Test Nokia 6250

Recenzje
Opinie: 36

GSMonLine.pl staje się powoli specjalistą od testowania telefonów przeznaczonych dla wąskiej grupy osób uprawiających sporty ekstremalne lub pracujących w warunkach daleko odmiennych od ciepłej posadki za biurkiem. Kolejnym telefonem, który testowaliśmy jest Nokia 6250. Otrzymaliśmy ją z pewnym opóźnieniem, bo podobno Nokia podarowała całą partię Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowego, co może świadczyć o tym, że rzeczywiście jest to telefon przeznaczony dla prawdziwych twardzieli, którzy potrzebują urządzenia, na którym mogą zawsze polegać, a które nie musi ładnie wyglądać. Nokia 6250 taka właśnie jest.


Nokia 6250 

   

6250 obok starszej siostry 7110

Po rozpakowaniu pudełka przeżyliśmy lekki zawód. Jest brzydka. Na pewno jest brzydsza od Ericsson'a R310s, czyli głównego konkurenta. Wygląda podobnie do 6210, ale została niestety zniekształcona przez gumowe odbojniki otaczające jej górna i dolną część. Wydaje się być bardzo ciężka (174 g - tak mówi producent - czyli rzeczywiście sporo) i masywna (nasza własna ocena).

Aby uchronić najbardziej delikatne elementy albo schowano je do wnętrza obudowy (tak jak antenę) albo ukryto w głębi grubej gumy otaczającej obudowę (tak jak wyświetlacz, port podczerwieni i złącze ładowarki i transmisji danych). Bateria ukryta jest pod klapką zamykaną metalową śrubą (wyglądającą znacznie solidniej od plastikowych śrub konkurencyjnych firm). SIM dopychany jest do swego złącza drucianą, sprężynującą konstrukcją. Klawiatura modelu przypomina nieco klawisze starych modeli komputerów domowych (Spectrum?) - jest zrobiona z twardej gumy.

 

Złącze 

Port podczerwieni

 

Miejsce karty SIM

Producent obiecuje, że telefon wytrzyma lot z trzech metrów na twardą powierzchnie. U nas przeleciał prze pół biura - właśnie około trzech metrów, ale w poziomie - upadając, uderzył o ścianę i .....nic, nawet się nie wyłączył. Guma uchroniła obudowę przed jakimkolwiek zarysowaniem.
W wodzie aparat ma wytrzymać minutę na głębokości do 0.5 metra. U nas popływał sobie w wannie - test zniósł bez zarzutu. Udało na się na niego nawet zadzwonić - zachowywał się normalnie, nawet wibrował pod wodą. Zastanawiające jest jednak dlaczego Nokia nie zdecydowała się osłonić dolnego złącza klapką - rozwiązanie spotykane u konkurencji. Po kąpieli 6250 wymagała jedynie przedmuchania słuchawki - woda zbiera się bowiem we wszystkich otworach i utrudnia słyszalność.

 

Nokia na dnie wanny pełnej wody

 

Filmy mpeg

Moment wrzucenia do wody (79 KB)

Telefon dzwoni i wibruje pod wodą (69 KB)

 

Podsumowując wygląd zewnętrzny - telefon nie jest przeznaczony dla osób oczekujących małych rozmiarów i niewielkiej wagi. Telefon nie nadaje się raczej do noszenia w kieszeni spodni od garnituru. Można go sobie przypiąć specjalnym klipsem do paska (jest w standardzie razem ze specjalną klapką), ale najlepiej, aby był to pasek od bojówek lub grubych roboczych spodni. Kolory: obudowy (granat) i gumy (czarny) są praktyczne, ale są też bardzo nieciekawe i mogą nie trafić w gusta snowboardzistów i kajakarzy górskich.
Telefon uruchamia się klawiszem na górze obudowy - przy złączu podczerwieni - służy on też do szybkiego włączania profili, które w Nokiach są już obecne od paru modeli. Po lewej stronie wyświetlacza znajdują się dwa klawisze regulujące wartość poziomu dźwięku w słuchawce - jeśli chcemy możemy do regulacji wykorzystać też system automatycznej regulacji głośności, który możemy uruchomić w menu. System ten bada głośność otoczenia w trakcie rozmowy i reguluje poziom dźwięku w słuchawce.
Dźwięk w trakcie rozmowy nie jest najlepszy - wynika to zapewne z wymagań wodoodporności obudowy - jest trochę za cichy i gorszej, niż np. w 7110 jakości. To samo dotyczy niestety dzwonków - nie słyszałem niestety tak brzmiących dzwonków w żadnej innej Nokii- gorszy jest tylko Samsung SGH-N100 - dzwonki są odtwarzane są bardzo wysoko i po prostu drażnią.
Największą wadą tego telefonu (na szczęście jedną z nielicznych) jest "wibra'. Może to uwaga nie na miejscu, ale ten telefon powinni zacząć sprzedawać również w seks shop'ach - ta wibra "naprawdę" wibruje - telefon suwa się wtedy po stole wydając z siebie niemiłosierne odgłosy, które słychać nawet w innym pomieszczeniu (wystraszyły nawet parę osób). Nie ma jak Samsung - Nokia do poprawki! Przyczyną pewnie jest duża grubość obudowy i wymagania wytrzymałościowe aparatu.
Jako, że większość czytelników zna możliwości Nokii w zakresie oferowanych funkcji, ja jako użytkownik modelu 7110 skupię się na różnicach pomiędzy tymi modelami.
Wybieranie głosowe - funkcja oferowana już w większości nowych aparatów - w 6250 działa bez zarzutu - numer telefonu musi być zapisany w pamięci aparatu a etykiety można przypisać dla 8 z nich.
Blokowanie klawiatury - w Nokii 6250 można włączyć funkcję automatycznego blokowania klawiatury, która aktywizuje się po niemal dowolnie ustawionym czasie - od 10 s do 60 min. Po zablokowaniu telefon może też od nas wymagać specjalnego kodu odblokowującego klawiaturę (w dzisiejszych czasach to kolejne zabezpieczenie przed amatorami cudzej własności).
Nową funkcją jest możliwość określenia czasu po jakim telefon przełączy się do poprzedniego profilu - czyli ustawiamy np. profil meeting i po godzinie telefon automatycznie włącza normalny dzwonek i sygnał informujący o nadchodzących SMS'ach. W czasie moich testów telefon tego jednak nie robił! - oprogramowanie v. 4.00 z 6.12.2000.
Nową aplikacją zaimplementowaną w 6250 jest miernik dźwięku. Jest to funkcja z dosyć głęboko ukrytym sensem istnienia. Profesjonalnie miernika nie da się wykorzystać. Do zawodów w jak najgłośniejszym krzyku też nie - mierzy dźwięk jedynie do granicy 115 decybeli. Ma to być chyba jedynie tzw. bajer.
Funkcją, która może się przydać jest bardzo rozbudowany stoper. Możemy nim mierzyć czasy okrążeń, międzyczasy, możemy też zapisać wyniki w postaci "pliku".
Kolejną opcją związaną z upływającym czasem jest dziennik zadań. Funkcja ma pomagać w obliczeniach kosztów wykonywanych przedsięwzięć. Podajemy aplikacji koszty robocizny, koszty materiałów i następnie obserwujemy zmiany kosztów sumarycznych w zależności od czasu ile zadanie będzie trwało. Oryginalna aplikacja i miejmy nadzieję, że ktoś z niej skorzysta.
Właściciel modelu 6250 może regulować kontrast wyświetlacza w swym aparacie za pośrednictwem normalnej funkcji menu - czekamy teraz na możliwość zmiany jego koloru - jak w Panasonic'u GD93.
W książce telefonu według producenta można zapisać do 255 kontaktów z 5 numerami i 2 notatkami każdy. Dodatkowo oczywiście możemy przechowywać swe numery na karcie SIM. Niestety nie możemy korzystać jednocześnie z obu pamięci - musimy się ręcznie przełączać pomiędzy nimi lub przekopiować dane z SIM'a do telefonu.
To co obecnie daje Nokii przewagę nad konkurencją to duża liczba SMS'ów, które możemy odebrać nie kasując poprzednich. Producent obiecuje aż 66 sztuk krótkich wiadomości tekstowych. W czasie naszych testów udało się ich odebrać aż 76.

Telefon testowy nie posiadał jeszcze polskiego słownika T9 dostępnego już dla modelu 6210 (a podobno znacznie ułatwia on i przyspiesza wpisywanie SMS'ów po polsku) . Dzięki obsłudze smart messaging'u możemy oczywiście przesyłać wiadomości obrazkowe (w standardzie mamy 10 niezbyt ciekawych grafik, które możemy wysłać SMS'em), wizytówki, loga grup, terminy, dzwonki, loga operatora i ustawienia WAP.
Co do ustawień WAP to po kontakcie z przeglądarkami firmy Phone.com w telefonach Alcatel i Samsung uważam rozwiązanie Nokii za bardzo nieprzyjazne użytkownikowi. Tam telefon bez wpisywania jakichkolwiek danych automatycznie łączy się z gateway'em pozwalając nawet niedoświadczonemu użytkownikowi na skorzystanie z mobilnego Internetu. W przypadku Nokii jedynym wygodnym rozwiązaniem jest wysłanie sobie ustawień WAP ze strony operatora, co niestety jest obecnie możliwe jedynie w sieci Plus GSM (a i w tej sieci czasami funkcja ta po prostu nie działa). 
Do dyspozycji mamy 35 dzwonków na stałe zapisanych w pamięci oraz 5, które możemy sobie wysłać np. z serwisu Yourmobile (gdyby tylko dźwięk dzwonków był przyjemniejszy dla ucha...).
Jedną z najważniejszych zalet, które posiada Nokia 6250 a ostatnio zauważam, że producenci nie zwracają na tę cechę należytej uwagi nawet w modelach z najwyższej półki są czasy: czuwania i rozmów, na które pozwala bateria. Ten model akurat pod tym względem bije wszystkie dotychczas przez mnie używane. Bateria "wytrzymuje" około tygodnia przy normalnej eksploatacji, czyli dosyć częstych rozmowach (+ nękanie menu) i ciągłym czuwaniu. 


Bateria BLL-2 Li-Ion 1200 mAh 

 
Dla wielbicieli gier, krótka informacja - 6250 zawiera jedynie trzy znane już gry: Snake II, Opposite, Pairs II
6250 transmituje dane z prędkością do 14.400 bps (podobno). Niestety wraz z pudełkiem nie otrzymaliśmy żadnego oprogramowania do transmisji danych a zciągnięcie oprogramowania PC Suite for Nokia 6250 okazało się niemożliwe. Z moich doświadczeń z Nokią 7110 i laptopem mogę wnioskować, że tym razem też nie ma specjalnych problemów ze zmuszeniem aparatu do współpracy w tej dziedzinie.
Nokia 6250 to telefon z założenia przeznaczony na rynek bardzo wymagający. Wymagający jednak głównie wytrzymałości i trwałości obudowy. Nokia oferuje mu natomiast wszystkie funkcje (a nawet więcej) występujące w telefonie dla białych kołnierzyków. Model ten ma oczywiście też swoje wady: główne to niezaprzeczalna brzydota i naprawdę dziwnie działający alarm wibracyjny. Nokia mogłaby też poprawić jakość dźwięku w słuchawce i jakość odgrywanych dzwonków.

Opinie:

Opinie archiwalne (36):

Komentuj

Komentarze / 36

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  bodal pisze: 2001-10-16 13:40
  Mam ten telefonik od paru miesiecy i jestem z niego bardzo zadowolony. CO do baterii to rzeczywiscie jest bardzo mocna. Jak wylaczam tel na noc to porafi dzialac nawet 11 dni. Moze brzydko wyglada ale jest twardy. upad mi juz pare razy i dziala. Jest pierwszym tel ktory nie wylacza mi sie sam podczas jazdy na motorze. Polecam!
  0
 • Users Avatars Mini
  Stefan pisze: 2001-10-28 23:37
  Zgadza się wytrzumuje nawet 11 dni, przy rozmowach (umiarkowanych), pozatym bedąc niedowiarkiem, sam testowałem upadki telefonu (rzuty o ścianę) i wodoszczelność, w obu przypadkach telefon działał bez zadnych problemów. Za największą wadę uważam jej rozmiary a w konsekwencji to że nie mieści się do zestawu samochodowego do którego pasują Nokie 51xx, 61xx i 6210. Poza tym jest super
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2001-11-02 10:07
  Ten telefon wraca czesciej na gwarancje niz inne aparaty mimo tego, ze jest taki super hiper! Nara!
  0
 • Users Avatars Mini
  Crazy_man pisze: 2001-12-26 23:31
  jak kazda Nokia to tak z oprogramowaniem firmy Microsoft
  0
 • Users Avatars Mini
  sarbin2 pisze: 2001-12-27 19:12
  he he he he, chcialbym miec taki telefonik, ja mam siemensa sl45 i juz mi sie znudzil, a zawsze chcialem troche pocwiczyc wiec przydalby mi sie taki cienzarek, jak ktos ma taka nokie na sprzedaz to prosze o kontakt, pozdrawiam Michał
  0
 • Users Avatars Mini
  tucoss pisze: 2002-01-02 23:40
  sabin: kup sobie Ericsson'a R310s! Wytrzymuje niewiele mniej a jest duzo tańszy!
  0
 • Users Avatars Mini
  sarbin2 pisze: 2002-02-14 23:30
  hehe nie dzieki za ericsona, ma hu...wa antenke :))
  0
 • Users Avatars Mini
  darkflame pisze: 2002-02-23 11:55
  Nokia ta to prawdziy "czołg" , fon funkcyjnie zaawansowany , ale te GABARYTY :) . Chcialem kupic eryka r310 s,ale teraz to juz sam niewiem? ;/ Chetnie bym sam sobie zrobil maly test ERYK vs NOKIA i zobaczyl ktora maszyna jest naprawde dobra
  0
 • Users Avatars Mini
  luk pisze: 2002-02-23 18:37
  mam ten telefon od08-2001 i jestem bardzo zadowolony,,,,,,ma zajebistą baterię jej rekord to 14 dni bez przerwy....a tak standart to 9-11 dni..........jestm duży to prawda ale przynajmiej wiem że go mam a nie jak 8210 zastanawiałem się gdzie on jest..........polecam jest więcej niż oki
  0
 • Users Avatars Mini
  Baldur pisze: 2002-03-17 00:34
  Jak dla mnie to jest super! Mi tam takie wymiary nie przeszkadzają. Lubie czuć, że mam telefon w kieszeni, a nie idąc ulicą zastanawiam się czy nadal mam go czy też nie. Bateria jest świetna i odporny jak czołg (R310s jest niewiele gorszy pod tym względem). Tylko zastanawiam się czy ta klawiatura jest wygodna w użytkowaniu... Na zdjęciach przypomia tą z Noki 6150, która nie była zbyt wygodna (dla mnie to ważne, bo pisze dużo SMSów). Mam nadzieje, że kiedyś uda mi się dostac na giełdzie taką Nokie, ale idealną nówke. Baldur.
  0
 • Users Avatars Mini
  Rav pisze: 2002-04-02 12:56
  Mam ten telefonik od lipca 2001 i musze powiedzieć że tak zaj....stego telefonu jeszcze nawet nie trzymałem w ręku... Testuje go przy wszystkich okazjach jakie mam, jest już nieźle porysowany - stoczył mi się kilkadziesiąt metrów po żwirze, kumpel przejeczhał mi go rowerem, a na jednej balandze urządziliśmy sobie nim zbijanie puszek i butelek po bezalkoholowym i jakoś nawet nie jęknął. A co do wibry to dzięki temu że jest taka mocna to czuć że dzwoni nawet gdy jest dobrze zapeklowana w kutrce, czy plecaku. Na trmat bateri nic nowego nie powiem, u mnie starcza na jakieś 8 dni przy dużej ilości rozmów i sms-ów na pęczki. Polecam go każdemu komu chodzi upadł telefon na ziemie i musiał go później zbierać do kupy. RAV
  0
 • Users Avatars Mini
  MATI (R) pisze: 2002-09-27 20:58
  Ja mam Nokie 6210. Też kilka razy mi spadła i działa sprawnie, lecz wolałbym Nokie 6250. W niej coś jest, prawda?
  0
 • Users Avatars Mini
  K pisze: 2002-10-22 20:15
  Wrzucałem ją tak do wody i wrzucałem, aż po 19 wrzuceniu i przetrzymaniu jej ponad 2 minuty pod wodą padła płyta główna. Wysuszyłem wszystko, zmieniłem płytę główną i jest to znowu mój super telefonik!!! POLECAM jak ktoś jeździ na rowerze w zimę, albo jesienią i ma trochę kasy na wydanie.
  0
 • Users Avatars Mini
  F1 pisze: 2002-11-24 14:28
  nie - brzydki duzy i trudno dostepny. jakos nie moge sie przekonac do tej marki :) moze to dlatego jestem na nie :) pozdr F1
  0
 • Users Avatars Mini
  doriandz pisze: 2003-01-09 23:30
  bombowy fon! chetnie zamienie 6210 na niego! Pzdr/doriandz
  0
 • Users Avatars Mini
  GSMistrz pisze: 2003-02-04 12:51
  Piękny jest ! W pięknej cenie!
  0
 • Users Avatars Mini
  parys pisze: 2003-02-10 23:23
  idealny telefon dla mojego ojca
  0
 • Users Avatars Mini
  nr124 pisze: 2003-03-07 18:28
  może i oryginalny ale bardzo brzydki. Jak na niego patrze to chce mi sie śmiać. Odporny jest i dla przebywających w ekstremalnych warunkach telefon jest świetny.Wsumie do tego został zaprojektowany:))
  0
 • Users Avatars Mini
  smokeWEED pisze: 2003-03-11 19:41
  rzucisz w kogos tym telefonem.. to go zabijesz, a potem telefon wroci i ciebie zabije :PPP hehe, super fon, mozna go uzyc jakos kasteta
  0
 • Users Avatars Mini
  wilcek pisze: 2003-03-12 15:14
  boshe prawdziwy czołg z tego telefonu, ale ma tez sporo zalet
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-18 14:05
  lubie nokie ale ten model mi sie nie podoba, co prawda nie mialem mozliwosci pracy z nim ale po zdjeciach mowie ze jest jakis dziwny
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-18 14:05
  albo mi sie wydaje
  0
 • Users Avatars Mini
  khalon pisze: 2003-04-04 21:18
  wszystko spoko telko ten rozmiar...
  0
 • Users Avatars Mini
  Tyski Boss pisze: 2003-05-03 12:20
  niewiem niemialem z checia bym przetestował hmm rozmiar przeciez to telefon dla aktywnych ludzi jak by był maly to by sie lekko mogl zgobiC!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Kenner pisze: 2003-06-03 01:23
  A wlasciwie to ktory telefon byl pierwszy: n6250 czy M35i? Mozna by zrobic ciekawe porownanie wytrzymalosciowe, chociaz na dzien dzisiejszy to juz troche za pozno
  0
 • Users Avatars Mini
  gizmo21 pisze: 2003-06-03 02:09
  gdyby inne byly tak wodoodporne jak ten to by bylo suppppppper:)
  0
 • Users Avatars Mini
  e-stach pisze: 2003-06-03 04:24
  grizmo221 niezle sa te twoje komentarze napisz cos konkretnego
  0
 • Users Avatars Mini
  Martinho pisze: 2003-06-03 13:40
  Ciekawy ten test dużo zdjęc ukazujacych wszystkie newralgiczne miejsca tego telefonu Jak dla GOPR-u bardzo dobry telefon
  0
 • Users Avatars Mini
  kolczatka2 pisze: 2003-06-15 16:59
  nie nieee,nie polecam
  0
 • Users Avatars Mini
  2973 pisze: 2003-11-01 11:57
  hehe aż 66 smsów się mięści. jak na tamte czasy to był bajer
  0
 • Users Avatars Mini
  bakx pisze: 2003-11-06 18:42
  fajny telfon dla ludzi bardzo aktywnych... jak ktos wczesniej zauwazyl tle. nie wylaczyl sie na ostrych wybojach podczas jazdy motorem.. bdb telfon.. odtego swietna bateria....
  0
 • Users Avatars Mini
  bakx pisze: 2004-07-01 01:21
  az chetnie bym kupil taki ale nowy...
  0
 • Users Avatars Mini
  pudlarz pisze: 2004-08-05 16:31
  ciągłe defekty zniechęcają do posiadania tego modelu
  0
 • Users Avatars Mini
  whaa pisze: 2005-01-03 20:25
  W ostatnim czasie a dokladnie od piatku mialem okazje testowac ten telefon. Niby to staroc i uzywany (dostalem od ojca z fory) ale zawsze chcialem go meic. Nowe nokie (posiadam 3200) sa coraz bardziej delikatnie... zaczelop sie od 3310 Nibygabaryty telefonu sa ogromne ale robilem juz kilka testow.... pierwszym bylo podtopienie go i wytrzymal mi z 10 minut ale byl na glebokosci okolo 10-15 cm wiec do pol metra jeszcze daleko. Telefon dzialal bez problemu dzwonil i wibrowal... Kolejnym testem bylo "puszczanie" na sciane.... Po 3 uderzeniach polegla.....sciana.... Po 3 uderzeniu w sciane zrobila sie dziura o glebokosci prawie 1 cm........NIEZLE !! JA jako koneser telefonow (mam jeszcze dzialajaca Nokie 440 z ktorej czasem dzwonie :D) posiadalem wiele modeli nie tylko tej marki. Jednak mimo ogromnej ilosci bajerow w nowych telefonach wole nosci ta nokie gdyz jest odporna i mozna jej uzyc do samoobrony.....BOLI !!
  0
 • Users Avatars Mini
  szczupak007 pisze: 2005-03-08 21:32
  A mi sie nie podoba chociaż jest stary itd itp ale i tak mi sie nie podoba.
  0
 • Users Avatars Mini
  RaffiX pisze: 2005-03-09 15:39
  Nie wiedziałęm, że ma podczerwień :D
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: