Telefon do testów dostarczyła sieć Idea
Nokia 8210 na koniec swojej rynkowej kariery stała się bardziej dostępna dla mniej zamożnego użytkownika. W związku z pojawieniem się następczyni, czyli modelu 8310, cena 8210 spadła do poziomu najprostszych modeli oferowanych w promocjach. Telefon cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie dzięki swojemu wyglądowi oraz temu, że jego cena jeszcze niedawno oscylowała w granicach 1000 zł.
Wygląd
Telefon pomimo tego, że już nie jest produkowany nie wygląda przestarzałe. Nadal jest ładniejszy i mniejszy od większości aparatów dostępnych na rynku. Mierzy 101,5 x 44,5 x 17,4, waży 79 gramów. Dla porównania Nokia 8310 mierzy 97 x 43 x 17 mm i waży więcej bo 84 gramy. Testowany telefon miał jaskrawoczerwoną metaliczną obudowę, ale każda elegantka może ją zmienić korzystając z obudów Express-on. Prawdopodobnie przez to, że możemy dowolnie zmieniać obudowy telefon skrzypi przy naciśnięciu części pod ekranem. 8210 według wielu osób bardziej pasuje kobiecie niż mężczyźnie. Panowie narzekają po prostu, że telefon jest za mały i za delikatny. Rozmiar przycisków klawiatury również może zrazić posiadaczy masywniejszych dłoni, ale w czasie testów ani razu nie popełniłem błędu przy wpisywaniu danych. Klawiatura ma wyczuwalny klik i zawsze reaguje na naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Pomimo, ze telefon nie jest najnowszy ma wbudowaną antenę co kiedyś było rozwiązaniem pionierskim i rzadko spotykanym. Z boku obudowy znajduje się port podczerwieni oraz wygodne przyciski do regulacji głośności. Najmniej wygodny jest klawisz włączania aparatu - jest naprawdę bardzo mały i dodatkowo jest wciśnięty w obudowę. Ekran i klawiatura są bardzo słabo podświetlone, ale czytelne. Wyświetlacz jest malutki i przypomina ekran znany z klasycznego modelu 5110.
Spis numerów
Spis numerów to niestety rozwiązanie już archaiczne. Sama ilość wpisów jest wystarczająca - 250 sztuk w pamięci aparatu, ale oprócz numeru telefonu i nazwiska nie możemy zapisać żadnych dodatkowych danych (np. drugiego numeru). Niewygodna jest konieczność zadeklarowania wyboru aktualnej pamięci (SIM czy telefon). Kontakt w pamięci aparatu może składać się z 20 znaków + 30 cyfr samego numeru. Istnieje możliwość kopiowania wpisów pomiędzy dwoma dostępnymi pamięciami. Możemy je również grupować a każdej grupie przypisać różny dzwonek i ikonę. Kontakty można przesyłać poprzez port podczerwieni lub SMS'em w standardzie vCard (np. Philips Xenium kiepsko znosi takie SMS'y). Ośmiu wpisom z pamięci aparatu (wyłącznie) możemy przyporządkować etykiety głosowe. Funkcja działa bez zarzutu, ale należy pamiętać, że obecnie w telefonach z górnej półki większość funkcji jest obsługiwana głosowo.
SMS'y
Testowany telefon nie miał polskiego słownika T9 co znacznie by ułatwiło i przyspieszyło edycję wysyłanych wiadomości. Nokia nie posiada też własnej pamięci na SMSy co zmusza do częstego kasowania otrzymanych lub wysłanych informacji tekstowych. 8210 pozwala natomiast na przesyłanie obrazków pomiędzy różnymi modelami fińskiego producenta. W pamięci możemy zapisać do 10 wiadomości obrazkowych. Nokia 8210 obsługuje raporty o doręczeniu SMS'a oraz pozwala na bezproblemowe wyświetlanie informacji kanału 50 z local area information.
Ustawienia
Nokia 8210 oferuje użytkownikowi możliwość wyboru jednego z pięciu edytowalnych profili: ogólne, milczy, spotkanie, na dworze, pager. O połączeniu może nas informować sygnał dzwonka, podświetlenie ekranu lub wibracje. Te ostatnie są dobrze wyczuwalne ale trochę za głośne. Do dyspozycji użytkownika jest 40 dzwonków, z których 5 można zmieniać za pośrednictwem smart messagingu. Dzięki tej usłudze można ściągać dzwonki z wielu internetowych serwisów (ostatnio także ze stron MTV).
Gry, budzik, kalkulator, kalendarz
Telefon na pewno nie jest przeznaczony dla zapracowanego biznesmana, który chciałby wykorzystywać aparat jako PDA, ale zawiera podstawowe, najczęściej wykorzystywane aplikacje. Kalendarz przypomina nam o konieczności zatelefonowania pod wybrany numer, o umówionym spotkaniu lub urodzinach. Zapisane notatki można przesyłać za pośrednictwem SMS'ów, portu podczerwieni lub wydrukować na drukarce z portem IrDA. Możemy zapisać do 50 notatek różnego typu. Kalulator oprócz podstawowych działań ułatwia także przeliczanie walut podczas pobytu zagranicą.
W podróży Nokia 8210 zapewnia rozrywkę w postaci czterech gier: Pamięć, Wąż, Logika, Rotacja. W Węża można grać również przez port podczerwieni np. z towarzyszem podróży posiadającym Nokię.
Dane
Dzięki temu, że Nokia 8210 posiada port podczerwieni można ją awaryjnie wykorzystywać do transmisji danych w połączeniu z laptopem. Awaryjnie, ponieważ Nokia obsługuje jedynie prędkość transmisji do 9600 kbps co wyklucza przesyłanie i odbieranie dużej ilości danych. Transmisja jest bowiem bardzo droga oraz czasochłonna.
Telefon jest integrowany z komputerem dzięki pakietowi oprogramowania PC Suite for Nokia 8210, który można ściągnąć ze stron producenta.
Nokia 8210 nie zawiera przeglądarki WAP a więc nie pozwala na korzystanie z zasobów mobilnego Internetu. Na usprawiedliwienie 8210 można dodać, że prawie nikt nie korzysta z tych zasobów, więc ta ułomność będzie mało dokuczliwa. Należy jednak podkreślić, że brak WAP'u to symbol, że Nokia 8210 nie jest najnowszym rozwiązaniem technicznym.
Zasięg, bateria
Pomimo wbudowanej anteny (8210 była jednym z pierwszych telefonów z wbudowaną anteną) Nokia bardzo dobrze radzi sobie ze słabym zasięgiem. Znacznie lepiej od wielu telefonów niedawno wprowadzanych na rynek. Bateria według producenta powinna pozwalać na działanie w stanie oczekiwania od 50 do 150 godzin. W testach przy 30-40 minutach rozmów dziennie telefon "wytrzymywał" ponad dwie doby. Ogniwo "nowego" typu Li-Ion 750 mAh pozwala na bezproblemowe doładowywanie aparatu w dowolnym momencie.
Podsumowanie
Ostatnia partia Nokii 8210 na pewno sprzeda się znakomicie. Promocyjna cena skusi wiele osób. 8210 na pewno jest warta tej ceny. To bardzo ładny, mały telefon, który zadowoli swymi parametrami użytkowymi oraz funkcjami większość osób. Nie ucieszy jedynie osób pragnących korzystać z przesyłania danych (zbyt mała prędkość transmisji) oraz tych, którzy czasami chcieliby skorzystać z serwisów WAP dedykowanych urządzeniom przenośnym.