"Modna klasyka" w wykonaniu Nokii to nowy model aparatu oznaczony numerem 6610. Model 6610 to kolejny telefon komórkowy z serii zapoczątkowanej przez "naznaczoną" 7210. Choć według Nokii są to aparaty przeznaczone dla zupełnie innego odbiorcy, to nie można się oprzeć przekonaniu, że 6610 to 7210 ze zmienioną obudową.
Wygląd trzyzakresowej 6610 na pewno bardziej przypadnie do gustu osobom, które częściej ubierają klasyczny garnitur lub kostium (w przypadku kobiet) niż najnowsze stroje Arkadiusa (to dla nich chyba przeznaczony jest model 7210). Testowany aparat wyposażony był w elegancką srebrną, wymienną obudowę oraz wygodną, również srebrną, klawiaturę. Klawisze 6610 są stosunkowo duże, pomimo małych wymiarów samego aparatu (106 x 45 x 17,5 mm). Pod ekranem znajduje się zestaw klawiszy funkcyjnych. Bardzo wygodny jest czterokierunkowy zestaw kursorów - pełni on znakomicie swoją rolę podczas edycji już napisanego SMS-a. Skok do wybranego fragmentu tekstu jest dużo szybszy. Nad ekranem znajduje się port podczerwieni oraz klawisz włącznika - on za to jest bardzo mały i niewygodny, a służy także do zmiany wybranego profilu. Klawisz regulacji głośności jest, jak zwykle w Nokii, umieszczony po lewej stronie obudowy. Plastykowa obudowa 6610 wydaje z siebie czasami ciche odgłosy skrzypienia. Nowa Nokia jest lekka, waży zaledwie 84 g.
Ekran 6610 to pasywna matryca wyświetlająca 4096 kolorów w rozdzielczości 128 na 128 pikseli. Ekran jest dobrze widoczny nawet przy jasnym oświetleniu. Za "oszczędzanie" ekranu odpowiedzialny jest wygaszacz wyświetlający na czarnym wyświetlaczu ledwie widoczną aktualną godzinę.
Menu aparatu to menu znane już z Nokii 7210 - bardzo ładne, kolorowe (co widać na zdjęciach), ale nie animowane tak jak to było we wcześniejszych modelach (np. 6310 lub nawet 6210). Spis funkcji składa się z następujących pozycji: Wiadomości, Spis połączeń, Profile, Ustawienia, Budzik, Radio, Galeria, Organizator, Gry, Aplikacje, Dodatki, Połączenia oraz Usługi. Pozycji w menu jest sporo, ale dla osób używających poprzednich modeli fińskiego producenta nie będzie ono stanowić zagadki.
Spis telefonów
W spisie kontaktów Nokia 6610 pozwala na zapisanie 300 rekordów - to trochę mniej niż niektóre poprzednie modele. Do każdego wpisu zapisanego w telefonie możemy dodać adres e-mail, adres www, adres pocztowy oraz notatkę. Wpisy możemy łączyć w grupy, dodając im specjalną ikonę oraz dzwonek. Sam spis telefonów nie różni się niczym specjalnym od innych telefonów Nokii. Osoby korzystające z obsługi głosowej aparatu, np. wybierania głosowego, będą zawiedzione - Nokia 6610 nie obsługuje tej funkcji, nie ma też dyktafonu.
Wiadomości
6610 to kolejny telefon komórkowy Nokii z obsługą wiadomości multimedialnych MMS. Aby obniżyć koszty, ten model nie został wyposażony w aparat cyfrowy, więc można powiedzieć, że obsługa MMS jest ułomna. Nokia obiecuje wprowadzenie na rynek dołączanej poprzez port Pop-Port kamery Nokia Camera Headset, ale nie wiadomo kiedy dokładnie pojawi się ona w sprzedaży. Dołączana kamera VGA 640x480 pikseli ma być wyposażona jednocześnie w zestaw słuchawkowy.
W pamięci aparatu możemy zapisywać MMS-y o wielkości do 30 kB, a więc dużo mniej niż maksymalne 100 kB. Wadą 6610 jest to, że producent nie zadbał o żadne gotowe i zapisane w telefonie obrazki lub animowane gify, które od razu po włączeniu aparatu można by przesłać do wybranej osoby. Sony Ericsson w modelach z obsługą MMS lepiej rozwiązał tę kwestię. MMS wysyłany z Nokii może mieć 1000 znaków. Wygodną funkcją jest możliwość sprawdzenia, ile kilobajtów (kB) zajmuje dana wiadomość, co może wykluczyć przykre niespodzianki przy jej przesyłaniu. Edycję tekstu wspomaga polski słownik T9.
Oprócz MMS-ów, 6610 pozwala na zapisanie 150 zwykłych wiadomości tekstowych. Gdy będą to wiadomości graficzne w formacie Nokia Smart Messaging, to będzie ich można zapisać 50. Wysyłanie wiadomości nie różni się od wysyłania SMS-ów z innych modeli fińskiego koncernu.
Nokia 6610, pomimo obsługi transmisji pakietowej GPRS, nie ma zaimplementowanego klienta e-mail. To spora wada w tak drogim i ekskluzywnym aparacie.
Dzwonki
Podobnie jak w modelu 7210, dzwonki 6610 zaskakują wysoką jakością. Dzwonki polifoniczne są coraz częściej instalowane w produktach innych producentów, ale tylko Nokia potrafi na razie tworzyć dzwonki, które później zdobywają miano niemal kultowych. Przykładem może być dzwonek znany z reklamy Nokii, w której jeden z bohaterów w samej bieliźnie tańczy w rytm melodyjki z telefonu. Na stałe do 6610 wgrane jest 11 sygnałów. W specjalnej galerii, współdzielonej z obrazkami, możemy znaleźć kolejne 20 dzwonków. Każdy z nich możemy później skasować i wgrać nowy np. przy pomocy dołączonego pakietu oprogramowania. Przy wgrywaniu dzwonków należy pamiętać o ograniczonej pamięci telefonu, która w tym modelu ma pojemność 725 kB.
Radio
Jedną z nowych aplikacji, które w telefonach Nokii pojawiają się coraz częściej, jest radio. Aby w ogóle zagrało, należy podłączyć do telefonu zestaw słuchawkowy, który pełni funkcję anteny. Jakość dźwięku jest przy silnym sygnale bardzo dobra. Dla wygodnickich przewidziano możliwość zaprogramowania wybranych stacji. Dostrajanie odbywa się w trzech trybach: ręcznym, automatycznym lub poprzez wpisanie znanej częstotliwości. Wygodną dodatkową opcją jest możliwość słuchania radia poprzez wbudowany w telefon zestaw głośnomówiący. Nokia wbudowała podobny zestaw w model 7210. Jakość dźwięku w trakcje rozmowy lub słuchania radia poprzez wbudowany głośnik jest gorsza niż przy wyborze normalnego trybu prowadzenia konwersacji, ale w pewnych okolicznościach ta funkcja może okazać się niezastąpiona.
WAP
Nokia 6610 obsługuje WAP w wersji 1.2.1 Pomimo tego w czasie testów nie udało się połączyć Nokii z najnowszym portalem WAP Era Omnix. Prawdopodobnie wina leży jednak po stronie Omnixa, a nie Nokii. Inne, "zwykłe" serwisy WAP, działały bez najmniejszego problemu. Oprócz transmisji GPRS, w warunkach awaryjnych można się także połączyć z WAP-em poprzez transmisję CSD. Nokia, działając jako modem, obsługuje także szybką transmisję HSCSD.
Gry i aplikacje Java
Podczas prezentacji Nokii 6610 w Polsce pokazano aplikację opisującą i pokazującą krok po kroku kilkanaście sposobów na wiązanie krawata, co może świadczyć o tym, że wyobraźnia twórców tych małych programików jest niemal nieograniczona. Technologia Java zaczyna być coraz ważniejsza dla producentów telefonów i operatorów GSM. Gry Java, a szczególnie gry w trybie online np. proste statki, mogą znacząco zwiększyć ARPU z transmisji danych. Nokia w menu Aplikacje i Gry promuje swoje własne serwisy z aplikacjami. Softwaremarket oraz Club Nokia to miejsca, z których można pobrać nie wgrane standardowo do telefonu programy. Z Softwaremarket udało nam się pobrać aplikację Leaderboard, która ma chyba podkreślać klasę akurat tego modelu - specjalnie na posiadaczy Nokii 6610 czeka program pozwalający na liczenie punktów w trakcie gry w golfa z przyjaciółmi. Za inne programy niestety trzeba już zapłacić. W sieci jest jednak wiele serwisów, które oferują aplikacje Java za darmo, a dołączony do Nokii 6610 pakiet oprogramowania (moduł Nokia Application Installer) pozwala na instalację dodatkowych aplikacji wprost z komputera PC. Standardowo do telefonu wgrano dwie gry: Bounce i Chess Puzzle oraz dwie aplikacje Converter II oraz Portfolio II. Przy tylu zainstalowanych programach telefon wykazywał 230 kB wolnej pamięci. Jedna aplikacja może zajmować do 6 kB. Po zainstalowaniu Leaderboard ilość pamięci spadła do 192 kB.
Kalendarz
W menu Organizator znajdujemy dwie aplikacje "biznesowe". W Kalendarzu możemy zgromadzić do 250 wpisów (po ich wygaśnięciu mogą być one automatycznie kasowane). Notatka może należeć do jednej z 5 kategorii: spotkanie, połączenie, urodziny, adnotacja lub przypomnienie. Kalendarz możemy przeglądać tylko w widoku miesięcznym. Lista spraw, czyli popularna aplikacja "to do", pozwala na zanotowanie do 30 ważnych spraw, które użytkownik Nokii planuje załatwić w najbliższym czasie. Oprócz Kalendarza i Listy spraw w Nokii znajdziemy także kalkulator, minutnik, oraz zwykły stoper.
Bateria
Standardowa bateria Nokii 6610 to ogniwo Li-ion BLD-3. Kolorowy ekran ma swoje prawa i ogniwo wystarcza, przy niewielkiej liczbie rozmów, na działanie Nokii przez 3 dni. To stosunkowo niezły wynik.
Pakiet Nokia PC Suite 5.0
Do zestawu Nokii 6610, oprócz ładowarki, instrukcji oraz zestawu słuchawkowego, dołączana jest także płyta CD z najnowszą wersją pakietu Nokia PC Suite 5.0. Pakiet składa się z wielu odrębnych aplikacji, które mogą być przydatne dla osób łączących telefon z komputerem. Nokia 6610 może być podłączona do komputera na dwa sposoby: poprzez port podczerwieni oraz poprzez kabel USB podłączany do Pop-Portu Nokii. W ramach pakietu dostępne są następujące programy:
Nokia Application Installer - instaluje na Nokii aplikacje Java ściągnięte z sieci do komputera PC
Nokia Content Copier - program pozwalający na w miarę bezproblemowe przegrywanie zawartości pamięci różnych modeli Nokii
Nokia Image Converter - konwertujący grafikę z PC do formatu akceptowalnego przez Nokię
Nokia PC Composer - program pozwala na komponowanie własnych dzwonków
Nokia PC Graphics - program pozwalający przygotować logo operatora itp.
Nokia PC Sync - synchronizacja z programami typu Outlook
Nokia PC WAP Manager - program pozwalający na zarządzanie zakładkami WAP Nokii z poziomu PC
Nokia Phone Editor - program pozwalający na zarządzanie kontaktami zapisanymi w telefonie, na wysyłanie wiadomości SMS z poziomu komputera
Nokia Sound Converter - program konwersujący pliki General Midi do formatu Midi zrozumiałego przez telefon
Podsumowanie
Nokia 6610 to z jednej strony naprawdę elegancki wygląd, małe rozmiary, bardzo dobry, duży kolorowy ekran, GPRS, obsługa MMS, radio stereo, a z drugiej brak wybierania głosowego, klienta e-mail, transmisji Bluetooth. Wydaje się, że poprzez eliminację niektórych funkcji, Nokia trochę na siłę próbuje różnicować telefony, które oprócz obudowy niczym by się nie różniły. Nokia 6610 jest niemal bliźniakiem modelu 7210. Oba telefony, pomimo pewnych ułomności, należą do najnowocześniejszych telefonów 2.5G, które już można w Polsce kupić. Niestety na razie można je kupić wyłącznie za bardzo duże pieniądze, ponieważ telefon w sklepie kosztuje ponad 2000 zł. "Modna klasyka" jest w cenie...