Nokia 7650 to pierwszy telefon fińskiego producenta z pełną obsługą wiadomości multimedialnych MMS. Terminal ten przypomina skrzyżowanie Nokii 7110, 6310 i 9210. Ze wszystkich tych produktów wybrano ich unikatowe cechy - sposób budowy, najnowsze standardy transmisji danych, kolorowy wyświetlacz. Powstał telefon, który jest najlepszym produktem dostępnym obecnie na rynku. Jego jedynym konkurentem w najbliższym czasie będzie zapowiadany nowy Sony Ericsson P800. To co jest najważniejsze dla użytkowników N7650, to to, że choć wygląda inaczej od dotychczasowych produktów Nokii i menu obsługuje się joystickiem, to ten telefon ma wiele wspólnego z poprzednimi modelami fińskiego producenta. Nokia 7650 nie jest rozwiązaniem rewolucyjnym. Zachowawczość Nokii, ewolucyjność zmian pozwoli nowemu użytkownikowi przyznać po pół godzinie zabawy 7650 - "tak, ona jest podobna do mojej starej Nokii, ma tylko trochę więcej funkcji".
Wygląd zewnętrzny
Telefon jest stosunkowo duży - mierzy 114x56x26 mm i waży 154 g. Ekran posiada rozdzielczość 176x208 pikseli. Klawiatura dostępna jest po rozsunięciu dwóch części obudowy - rozsunięciu ręcznym, bo Nokia 7650 nie jest wyposażona w napęd znany z Nokii 7110 lub 8910. Rozmawiać można również przy zamkniętej obudowie, ponieważ zarówno mikrofon, jak i głośnik są umieszczone w jej górnej części. Po rozsunięciu obu części z tyłu widoczny jest obiektyw kamery VGA o rozdzielczości 640x480 pikseli. Nad ekranem można dostrzec dwa czujniki - jeden dobiera automatycznie podświetlenie ekranu w zależności od oświetlenia zewnętrznego, drugi pozwala na automatyczne wyłączanie zestawu głośnomówiącego po przyłożeniu telefonu do ucha.
Po prawej stronie obudowy znajduje się przycisk włącznika, który tak jak w dawnych modelach pozwala na szybki wybór profilu. Po lewej stronie znajduje się drugi czerwony przycisk, aktywujący zestaw głośnomówiący. Baterię i kartę SIM wkłada się po zdemontowaniu plastykowych pokryw. Instalacja karty SIM jest bardzo prosta i wygodna, choć bez instrukcji trudno znaleźć miejsce, w którym powinna zostać umieszczona.
Klawiatura jest bardzo wygodna z wyraźnym klikiem. Dodatkowym klawiszem na klawiaturze jest klawisz ABC wspomagający edycję tekstu - pozwala m.in. na włączanie i wyłączanie słownika, przechodzenie w tryb symboli lub cyfr lub kopiowanie tekstu do schowka. Pod ekranem znajdują się jeszcze trzy przyciski: srebrny to klawisz dostępu do menu, pozostałe dwa, czarne, pozwalają na wybór funkcji. Bardzo przydatną opcją jest możliwość przypisania tym dwóm czarnym przyciskom funkcji szybkiego dostępu - w trybie oczekiwania możemy mieć szybki i bezpośredni dostęp np. do kamery lub edycji nowej wiadomości (funkcje można samemu dobierać).
Poniżej task manager (pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy aplikacjami)
Również srebrny przycisk ma dodatkową funkcję - po jego wciśnięciu i przytrzymaniu mamy podgląd na to, jakie aplikacje aktualnie działają i możemy się między nimi łatwo przełączać.
Najczęściej używany jest jednak joystick, który działa w pięciu kierunkach, prócz poruszania się po menu możemy również akceptować nim nasz wybór (poprzez jego wciśnięcie). Ekran i klawiatura podświetlone są znakomicie - nie występują problemy znane z ostatnich modeli fińskiego producenta, czyli np. brak podświetlenia boków klawiatury w modelu 6310.
Poniżej sposób podświetlenia klawiatury i ekranu
Menu
Menu telefonu to przykład dbałości o dotychczasowych użytkowników - oprócz wyglądu menu znanego z systemu Windows (czyli ikonek rozłożonych na pulpicie), można przełączyć się na widok listy, który do złudzenia przypomina menu znane ze wszystkich starszych Nokii. Po przełączeniu na ten widok, Nokia 7650 bardzo przypomina model 7110 z jej scrollem (wałkiem pozwalającym na przewijanie i wybór z menu). Testowany egzemplarz nie był wyposażony w polskie menu.
Poniżej możliwy wygląd głównego ekranu
Ikony znajdujące się w spisie funkcji są bardzo wyraźne i czytelne. Każda z nich jest dodatkowo podpisana. Większość symbolizuje funkcje znane od dawna, co pozwoli nawet mniej doświadczonemu użytkownikowi sprawnie z nich korzystać po krótkim wprawieniu się. Kolejność ikon może być dowolna, ponieważ łatwo możemy je przenosić, zaznaczając i wklejając w żądane miejsce. Istnieje możliwość łatwego tworzenia własnych folderów.
Poniżej główne menu telefonu
Opcja telefonu
Nokia jest pośród swych licznych funkcji i udogodnień przede wszystkim telefonem, więc wybieranie numerów odbywa się tak jak w innych modelach. Wpisujemy na głównym ekranie numer, wciskamy zieloną słuchawkę i łączymy się z rozmówcą. Czerwona słuchawka służy do rozłączania. Oczywiście dzwonić możemy także wcześniej, wybierając kontakt z książki telefonicznej. Dźwięk w słuchawce jest bardzo dobry. Telefon nie rozłącza się przypadkowo i szybko odnajduje sieć np. po wyjściu z windy.
Kontakty
Książka adresowa w Nokii 7650 oparta jest na dynamicznej pamięci aparatu, która wynosi 3.6 MB. Po wpisaniu 163 kontaktów telefon podawał, że 174 kB są zajęte przez wpisane dane, ale nadal dostępnych jest 1845 kB współdzielonych z innymi aplikacjami. Do 25 wpisów możemy dołączyć etykiety głosowe, które później pozwolą na łatwiejsze telefonowanie do wybranych osób. Standardowy kontakt składa się z imienia, nazwiska, nazwy firmy, zajmowanego stanowiska, numeru telefonu, numeru komórkowego, numeru faksu, adresu e-mail. Gdy jednak wybierzemy opcję szczegółów to lista rozrasta się m.in. o numer domowy, numer do pracy, komórkę do pracy i prywatną, trzy numery faksowe, pager, trzy adresy e-mail, trzy adresy witryn internetowych, trzy adresy pocztowe, kod DTMF (np. numer wewnętrzny), datę urodzin i notatkę. Kontakty możemy pogrupować co pozwoli na łatwiejsze rozsyłanie korespondencji grupowej. Każda grupa może mieć swój indywidualny dzwonek. Lista kontaktów pozwala na łatwe wybranie paru odbiorców na raz dzięki opcji zaznaczania krzyżykiem wybranych osób - np. gdy rozsyłamy wiadomość jednokrotnie i nie potrzebujemy tworzyć grupy na stałe. Do każdego kontaktu możemy dodać małe zdjęcie rozmówcy oraz dodatkowo jego normalne zdjęcie. Mała ikona będzie wyświetlała się wówczas gdy dana osoba będzie do nas dzwonić.
Poniżej dodawanie kontaktu oraz zdjęcie dodane do wpisu
Spis połączeń
Spis połączeń (log) pozwala na rejestrację połączeń nieodebranych, odebranych i wykonanych (po 20 numerów każdy). Do każdego numeru możemy oddzwonić lub zapisać go w książce adresowej. Oprócz tych podstawowych funkcji, log zapisuje dane o kosztach połączeń (funkcja nie jest obsługiwana przez polskich operatorów) oraz o ilości przesłanych danych poprzez transmisję pakietową. Po paru dniach zabawy okazało się, że udało się przesłać 499.6 kB i odebrać 1.01 MB tylko poprzez WAP oraz wysyłając kilkanaście MMS-ów i e-maili.
Menu wiadomości
W menu wiadomości możemy odczytać lub stworzyć wiadomość multimedialną MMS, zwykłego SMS-a oraz pocztę elektroniczną (również z załącznikami). Katalog Messaging podzielony jest na parę podfolderów: tworzenie nowej wiadomości (dowolnego typu), skrzynka odbiorcza, moje foldery, skrzynka (lub skrzynki) e-mail, projekty wiadomości, elementy wysłane, skrzynka nadawcza oraz raporty. Cały system przypomina trochę program pocztowy znany z komputerów PC - Outlook Express, co powinno ułatwić korzystanie z niego nowym użytkownikom. Najciekawszy, ale zarazem bardzo prosty, jest proces tworzenia wiadomości MMS. Po wybraniu tej opcji pojawia się widok przypominający kartkę papieru w linie, identyczny jak podczas pisania SMS-ów. Na górze znajduje się pole pozwalające na wpisanie numeru odbiorcy wiadomości. Po wybraniu odpowiedniej opcji do naszej jeszcze tekstowej wiadomości możemy dołączyć obrazek zapisany wcześniej w pamięci 7650, gotowy plik dźwiękowy, nowe zdjęcie, które zrobimy w trakcie edycji wiadomości kamerą, nowy plik dźwiękowy, który właśnie nagramy lub tekstowy szablon znany z poprzednich modeli Nokii np. "Jestem spóźniony" itd. Nokia postawiła na prostotę, MMS-y tworzy się intuicyjnie i bez problemów. Po wybraniu opcji "wyślij" telefon dalej tę czynność wykonuje sam - nie trzeba łączyć się wcześniej samodzielnie z GPRS-em, podawać haseł itd.
Wadą wysyłania wiadomości jest to, że podczas nagrania pliku dźwiękowego nie ma ograniczenia czasu nagrania, natomiast domyślnego nagrania o długości 1 minuty nie da się wysłać poprzez MMS. Być może sytuacja ta zmieni się, gdy operatorzy zwiększą limit wielkości plików multimedialnych MMS.
Prawdziwym zagrożeniem dla MMS-ów może stać się jednak e-mail, który równie dobrze pozwala na przesyłanie plików przy dużo mniejszym koszcie. Gdy użytkownik ma konto pocztowe u operatora, wówczas dzięki powiadomieniu SMS wie dokładnie kiedy połączyć się ze swoją skrzynką i ściągnąć zdjęcie wysłane przez kolegę lub koleżankę z wakacji nad morzem. Nokia 7650 pozwala na obsługę do sześciu kont e-mail w standardzie SMTP, POP3, IMAP4. Maile możemy przeglądać również w trybie offline po wcześniejszym zaznaczeniu i ściągnięciu tych, które interesują nas najbardziej (najpierw odbywa się bowiem ściągnięcie nagłówków). Nokia niestety nie obsługuje funkcji automatycznego sprawdzania kont e-mail co ustalony czas. Niewygodne jest także to, że nie możemy ręcznie skasować nagłówków wiadomości - po wybraniu opcji kasuj kasowana jest jedynie treść. Nagłówki kasowane są dopiero wtedy, gdy nie ma już ich na serwerze.
Oprócz standardowych rodzajów wiadomości, Nokia obsługuje też informacje typu WAP Push, czyli strony WAP wysyłane przez operatora wprost na ekran telefonu oraz informacje w standardzie Smart Messaging, czyli wiadomości obrazkowe, wizytówki itd. Telefon wspomaga odbieranie profili z ustawieniami np. transmisji danych, poczty elektronicznej. W Polsce tego typu informacje wysyła sieć Plus GSM.
Poniżej ekrany z modułu wiadomości
Aparat cyfrowy
Aparat wbudowany w Nokię 7650 potrafi robić zdjęcia z maksymalną rozdzielczością VGA. Fotografie można robić nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, w odróżnieniu od aparatów Sony Ericsson, które zdjęcia robią tylko w doskonałych warunkach i nieruchomym obiekcie, który fotografujemy. Jakość zdjęć możemy zmieniać na trzech poziomach: wysoka, normalna, podstawowa. W zależności od tego możemy zapisać więcej lub mniej zdjęć. Dodatkowo kamera obsługuje trzy tryby pracy: standard, portret (zdjęcie np. do książki adresowej) i zdjęcia nocne. Przy wybraniu najwyższej jakości telefon pokazywał, że można zrobić 41 zdjęć w trybie nocnym i standardowym (640x480) oraz 315 w trybie portretowym (czyli 80x96 pikseli).
Poniżej widok z kamery w warunkach nocnych
Podczas robienia zdjęć można czasami osiągnąć dość zaskakujące i ciekawe efekty - niestety maksymalnie w rozdzielczości 640x480 (i tak bardzo dobrej jak na aparat wbudowany w telefon komórkowy). Bezpośrednio z modułu kamery zdjęcie możemy przesłać poprzez MMS, e-mail, Bluetooth oraz podczerwień.
Zdjęcia "artystyczne" wykonane aparatem wbudowanym w telefon Nokia 7650
Zdjęcia
Katalog ze zdjęciami to jednocześnie centrum pozwalające na zarządzanie wszystkim plikami graficznym zapisanymi w Nokii. Oprócz przeglądania zdjęć, powiększania ich i, obracania, możemy je teoretycznie umieścić w specjalnej galerii Clubu Nokia - teoretycznie, bo w czasie testów nie udało się połączyć z tą witryną. Pomysł jest za to bardzo dobry. Zdjęcia mogą być dostępne tylko dla użytkownika lub też inni klubowicze będą je mogli oglądać. Każde zapisane w Nokii zdjęcie ma swoją nazwę oraz datę i godzinę utworzenia. W katalogu "images" możemy także znaleźć wiadomości obrazkowe, z którymi kompatybilne są prawie wszystkie modele Nokii.
Poniżej katalog zdjęć
Kalendarz i lista "to do"
Kalendarz w Nokii 7650 zachował prostotę tego typu aplikacji z poprzednich modeli. Najważniejszą zmianą jest wizualizacja danych, czyli w tym przypadku zapisanych kontaktów. Kolorowy, duży wyświetlacz pozwala łatwiej dostrzec czy akurat o tej godzinie i tego dnia mamy czas, czy jesteśmy już umówieni. Wszystkie trzy sposoby wyświetlania danych: dzienny, tygodniowy i miesięczny są czytelne. Spotkania są podzielone na trzy rodzaje: rocznica, memo i "normalne". Następnie nadajemy spotkaniu nazwę, podajemy gdzie ma się odbyć, o której godzinie i jakiego dnia się rozpoczyna i kończy. Możemy tez ustalić cykliczność danego wydarzenia. Alarm może nam przypomnieć o zapisanej dacie w dowolnej, przez nas ustalonej chwili. Dla osób korzystających z synchronizacji np. z Outlookiem ważna jest opcja określenia, czy dane spotkanie należy do grupy prywatnych, czy publicznych (będzie widoczne dla innych pracowników firmy) oraz czy nie powinno być synchronizowane w ogóle.
Poniżej widok "dzienny" kalendarza
Lista "to do" to prostszy od kalendarza spis czynności, które zaplanowaliśmy wykonać. Aby dodać kolejny wpis, wystarczy nazwać daną czynność, określić jej "deadline" oraz ustalić priorytet. Później można już tylko odznaczać czynności przez nas wykonane.
Usługi WAP
Przeglądarka WAP Nokii działa znakomicie. Duży ekran ułatwia przeglądanie witryn. Wiele obrazków w serwisach WAP jest już kolorowa, więc barwny wyświetlacz jest coraz bardziej przydatny, także do korzystania z mobilnego Internetu. Każdą stronę, którą odwiedzamy możemy w całości zapisać. Oprócz tego, możemy ją zapisać jako zakładkę oraz wysłać jej adres jako SMS. WAP obsługiwany jest w wersji 1.2.1 z obsługą transmisji szyfrowanej.
Poniżej przeglądarka WAP i spis zakładek
Profile
Nokia 7650 pozwala na konfigurację pięciu różnych profili. Oprócz tego, że możemy nadać im własną nazwę konfiguracji podlega rodzaj dzwonka, sposób dzwonienia (narastający, zwykły itd.), głośność dzwonka, sygnał nadejścia wiadomości, alarm wibracyjny, dźwięki klawiatury, dźwięki systemowe oraz ograniczenie dzwonienia do grupy lub grup ze spisu kontaktów.
Nokia zadecydowała, że biznesowy telefon też będzie obsługiwał polifoniczne melodyjki. Dzwonki są naprawdę ładne. Porównać je można jedynie do dzwonków znanych z najnowszych telefonów Samsunga. Polifoniczny jest nawet standardowy sygnał nadejścia wiadomości, znany ze wszystkich starszych i nowszych Nokii. Standardowo w telefonie zapisanych jest 31 sygnałów. Kolejne melodie w standardzie midi lub wav można przesyłać jako załączniki do poczty elektronicznej. To dosyć samobójczy krok ze strony Nokii, ponieważ w Internecie znajdują się ogromne zbiory plików midi, więc raczej żaden posiadacz nowego telefonu nie będzie już korzystał z płatnych serwisów oferujących zwykłe jednogłosowe melodyjki.
Poniżej konfigurowanie profili
Ulubione
W folderze ulubione, podobnie jak w systemie Windows użytkownik może gromadzić łącza do swoich ulubionych aplikacji, dźwięków czy zdjęć.
Connectivity
W folderze tym znajdują się aplikacje aktywujące obsługę transmisji danych poprzez podczerwień i Bluetooth. W przypadku "błękitnego kła" oprócz aktywacji możemy także zmienić nazwę naszego urządzenia, która będzie widoczna dla innych użytkowników urządzeń obsługujących Bluetooth. Możemy ustalić czy Nokia ma być widoczna dla innych urządzeń oraz możemy przejrzeć listę urządzeń, które już zostały sparowane. W czasie testów bez problemu udawało się transmitować wizytówki poprzez Bluetooth z Sony Ericsson T68i do nowej Nokii. Port podczerwieni został przetestowany przy połączeniu z laptopem - nawet spore ilości plików graficznych przegrywały się z telefonu do komputera w stosunkowo krótkim czasie.
Poniżej moduł aktywacji różnych rodzajów transmisji
Gry
Przez port podczerwieni udało się także zainstalować dodatkowe gry, które na razie należy sobie samodzielnie ściągnąć z Internetu. W testowanym egzemplarzu producent zaznaczył, że całe oprogramowanie należy skopiować z jego własnej witryny. Instalowanie gier odbywa się z poziomu pakietu PC Suite for Nokia 7650. Instalacja jest bardzo prosta. Przy prawidłowo działającym połączeniu telefonu z komputerem użytkownik nie ma niemal świadomości, że gra instaluje się w telefonie, a nie standardowo na dysku np. laptopa.
Po doinstalowaniu trzech gier w sumie w Nokii jest ich pięć: znany wszystkim Snake w wersji Ex, Mix Pix (mozaika do ułożenia), Bounce (bardzo ładna gra zręcznościowa, której głównym bohaterem jest mały, skoczny balonik), Card Deck (pakiet gier karcianych) oraz Triple Pop (gra zręcznościowa polegająca na łapaniu kul o takim samym kolorze). Gry są ładne, ale najprawdopodobniej Nokia liczy na inwencję niezależnych twórców, którzy stworzą bardziej zaawansowane aplikacje rozrywkowe.
Poniżej katalog gry oraz ekrany z gry Snake Ex
Dodatki
Nowa Nokia wyposażona jest w sześć standardowych aplikacji użytkowych. Kolejne możemy sobie już samodzielnie kupować w Internecie. Pierwszą ze standardowych aplikacji jest notatnik. Zapisane pliki tekstowe możemy bezpośrednio z poziomu aplikacji wysłać jako MMS, SMS, e-mail lub poprzez Bluetooth lub port podczerwieni. Prawdopodobnie wielu potencjalnych użytkowników Nokii może zrezygnować z jej zakupu ze względu na całkowity brak wspomagania pakietu Office.
Poniżej zawartość katalogu z dodatkami
Kolejnym programem jest kalkulator, który pozwala wykonywać jedynie proste działania. Prawdopodobnie niebawem powstanie specjalna aplikacja kalkulatora naukowego.
Ciekawym programem jest konwerter, który nie obsługuje konwersji walut, ale konwertuje jednostki ciśnienia (np. pascale na bary), mocy (np. konie mechaniczne na kilowaty), temperatury (np. stopnie Fahrenheita na stopnie Celcjusza), czasu (np. miesiące na sekundy), prędkości (np. mile na km/h) i pojemności.
Kolejną aplikacją w folderze dodatków jest dyktafon. Pozwala on na zapisywanie plików dźwiękowych o długości do 1 minuty. Oprócz nagrywania recorder odtwarza także pliki przesłane do telefonu z Internetu. Nagrywać możemy także rozmowę telefoniczną - rozmówca będzie jednak o tym informowany powtarzającymi się sygnałami dźwiękowymi, które będzie słyszał w słuchawce. Pliki dźwiękowe nagrane w recorderze zapisywane są z rozszerzeniem amr.
Osoby uzdolnione muzycznie mogą pokusić się o skomponowanie własnego dzwonka - służy do tego specjalny kompozytor. W nim też możemy wpisywać melodie, do których posiadamy zapis nutowy.
Budzik w Nokii 7650 jest bardzo prosty, nie pozwala niestety ustalić powtarzalności pobudki np. we wszystkie dni robocze. Codziennie należy pamiętać o ustawieniu budzenia ponownie.
Zegar w Nokii może być wyświetlany w postaci analogowej lub cyfrowej. W trybie oszczędzania energii (przy całkowitym wygaszeniu podświetlenia) po ekranie przewija się wąski pasek z datą i godziną. Aktualny czas ginie tylko wówczas, gdy ktoś do nas zadzwoni lub wyśle wiadomość i my jej nie odbierzemy - wtedy na pasku pojawia się liczba wiadomości lub liczba osób, które próbowały się z nami połączyć.
SIM
Specjalny folder w Nokii poświęcony jest karcie SIM. Klikając na ikonę "SIM directory" mamy bezpośredni dostęp do kontaktów zapisanych na karcie SIM. Możliwe jest również bezpośrednie wybieranie numerów oraz kopiowanie wybranych kontaktów do głównej, wielopoziomowej książki adresowej w terminalu.
Narzędzia
W menu "narzędzia" możemy znaleźć większość ustawień naszego telefonu. W tym menu możemy m.in. wybrać język używany przez Nokię, włączyć lub wyłączyć wspomaganie pisania tekstu słownikiem T9 (obecnie niedostępny jest język polski). W ustawieniach trybu oczekiwania istnieje możliwość zmiany obrazka wyświetlanego na pulpicie lub całkowitej rezygnacji z tego udogodnienia. Tu też przypisujemy skróty do dwóch klawiszy pod ekranem.
W ustawieniach możemy zwiększyć lub zmniejszyć czułość sensora dobierającego podświetlenie, w zależności od zewnętrznego oświetlenia, lub całkowicie go wyłączyć.
Poniżej katalog "Tools" oraz sposób przypisywania klawiszy szybkiego wybierania
W menu "ustawień" połączeń ustawiamy profile połączeń typu dane. Nokia, oprócz GPRS z prędkością ściągania do 40.2 kbps obsługuje także HSCSD (w Polsce ten rodzaj transmisji wdrożył tylko Plus GSM) z prędkością do 43.2 kbps oraz zwykłą transmisję CSD. Wobec tego, że wszyscy polscy operatorzy uruchomili komercyjnie usługę transmisji pakietowej a sieć Era pozwoliła z niej korzystać także w roamingu w wybranych państwach, to GPRS jest najwygodniejszym i najtańszym sposobem na korzystanie z mobilnego dostępu do sieci. Standardowo każdy użytkownik powinien stworzyć aż trzy różne profile (punkty dostępu) do WAP, Internetu (e-maila) oraz MMS-ów. Wydaje się, że przy zakupie telefonu w promocji wszelkie ustawienia (stosunkowo żmudne) powinny być wcześniej wprowadzone przez danego operatora.
W menu sieci oprócz wyboru operatora (funkcja przydatna głównie w roamingu) użytkownik może włączyć wyświetlanie informacji stacji bazowej. Na głównym ekranie jest ona jednak, podobnie jak ściągnięte logo operatora, mało czytelna.
Dodatkowe aplikacje
Nokia 7650 oparta jest na otwartym systemie Symbian OS, co pozwala użytkownikowi na instalowanie nowych programów tworzonych zarówno przez Nokię, jak i zewnętrznych developerów. Aplikacje w języku C++ z rozszerzeniem sis instalowane są do głównego katalogu terminala. Dodatkowo Nokia wspomaga także aplikacje zaprogramowane w Java 2 Micro Edition (MIDP), co teoretycznie pozwala na korzystanie z dużej, istniejącej biblioteki tych programików. Często jednak okazuje się, że nie działają one poprawnie. Pliki MIDP mają rozszerzenie jad oraz jar. Po zainstalowaniu "lądują" w katalogu aplikacji. Oba rodzaje aplikacji najwygodniej instaluje się poprzez pakiet PC Suite for Nokia 7650.
Poniżej proces instalacji programów z poziomu komputera PC (PC Suite for Nokia 7650)
Pakiet PC Suite for Nokia 7650.
Zestaw programów, które w przyszłości będą sprzedawane razem z terminalem na płycie CD, pozwala m.in. na utworzenie kopii danych z Nokii na dysku komputera. PC Suite obsługuje synchronizację z najważniejszymi programami biurowymi zarządzającymi czasem. Dla posiadaczy innych modeli Nokii lub palmów (standard hotsync) fiński producent przewidział możliwość przegrania kontaktów i spotkań bezpośrednio do pamięci 7650. Dla osób często robiących zdjęcia kamerą wbudowaną w telefon PC Suite obsługuje funkcję bezpośredniego transferu plików graficznych do wybranego katalogu na dysku twardym. Sporym udogodnieniem jest możliwość edycji oraz sprawdzenia ustawień punktów dostępowych do sieci, centrów wiadomości oraz kont e-mail z poziomu komputera. Gdy nie są one ustawione domyślnie przez producenta może to być znacznym ułatwieniem dla końcowego użytkownika.
Poniżej ekrany z programu PC Suite for Nokia 7650
Bateria
Telefon wyposażony jest w ogniwo BLB-2 Li-ion o pojemności 750 mAh. Z tą baterią telefon przy niemal ciągłej zabawie menu, telefonowaniu i wysyłaniu wiadomości pracuje ponad 24 godziny, czyli niestety trzeba pamiętać o jego codziennym ładowaniu.
Podsumowanie
Nokia 7650 to najnowocześniejszy i najlepszy telefon 2.5G dostępny obecnie na rynku. Wbudowana kamera o dużej rozdzielczości, obsługa MMS-ów, transmisji Bluetooth, GPRS, HSCSD pozwala porównywać nową Nokię tylko z najnowszymi produktami firmy Sony Ericsson. Nokia 7650 w zestawieniu z Ericssonem T68i wygrywa wygodą obsługi oraz lepszym wspomaganiem plików multimedialnych. Zagrożeniem dla nowego, niemal doskonałego produktu fińskiego producenta, może być model Sony Ericsson P800 z większym i dotykowym ekranem. Nokia jest jednak pierwsza i to właśnie model 7650 według naszej subiektywnej oceny objął pozycję technologicznego lidera.