Pozycja Nokii, jako lidera sprzedaży telefonów komórkowych, jest coraz mocniej atakowana przez innych producentów. Fiński potentat próbuje utrzymać się na szczycie proponując niejednokrotnie dość kontrowersyjnie wyglądające telefony. Do jednych z najnowszych telefonów Nokii należy model 7610. Wygląd telefonu można samodzielnie ocenić na zdjęciach, a jakość materiałów użytych przy konstrukcji obudowy jest dobra ze wskazaniem na dobra +. Nokia 7610 ma już brata bliźniaka - model 6670 z "normalnie" rozstawionymi klawiszami.
Ze względu na kształt telefonu cierpi jego ergonomia. Szczególnie ergonomia klawiatury, gdyż klawisze są miejscami umieszczone zbyt blisko siebie. Najbardziej jest to odczuwalne przy używaniu przycisku nawigacyjnego. Klawisz jest zbyt mały, przez co bardzo często, można niechcący wcisnąć nie ten kierunek. Skoki klawiszy są dobrane dość dobrze i działają z wyczuwalnym "klikiem". Ogólnie, gdyby nie duże zagęszczenie klawiszy w prawej części klawiatury oraz małych rozmiarów klawisz nawigacyjny, nie miałbym większych zastrzeżeń.
Telefon jest dość sporych rozmiarów (109/53/19) i ciężki (ok. 120 g). Duże wymiary to w większej części zasługa wyświetlacza, który ma nieco ponad 14 cm2, jest typu TFT i potrafi wyświetlić 65 tysięcy kolorów w rozdzielczości 176x208 pikseli.
7610 wyposażony jest w system operacyjny Symbian v.7.0s, ma wbudowane 8MB pamięci oraz dodatkowe 64MB na karcie MMC. W sumie daje nam to 72MB pamięci. To już jest naprawdę bardzo dobry rezultat. Umieszczenie karty MMC pokazano na zdjęciach poniżej:
Menu
Aparat/Kamera
Telefon posiada wbudowaną kamerę, o rozdzielczości 1Megapikseli (1152x864i). Zdjęcia zapisywane są w formacie JPEG z 24 bitową głębią kolorów w trzech trybach jakości (wysokiej, zwykłej i podstawowej). W jakości podstawowej zdjęcia są w formacie 640x480, natomiast w dwóch pozostałych przypadkach 1152x864 (różnią się stopniem kompresji). W najwyższej jakości zdjęcia mają rozmiar ok. 250kB, w zwykłej już tylko ok. 80kB. Aparat ma funkcję zdjęć nocnych oraz samowyzwalacz.
W przypadku pliku wideo o długości ok. 20 sekund, wielkość pliku wynosi ok. 150kB. Pliki wideo zapisywane są w rozdzielczości 176x144 (QCIF) lub 128x96 (SQCIF). Maksymalnie plik wideo może trwać 10 minut i nie jest to uzależnione ani od ilości wolnej pamięci, ani od rozdzielczości. Filmy można nagrywać z dźwiękiem lub bez oraz w trybie nocnym.
Telefon przechodzi w tryb gotowości, jeśli w trybie foto-wideo nie wykonywane są żadne czynności.
Wiadomości
Telefon obsługuje wiadomości MMS, e-mail i oczywiście SMS. W przypadku MMS do wiadomości dołączyć można plik dźwiękowy jedynie w formacie .amr (nie można dodać midi, .wav ani .mp3), wideo oraz graficzny. Jedynym ograniczeniem jest wielkość wiadomości. MMS nie może przekroczyć 100kB. O ile rozmiar zdjęcia jest zmniejszany automatycznie przy dodawaniu do wiadomości, o tyle pliki dźwiękowe i wideo muszą być mniejsze od 100kB.
Niedogodnością podczas pisania wiadomości jest brak możliwości dodania adresata z książki telefonicznej, znajdującej się na karcie SIM.
Telefon ma wbudowany polski słownik T9 z polską czcionką. Niektóre wyrazy w słowniku są w dwóch postaciach: z polską czcionką i bez. Nie można niestety dodawać własnych słów do słownika.
Telefon oprócz standardowych folderów na wiadomości tj. wysłane, odebrane, robocze, skrzynka nadawcza, posiada również folder gdzie zapisywane są raporty doręczeń. Dodatkowo można zaimplementować w aparacie aplikację Lifeblog. Aplikacja ta pozwala na uporządkowanie wiadomości, zdjęć, filmów w postaci dziennika zdarzeń posegregowanych według daty.
W przypadku e-mail, możemy do wiadomości załączyć: zdjęcie, plik audio i wideo oraz notatkę. Wielkość e-mail ograniczona jest wolną pamięcią telefonu, czyli w istocie 8MB (praktycznie nie do osiągnięcia). Plik wielkości 4MB w formacie .mp3, telefon załącza do e-mail około 90 sekund, wysyłać nie próbowałem.
Transmisja danych
Jak wiadomo Nokia 7610 nie jest telefonem 3G. Dziwne jest natomiast to, że nie znajdziemy w niej modułu EDGE. EDGE jest montowany w niektórych modelach z dolnej półki, a zapomniano o nim w 7610. Co dziwne w nowszym modelu 6670 również nie będzie EDGE! 7610 używa WAP w wersji 2.0.
Telefon posiada wbudowany moduł Bluetooth oraz port szeregowy. Niestety bardzo brakuje portu podczerwieni, co wydaje mi się jak na tej klasy telefon dość poważną wadą. Nie ma jeszcze na rynku tylu urządzeń, obsługujących Bluetooth, żeby rezygnować z instalowania portu IrDA. Na pokrzepienie w zestawie dostarczany jest kabelek do transmisji danych.
W zestawie również producent umieszcza oprogramowanie na płycie CD. Ale tu uwaga. Nokia PC Suite znajdujący się na płycie jest w wersji 6.1 i nie współpracuje z telefonem. Żeby móc skorzystać z dobrodziejstw transmisji danych, należy ściągnąć z Internetu, wersję 6.3 tegoż oprogramowania.
W telefonie możemy zainstalować bardzo popularną przeglądarkę internetową - Operę dla systemu Symbian.
Strony otwierają się prawidłowo, chociaż w trybie dopasowania strony do wyświetlacza (small screen) niektóre linki zachodzą na siebie. W trybie pełnoekranowym i bez dopasowywania stron do wyświetlacza wszystko jest bardzo czytelne.
Oprogramowanie
Jak wspomniałem wcześniej, wraz z telefonem dostajemy pakiet Nokia PC Suite wraz ze sterownikami do kabla USB. Software instaluje się bez problemów, choć później nie działa za szybko. W pakiecie mamy dostępne następujące aplikacje:
Nokia Content Copier (tworzenie kopii zapasowej danych z telefonu, na komputerze)
Nokia PC Sync (synchronizacja telefonu z PC)
Nokia Phone Browser (przesyłanie plików pomiędzy telefonem i PC)
Nokia Application Installer (instalowanie dodatkowych aplikacji w telefonie)
Nokia Audio Manager (przesyłanie i odtwarzanie plików audio)
Nokia Image Converter (edytor i konwerter obrazów)
Nokia Multimedia Player (odtwarzacz i konwerter plików multimedialnych)
Nokia Sound Converter (edytor i konwerter dźwięków midi)
Nokia Contacts Editor (edytor książki adresowej)
Nokia Tekst Message Editor (wysyła wiadomości tekstowe)
Nokia Connection Manager (zarządzanie połączeniami)
Multimedia
Audio
Telefon obsługuje standardy .mp3, .aac, .m3u, .awb oraz .wav. Jeśli chcemy przesłać pliki do telefonu możemy skorzystać z aplikacji Nokia Audio Manager. Aplikacja ta jednak nie pozwala na przesłanie do telefonu plików .wav, obsługiwane są jedynie formaty .mp3, .aac i .m3u. Mimo to telefon obsługuje format .wav, a pliki w tym formacie można przesłać do telefonu poprzez Nokia Phone Browser. Mi udało się skopiować plik .wav o rozmiarze 45 MB, co prawda trwało to ponad 15 minut (przez kabel USB), ale jest to możliwe. Po usunięciu pliku (z poziomu telefonu), aplikacja Nokia Phone Browser ciągle go pokazywała i nie pozwalała usunąć. Telefon natomiast, w pamięci pliku już nie miał. Pomogło dopiero odłączenie kabla USB od PC.
Dźwięki nagrane za pomocą dyktafonu są w formacie .amr. Niestety są tak koszmarnej jakości, że nie polecam stosowania ich w żadnym wypadku.
Dźwięki inne niż .midi, możemy konwertować za pomocą Nokia Multimedia Player. Dziwne jest natomiast, że korzystając z tej aplikacji można przekonwertować pliki do formatu .evc, którego telefon nie obsługuje.
Polecam natomiast konwersję plików .mp3 czy .wav na format .awb. Pliki są o wiele mniejsze od oryginałów (zazwyczaj ok. 700 kB) i nie tracą dużo na jakości. Gorzej z formatem .aac - tu strata jakości jest spora, przy nie mniejszym rozmiarze, a często nawet większym np.: przy konwersji z .mp3.
Ciekawostką jest, że aplikacja, która ma służyć do przesyłania plików audio do telefonu (Nokia Audio Manager), nie obsługuje formatu .awb ani .wav.
Wideo
Telefon może nagrywać sekwencje wideo o czasie trwania do 10 minut. Nagrania te są w formacie .3gp. Aby przesłać plik w innym formacie do telefonu, należy wcześniej przekonwertować go przy pomocy aplikacji Nokia Multimedia Player.
W telefonie zaimplementować można Edytor Video, który pozwala na przeróbki nagranych bądź skopiowanych do telefonu filmów. Fabrycznie dostępną mamy aplikację reżyser, która pozwala na miksowanie filmów, w wyniku czego uzyskać można dość ciekawe efekty.
Wszelkich konwersji multimediów w Nokia Multimedia Player, można dokonać do z góry założonej wielkości pliku wyjściowego. Do wyboru mamy 5 opcji: MMS (64kB), MMS (95kB), 200kB, 300kB oraz bez ograniczenia.
W telefonie pliki multimedialne odtwarzane są za pomocą aplikacji RealPlayer.
Gry oraz Java
Nokia 7610 obsługuje zarówno standard Java, jak i WAP w wersji 2.0, co pozwala na ściąganie najnowszych gier i aplikacji. W telefonie niestety fabrycznie nie ma zaimplementowanej żadnej gry.
Bateria
Producent podaje w specyfikacji, że telefon w stanie czuwania wytrzymuje około 10 dni. Jednak jak to zazwyczaj bywa, życie weryfikuje te dane na niekorzyść Nokii. Przy znikomym korzystaniu z telefonu, bateria wytrzymuje ok. 6 dni. Przy korzystaniu z telefonu: do 15 minut dziennie na rozmowy i kilkanaście SMS, telefon wytrzymuje ok. 4 dni.
Podsumowanie
Nokia 7610, ze względu na wchodzenie na rynek pierwszych telefonów 3G, nie jest może modelem wywołującym westchnienia komórkowych wyjadaczy. Nie mniej jednak, jakość wykonania, dość bogate wyposażenie i stabilność pracy telefonu są na dobrym poziomie, co na pewno skłoni wielu użytkowników do zakupu tego aparatu. Należy pamiętać, że jest to pierwszy telefon z Finlandii z tak dobrym aparatem fotograficznym. W ciągu trwania testu system operacyjny telefonu pracował bez zawieszeń i błędów. Drobne zastrzeżenia można mieć co do szybkości pracy, ale w większości przypadków jest to do zniesienia.
Na pewno przydałby się w telefonie port IrDA. Pociecha jedynie w tym, że adaptery Bluetooth są coraz tańsze i powszechniejsze, co zdecydowanie poprawia funkcjonalność telefonu. Poprawić należałoby również klawiaturę.
Ogólnie Nokia 7610 jest telefonem godnym uwagi, chociaż jego cena (ponad 3000PLN) ograniczy krąg potencjalnych nabywców.