Nokia wprowadziła niedawno na rynek dwa zupełnie nowe modele telefonów. Od innych słuchawek na rynku odróżnia je przede wszystkim zastosowanie w nich pełnej klawiatury QWERTY. Jednocześnie użytkownik telefonu może także korzystać ze zwyczajnej klawiatury numerycznej. Do testowania w naszej redakcji trafił model 6820, czyli ten lepiej wyposażony z pary nowych modeli (druga słuchawka to model 6810).
6820 to trójzakresowy telefon GSM, wyposażony w obsługę szybkiej pakietowej transmisji danych EDGE. Posiada on wbudowany aparat fotograficzny oraz obsługuje technologię Bluetooth. Telefon jest rozwinięciem modelu 6800.
Wygląd
Zastosowanie pełnej klawiatury wpłynęło oczywiście na wygląd telefonu. Projektantom Nokii udało się jednak tak zaprojektować słuchawkę, by na pierwszy rzut oka nie zdradzała obecności klawiatury QWERTY. Dostęp do niej uzyskuje się poprzez otwarcie klapki, którą jest cała klawiatura numeryczna. Otwarcie klapki powoduje też, że obraz na wyświetlaczu zostaje obrócony o 90 stopni i przystosowany do korzystania z klawiatury. Klawiatura posiada normalny układ QWERTY znany z komputerów PC. Posiada także klawisz enter, spację oraz przyciski specjalne, służące m.in. do uzyskania polskich znaków językowych. Klawiatura działa bardzo dobrze, klawisze zostały tak rozmieszczone, że trudno przypadkowo wcisnąć dwa klawisze jednocześnie.
Jak już wspomniałem z zamkniętą klapką klawiatury telefon prezentuje się normalnie. Choć wprawne oko zauważy, że telefon posiada dodatkowy klawisz funkcyjny ponad wyświetlaczem. Jest on wykorzystywany po otwarciu klapki i zmianie położenia obrazu na wyświetlaczu. Poza tym telefon posiada standardowe klawisze numeryczne, klawisze zielonej i czerwonej słuchawki oraz przyciski funkcyjne pod wyświetlaczem. W porównaniu z innymi modelami brakuje klawiszy głośności znajdujących się zawsze z boku słuchawki. Regulacji głośności dokonuje się teraz w menu przy użyciu zwykłych klawiszy.
Telefon waży 100 gramów, a jego wymiary to 107 x 47 x 20 mm. Z jego prawej strony znajduje się port podczerwieni natomiast na dolnej krawędzi umieszczono Pop-port służący do połączenia dodatkowych akcesoriów. Z powodu zastosowania otwieranej klawiatury niemożliwe stało się stosowanie wymiennych paneli i obudów.
Wyświetlacz
Niestety Nokia z uporem stosuje w swoich telefonach te same przestarzałe wyświetlacze. Wyświetlacz, który zastosowano w Nokii 6820 pojawił się w pierwszym telefonie fińskiego producenta już ponad 3 lata temu. Od tego czasu wiele się na rynku zmieniło, m.in. upowszechniły się wyświetlacze pozwalające wyświetlić 65 tysięcy kolorów, a wielu producentów oferuje już słuchawki z jeszcze lepszymi ekranami. Nokia natomiast wciąż oferuje wyświetlacz z 4 tysiącami kolorów o słabym kontraście. Jego rozdzielczość to 128 na 128 punktów. Przy silnym słonecznym świetle ciężko cokolwiek na nim dostrzec. Wyświetlacz to najsłabszy punkt tego telefonu.
Bateria
Telefon jest standardowo wyposażony w baterię o pojemności 850 mAh (symbol BL-5C). Bateria jest umieszczona w specjalnej klapce, która przykrywa tył telefonu. Rozwiązanie to ma swoje zalety, bowiem wymiana baterii nie wiąże się z konicznością wymiany klapki, lecz ma także wadę. Po krótkim czasie bateria zaczyna minimalnie poruszać się wewnątrz klapki, co można odczuć podczas potrząsania telefonem. W takiej sytuacji pomaga unieruchomienie baterii poprzez włożenie pod nią złożonego kawałka papieru.
Telefon wytrzymuje bez ładowania około 85 h, przy założeniu wykonywania około 30 minut rozmów na dobę oraz odbieraniu 50 wiadomości SMS. Intensywne korzystanie z Bluetootha może skrócić czas pracy baterii nawet poniżej 24 h.
Książka telefoniczna
Telefon posiada książkę w której może zostać zapisane do 1000 pozycji. Tradycyjnie już każda pozycja może zawierać po kilka numerów telefonów oraz pola tekstowe takie jak adres pocztowy czy e-mail. Dodatkowo każdy kontakt może zostać wzbogacony o ID w usłudze Moja Dostępność. Jest to usługa oparta o Mobile Instant Messaging System, która komórkowym odpowiednikiem komunikatorów takich jak Gadu-Gadu czy ICQ. Aby z jednak z usługi korzystać konieczne jest uruchomienie jej przez operatorów, a dotychczas żaden tego nie zrobił .
Wszystkie kontakty są przechowywane w dynamicznej pamięci telefonu, która liczy sobie 3,5 MB. Każdy kontakt może zostać zaliczony do jednej z pięciu grup, które posiadają własne logo oraz sygnał przychodzącego połączenia. Telefon oferuje także możliwość dołączenia do każdego kontaktu zdjęcia, które telefon wyświetli gdy nadejdzie połączenie od tej osoby. 50 pozycji z książki telefonicznej może być także wybierane głosowo.
Wiadomości i poczta elektroniczna
Telefon obsługuje standardy SMS, EMS (tylko w standardzie Nokii), MMS oraz posiada wbudowanego klienta e-mail. Pisanie wszelkich wiadomości może następować przy wykorzystaniu pełnej klawiatury, lub w zwyczajny sposób przy wykorzystaniu polskiego słownika T9. Oczywiście pisanie przy użyciu zwykłej klawiatury jest dość szybkie i wygodne, choć początkowo trzeba się do niej przez jakiś czas przyzwyczajać.
Wiadomości SMS i MMS-y działają bardzo dobrze, poza jednym błędem w oprogramowaniu. Telefon, który otrzymaliśmy (soft w wersji 3.70) nie mógł zapisywać zdjęć, które nadeszły MMS-em. Błąd ten zostanie zapewne rozwiązany w kolejnych wersjach oprogramowanie telefonu.
Telefon posiada także licznik wysłanych i odebranych SMSów wraz z listą telefonów na które wysłaliśmy wiadomość. Jeśli otrzymujemy dużo wiadomości to powinna zainteresować nas funkcja nadpisywania wiadomości, czyli zastępowania starszych wiadomości w pamięci telefonu nowszymi, dzięki czemu nigdy nie dochodzi do przepełnienia pamięci.
Klient e-mail jest dość wygodny, obsługuje zarówno konta POP3 jak i IMAP4. Obsługuje także autoryzację serwera SMTP. Niestety nie ma możliwości przeglądania jakichkolwiek dołączonych do wiadomości załączników, nawet tekstowych. Bardzo ogranicza to możliwości jego wykorzystania.
Kamera
Kamera zastosowana w Nokii niestety nie zachwyca. Jest to taki sam model jak zastosowany w Nokii 7250, z tym, że wzbogacony o możliwość nagrywania filmów. Aparat posiada matrycę z 0,1 miliona punktów, która może wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 355 na 288 punktów. W porównaniu do bardzo powszechnych kamer VGA, ta wypada bardzo blado. Oferuje oczywiście kilka trybów fotografowania m.in. nocny i portretowy, lecz w każdym z nich zdjęcia wyglądają stosunkowo kiepsko. Aby zdjęcie było do zaakceptowanie konieczne jest wykonanie go przy bardzo dobrym oświetleniu.
Kamera nagrywa filmy z dźwiękiem o długości ograniczonej jedynie ilością wolnej pamięci telefonu. Film o długości 1 minuty zajmuje w pamięci około 200 KB.
Wszystkie wykonane zdjęcia i filmy możemy wysyłać przez podczerwień, Bluetooth i MMS-y. Mi szczególnie przypadłą do gustu możliwość wysyłania wiadomości MMS wzbogaconych o wideoklipy, jest to bowiem dużo efektowniejsze niż statyczne zdjęcia.
Telefon posiada także prosty edytor zajęć, który pozwala na wzbogacenie ich o ramki lub dołączenie kolorowej grafiki.
Dźwięki
Jeśli chodzi o dźwięki to także nic nie zmieniło się od czasu wcześniejszych modeli np. 6100 a telefon obsługuje 16-głosową polifonię. Dźwięk dzwonków jest dobry, choć wiele brakuje mu do telefonów obsługujących polifonię 40-głosową.
Telefon został także wyposażony w dyktafon, który pozwala na nagrywanie dźwięków lub prowadzonych rozmów telefonicznych. Maksymalna długość jednego nagrania to 1 minuta i 40 sekund. Nagrań może być tyle, na ile starczy miejsca w dynamicznej pamięci telefonu. Każde nagranie może zostać przesłane MMS-em lub może być także wykorzystane jako dzwonek.
EDGE, Internet i Bluetooth
Nokia jest wyposażona w obsługę EDGE, czyli najnowszego standardu pakietowej transmisji danych. Teoretycznie przy użyciu tego telefonu można uzyskać połączenie nawet do 177 kbit/sek. Oczywiście są to dane teoretyczne, bowiem w rzeczywistej sieci GSM takich prędkości raczej nie da się uzyskać. EDGE jest rozwinięciem technologii GPRS, którą telefon także obsługuje. W przypadku połączenia pakietowego telefon nawiązuje połączenie EDGE lub GPRS zależnie od możliwości sieci.
Wbudowany w telefonie moduł Bluetooth działa bez zastrzeżeń. Bez problemu można używać bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. Także połączenie z komputerem i innymi telefonami działa dobrze, a jest to bardzo przydatne bowiem poprzez Bluetooth możemy przesyłać zrobione aparatem zdjęcia i filmy.
Telefon jest także wyposażony w obsługę standardu WAP 2.0 oraz posiada wbudowaną przeglądarkę stron standardu xHTML. Do połączenia z komputerem służy natomiast dołączone do telefonu oprogramowanie Nokia PC Suite. Można także skorzystać z innych programów takich jak np. Oxygene Phone Manager, pod warunkiem, że jest to najnowsza wersja, bowiem wcześniejsze nie współpracują prawidłowo z tym telefonem.
Inne funkcje
Warto wspomnieć jeszcze o kilku funkcjach telefonu. Bez zmian zostały pozostawione Profile, które pozwalają na dostosowanie zachowania telefonu do warunków otoczenia. Do dyspozycji użytkownika pozostaje profil Ogólny i 5 dodatkowych profili, wszystkie w pełni konfigurowalne.
Także blokada klawiatury funkcjonuje tak, jak w starszych Nokiach. Może się ona uruchamiać automatycznie po określonym czasie nieskorzystania ze słuchawki. Użytkownik ma także możliwość wprowadzania kodu, bez którego odblokowanie klawiatury nie będzie możliwe.
Telefon jest standardowo wyposażony w 5 gier Java. Są to: Bowling - prosta gra w kręgle, Water Rapids - wyścig łódką przeciw prądom wartkiej rzeki, Backgammon, Bogunce - toczenie piłki pomiędzy przeszkodami oraz moja ulubiona gra - Chess Puzzle, czyli szachy w których nie rozgrywa się całych partii, a jedynie końcówki, w których przeciwnika należy zamatować w 1, 2 lub 3 ruchach.
Na koniec musze wspomnieć jeszcze o rozbudowanym Organizerze, wyposażonym w kalendarz z możliwością robienia notatek oraz listą spraw do wykonania. Prócz tego telefon posiada jeszcze kalkulator, prosty przelicznik walutowy oraz stoper i minutnik.
Podsumowanie
Ogólnie telefon robi dobre wrażenie. Nie można jednak zapominać o dwóch dość poważnych jego wadach: słabej jakości wyświetlaczu i kamerze. Jest to o tyle istotne, że telefon ten jest przeznaczony raczej dla wymagających i zamożnych użytkowników. Największą zaletą Nokii 6820 są jej niewielkie rozmiary, których niemal nie da się porównać z protoplastą, czyli z 6800. Dla operatorów dużą zaletą nowej Nokii powinna być jej rozkładana klawiatura - to pewne, że osoby korzystające z takiego telefonu będą wysyłały więcej SMS-ów (oraz e-maili) od standardowego klienta sieci. Duży udział nowych usług (typu "data") w przychodach to marzenie większości europejskich operatorów - na razie jest to jednak marzenie niespełnione.