Nokia 6600 to najnowszy telefon fińskiego koncernu przeznaczony dla segmentu klientów biznesowych. Nowa Nokia to jeden z najbardziej zaawansowanych terminali komórkowych, które są już dostępne w sprzedaży. Biznesmen ma większe wymagania od "zwykłego" użytkownika, i częściej wykorzystuje zaawansowane funkcje. Dla takich użytkowników Nokia przygotowała m.in. obsługę standardu Bluetooth, obsługę trzech zakresów GSM, tryb głośnomówiący, specjalną aplikację służącą do wydruku danych z telefonu, aplikacje służące do łatwego przeglądania serwisów Financial Times oraz CNN oraz wiele, wiele innych funkcji.
Telefon pracuje pod kontrolą najnowszego systemu dla urządzeń przenośnych Symbian 7.0s. Interfejs użytkownika (UI) nie różni się niczym od modeli 3650 i 7650, ponieważ wszystkie te modele pracują w oparciu o platformę Series 60. Dzięki temu, że interfejs ten został już przetestowany w poprzednich modelach, to w 6600 nie sprawia żadnych kłopotów.
Wygląd telefonu
Aparat jest wykonany z dobrej jakości plastiku, a jego obudowa nie skrzypi. Wybrano bardzo stonowane barwy, co będzie się podobało osobom ubierającym się zwykle w stylu "biurowym". Z przodu obudowy dominuje ogromny ekran wykonany w technologii TFT o rozdzielczości 176 x 208 pikseli. Wyświetla on 16 bitową paletę- 65,536 kolorów - większa liczba barw już nie jest nikomu potrzebna. Jakość ekranu jest bardziej niż znakomita. Z tyłu obudowy "ukryto" obiektyw kamery, który chroniony jest jedynie przez niewielkie wybrzuszenie klapki baterii. Wybrzuszenie to chroni obiektyw tylko wówczas, gdy telefon kładziemy na zupełnie równej powierzchni. Sama klawiatura jest stosunkowo mała, ale SMS-y pisze się na niej całkiem wygodnie. W 6600 brakuje jednak rozkładanej klawiatury znanej z modelu 6800 - musi nam wystarczyć słownik T9. Wybór samych funkcji telefonu jest natomiast bardzo dobrze rozwiązany, ponieważ zastosowano joystick z możliwością zatwierdzenia wyboru (5- kierunkowy) - "zwiedzanie" menu jest bardzo wygodne i szybkie. Samą edycję tekstu wspomaga dodatkowy klawisz pozwalający na kopiowanie i wklejanie bloków tekstu, co jest standardową funkcją "dużych" komputerów.
Klawisz menu po dłuższym przyciśnięciu służy do szybkiego przełączania się pomiędzy aktywnymi aplikacjami. Pod ekranem znajdują się dwa klawisze funkcyjne, które użytkownik Nokii 6600 może samodzielnie przyporządkowywać do funkcji.
Menu
Telefon uruchamia się bardzo wolno i jest to zapewne wątpliwa zasługa nowego Symbiana. Od momentu włączenia aparatu do pojawienia się pola z prośba o wpisanie PIN-u mija długie 12 sekund - prawdopodobnie większość osób wcześniej doszłaby do wniosku, że telefon jest po prostu uszkodzony.
Wadą przy uruchamianiu aparatu jest brak możliwości wyłączenia dźwięku towarzyszącemu standardowej animacji - gdy chcemy włączyć telefon w czasie spotkania, a wcześniej korzystaliśmy z profilu ogólnego to ciszę zakłóci głośna, na szczęście krótka melodyjka.
Samo menu działa szybko i sprawnie. Pewne opóźnienia są widoczne jedynie przy wejściu do aplikacji kontaktów, ale ich liczba w testowanych telefonie była naprawdę pokaźna.
Ikony menu mogą być wyświetlane w dwojaki sposób - jako lista lub jako ikony rozłożone na pulpicie - ten drugi sposób jest znacznie wygodniejszy i szybszy.
Wszystkie aplikacje oraz dane muszą zmieścić się w pamięci telefonu (6 MB) oraz na dodatkowej karcie pamięci MMC, która w standardzie ma 32 MB. Karta jest ukryta pod baterią, więc nie ma mowy o jej wyciągnięciu w trakcie pracy. Pamięć telefonu jest współdzielona przez kontakty, wiadomości SMS, wiadomości multimedialne, dzwonki, obrazki, pliki wideo, dane z kalendarza, listy "to-do" oraz pozostałych aplikacji. W testowanych egzemplarzu w samym telefonie pozostawało zaledwie 2 MB pamięci dla użytkownika, choć pamięć ta nie była wcale zapchana zdjęciami, filmami lub dodatkowymi aplikacjami zainstalowanymi w samym telefonie.
Wiadomości
Biznesmeni najczęściej kontaktują się za pomocą poczty elektronicznej i Nokia 6600 im to umożliwia. W 6600 wbudowany jest klient poczty elektronicznej (SMTP, POP3 oraz IMAP4). Praktycznie jednak, może być on wykorzystywany do obsługi kont, na które przychodzi mało maili. Ściąganie poczty trwa bowiem długo.
Program wyświetla poprawnie maile napisane w HTML-u. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu Quickword S60 (aplikacja typu third party) możemy nawet czytać dokumenty Word-a. Dobrze działa również wysyłanie poczty, co w awaryjnej sytuacji może nam po prostu "uratować życie".
Lepszym rozwiązaniem dla biznesmena jest podłączenie 6600 do komputera - wówczas przeglądanie korespondencji działa nieporównywalnie wygodniej. Gorzej jest natomiast z szybkością przesyłania plików - transmisja GPRS jest bardzo wolna (a 6600 nie obsługuje EDGE). W testach plik programu Gadu Gadu (1.24 MB) pobierany był przez 6 minut. Średnio transfer osiągał 4 KB. Dla porównania pobieranie tego samego pliku poprzez łącze szerokopasmowe trwało 21 sekund ze średnią prędkością 60.8 KB/s. GPRS może być więc wykorzystywany jedynie w sytuacjach awaryjnych i bardzo zmniejsza się wydajność w czasie pracy z Internetem.
Podczas testów nie można jeszcze było wysyłać, ani odbierać z nowej Nokii wiadomości multimedialnych MMS. Z wyjaśnień polskiej Nokii wynika, że 6600 wykorzystuje inny sposób transmisji tych informacji i polscy operatorzy obecnie wprowadzają uaktualnienie do swoich platform MMS. Maksymalna wielkość wiadomości multimedialnej wysłanej przez Nokię nie może przekroczyć 100 kB.
Bardzo wygodne jest to, że każdy rodzaj informacji gromadzony jest w zintegrowanej aplikacji Wiadomości, co ułatwia zarządzanie często dużą ilością odbieranych i wysyłanych informacji. Trochę szkoda, że dołączony pakiet PC Suite nie pozwala na wysyłanie SMS-ów z poziomu komputera, co kiedyś, dawno temu, było standardem w oprogramowaniu do Nokii. Lepiej natomiast rozwiązano problem raportów doręczeń, które teraz nie pozostawiają "śladu" na głównym ekranie i po krótkim wyświetleniu na ekranie są archiwizowane w specjalnym folderze menu Wiadomości.
Kamera
W najnowszych telefonach ciągle największe emocje wzbudza możliwość robienia zdjęć. Nowa Nokia umożliwia także nagrywanie krótkich filmów z dźwiękiem - nie wiadomo tylko dlaczego nagrany film może mieć zaledwie około 10 sekund. Być może wynika to z ograniczonej objętości bufora pamięci. Aby obejrzeć taki filmik na komputerze trzeba wcześniej posiadać odtwarzacz obsługujący kodowanie zgodne ze standardem 3GPP (do pobrania ze serwisu internetowego Nokii lub dołączonej płyty CD).
Kamera nagrywa filmy w dwóch rozdzielczościach QCIF (176x144) lub subQCIF (128x96). Zdjęcia wykonywane są w rozdzielczości VGA 640 x 480, w trybach: standard, portret (małe zdjęcie wykorzystywane w spisie kontaktów - rozdzielczość 80 x 96 ) oraz w trybie nocnym. Jakość zdjęcia regulowana jest w trzech poziomach kompresji JPEG. Przy robieniu zdjęć możemy wykorzystywać samowyzwalacz 10, 20 lub 30 sekund. Nokia 6600 oferuje także dwukrotne cyfrowe zbliżenie, co oczywiście jest okupione częściową utratą jakości zdjęcia. Zdjęcia przeglądamy w aplikacji Galeria - możemy je obracać lub przybliżać. Filmy odtwarzane są w odtwarzaczu RealOne Player, który pozwala także na obsługę strumienia wideo zgodnego ze standardem 3GPP oraz RealOne. Na karcie pamięci zapisanych jest kilka plików wideo z reklamami Nokii, z krótkimi prezentacjami możliwości 6600 oraz z reklamą terenowego BMW X3.
Nokia 6600 nie pozwala standardowo na odtwarzanie plików muzycznych MP3. Przy przegrywaniu tych plików do pamięci telefonu są one automatycznie konwertowane na format WAV. Po zmianie rozszerzenia można jednak PC Suite "oszukać". Następnie należy ściągnąć odtwarzacz MP3 dla platformy Symbian i plik muzyczny zostanie odtworzony - niestety jakość dźwięku jest tragiczna i cały zabieg nie ma większego sensu.
Przykłady zdjęć wykonanych telefonem Nokia 6600
Przeglądanie Internetu
Zwykle w telefonie Internet możemy zwiedzać tylko pod postacią witryn WAP. Nowa Nokia jest wyposażona w przeglądarkę XHTML, co pozwala na łatwe przeglądanie witryn WAP, ale także prostszych "zwykłych" witryn internetowych. W polskich sieciach GSM przeglądarka ta działała jedynie na ustawieniach APN służących do połączenia z Internetem. Powoduje to zwiększenie kosztów przeglądania WAP. Poza standardową przeglądarką WAP, nowa Nokia została wyposażona w Operę przygotowaną specjalnie dla Symbiana. Przeglądanie witryn internetowych na ekranie dużo mniejszym od ekranu komputera nie jest łatwe, ale może się przydać np. gdy komputer został w domu, a my tęsknimy za wiadomościami z internetowego serwisu Rzeczpospolitej czy Gazety Wyborczej. Dla wielbicieli zagranicznych mediów wgrano do Nokii dwie aplikacje pozwalające na automatyczne łączenie się z newsroomami CNN i Financial Times - to ukłon w kierunku prawdziwych klientów biznesowych.
Współpraca z HP i Kodakiem
Nokia przy tworzeniu 6600 dobrała sobie partnerów, którzy wsparli producenta telefonów przy usługach dodatkowych. HP przygotowało dla nowej Nokii aplikację pozwalającą na wydruk danych z pamięci telefonu. Po wejściu do menu Print możemy połączyć się z drukarką wyposażoną w Bluetooth (standard Bluetooth Basic Print Profile enabled (BPP)) i łatwo wydrukować zdjęcie, treść wiadomości, kontakt, dane z kalendarza lub notatkę.
Kodak natomiast zintegrował 6600 ze swoim portalem pozwalającym na prezentowanie zdjęć w Internecie. Po założeniu sobie specjalnego konta przez Internet możemy wysyłać zdjęcia zrobione Nokią 6600 na specjalny serwer i chwalić się nimi całemu światu.
Spis kontaktów
Każdy biznesmen utrzymuje kontakt z wieloma osobami. Zwykle ich numery telefonów ma zapisane w swojej komórce, a adresy e-mail w komputerze PC. Jako że Nokia 6600 obsługuje synchronizację danych pomiędzy komputerem a telefonem, więc warto się pokusić o stworzenie jednej, wspólnej bazy danych ze wszystkimi ważnymi kontaktami. Ilość kontaktów zapisanych w aparacie jest ograniczona jedynie wielkością pamięci. Każdy wpis może składać się z kilku numerów stacjonarnych, z kilku numerów komórkowych, z paru numerów faksu, numeru pagera, z paru adresów poczty elektronicznej. Do kontaktu możemy dopisać adresy internetowe (WWW), zwykłe adresy pocztowe, datę urodzin, notatkę oraz numer wewnętrzny. Bezpośrednio z książki telefonicznej możemy zadzwonić, wysłać SMS-a, MMS-a lub e-maila. Wpisy zapisane na karcie SIM możemy przeglądać wyłącznie osobno, a nie tak jak np. w Nokii 6310, gdzie kontakty z karty mogą być wyświetlane równocześnie z kontaktami zapisanymi w telefonie. Nokia 6600 nie pozwala na głosowe wybieranie kontaktów z książki. Telefon pozwala natomiast na głosowe wybieranie niektórych funkcji z menu, takich jak zmiana profili, aktywacja podczerwieni, aktywacja Bluetooth, włączanie kamery, łączenie z pocztą głosową oraz włączanie dyktafonu. Wpisy (kontakty) mogą być łączone w grupy, co ułatwia np. wysyłanie SMS-ów do wielu osób jednocześnie. Każda grupa osób może mieć inny dzwonek.
Połączenie ze światem zewnętrznym
Nokia 6600 łączy się ze światem urządzeń peryferyjnych za pośrednictwem standardu Bluetooth lub portu podczerwieni. Standard Bluetooth niestety nie jest do końca standardem i Nokia nie chciała działać z zestawem słuchawkowym Bluetooth Logitech, a działała z zestawem Sony Ericsson HBH-60. Port podczerwieni jest bardziej "standardowy" i działa bez najmniejszych problemów.
Personalizacja aparatu
Oprócz ustalenia Profilu, co chyba trudno nazwać personalizacją, Nokia 6600 pozwala na wybór tzw. tematu - czyli zestawu kolorystycznego menu oraz tła. Dodatkowe tematy możemy pobierać także poprzez przeglądarkę (jeden o nazwie Climber - jest za darmo). Dla wielbicieli dzwonków nowa Nokia nie oferuje zbyt wiele - dzwonki odgrywane są z bardzo dobrą jakością, ale nie ma wśród nich żadnego prawdziwego przeboju, takiego jak np. sławny dzwonek hurdy-gurdy lub majtkowy przebój z telewizyjnej reklamy Nokii. Chlubnym wyjątkiem jest chilloutowy plik bloom.mid, który subiektywnie nie ma sobie równych wśród pozostałych sygnałów. Dla wielbicieli celebry tzw. "puszczania sygnałów" 6600 zbyt wolno zaczyna odtwarzać dzwonek i przy krótkim sygnale połączenia przychodzącego aparat w ogóle nie zaczyna dzwonić, a po "sygnale" pozostaje tylko komunikat o nieodebranym połączeniu na ekranie.
Aplikacje biznesowe
Nokia 6600 jest gotowa pomóc w zarządzaniu czasem biznesmena. Do dyspozycji użytkownika przygotowano rozbudowany kalendarz, którego główną zaletą jest oczywiście możliwość synchronizacji z aplikacją Outlook lub Lotus Notes. Kalendarz możemy także synchronizować w oparciu o standard SyncML (ze zdalnym serwerem poprzez Internet), ale żaden z polskich operatorów nie promuje tego wygodnego rozwiązania.
Dane kart kredytowych, numery PIN i inne. tajne dane należące do naszego biznesmena mogą być zapisane bezpiecznie w aplikacji Portfel i chronione jednym wspólnym kodem (Wallet Code).
Swoje złote myśli (trwające nie dłużej niż jedną minutę) biznesmen może nagrać posługując się dyktafonem. Ilość notatek jest ograniczona wyłącznie pojemnością wolnej pamięci. Szkoda więc, że czas nagrania został tak znacznie ograniczony.
W pracy wspomagają biznesmena dodatkowo: zegarek z alarmem, notatki, lista "to do", czyli lista zadań do wykonania, bardzo rozbudowany konwerter oraz bardzo prosty kalkulator. Należy pamiętać, że w telefonach opartych na systemie Symbian lista aplikacji, a tym samym lista funkcji telefonu, może być dowolnie zmieniana przez samego użytkownika. W przypadku Nokii 6600 może on także pobierać aplikacje Java w nowej wersji Java MIDP 2.0.
Try & Buy
Try & Buy to nowa formuła sprzedaży aplikacji zaproponowana przez Nokię. Aplikacja jest zainstalowana fabrycznie w telefonie, użytkownik może się z nią zapoznać (uruchomić 3 razy) a później ją zakupić lub zostanie ona zablokowana przed dalszym użytkowaniem.
Oprócz wspomnianej już wcześniej aplikacji Quickword S60, służącej do przeglądania dokumentów Word-a, Nokia wgrała do pamięci 6600 jeszcze 8 innych aplikacji sprzedawanych w modelu "Try & Buy".
Photographer (cena 15.90 euro) rozszerza możliwości kamery wbudowanej w Nokię. Aplikacja pozwala na ulepszenie jakości zdjęcia, zwiększa przybliżenie cyfrowe do 5 razy (2500%), pozwala na robienie zdjęć typu panorama (360 stopni) oraz na edycję zdjęć poprzez pobierane zewnętrzne plug-iny.
VideoStudio M-Style (cena 15.90 euro) umożliwia edycję plików wideo np. poprzez dodanie lub podmianę ścieżki dźwiękowej.
WorldMate for the Nokia 6600 (cena 15.90 euro) to aplikacja przeznaczona dla biznesmenów często podróżujących po różnych kontynentach. WorldMate pozwala porównywać czas na czterech zegarach równocześnie - do wyboru mamy 1000 miast oraz dodatkowo 5 dniową prognozę pogody dla 250 z nich . Prognoza dostarczana jest przez znany The Weather Channel. Miasta możemy lokalizować na mapie. Z Internetu możemy także wygodnie pobierać aktualne kursy walut.
Wayfinder Mobile MapGuide (cena 15.90 euro) ułatwia nam poruszanie się po Zachodniej Europie. Podając miejsce pobytu oraz cel podróży otrzymujemy dokładne wskazówki dotyczące sposobu dotarcia do celu. Na przykładzie poniżej jest zaznaczony jeden z etapów spaceru po Berlinie od jednego dealera BMW do drugiego dealera tego niemieckiego producenta drogich aut. Program może współpracować z GPS-em. Telefon może także wydawać wskazówki kierowcy głosem.
SlovoEd Dictionary (cena 15.90 euro) to słownik tłumaczący słowa pomiędzy trzema językami: niemieckim, angielskim i francuskim.
ZipMan (cena 15.90 euro) pozwala na rozpakowywanie plików z rozszerzeniem zip przesłanych np. jako załącznik do poczty elektronicznej.
Rocket Pinball to kolejne, bardzo udane wcielenie flippera - tym razem w wersji mobilnej. W czasie gry może ucierpieć joystick 6600, który na pewno nie został stworzony specjalnie dla zapalonych "flipperowców".
Ostatnią aplikacją jest Lemonade Tycoon (cena 15.90 euro), w którym wcielamy się w producenta lemoniady. Gry z serii Tycoon cieszyły się dużą popularnością wśród graczy na komputerach PC.
Kody aktywacyjne do aplikacji można zakupić w Internecie na stronie producenta telefonu.
Bateria
Choć Nokia 6600 jest wyposażona w nowoczesne ogniwo BL-5C, to przy niewielkich wymiarach 108.6 x 58.2 x 23.7 mm telefonu jest on trochę za ciężki - waży 125 g. Bateria w testowanym egzemplarzu pozwalała na pracę telefonu maksymalnie przez 2 dni, co nie jest dużym osiągnięciem - nawet pamiętając o tym, że ogniwo musi zasilać ogromny ekran.
PC Suite for Nokia 6600
Pakiet oprogramowania dołączonego do telefonu na płycie CD zawiera aplikacje znane z poprzednich modeli. Dzięki niemu możemy łatwiej skonfigurować niektóre z ustawień telefonu (dostępy GPRS, MMS, konta e-mail), ale już np. nie możemy wysłać SMS-a przy wykorzystaniu wygodnej klawiatury laptopa. Główną funkcją pakietu jest synchronizacja kalendarza oraz kontaktów z programami zarządzającymi naszym czasem na komputerze PC. Sam proces synchronizacji przebiega bardzo sprawnie i bez problemów - testowaliśmy synchronizację z popularnym programem Outlook. Gorzej jest z tworzeniem kopii zapasowej telefonu - przy połączeniu poprzez port podczerwieni tworzenie backupu telefonu trwa niemiłosiernie długo. Posiadacze poprzednich modeli Nokii lub palmów dzięki pakietowi PC Suite mogą przegrać dane ze starszych telefonów do swojej nowej Nokii 6600. Pakiet pozwala także przegrywać pliki z pamięci telefonu lub karty na dysk komputera i odwrotnie.
Podsumowanie
Nokia wyprodukowała 6600 specjalnie dla osób z zasobnym portfelem wymagających od telefonu bardzo, bardzo wiele. Nowa Nokia na pewno spełni większość tych wymagań. Po zakupie dodatkowych aktywacji w ręku będziemy mieli narzędzie, które wspomoże nas w pracy, a w wolnej chwili dostarczy nam rozrywki. Nową Nokią możemy nagrać krótki film, sprawdzić serwis CNN, zostać producentem oranżady, wysłać maila, przeczytać dokument Word-a itd, itd... Telefon komórkowy niepostrzeżenie zastępuje nam coraz więcej urządzeń i staje się narzędziem bez którego powoli nie wyobrażamy sobie normalnego życia.