysowaniem obudowy. W całym crash teście nie mogło zabraknąć antenki. Jednak została ona na swoim miejscu. 

Podsumowując Nokia 6150 jest bardzo udanym telefonem. Mimo iż doczekał się już dwóch następców (6210 oraz 6310) to jest nadal poszukiwany i ceniony w pewnej (wąskiej) grupie użytkowników.

Opinie:

Opinie archiwalne (17):

Komentuj

Komentarze / 17

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Eps pisze: 2001-10-28 16:57
  Witam. Posiadam tel. Nokia 6150 i poszukuje informacji na 2 tematy: 1) Do czego sluzy FBS ? Jakos tak , podczas rozmowy wciskajac prawy klawisz mam taka opcje, nie mam jej szerzej opisanej w instrukcji obslugi :(((( 2) Nie wiem do czego sluzy opcja Service ? jak z niej skorzystac, zrobic update? Wkurza mnie, ze nie pisza na ten temat w instrukcji obslugi, chociaz , gdzie szukac tego typu informacji ? Pozdrawiam EPS
  0
 • Users Avatars Mini
  darkflame pisze: 2002-02-23 10:54
  Mialem ten telefon i z 100%-wą pewnoscia powiem ze to jest telefon najlepszy z najlepszych.Zaobserwowac trzeba ze jego cena prawie nigdy nie spadla do smiesznej ceny promocyjnej.Nawet nokia 6210 spadla do ceny 49 pln nokia 6150 trzyma sie nadal na szczycie. Gorąco polecam wszystkim!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  siwy256 pisze: 2002-07-30 11:43
  W tej wąskiej grupie użytkowników znajduje się także mój brat. Kiedyś chciałem go sobie wymienić z nokii 3210, ale był za drogi.
  0
 • Users Avatars Mini
  _CISCO_ pisze: 2002-08-01 18:18
  Niedługo do niego wracam :P
  0
 • Users Avatars Mini
  adminek pisze: 2002-09-11 17:04
  Gdyby tylko był mniejszy i ładniejszy....
  0
 • Users Avatars Mini
  parys pisze: 2003-02-10 22:52
  seria 6 zawsze byla dobra
  0
 • Users Avatars Mini
  swieczka pisze: 2003-02-22 02:06
  niezniszczalny fon no i niezawodny, mój ma juz ponad 3 lata i wszystko w nim gra jak na początku
  0
 • Users Avatars Mini
  smokeWEED pisze: 2003-03-11 18:44
  heh, niesamowity telfonik, zapowiadal jakaies drgneicie w dziedzinie telefoni komorkowej.. swietna sprawa ale moze te funkcje.. i mozloiwsoci i waga go troche dyskwalifukuja
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-18 13:56
  tak tylko czlowieku spojrz na date produkcji 6150 a 7110
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-18 13:56
  standardy sie pozmienialy i dlatego czesc nie dziala
  0
 • Users Avatars Mini
  gizmo21 pisze: 2003-06-03 02:05
  nie podoba mi sie z wyglada - przed wojenny
  0
 • Users Avatars Mini
  kolczatka2 pisze: 2003-06-15 16:57
  mi tez sie nei podoba wyglad
  0
 • Users Avatars Mini
  Robert542 pisze: 2003-07-20 22:09
  Wielki kloc. Bardzo brzydki, duży i ciezki telefon.
  0
 • Users Avatars Mini
  marys pisze: 2003-10-17 15:48
  ktos kto zle pisze o tym telefonie chyba nigdy nie mial go w rece... ja mam juz cztery lata i i nadal sie zastanawiam czy go jeszcze trzymac czy przejsc na 6310i naprawde mam dylemat, bo telefon jest najlepszy z najlepszych... mimo uplywu tylu lat. Poprostu klasyka!!
  0
 • Users Avatars Mini
  bakx pisze: 2003-10-31 23:16
  jest sietny. niezniszczalne. oporcz jednego malego felera. czesto padały w nich wyswietlacze. tj. elastommer.. koszt naprawy jakeis 15pln.. ale jest to telefon nie do zdarcia....
  0
 • Users Avatars Mini
  jak_zawsze pisze: 2004-11-07 22:29
  nie ma nic lepszego i przyjemniejszego! chętnie kupię w dobrym stanie
  0
 • Users Avatars Mini
  szczupak007 pisze: 2005-03-14 20:25
  wtedy nokia żadko badziewia produkowała to jest jeden z tych nie wielu. Niestety teraz sie im to częściej zdarzaa....:/
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: