Nasza redakcja otrzymała do testowania najnowsze dziecko fińskiego koncernu - telefon Nokia 7250. Ostatni test modelu 6100 pokazał, ze Nokia znowu produkuje świetne telefony. Spodziewałem się więc, że 7250 także będzie dobrym produktem. Okazało się jednak, ze jest nawet więcej niż dobra, a testowanie tego telefonu przyniosło mi naprawdę wielką radość.
Telefon bowiem posiada wszystko, w co powinien być wyposażony nowoczesny telefon komórkowy: kolorowy wyświetlacz, polifoniczne dzwonki, Javę, wbudowane radio oraz, co najbardziej interesujące, wbudowana miniaturowa kamerę. Jest to telefon trzyzakresowy. Z nowoczesnych technologii w słuchawce nie zastosowano jedynie bezprzewodowej komunikacji Bluetooth.
W pudełku poza telefonem, zasilaczem i instrukcją znajdziemy także stereofoniczny zestaw słuchawkowy, który pozwala na korzystanie z wbudowanego odbiornika radiowego.
Telefon z wyglądu jest zbliżony do swojego protoplasty, czyli modelu 7210. Układ funkcji i menu w tej słuchawce jest niemal identyczny jak w modelu 6100. Dlatego właśnie w teście zajmę się omówieniem tylko najważniejszych funkcji tego telefonu oraz omówię te funkcje, w które nie były wyposażone wcześniejsze, już testowane przez nas modele.
Wygląd zewnętrzny
Wygląd telefonu na pewno przykuwa uwagę, choć mnie osobiście nie przypadł za bardzo do gustu. Dużo bardziej trafia do mnie stonowana elegancja modelu 6100. 7250 wyposażana jest w obudowy w żywych kolorach, dodatkowo istotny wpływ na jej wygląd ma karbowana faktura imitujących metal obudów. Są to oczywiście obudowy wymienne, które pozwalają personalizację wyglądu telefonu.
Telefon ma wymiary 105 x 44 x 19 mm i waży z baterią 92 gramy.
W sposób bardzo przemyślany rozmieszczono klawisze nowej Nokii. Przyciski numeryczne zostały umieszczone w pionowych ciągach, w dość dużej odległości od siebie, co powoduje, że nie ma niebezpieczeństwa naciśnięcia kilku przycisków naraz. Umieszczone pod wyświetlaczem klawisze funkcyjne, choć sprawiają wrażenie położonych bardzo blisko siebie, także nie powodują najmniejszych problemów. Operowanie w menu przy ich użyciu jest bardzo przyjemne.
Dwa klawisze z dynamicznie przydzielanymi funkcjami, leżące bezpośrednio pod wyświetlaczem, mogą pracować w dwóch trybach. Albo tak jak w starszych modelach Nokii, gdy klawiszowi mogła być przypisana jedna funkcja naraz lub też w ten sposób - naciśniecie danego przycisku wywołuje listę kilku wybranych przez użytkownika najczęściej wykorzystywanych opcji.
Jakość obudowy stoi na najwyższym poziomie, wszystkie części idealnie do siebie pasują i nie ma mowy o jakichkolwiek trzaskach lub poruszaniu się paneli.
Telefon został wyposażony w kanały komunikacji z komputerem w postaci portu podczerwieni oraz gniazda do połączenia kablowego nazywanego Pop-port.
Na tylnym panelu telefonu znajdujemy to, co najbardziej odróżnia tą słuchawkę od rzeszy dostępnych na rynku modeli. Znaleźć tam można małe "szklane oko". Kolor obudowy powoduje, ze jest ono prawie w ogóle niewidoczne. Trzeba naprawdę przyjrzeć się mu z bliska, żeby móc dostrzec, że znajduje się tam miniaturowa kamera.
Ponieważ większość osób nie jest jeszcze świadoma możliwości umieszczenia w telefonie komórkowym mini-kamery, możliwe jest fotografowanie różnych sytuacji bez wiedzy ich uczestników, ani bez jakiegokolwiek podejrzenia z ich strony. Najczęściej są to śmieszne sytuacje życia codziennego, choć trzeba także uważać żeby posługując się kamera nie złamać prawa.
Wyświetlacz
Dopełnieniem kamery jest 4,096-kolorowy wyświetlacz. Jest to pasywny ekran LCD o rozdzielczości 128 x 128 pikseli. Posiada on bardo dobre odwzorowanie barw i jest bardzo dobrym uzupełnieniem kamery. Zdjęcia wykonane kamera są dobrze widoczne na wyświetlaczu. Jest to wielki postęp w stosunku do poprzednich modeli telefonów z kamerami. I tak gdy rok temu miałem okazje bawić się Sony Ericssonem T68i z najprostsza wersja kamery, to na wyświetlaczu telefonu zamiast zdjęcia widoczna była tylko gra cieni.
Wyświetlacz Nokii sprawuje się całkiem dobrze i z przyjemnością możemy na nim obejrzeć sobie kolekcje wykonanych kamerą zdjęć. Istnieje także możliwość regulacji jasności i kontrastu wyświetlanego obrazu.
Bateria
Telefon jest wyposażony standardowo w baterię litowo-jonową o pojemności 720 mAh (symbol BLD-3). Podczas testu trwającego dwa tygodnia, możliwe było korzystanie z telefonu bez ładowania przez około 65 godzin. W warunkach testowych w ciągu doby prowadzałem około 30 minut rozmów i wysyłałem/otrzymywałem około 100 wiadomości SMS. Warte zauważenia jest, ze zarówno użytkowanie kamery jak i radia nie powoduje znacznego skrócenia się czasu pracy baterii.
Menu
Menu telefonu jest zbudowane na sprawdzonych wzorach Nokii. Ostatnio opisałem takie menu dokładnie w teście modeli 6100. Jedyną różnica w porównaniu z tamtym modelem są dodatkowe menu do obsługi radia i kamery.
Każdego, kto kiedykolwiek zetknął się z menu Nokii, menu modelu 7250 nie zaskoczy. Jest proste, intuicyjne i naprawdę trudno się w nim pogubić. Funkcje są bardzo logicznie porozmieszczane w podmenu i każdą z nich bardzo łatwo można zlokalizować. Menu to bardzo mocny element każdego telefonu fińskiego producenta
Książka telefoniczna
W książce telefonicznej możemy umieścić do 300 pozycji. Każda z pozycji może zawierać po kilka numerów telefonów lub pól tekstowych: adresu, adresu e-mail, notatki itp.
Telefon obsługuje także pamięć karty SIM. Każda pozycja z książki może należeć do jednaj z grup użytkowników, i posiadać w związku z tym właściwy dla tej grupy sygnał nadejścia połączenia oraz logo grupy.
Brakuje mi trochę w telefonie funkcji pozwalającej na przypisaniu poszczególnej pozycji z książki lub grupie użytkowników zdjęcia, tak by na wyświetlaczu pojawiało się zdjęcie osoby do nas dzwoniącej.
Możliwe jest wzajemne kopiowanie pozycji pomiędzy oboma typami pamięci. Oczywiście można także przesyłać wizytówki z książki w postaci plików vCard poprzez SMS lub IrDA.
Wiadomości tekstowe
Telefon obsługuje wysyłania oraz odbieranie wiadomości SMS i MMS. Standard EMS nie jest obsługiwany.
Do tworzenia wiadomości dostępny jest słownik T9, także w języku polskim. Możliwe jest tworzenie dłuższych wiadomości SMS posiadających do 450 lub 196 (w przypadku używania znaków Unicode).
W pamięci telefonu można umieścić 150 wiadomości SMS, lub odpowiednio 50 wiadomości graficznych.
Kamera i MMS-y
Wiadomości MMS oraz foldery, w których przechowywane są obrazki, zdjęcia i dzwonki, korzystają ze współdzielonej pamięci. Pamięć jest wykorzystywana także na aplikacje i gry Java oraz pozycje kalendarza.
Całkowita pojemność wybudowanej pamięci wynosi prawie 5 MB. Jest to ilość naprawdę duża i zupełnie wystarczająca. Jeśli zdamy sobie sprawę, że zdjęcie zrobione kamerą w najwyższej jakości zajmuje jedynie 12 KB, to okaże się, że w pamięci telefonu możemy ich zmieścić aż 400.
W najlepszej jakości zdjęcie ma rozdzielczość 352 x 288 pikseli. Aparat pozwala także na robienie zdjęć w dwóch słabszych trybach Basic i Norma, lecz nie polecam tego ze względu właśnie na duży rozmiar pamięci aparatu.
Zrobione w najwyższej kości zdjęcia wyświetlane potem na ekranie telefonu, wyglądają naprawdę bardzo dobrze. Obraz jest wyraźny, jasny i barwny. Trudno go, co prawda, porównywać do choćby najsłabszych kamer cyfrowych, lecz przy takich gabarytach urządzenia nie oczekujmy więcej.
Interesująca funkcją jest samowyzwalacz pozwalający na wykonanie zdjęcia po kilku sekundach od naciśnięcia guzika. Pozwala ona na to, by i sam fotografujący mógł znaleźć się w kadrze robionego zdjęcia.
Wykonane zdjęcia możemy od ręki wysłać poprzez MMS na inny telefon lub adres e-mail. Jest to prawdziwa frajda, kiedy możemy na bieżąco przesyłać znajomym zdjęcia np. z naszych zagranicznych wojaży. W związku ze znacznym spadkiem cen wiadomości MMS staje się to też coraz tańsze.
Dźwięki
Nokia zapewnia bardzo wysoką jakość dźwięku podczas rozmowy - zarówno w trybie normalnej rozmowy, jak i poprzez zestaw słuchawkowy lub tez wbudowany zestaw głośnomówiący.
Polifoniczne dzięki brzmią bardzo dobrze, choć nie tak wyśmienicie jak te z niektórych słuchawek azjatyckich producentów np. Samsunga.
Telefon ma standardowo wbudowane 10 zwykłych dźwięków oraz 21 polifonicznych. Poza tym we współdzielonej pamięci mogą być przechowywane setki innych dzwonków polifonicznych w formacie midi.
Trochę zdziwił mnie brak wybierania głowowego w nowej Nokii. Wydawało mi się ze słuchawka posiada tę funkcję, tym bardziej, że jest sztandarowo wyposażona w zestaw słuchawkowy. A ta funkcja bardzo ułatwia korzystnie z tego zestawu. Tak jednak nie jest i musimy każdy numer wybierać bezpośrednio z telefonu.
Radio
Zestaw słuchawkowy służy natomiast jako antena dla wbudowanego radia, dlatego nie jest możliwe jego uruchomienie bez tego zestawu.
Samo radio sprawuje się bardzo dobrze i co ważne podbiera niewiele energii. W pamięci telefonu możemy zapisać do 20 stacji radiowych UKF. Możemy te stacje wyszukać ręcznie lub użyć automatycznego strojenia. Niestety funkcja automatycznego strojenia pomija wiele, nawet dobrze słyszalnych, stacji.
Kiedy słuchamy radia, nie ma możliwości byśmy przeoczyli nadchodzący telefon, bowiem w takiej sytuacji odbiornik wyłącza się i w słuchawkach słyszymy dzwonek telefonu.
Radio, które było już wbudowane we wcześniejszych modelach Nokii sprawdza się naprawdę bardzo dobrze i jest jedną z mocnych stron modelu 7250.
GPRS i WAP
Telefon został wyposażony w obsługę zarówno GPRS-u jak i szybkiej transmisji danych HSCSD. GPRS pozwala na zestawienie do 3 kanałów do ściągania danych i 1 do wysyłania, daje to odpowiednie szybkości transmisji: 40,2 i 13,4 kbit/sekundę.
Do połączenia z komputerem możemy wykorzystać kabel podłączeniowy lub port podczerwieni. Do obsługi wykorzystywane jest oprogramowanie Nokia PC Suite w wersji 5.1.
W teście GPRS-u i WAP-u 7250 nie różniła się niczym od modelu 6100.
Java
Podobnie jak model 6100, także 7250 jest wyposażony w pamięć na aplikacje i gry Java. Możliwe jest ściąganie i uruchamianie w telefonia aplikacji platformy Java 2 Micro Edition.
Fabrycznie w pamięci telefonu znajduje się program Converter II, służący do konwersji wartości pomiędzy różnymi systemami metrycznymi. Poza tym w pamięci znajdziemy tez dwie gry: Triple Pop i Bogunce.
Inne
Telefon jest oczywiście wyposażony w kalendarz, umożliwiający robienie notatek oraz listę spraw do zrobienia (To-do-list). Umożliwia także korzystając z języka SyncML na synchronizacje kalendarza z komputerem domowym lub biurowym poprzez sieć Internet.
Dodatkowo wyposażono telefon w kalkulator, minutnik, stoper i budzik. Jak w kilku innych telefonach Nokii został on także wyposażony w Portfel czyli specjalna funkcje służącą do przechowywania numerów kart kredytowych i innych ważnych informacji. Dostęp do portfela jest chroniony specjalnym kodem dostępu. Wpisanie złego kodu nie powoduje wyświetlenia informacji o błędzie, ale powoduje, że zawartość pamięci zostaje zakodowana.
Podsumowanie
Reasumując, muszę przyznać, że Nokia 7250 to najlepszy telefon, jaki przyszło mi testować w ostatnim czasie. Szereg przydatnych i użytecznych funkcji powoduje, ze znakomicie spełnia on rolę telefonu dla wymagającego użytkownika.
Nowa Nokia, poza Bluetooth-em, jest wyposażona we wszystkie nowoczesne funkcje, jakie znajdujemy obecnie w telefonach komórkowych. Nie możemy tez zapominać o ogromnych zaletach integracji telefonu z kamera.
Wadą nowej Nokii będzie zapewne wysoka cena aparatu w początkowej fazie wprowadzania tego modelu na polski rynek. Lecz za jakiś czas ceny spadną, a słuchawki podobne do 7250 staną się na rynku komórkowym standardem.