6630 to pierwszy nowoczesny telefon UMTS firmy Nokia. Wcześniejszy aparat 6650 strasznie się już zestarzał i nie jest już produkowany, a model 7600 jest zbyt ekstrawagancki i chyba też nie jest już dostarczany. Nokia 6630 została wprowadzona do sprzedaży w momencie, gdy inni producenci mieli już w swojej ofercie modele 3G wyposażone w kamery umożliwiające wideo rozmowę. Nokia trochę się śpieszyła, chcąc również mieć swój model 3G w ofercie operatorów sieci UMTS. Pośpiech ten spowodował, że Finowie zapomnieli w 6630 wmontować drugą kamerę. Aby prowadzić wideo rozmowę posiadacz Nokii 6630 musi sobie dokupić specjalną i pewnie drogą przystawkę biurkową wyposażoną w kamerę do wideokonferencji. Taka przystawka jest zaprzeczeniem idei telefonii przenośnej, ale cóż... Obecnie Nokia przygotowała następcę 6630 - telefon 6680, który jest już wyposażony w dwie kamery i jest w pełni telefonem trzeciej generacji. Brak tej drugiej kamery w modelu 6630 nie skreśla tego telefonu, ponieważ i tak jest on jednym z najpotężniejszych urządzeń typu smartphone. Nokia coraz bardziej dopracowuje system Symbian i chyba ta strategia zaczyna owocować platformą, która nie ma sobie równych na rynku. Jedynym zagrożeniem dla telefonów Symbian są urządzenia wyposażone w systemy Mictosoftu. Mają one dużą przewagę nad Symbianem w postaci lepszej integracji z komputerami PC, ale okazuje się na przykładzie 6630, że Nokia całkiem dobrze sobie radzi z niektórymi plikami pakietu biurowego Office.
Dla kogo
Nokia 6630 jest doskonałym telefonem dla osób korzystających z mobilnej transmisji danych. Jest to telefon UMTS, który potrafi także łączyć się przez EDGE, co na razie nie zdarza się w przypadku modeli innych producentów. Po podłączeniu 6630 komputer będzie miał szybki Internet naprawdę w wielu miejscach. Należy jednak wspomnieć o tym, że przenośny pracownik musi swojego laptopa wyposażyć wcześniej w Bluetooth, ponieważ Nokia zapomniała o porcie podczerwieni. Taki klucz Bluetooth kosztuje około 80 zł, więc nie jest to znaczący wydatek w porównaniu z ceną samego telefonu.
Nokia 6630 jest też naprawdę dobrym telefonem dla osób chcących korzystać z tzw. multimediów. 6630 ma bowiem wbudowany wspaniały duży ekran, świetny aparat fotograficzny, potrafi odtwarzać pliki MP3, a bogatsi użytkownicy aparatu mogą rozbudować jego pamięć wewnętrzną o dużą kartę pamięci (standardowa karta ma 64 MB pamięci). 6630 nie ma natomiast radia, które pojawiało się już w wielu tańszych modelach.
Wygląd zewnętrzny
Nokię 6630 kupią osoby, które potrzebują wielu zaawansowanych funkcji, ale jednocześnie zgodzą się na noszenie w kieszenie sporego i dosyć ciężkiego urządzenia. 6630 mierzy 110 mm x 60 mm x 21 mm i waży aż 127 g. Duże rozmiary telefonu są spowodowane zastosowaniem wielkiego ekranu 176 x 208 w obudowie "block". W takich przypadkach dostrzega się zalety obudów clamshell, ale nie każdy użytkownik biznesowy lubi telefony "skrzydełka". Następca 6680 jest jeszcze cięższy (133 g), więc chyba w pierwszej fazie rozwoju produktów UMTS firmy Nokia nie należy się spodziewać telefonów z zaawansowanymi funkcjami i jednocześnie lekkich jak piórko.
6630 ma srebrną plastikową obudowę. Telefony w takim właśnie kolorze sprzedają się najlepiej. Wadą obudowy jest tylna klapka, której pierwsze zdjęcie przed włożeniem baterii może trwać dobrych kilkadziesiąt minut. Po zrozumieniu dziwnego patentu jaki zastosowała Nokia kolejne zdjęcie tylnej klapki trwa już krócej, ale i tak wątłe plastikowe haczyki są narażone na wyłamanie.
Obiektyw aparatu jest głęboko ukryty w obudowie, ale rozwiązanie z klapką znane z 6680 jest chyba bardziej przemyślane, bo chroni także obiektyw przed brudem. Klawiatura jest bardzo wygodna, choć Nokia ją delikatnie zakrzywiła. Klawisze mają wyczuwalny klik i na pewno młodzi mistrzowie klawiatury rozpędziliby się na niej z pisaniem SMS-ów bez żadnych problemów. Joytick ma opcję zatwierdzania wyboru, co eliminuje konieczność "skakania" po różnych klawiszach menu. Z boku obudowy znajduje się slot kart pamięci, które można wymieniać bez wyłączania telefonu. Na górze znajduje się spory wąski otwór - jest to miejsce, z którego wydobywają się dźwięki - notabene całkiem dobrej jakości. Z lewej strony jest przycisk aktywujący komendy głosowe - obok zabrakło specjalnych klawiszy do regulacji głośności - takie przyciski są bardzo wygodne, ale coraz częściej producenci z nich niestety rezygnują.
Bardzo wygodnym dodatkiem do 6630 może być pełna, składana klawiatura Bluetooth, ale nie ma pewności czy jest ona dostępna na polskim rynku i jaka jest jej cena.
GSM i UMTS
Nasz pierwszy kontakt z 6630 nie był zbyt udany. Telefon nie przyjmował karty sieci Idea (SIM Error), a po włożeniu karty Ery i przy próbie zalogowania się do sieci 3G aparat już nie chciał logować się do żadnej innej sieci i konieczna była wymiana oprogramowania. Nowy software działał już lepiej i telefon w trybie "Dual mode" przełączał się pomiędzy sieciami 2.5G i 3G - robił to jednak trochę zbyt wolno. Z sieci 3G Ery niestety jeszcze nie można korzystać komercyjnie, więc nie udało się przetestować prędkości pobierania danych. Dziwne jest natomiast to, że telefon po wymianie oprogramowania nadal "gryzł się" z jedną wybraną kartą sieci Idea, ale bez problemu przyjmował SIM-y z innej serii kart tego operatora. Nokia działa w czterech zakresach sieci komórkowej: 900/1800/1900 i WCDMA 2000. Subiektywnie jakość odbiorników i nadajników Nokii pozostaje nadal najlepsza i telefony te działają normalnie nawet w przypadku słabego sygnału, co w Polsce zdarza się jeszcze bardzo często.
Transmisja danych
Nokia 6630 jest chyba najdoskonalszym obecnie urządzeniem służącym do transmitowania danych. Główną zaletą terminala jest jednoczesna obsługa dwóch szybkich standardów transmitowania danych. Test EDGE został przeprowadzony na warszawskim osiedlu na peryferiach miasta i w sieci Idea udało się uzyskać przy pobieraniu plików szybkość na poziomie 10 KB/s. Prędkość wysyłania pliku przez FTP była zbliżona i wynosiła 8.3 KB/s. Testy sieci UMTS zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie, ale ze względu na ograniczony zasięg sieci 3G test EDGE ma większe znaczenie dla przeciętnego użytkownika laptopa.
Test serwisu Numion
Prędkość pobierania pliku z serwisu www.gsmonline.pl
Prędkość wysyłania plików FTP
Menu główne
Menu telefonu działa bardzo szybko. Personalizacja menu polega m.in. na wybraniu dwóch skrótów do ulubionych funkcji na głównym ekranie, wyborze czterech skrótów działających po wciśnięciu joysticka oraz na wybraniu sposobu wyświetlania menu. Menu może być wyświetlane na dwa sposoby: lista oraz siatka. Na pewno ten drugi sposób jest bardziej wygodny. Każdą ikonę możemy umieścić w dowolnym miejscu menu, co pozwala na dalszą konfigurację własnego telefonu. Przy 6 bezpośrednich skrótach do funkcji oraz przypisanych klawiszach szybkiego wybierania numerów obsługa Nokii 6630 to prawdziwa przyjemność. Graficznie menu można personalizować poprzez pobranie z Internetu odpowiedniego "tematu".
Wygodne jest to, że prawie w każdym miejscu menu możemy sprawdzić jaką ilością pamięci jeszcze dysponujemy.
Wiadomości
Nowa Nokia 6630 to prawdziwy kombajn jeśli chodzi o możliwości przesyłania wiadomości. Funkcją, która wyróżnia 6630 jest bardzo dobrze działający klient e-mail. Pobieranie poczty przez komórkę nigdy nie należało do przyjemności, ale 6630 próbuje zmienić tę opinię o klientach e-mail w małych urządzeniach przenośnych. W 6630 możemy ustalić, co jaki okres telefon ma sam sprawdzać pocztę e-mail. Funkcję tę możemy wyłączyć w roamingu lub oczywiście w ogóle z niej nie korzystać. Nokia 6630 jest bardzo miła, ponieważ przed włączeniem tej funkcji wyraźnie ostrzega, że korzystanie z tej usługi może zwiększyć nasz rachunek telefoniczny.
Klient e-mail | Automatyczne pobieranie e-maili |
Nokia 6630 najpierw pobiera nagłówki naszych e-maili, a później możemy pobrać całą treść i załączniki. W przypadku załączników 6630 naprawdę zaskakuje. W czasie testów udało się odczytać bez problemu plik Worda, ale także arkusz kalkulacyjny Excel. Plików nie można edytować, ale i tak podgląd dokumentu to wielkie ułatwienie dla zaganianych biznesmenów. Za wyświetlanie plików pakietu Office odpowiedzialne są programy Quickseet oraz Quickword.
Quickseet | Quickword |
W czasie czytania listów e-mail możemy dzwonić szybko pod umieszczone w treści numery telefonów, wysyłać listy pod zapisane adresy e-mail lub dopisywać wybrane dane do książki adresowej 6630. Treść listu jest bowiem skanowana funkcją "Automatic find"
Funkcja Automatic find wykrywa adresy e-mail, numery telefonu oraz adresy www w treści maila |
W przypadku funkcji MMS należy tylko wspomnieć, że telefon bez problemu i bez ingerencji użytkownika zmniejsza zdjęcia, które wysyła jako MMS-y. Jest to o tyle ważne, że w przypadku matrycy 1.3 magapiksela jedno zdjęcie zajmuje 0.3-0.5 MB i ma bardzo dużą rozdzielczość. Nokia 6630 radzi sobie doskonale z przesyłaniem fotografii na inne modele telefonów.
Jeśli natomiast chodzi o SMS-y to nowa Nokia również zaskoczyła przydatną funkcją odrzucania połączeń wraz z automatycznym przesłaniem na odrzucony numer SMS-a z krótką informacją np. "Jestem na spotkaniu. Oddzwonię". To drobne udogodnienie chyba może stać się prawdziwym komórkowym przebojem.
Funkcja Reject call with SMS |
Multimedia
Omawiając multimedia należy na wstępie podkreślić: Nokia 6630 robi najlepsze zdjęcia ze wszystkich telefonów jakie testował do tej pory serwis GSMonline.pl. Zdjęcia mają jakość jakiej nie powstydziłby się trochę starszy aparat cyfrowy. Poniżej prezentujemy przykłady zdjęć wykonanych telefonem Nokia 6630, który delikatnie mówiąc deklasuje konkurentów pod względem jakości zdjęć wykonanych w dobrych warunkach oświetleniowych. Troszkę słabiej wypadają zdjęcia w lekkim półmroku i zdjęcia z bliska tzn. z około 40 cm.
Obraz widziany w "wizjerze" aparatu |
Zdjęcia w jakości High i Normal w rozdzielczości 1280x960.
W czasie wykonywania zdjęć możemy posługiwać się płynnym zoomem cyfrowym, skorzystać z trybu nocnego, zmienić kontrast i jasność fotografii. Zdjęcia zapisywane są w trzech trybach jakości oraz w dwóch rozdzielczościach do wyboru: VGA i 1280x960. Nokia 6630 to także kamera, która potrafi zapisać do godziny nagrania wideo z dźwiękiem. Rozdzielczość filmu nie jest wysoka i wynosi zaledwie 128x96 lub 176x144 pikseli.
Po wykonaniu zdjęć i nakręceniu filmu Nokia oferuje możliwość edycji plików w specjalnych aplikacjach. Na szczęście nie są to programy w wersji testowej, tylko w pełni funkcjonalne aplikacje. Do dyspozycji mamy np. Movie director do tworzenia szalonych, kolorowych klipów z naszych zwykle mało dynamicznych filmików oraz Video editor do wycinania i nanoszenia na film efektów graficznych. Do przeglądania zdjęć służy program Image manager, jednak jego prędkość działania pozostawia wiele do życzenia. Zdjęcia możemy także edytować korzystając z programu Photo Editor, w którym do dyspozycji są znane grafikom funkcje crop, rotate, insert frame, insert text itp.
Movie director | Video editor |
Image manager | Photo Editor |
Po zakończeniu zabawy z plikami graficznymi użytkownik może odpocząć słuchając plików MP3. Pamięć 64 MB na karcie nie jest zbyt duża, a więc do pełnej zabawy zalecany jest zakup dodatkowej, większej karty MMC. Muzyki można słuchać przez wbudowany w telefon głośnik monofoniczny lub dobre słuchawki stereo dołączone do zestawu sprzedażowego. Sporym brakiem w 6630 jest brak radia, ale takie braki zdarzają się w przypadku produktów Nokii całkowicie losowo i chyba trzeba się do nich po prostu przyzwyczaić.
Aplikacja Music Player |
WAP, XHTML
Jeśli chodzi o mobilny Internet to Nokia 6630 obiecuje sporo: WAP 2.0/XHTML, obsługa HTML 4.01, w tym mapy obrazów, obrazki tła i ramki oraz obsługa części JavaScript 1.5. Rzeczywiście strony przygotowane specjalnie dla przeglądarek XHTML w niczym nie przypominają pierwszych stron WAP. Szczególnie w połączeniu z EDGE lub UMTS mobilny Internet dostaje wiatru w żagle i surfowanie po portalach Ery lub Idei staje się niezłą zabawą. Także proste strony www jak np. www.rp.pl dają się czytać na ekranie 6630, ale przewijanie dużej ilości tekstu stron internetowych jest dosyć żmudne.
Era Omnix | GSMonline.pl dla urządzeń przenośnych | Rzeczpospolita - serwis WWW |
Książka telefoniczna
Objętość książki telefonicznej jest ograniczona wyłącznie pamięcią telefonu, a więc praktycznie nie jest ograniczona w ogóle. Przy 473 wpisach książka zajmuje zaledwie 133 KB. Ilość szczegółów jakie możemy dołączyć do jednego kontaktu również jest imponująca. Oprócz kilkunastu numerów telefonicznych bez problemu można dołączyć kilka adresów pocztowych, e-mail, łączy WWW itd.
Pakiet PC Suite
Nokia 6630 jest przystosowana do współpracy z pakietem Nokia PC Suite w wersji 6.41. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pobranie najnowszej wersji pakietu ze strony producenta, ponieważ Nokia stale ulepsza swoje oprogramowanie do telefonów. Po raz pierwszy w czasie podłączania telefonu do komputera nie zanotowaliśmy żadnych problemów. Łączenie urządzeń poprzez Bluetooth jest bardzo wygodne, choć przegrywanie plików z i do telefonu nie jest najszybsze. Szybsza transmisja jest możliwa poprzez kabel USB 2.0 wpinany do telefonu przez Pop-Port (kabelek jest na szczęście dołączony do zestawu). Pakiet PC Suite składa się w z wielu drobnych programów, ale nie każdy z nich działa poprawnie z telefonami Symbian. Dzieje się tak na przykład w przypadku użytecznego programu służącego do wysyłania SMS-ów z poziomu komputera - program ten po prostu w ogóle nie współpracuje z zaawansowanymi telefonami opartymi na tej platformie. Najbardziej przydatnym programem jest Nokia Phone Browser, służący do przegrywania plików pomiędzy PC, a Nokią 6630. Nokia Audio Manager to natomiast program służący do przegrywania do pamięci telefonów muzyki w formacie MP3. W systemie Windows może się także przydać Nokia Multimedia Player, dzięki któremu na ekranie komputera będziemy podziwiać swoje dokonania w zakresie nagrywania filmów wideo.
|
Bateria
W najnowszych Nokiach baterie mają bardzo podobną do siebie charakterystykę: w trybie czuwania telefony mogą działać około tygodnia, ale w przypadku, gdy zaczynamy używać wszystkich funkcji telefonu bardzo często, to bateria wyładowuje się w ciągu jednego lub dwóch dni. W nowej Nokii 6630 zastosowano ogniwo litowo-jonowe 900 mAh. Ta sama bateria będzie działać w Nokii 6680, która jest już wyposażony w pełną obsługę wideo rozmowy.
Podsumowanie
Nokia 6630 na pewno należy do pierwszej dziesiątki najlepszych telefonów komórkowych na świecie. Po pierwsze jest to jeden z nielicznych telefonów, który obsługuje zarówno EDGE, jak i UMTS, co dla klientów biznesowych powinno być kluczowe. Po drugie jest to telefon wyposażony w aparat cyfrowy, który wykonuje zdjęcia o jakości nie mającej porównania wśród konkurentów. Trzecią ważną zaletą 6630 jest bardzo dobry klient poczty elektronicznej z obsługą załączników graficznych, Word oraz Excel.. Wśród wad można wspomnieć o stosunkowo dużej wadze telefonu oraz o braku kamery służącej do wideo rozmowy w sieci UMTS. Jedyną rozterką potencjalnego nabywcy, może być kwestia wstrzymania się z zakupem i poczekania na model 6680, którego pierwsze dostawy już się rozpoczęły.