Test Nokii 7600 to niemal milowy krok w historii naszego serwisu internetowego. Po raz pierwszy testujemy telefon trzeciej generacji. Polskie sieci nie zdążyły przygotować się na ten moment i nie uruchomiły jeszcze komercyjnej sieci UMTS. Jedyną szansą na test szybkiej transmisji danych była wycieczka do Niemiec. Okazało się niestety, że w sieci T-Mobile, gdzie działają już nadajniki 3G nie da się korzystać z dobrodziejstw UMTS będąc w roamingu (w naszym przypadku korzystaliśmy z aktywacji sieci Era). Nie udało się więc przetestować rzeczywistej prędkości modemu wmontowanego w telefon 7600. Jedynym dowodem, że znajdowaliśmy się w zasięgu sieci UMTS był napis 3G wyświetlany na ekranie pod symbolem mocy sygnału. Napis 3G pojawił się także raz w Warszawie przy przeglądaniu dostępnych operatorów. Potwierdza to działanie kilku stacji bazowych UMTS na terenie Warszawy.
UMTS
Korzystanie z sieci 3G można w Nokii 7600 zupełnie wyłączyć przełączając ją z trybu "dual" na tryb sieci GSM. Wówczas przy transmisji danych korzystamy wyłącznie z GPRS-u. 7600 nie jest wyposażony w EDGE. Wynika to głównie z tego, że telefon był projektowany dosyć dawno temu i wówczas prognozowano bezpośrednie przejście z transmisji GPRS do WCDMA bez "wspomagania" transmisją EDGE. W sieci WCDMA dane teoretycznie będzie można ściągać z prędkością 384 kbps, a wysyłać z dużo mniejszą prędkością 64 kbps. 7600 będzie więc niedługo doskonałym narzędziem dla osób korzystających z komputerów przenośnych. Należy w tym miejscu pokreślić, że nowa Nokia 7600 nie pozwala prowadzić wideo rozmowy, która to usługa jest zwykle kojarzona z telefonami trzeciej generacji.
Testowana na 7600 transmisja pakietowa GPRS dużo szybciej działała w Polsce (w sieci Era) niż w niemieckiej sieci T-Mobile w mniejszym mieście ze słabo obciążoną siecią komórkową.
7600 pracuje w trzech zakresach sieci: WCDMA/GSM 900/GSM 1800, czyli będzie bezużyteczna np. w Stanach Zjednoczonych.
Wygląd zewnętrzny
Wygląd 7600 na pewno wzbudza emocje i zainteresowanie. Korzystając z tego telefonu na targach CeBIT stale obserwowałem ciekawskie spojrzenia zwiedzających, którzy przecież są już przyzwyczajeni do widoku różnego typu gadżetów. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku modelu 7600 Nokia "zaszalała". 7600 nie będzie sprzedawana w milionach sztuk, nie jest skierowana na masowy rynek, ale jest stworzona dla osób które wydadzą dużo pieniędzy, aby za wszelką cenę wyróżnić się z tłumu. Ja bez problemu mógłbym się przyzwyczaić do oryginalnego wyglądu nowej Nokii z jednym wyjątkiem - gdyby była wyposażona w zwykłą klawiaturę. Podobno do dzielonej klawiatury można się przyzwyczaić, ale nie każdy ma na to czas. Również podświetlenie klawiszy sprawia kłopot - podświetlone litery zlewają się w jedną całość.
Telefon jest lekki i mały - waży 123 g i mierzy 87x78x18.6mm.
W komplecie otrzymujemy do niego specjalną białą saszetkę, która uchroni naszego pupila od porysowań. Możemy mu także przypiąć skórzaną smyczkę, również dołączoną do zestawu. Gdy nam się znudzą ciemnożółte wstawki w obudowie możemy je wymienić na inne. Kolejne kolory należy już jednak zakupić samodzielnie z salonach Nokii. W komplecie producent dołącza także kabel USB podłączany do POP-portu oraz bardzo dobre słuchawki stereo. Z tyłu obudowy jest umieszczony niczym nie osłonięty obiektyw kamery, który po pewnym czasie może się porysować. Głośnik przez który słyszymy naszego rozmówce jest umieszczony w rogu obudowy i należy pamiętać, aby znajdował się on na wysokości naszego ucha - nawet w przypadku lekkiego odchylenia od tego poziomu przestajemy słyszeć, co ktoś do nas mówi. W zwykłym telefonie jest większa tolerancja, co do sposobu ułożenia słuchawki przy uchu. Jakość dźwięku oraz czułość jest porównywalna do innych modeli Nokii.
Z boku obudowy znajdziemy jeszcze dwa przyciski regulujące głośność oraz aktywator dyktafonu (nagrywa pliki trwające maksymalnie 1 minutę). Nokia 7600 jest także wyposażona w port podczerwieni.
Nawigację po menu ułatwia bardzo wygodny pad (rodzaj joysticka), którym można również akceptować wybrane funkcje, czyli działa on w 5-kierunkach. Wybieranie funkcji w 7600 jest bardzo proste i szybkie, ponieważ Nokia zdecydowała się udostępnić w 7600 menu w postaci siatki ikon, a nie znanego z większości modeli opartych na Series 40 przewijanego spisu funkcji. Dla konserwatystów można do takiego sposobu wyświetlania opcji wrócić.
Najważniejszym elementem telefonu staje się w dzisiejszych czasach jego ekran, który pozwala nam korzystać z coraz to bardziej skomplikowanych i wymyślnych funkcji. W nowej Nokii 3G ekran jest zgodny z aktualnymi standardami, co do parametrów wyświetlacza. Ekranik jest wykonany w technologii TFT i wyświetla 65 tys. kolorów. Rozmiar wyświetlacza to 128x160 pikseli. Jakość obrazu jest dobra, ale przy porównaniu z ekranami Samsunga okazuje się, że Nokia na pewno nie jest liderem jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu.
Multimedia
Nokia 7600 jest wyposażona w 30MB dynamicznej pamięci - niestety bez możliwości rozbudowy. Pamięć jak na telefon wydaje się być bardzo duża - po chwili okazuje się jednak, że gdy chcemy przegrać do telefonu pliki MP3/AAC (7600 może je odtwarzać) to pamięci szybko nam zabraknie. W czasie testów udawało się przegrać na telefon 5-6 plików muzycznych, które zajmował y ponad 20 MB pamięci. Jakość odtwarzanego dźwięku jest znakomita - jest to także zaleta dołączonego zestawu słuchawkowego. Gdy znajdziemy się w większym towarzystwie MP3 możemy także odtwarzać poprzez wbudowany zestaw głośnomówiący. Dzięki połączeniu USB przegrywanie plików trwa bardzo krótko - plik 3.4 MB do pamięci telefonu przegrywał się krócej niż minutę.
Nokia 7600 nie jest wyposażona w radio FM.
Oprócz słuchania muzyki za pomocą telefonu 7600 możemy robić zdjęcia oraz nagrywać filmy. Zdjęcia wykonywane są w rozdzielczości VGA 640x480 i ich jakość najlepiej zilustrują przykłady. Jest to średnia klasa znana z poprzednich modeli Nokii. Aparat nie jest wyposażony w zoom, ale posiada samowyzwalacz. Wielkość i jakość zdjęcia możemy regulować przełączając się w jeden z trzech trybów: standardowy, portretowy i nocny. Wygodne jest to, że aby zrobić zdjęcie wystarczy nacisnąć specjalny klawisz na obudowie telefonu - prawie jak w zwykłym aparacie cyfrowym.
Przykładowe zdjęcia wykonane telefonem Nokia 7600
Przykładowy plik wideo znajduje się tutaj (wymagany specjalny sterownik)
Oprócz zdjęć nowa Nokia potrafi także nagrywać filmy. Ich rozdzielczość jest minimalna, ponieważ wynosi zaledwie 128x96 pikseli. 7600 nagrywa aż 15 klatek na sekundę, ale na komputerze filmy te mają rozmiar zbliżony do wielkości znaczka pocztowego. Długość nagrania jest ograniczona jedynie wielkością dostępnej pamięci. Pliki wideo zapisywane są w standardzie 3gp, czyli aby je odtworzyć należy najpierw zainstalować na komputerze pakiet PC Suite z odpowiednim driverem. Jakość nagranych filmów nie nadaje się raczej do projekcji kinowej, ale na pewno krótki film może być miłą pamiątką z udanej imprezy.
Aplikacja Media Player pozwala na obsługę strumienia wideo, czyli możemy korzystać z dostępu do serwerów różnych dostawców i oglądać np. prognozę pogody lub aktualne wiadomości. Innym sposobem na obejrzenie pliku wideo jest jego pobranie z Internetu w całości - warunkiem jest to, żeby nie przekraczał on wielkości 1.4 MB.
Wiadomości
Oprócz standardowych SMS-ów 7600 pozwala nam na przesyłanie wiadomości MMS oraz poczty elektronicznej. W czasie testów nie udało się mi przesłać żadnej wiadomości multimedialnej - wynika to najprawdopodobniej z tego, że testy prowadzone były z kartą Ery, a w tej sieci działa serwer MMS firmy Ericsson. Nowe Nokie wykorzystują inny sposób komunikacji z serwerem MMS i dlatego przesyłanie wiadomości multimedialnych sprawia duży kłopot.
Bez problemy natomiast funkcjonował klient e-mail. Program pocztowy może pobierać tylko 50 wiadomości z serwera. Jednocześnie można skonfigurować sobie 5 skrzynek mailowych, ale nie można sprawdzać na nich naraz poczty. Wielkość pojedynczej wiadomości jest bardzo ograniczona, klient poczty nie ściąga w ogóle żadnych załączników, a także nie radzi sobie zupełnie z pocztą w HTML-u. Tego rodzaju aplikacja do poczty może służyć nam pomocą jedynie w awaryjnych sytuacjach, a nie jako prawdziwe narzędzie do pracy.
Gry
Dla graczy Nokia zainstalowała tylko dwie gry w pełnych wersjach: Puzzle oraz Backgammon. Do pobrania poprzez WAP są jeszcze 4 gry: Space Impact, Snake II, Virtually Board II oraz Trail Rider. Po wejściu na stronę z tymi grami pojawiał się błąd i do ściągnięcia oferowanych gier niestety nie doszło. Telefon pozwala oczywiście na instalowanie aplikacji Java także innych dostawców. Nowością jest jednak wielkość pojedynczej aplikacji, która w nowej Nokii 3G może mieć aż 348 KB.
WAP
Nokia 7600 jako telefon z najwyższej półki jest już wyposażona w obsługę WAP w wersji 2.0. Przeglądarka wyświetla strony XHTML, które już niemal niczym nie ustępują "zwykłym" witrynom WWW. Najbardziej atrakcyjnie na ekranie 7600 wygląda część portalu Nokii specjalnie przygotowana dla tego typu przeglądarki.
Łączenie z akcesoriami
Telefon jest wyposażony w łącze USB, Bluetooth oraz port podczerwieni. Kabel USB jest dołączony do zestawu z telefonem. Z powodu braku jakiegokolwiek urządzenia Bluetooth nie mogliśmy przetestować tej funkcji w telefonie. Według specyfikacji Bluetooth ma działać zarówno w trybie przesyłania danych, jak i głosu (z zestawem słuchawkowym).
Książka telefoniczna
Książka telefoniczna nowej Nokii pozwala na zapisanie jedynie 500 rekordów. Takie ograniczenie jest trochę niezrozumiałe w telefonach korzystających z dynamicznej pamięci. Każdy wpis, oprócz standardowej nazwy oraz jednego numeru, może być później uzupełniony o kolejne numery telefonów (5 rodzajów), o adres e-mail, adres WWW, adres pocztowy oraz notatkę. Do rekordu możemy także dodać zdjęcie oraz etykietę głosową służącą później do głosowego wybierania numerów. Wybieranie to działa bez najmniejszych problemów. Nokia 7600 oferuje także głosowe wybieranie niektórych funkcji.
Aplikacje "biznesowe"
Dla osoby, która wykorzystuje telefon w zaawansowany sposób Nokia przygotowała pakiet aplikacji, które później możemy samodzielnie rozszerzyć o kolejne programy JAVA. W standardzie jest dostępny oczywiście znany z innych modeli kalendarz z możliwością synchronizacji z programami PIM, czyli np. Outlookiem. Do dyspozycji mamy też listę zadań, konwerter walut, zegar światowy, listę "to do" oraz zabezpieczony hasłem i kodowaniem danych elektroniczny portfel. W 7600 nie zabrakło także prostego budzika, kalkulatora, stopera oraz timera.
Bateria
Ogniwo działające w 7600 to bateria 850 mAh. Według producenta jej czas działania będzie zależał w dużej mierze od tego w jakiej sieci będzie ona działać. W sieci WCDMA ten czas powinien być znacząco krótszy. W czasie testów bateria sprawdzała się znakomicie i telefonu nie trzeba było ładować częściej niż co 4-5 dni. To wynik bardzo dobry w porównaniu do pierwszych telefonów z kolorowym ekranem np. Nokii 7650.
Pakiet PC Suite
Do 7600 dołączono najnowszy pakiet PC Suite w wersji 5.7. Składa się on z ogromnej liczby programów, z których najprawdopodobniej większość użytkowników w ogóle nie skorzysta. Dla mnie najbardziej przydatna była aplikacja pozwalająca na wysyłanie SMS-ów z komputera oraz możliwość synchronizacji danych z Outlookiem. Dla osób mających więcej czasu Nokia przygotowała program pozwalający na edycję zdjęć (niektóre funkcje tego programu przypominają zaawansowane pakiety graficzne). Po obróbce zdjęcia możemy je zapisać jako tapetę lub np. jako MMS. Natomiast dla wielbicieli dzwonków polifonicznych w pakiecie umieszczono specjalny konwerter zwykłych plików MIDI na format, który może odtwarzać telefon. W modelu 7600 ta funkcja blednie wobec możliwości odtwarzania pliku MP3 jako sygnału nadejścia połączenia. Bardzo ważne jest to, że cały pakiet instaluje się bez problemów, a obsługa programów jest bardzo prosta.
Podsumowanie
Nokia 7600 to pierwszy telefon UMTS, jaki mogliśmy testować. Główną zaletą tego aparatu jest oryginalny wygląd, który nikogo nie pozostawia obojętnym, a to w czasach tysięcy identycznych modeli jest naprawdę rzadkością. Po drugie, po uruchomieniu w Polsce sieci UMTS (a to może zdarzyć się naprawdę szybko) nowa Nokia będzie wspaniałym uzupełnieniem naszego laptopa. Po trzecie nowa Nokia jest po prostu bardzo nowoczesnym telefonem wyposażonym w duży kolorowy ekran, kamerę oraz odtwarzacz MP3. Wadą tego telefonu jest okropna klawiatura oraz brak obsługi transmisji EDGE. W 7600 brakuje także funkcji wideo rozmowy.
Nokię 7600 można polecić wszystkim osobom, którym zależy na wyróżnianiu się z tłumu - 7600 to najbardziej oryginalny telefon jaki jest teraz do kupienia. Wysoka cena gwarantuje, że w nawet w drogim i modnym klubie nie wszyscy będą dzwonili właśnie z tego modelu.