Telefon Nokia 6310 otrzymaliśmy do testów od dystrybutora: Apollo Electronics Sp. z o.o.
Nokia 6310 pojawiła się na rynku europejskim kilka tygodni temu, a już w pełni spolszczony jej egzemplarz trafił do testowania w naszej redakcji. Pierwsze prototypy następcy modeli 6210 pokazano podczas zeszłorocznych targów Cebit w Hanowerze, tam też i ja miałem szanse pobawić się protoplastą dzisiejszego modelu. Tamten telefon nie posiadał jeszcze pełnych funkcji GPRS, już wtedy natomiast było wiadomo, że telefon będzie posiadał zaimplementowaną technologię Bluetooth.
Dziś możemy oglądać gotowy już produkt, a już wkrótce wszyscy będziemy mogli go kupić. Co w telefonie jest nowego? Tu pewnie wiele osób się zawiedzie, ponieważ poza w pełni funkcjonalna obsługą GPRS oraz Bluetooth producent dołożył jedynie kilka pomniejszych funkcji. Telefon został również dodatkowo delikatnie odmłodzony wizualnie.
W pudełku poza telefonem, znajdujemy dysk CD-ROM z oprogramowaniem, w tym Nokia PC Suite 4.5, instrukcję w języku polskim oraz ładowarkę podróżną. Do testów wykorzystaliśmy również dostarczany oddzielnie kabel do połączenia telefonu z komputerem o symbolu DLR-3P. Alternatywnym sposobem połączenia z komputerem jest zastosowanie portu podczerwieni.
Instrukcja obsługi jest napisana przystępnym językiem i w dość prosty sposób objaśnia metody wykorzystywania z większości z funkcji telefonu.
Wygląd
Sama bryła telefonu prawie się nie zmieniła się w porównaniu do modelu 6210. Jego wymiary to 129x47x17-21 mm.
Zmieniono jedynie układ klawiszy, głównie funkcyjnych oraz dodano elementy w kolorze złotym. Początkowo wygląd telefonu wydał mi się dziwny, a to głównie ze względu na dużą przestrzeń którą zajmują klawisze funkcyjne.
Daje to efekt nadmiernego, niepotrzebnego wydłużenia telefonu. Jednakże, po jakimś czasie wrażenie to znika i przyzwyczajmy się do wyglądu nowej Nokii. Poza wskazanymi elementami wygląd Nokii na charakter konserwatywny, a charakteryzuje go spokojna, stonowana elegancja. Jeśli ktoś nie chce się zgodzić z tym stwierdzeniem, niech porówna ją z modelem 8310, w przypadku którego zastosowano bardzo modernistyczny wygląd.
Waga telefonu - 111 gramów ze standardowa baterią - odbiega od wag innych najnowszych słuchawek.
Wyświetlacz telefonu posiada mniej więcej taką samą wielkość jak w modelu 6210. Jednak już na pierwszy rzut oka widać, że ma od swego poprzednika większą rozdzielczość. Litery są bardziej wyraźne i kształtne, a na ekranie mieści się nawet do 6 linii tekstu. Na tak skonstruowanym wyświetlaczu mieści się go tyle samo co na znacznie większym wyświetlaczu modelu 7110.
Klawiatura działa bardzo dobrze i jest bardzo przyjemna w użytkowaniu. Na górnej krawędzi telefonu znajduje się port podczerwieni a na dolnej gniazdo do podłączenia ładowarki i akcesoriów. Zestaw gniazd jest taki sam jak w poprzednich modelach telefonów fińskiego producenta.
Bateria
Także bateria jest kompatybilna z ogniwami używanymi w Nokiach 7110 czy 6210. Standardowo 6310 jest wyposażona w baterię litowo-polimerową o pojemności 1100 mAh o symbolu BPS-2. Telefon wyposażony w tą baterie działał w naszym teście w trybie standby średnio przez około 75 h bez ładowania (ok. 30 minut rozmów + 100 odebranych SMSów / dziennie). Znacząco na spadek długości pracy telefonu wpływało intensywne wykorzystanie GPRSu i Bluetooth'a. Co ciekawe producent podaje, ze telefon może wytrzymać bez ładowania do 18 dni.
Menu
Nokia 6310 to kolejna testowana przez nas słuchawka tego producenta, dlatego nie będę po raz kolejny rozpisywał się o zaletach ich menu. Trzeba powiedzieć, że zastosowane rozwiązanie sprawdziło się już w milionach sztuk telefonów używanych na całym świecie.
Menu zastosowane w testowanym modelu jest rozwinięciem tego wzoru. Zawiera ono funkcje niezbędne do obsługi GPRS, podobne do tych oferowanych przez Nokią 8310 oraz funkcje obsługi Bluetooth. W możliwość obsługi tej technologii były już wyposażone ostatnie wersje modelu 6210, które współpracowały ze specjalną baterią z wbudowanych chipem Bluetooth, dopiero jednak ten model oferuje wszystkie usługi dostępne dzięki tej technologii.
Po menu poruszamy się dokładnie w taki sam sposób jak we wcześniejszych modelach. Korzystamy przy tym z klawiszy funkcyjnych, którym funkcje przypisywane są dynamicznie, a opis aktualnie skojarzonych z nimi funkcji znajduje się na dole wyświetlacza.
Książka telefoniczna
W pamięci telefonu można zapisać do 500 rekordów. Każdy rekord może składać się z 5 numerów telefonów i 4 innych informacji, którymi mogą być: Adres e-mail, adres URL, Adres pocztowy lub notatka. Telefon może korzystać także z pamięci karty SIM oraz korzystać jednocześnie z obu tych typów pamięci. Pamięć telefonu jest naprawdę ogromna, a jej rozmiar powinien zadowolić każdego użytkownika.
Każdą pozycję z książki telefonicznej można przypisać do jednej z 5 grup osób. Każdej grupie osób możemy przypisać inny dzwonek nadejścia połączenia oraz logo grupy, które pojawi się na wyświetlaczu gdy będzie dzwonił do nas ktoś z tej grupy.
W każdym z dostępnych profili użytkownik możliwe jest także ograniczenie rozmów przychodzących tylko do osób z danej grupy. W przypadku wybrania takiej opcji telefon będzie informował dźwiękiem lub wibracją o telefonie od osoby z wybranej grupy. Będzie natomiast milczał gdy zadzwoni ktoś spoza wybranych grup, jednakże nadchodzące połączenie będzie widoczne na wyświetlaczu.
10 numerów telefonów z książki możemy także wybierać głosem. Pozycje z książki możemy przesyłać do innych telefonów lub urządzeń obsługujących format vCard. Możemy to zrobić poprzez SMS, port podczerwieni lub Bluetooth.
Podczas pracy z telefonem zauważyłem drobne problemy z rozpoznawaniem numerów telefonów znajdujących się w książce. Jeśli bowiem w książce telefonicznej w telefonie i na karcie SIM znajduje się ten sam numer telefonu, to gdy ta osoba do nas zadzwoni telefon nie skojarzy tego z żadnym z opisów z książki tylko wyświetli "goły" numer telefonu. Nie uwzględni przy tym przypisania tego numeru do grupy użytkowników i usłyszymy dzwonek domyślny. Problem ten dość łatwo wyeliminować kopiując całą pamięć z karty SIM do telefonu i korzystając wyłącznie z tej pamięci.
SMS
Telefon posiada pamięć na 150 krótkich wiadomości tekstowych, korzysta także z pamięci karty SIM dzięki której można uzyskać miejsce na do 30 dodatkowych wiadomości. Telefon nie obsługuje niestety standardu EMS, który obecnie jest już dość rozpowszechniony i implementowany w większości nowych telefonów.
Słuchawka obsługuje natomiast wiadomości graficzne w standardzie Nokii i może ich przechowywać w pamięci do 50 sztuk (1 wiadomość graficzna to 3 zwykłe). Telefon fabrycznie posiada 10 gotowych wiadomości graficznych, które mogą być wysłane, kasowane lub zastępowane innymi.
Wiadomości można wprowadzać używając słownika T9, także w języku polskim. Słownik w porównaniu do innych telefonów w niego wyposażanych jest bardzo bogaty i naprawdę trudno znaleźć słowa których w nim nie ma. Można również skorzystać z jednego z 10 szablonów, które także można edytować.
Wszystkie wiadomości można przechowywać w bardzo rozbudowanym systemie folderów, w tym w folderze Archiwum oraz katalogu Moje foldery.
Profile
Użytkownik może korzystać i konfigurować profil Ogólny oraz 4 inne profile. W każdym z profili możemy zmienić sygnał nadejścia połączenia, głośność tego sygnału, sygnał wiadomości SMS, sygnalizację wibracjami. Możemy również aktywować lub deaktywować dźwięki klawiszy oraz dźwięki ostrzeżeń. Sygnalizacje dźwiękiem lub wibracjami możemy tez ograniczyć tylko do numerów telefonów osób z wybranych przez nas grup użytkowników.
Dźwięki nadejścia połączenia, jak i wiadomości SMS możemy wybierać spośród 35 standardowych dzwonków oraz 10 dzwonków użytkownika. Telefon nie został wyposażony w kompozytora do samodzielnego tworzenia dzwonków, jednakże ten sam efekt możemy uzyskać łącząc telefon z komputerem i używając programu Nokia PC Composer z dołączonego do telefonu pakietu Nokia PC Suite. Dzwonki mogą być również odbierane poprzez SMS w technologii over-the-air (OTA).
Profile, podobanie jak to ma miejsce w Nokii 8310, mogą być ustawiane czasowo. Wybrany profil jest w takiej sytuacji wybierany tylko na określony czas, do określonej godziny. Gdy ta nastąpi telefon powraca do profilu pierwotnego.
W przypadku korzystania z akcesoriów, np. z zestawu HF, możliwe jest wybranie profilu, który będzie się aktywować zawsze po ich podłączeniu.
Kalkulator, kalendarz, Lista spraw
Kalkulator w nowej Nokii niewiele się zmienił. Jedyna nowość która się w nim pojawiła, to możliwość podnoszenia do potęgi i pierwiastkowania. Bez zmian pozostał również przelicznik walut, który mógłby uzyskać większą funkcjonalność gdyby umożliwiał przeliczanie kwot w walutach państw EU na Euro.
Kalendarz to także dość proste narzędzie pozwalające na tworzenie notatek pod wskazana datą. Można zdefiniować 4 rodzaje notatek: Spotkanie, połączenie, urodziny lub przypomnienie. Każdy z rodzajów notatki może być wzbogacony o alarm informujący o zbliżaniu się wybranego terminu. W pamięci telefonu można przechowywać do 250 notatek. Można również korzystać z opcji autousuwania, która powoduje że wszystkie terminy przeszłe są na bieżąco kasowane. Notatki z kalendarza również można przesyłać innym użytkownikom poprzez IrDA, Bluetooth lub SMS w formacie vCalendar.
Na liście spraw (to-do list) można natomiast umieścić do 30 zadań do wykonania. Każdej z nich można przypisać mały, średni lub wysoki priorytet, i według niego są one sortowane na liście.
Bluetooth
Technologia Bluetooth pozwala na bezprzewodowa komunikacje urządzeń znajdujących się w odległość maksimum 10 metrów od siebie. Wykorzystuje do tego fale radiowe o częstotliwości 2,4 GHz. Nokia 6310 jest pierwszym telefonem Nokii który posiada fabrycznie zaimplementowaną obsługę tej technologii (w wersji 1.1).
Nokia obsługuje następujące moduły Bluetooth: Generic Access Profile, Serial Port Profile, Generic Object Exchange Profile. Pozwalają one, po sparowaniu z komputerem na korzystanie z modułów aplikacyjnych: Dial-up Networking Profile - umożliwia ustanowienie połączenia dial-up, FAX Profile - umożliwia wysyłanie i odbieranie faksów. Handsfree Profile i Headset Profile umożliwiają natomiast współprace telefonu z bezprzewodowymi zestawami głośno mówiącymi i bezprzewodowymi słuchawkami.
W menu telefonu istnieje możliwość włączenia i wyłączenia obsługi Bluetooth, i jest to o tyle ważne, że gdy korzystamy z tej technologii bateria telefonu wyładowuje się niezwykle prędko. Inne opcje pozwalają na wpisanie nazwy naszego urządzenia oraz jego konfiguracje do współpracy z innymi urządzeniami. Kolejne funkcje służą natomiast do wykrywania innego sprzętu znajdującego się w okolicy naszego telefonu.
Ze względu na brak akcesoriów, które w ofercie dystrybutora pojawią się dopiero w marcu, nie udało się przetestować działania funkcji Bluetooth.
Przesyłanie danych
Telefon jest wyposażony w możliwość przesyłania danych w dwóch najważniejszych obecnie technologiach HSCSD i GPRS.
Aby korzystać z przesyłania danych musimy połączyć telefon z komputerem. Można tego dokonać na 3 sposoby, albo poprzez Bluetooth, jeśli w komputer obsługuje ta technologię (są już dostępne na rynku odpowiednie karty rozszerzeń), albo poprzez port podczerwieni, albo przy użyciu kabla typu DLR-3P. To, który ze sposobów wybierzemy, nie ma znaczenia przy wyborze odpowiedniego oprogramowania.
Do telefonu dołączany jest program Nokia Modem Options i obsługuje on wszystkie trzy typy podłączenia. Służy on zarówno do połączeń HSCSD jak i GPRS. Program podczas instalacji tworzy dla każdego z typów połączeń oddzielny modem, natomiast w Panelu sterowania umieszcza dodatkowe menu służące do ustawienia odpowiedniej konfiguracji.
Później musimy wpisać jeszcze tylko kilka odpowiednich ustawień np. dla HSCSD numer dostępowy, a dla GPRS adres APN. W przypadku połączenia GPRS jako numer telefonu wpisujemy *99#.
Telefon korzystając z HSCSD odbiera dane z maksymalną szybkością 43,2 kbit/s (3 x 14,4 kbit/s ), natomiast wysyła 14,4 kbit/s. W przypadku GPRS te prędkości wynoszą odpowiednio 40,2 kbit/s i 13,4 kbit/s.
W naszym teście korzystaliśmy przede wszystkim z GPRS, zestawiane przez nas sesje nieraz trwały po kilka godzin. Telefon zachowywał się bardzo dobrze i nie zdarzało mu się zrywać połączenia. Połączenia, pod względem szybkości, były porównywalne do połączeń w sieci stacjonarnej wykonywanych z asymetryczną prędkością 56,6 kbit/s.
Choć GPRS wciąż jest w Polsce dość drogi to do niektórych zastosowań jest naprawdę niezastąpiony i jego stosowanie ma uzasadnienie ekonomiczne. Są to szczególnie te zadania które wymagają ciągłego pozostawania online a jako takie nie przesyłają wiele danych. Tak jest na przykład z programami do połączeń w sieci - Gadu-Gadu lub ICQ. Dzięki GPRSowi można być nonstop dostępnym i w ciągu 12 godzin przesłać i odebrać po 100 kb danych.
WAP
Przeglądarka WAP w telefonie również może działać w oparciu o te dwie technologie HSCSD i GPRS. Dla wielu specjalistów od rynku telekomunikacyjnego technologia WAP z zastosowaniem normalnego przesyłania danych była "wielkim nieporozumieniem", a dopiero WAPoverGPRS pozwala na dostrzeżenie prawdziwego jej potencjału.
Rzeczywiście WAP z zastosowaniem GPRSu jest dużo bardziej przyjemny w użyciu. Przede wszystkim kończy się ciągła walka z czasem, o to by połączenie trwało jak najkrócej. Teraz można każdą stronę oglądać dowolnie długo nie kłopocząc się, że będzie nas to kosztowało majątek.
Szczególnie interesująca jest opcja w której telefon utrzymuje bez przerwy sesje GPRS. Pozwala to na jeszcze większe ograniczenie kosztów ponieważ operatorzy zwykli zliczać opłaty za pewne pakiety danych np. 10 kb. Jeśli prześlemy choćby 1 kb to i tak zapłacimy za 10, nie ma więc potrzeby kończyć połączenia i gdy znowu będziemy chcieli skorzystać z WAP wykorzystamy pozostałe nam 9 kb.
Niestety w dostarczonym nam egzemplarzu opcja ta nie działała. Mimo naszych usilnych działań telefon za każdym razem łączył się gdy rozpoczynaliśmy przeglądanie WAP a po jego zakończeniu rozłączał się. Wydaje się, że jest to błąd obsługującego WAP oprogramowania telefonu. Miejmy nadzieję, że błąd ten nie będzie występował w telefonach, które już wkrótce znajdą się na rynku.
Poza tym przeglądarka WAP jest dość tradycyjna. Najczęściej odwiedzane strony (max. 25) możemy zapisać w postaci zakładek. Od czasu do czasu przy próbach połączeń telefon wyświetlał komunikat "Nieznany format pliku" i kończył przeglądanie. Najczęściej pomagała wtedy druga próba i telefon zachowywał się już normalnie.
Nie została natomiast przeglądarka w tym modelu wyposażona w możliwość zapisywania obrazków znajdujących się na stronach WAP. Opcja taka jest dostępna w tańszych modelach, np. w Nokii 3330, ale jak widać projektanci uznali, że bardziej wymagającym użytkownikom nie będzie potrzebna.
Nokia PC Suite 4.5
Dostarczone oprogramowanie w postaci pakietu PC Suite 4.5 pozwala na połączenie telefonu z komputerem i zarządzaniem większością funkcji telefonu, w tym książką telefoniczną pamięcią i krótkich wiadomości.
Podłączenie z komputerem uzyskujemy podobnie jak w przypadku przesyłu danych przy użyciu Bluetooth i IrDA. Pewna niespodzianka czeka natomiast posiadaczy kabli. Program nie współpracuje bowiem ze wspomnianym wcześniej kablem DLR-3P, natomiast wykorzystuje kabel typu DAU-9P czyli starego i dawno już zapomnianego FBUSa. Taki kabel leżał u mnie zakurzony gdzieś w szafie i na czas testu wrócił na chwilę do łask. W akurat takiej konfiguracji stosowanych kabli nie sposób niestety odnaleźć logiki.
Jeśli już podłączymy telefon i komputer oraz zainstalujemy pakiet oprogramowania to do naszej dyspozycji znajdą się wchodzące w jego skład aplikacje.
Najważniejszą z nich jest Nokia Phone Editor, który służy do edycji książki telefonicznej, pamięci wiadomości SMS oraz zmiany ustawień profili telefonu. PC Composer, jak już wcześniej wspomniano, służy do komponowania i zapisywania w telefonie własnych melodii. PC Graphics służy do tworzenia i umieszczania w telefonie logo operatora, logo grup oraz wiadomości graficznych. PC WAP Manager służy do zarządzania ustawieniami WAP oraz zakładkami. PC Sync służy do synchronizacji książki telefonu z Microsoft Outlook, a Content Copier umożliwia dokonywania kopii zapasowej wszystkich ustawień i wpisów w telefonie, pozwala też na kopiowanie ich między telefoniami Nokii.
Wszystkie programy zostały, w porównaniu do wersji 4.0, mocniej ze sobą zintegrowane, poprawiono niektóre błędy i dodano nowe funkcje. Poprawiono też problemy z wykrywaniem telefonu przez komputer. Wszystko to czyni z pakietu Nokii całkiem przyjemne narzędzie do pracy i zabawy z naszą 6310.
Dodatki
Pierwszym z dodatków umieszczonych w menu o tej właśnie nazwie jest dyktafon. Pozwala on na dokonywanie nagrań o łącznej długości do 3 minut.
Drugim są funkcje stopera i minutnika.
Trzecim natomiast portfel, któremu chciałbym poświecić więcej miejsca. Pod nazwą portfel kryje się bowiem baza danych informacji o naszych kartach kredytowych. Może być ona przez nas wykorzystana podczas dokonywania wirtualnych zakupów. Nokia jest jednym z tych producentów, którzy najbardziej aktywnie tworzą i promują na rynku rozwiązania m-commerce, dlatego takiej funkcji nie mogło zabraknąć w najnowszym jej telefonie. Portfel powstał w oparciu o technologię Wireless Identity Module (WIN) i jest częścią całej architektury rozwiązań wspomagających mobilny handel elektroniczny opracowanych przez WAP Forum.
Ostaną funkcją w menu dodatki jest możliwość głosowego wybierania niektórych z opcji menu np. zmiany profilu. Użytkownik może wybrać 5 spośród dostępnych opcji i dla nich nagrać głosowe etykiety. Są one wybierane tak samo jak numery z książki telefonicznej.
Gry
Telefon został wyposażony w 4 gry, znane już z poprzednich modeli fińskiego producenta. Są to: Snake II, Pairs II, Space Impact i Bumper. Gry te można wzbogacać o dodatkowe plansze lub etapy dogrywane za pomocą WAP ze stron firmy Nokia. Niestety model 6310 jest tak nowy, że usługa ta w momencie testu nie była jeszcze dla niego dostępna. Podobnie niedostępny jeszcze był serwis najlepszych uzyskanych wyników gier. Aby z niego skorzystać trzeba być członkiem Club Nokia i w odpowiednim menu w telefonie wpisać swój numer identyfikacyjny klubu.
Podsumowanie
Nokia 6310 powstała jako następca wielkiego przeboju - modelu 6210. Spore rozmiary telefonu, które niektórych mogą dziwić, to wynik badań producenta nad potrzebami osób, które najprawdopodobniej kupią ten aparat (często są to posiadacze modelu 6210). Osoby te nie chcą wcale mieć małego telefonu z małym ekranem, i Nokia 6310 została stworzona właśnie dla nich.. 6310 jest syntezą wszystkich najważniejszych i obecnych na rynku technologii telekomunikacyjnych. Telefon pracuje przy tym bardzo wydajnie, w sposób jak najbardziej przyjazny dla użytkownika.
Obecnie 6310 to jeden z najnowocześniejszych telefonów dostępnych na rynku. Wielość jego możliwości czyni go telefonem idealnym dla najbardziej wymagających użytkowników.
Wydaje się, że głównym konkurentem Nokii w tym segmencie jest Ericsson ze swoim modelem T39.
Walentynkowa mini galeria zdjęć Nokii 6310
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telefon Nokia 6310 otrzymaliśmy do testów od dystrybutora: Apollo Electronics Sp. z o.o.