Wreszcie trafiła w nasze ręce długo oczekiwana Nokia 8310. Fiński koncern dość długo kazał nam czekać na pojawienie się tego modelu na rynku. Od jego zaprezentowania minęło już ponad pół roku, a dopiero teraz Nokia rozpoczęła dostarczać go do europejskich operatorów. Należy mieć tylko nadzieję, że tak długi czas Nokia wykorzystała na ulepszenie i dopracowanie jego funkcji.
Telefon został dostarczony w standardowym opakowaniu Nokii. W środku znaleźliśmy telefon, zestaw słuchawkowy, ładowarkę oraz instrukcję obsługi. Standardowo ma być też dołączany do telefonu CD-ROM z oprogramowaniem, ale w związku z tym, że nie był jeszcze gotowy, nie otrzymaliśmy go. Telefon, który przekazano nam do testów miał oprogramowanie w "prototypowej" wersji 02.90 z 08-09-01. Dołączona instrukcja obsługi była napisana w języku angielskim.
Wygląd zewnętrzny
Pierwsze na co zwróciliśmy uwagę po otwarciu pudełka to wygląd telefonu. Wiele osób wcześniej wyrażało zastrzeżenia co do design'u Nokii, twierdząc, że wygląda ona nazbyt nowocześnie. Wygląd 8310 znalazł także wielu zwolenników, do których i ja się zaliczam. Wydaje się, że podświetlenie półprzezroczystej klawiatury było świetnym pomysłem, który nadaje Nokii niezwykłości i oryginalności. Jeśli ktoś raz zobaczy ten telefon, na pewno nie zapomni o nim szybko. Tym bardziej, że wygląd telefonu można zmieniać wymieniając obudowy typu Xpress-on, co powinno zadowolić nawet największych indywidualistów. Oczywiście wszystko to jest kwestią gustu i najlepiej czym prędzej spojrzeć na załączone zdjęcia, by wyrobić sobie własne zdanie.
Pewne zastrzeżenia dotyczą natomiast wielkości wyświetlacza. Display nowej Nokii jest wielkością zbliżony do wyświetlaczy modeli 5110 czy 8810. Wielkość ta, należy to przyznać, jest wystarczająca do poprawnej pracy z telefonem, lecz daleko jej, niestety, do rozmiarów wyświetlacza modelu 7110. W sytuacji, kiedy na rynku obowiązuje trend stałego powiększania wyświetlaczy posunięcie Nokii dziwi, tym bardziej, że jest to regres wobec poprzednich produktów tego koncernu.
Pewną okolicznością łagodzącą wobec tak postawionego zarzutu może być mała wielkość samego telefonu. Projektanci Nokii starali się dostosować wielkość wyświetlacza do małych rozmiarów telefonu (97 x 43 x 17-19 mm), tak by stanowiły harmonijną całość i to im się udało. Telefon waży jedynie 84 gramy, czyli bardzo mało, choć to odrobinę więcej niż testowany przez nas niedawno Alcatel 511.
Wyświetlacz podświetlany jest w kolorze niebieskim, a wygaszenie podświetlenia, inaczej niż w innych Nokiach a podobnie jak w Siemensach, następuje stopniowo. Rozplanowanie elementów graficznych na wyświetlaczu pozostało bez zmian - poziom sygnału z lewej strony, poziom naładowania baterii z prawej, pojawiły się tylko nowe ikony wskazujące połączenia poprzez GPRS, ale o tym napiszę w dalszej części testu.
Klawiatura telefonu, poza cieszącym oko wyglądem, jest funkcjonalna. Pisanie jest przyjemne i nawet wprowadzanie dużej ilości SMSów (telefon testowy nie miał polskiego T9) nie przyprawi nas o bóle palców. Układ klawiszy jest taki sam jak w Nokii 6210, dwa przyciski o dynamicznie przypisywanych funkcjach poniżej wyświetlacza, klawisze przewijania góra-dół oraz zielona i czerwona słuchawka. Poza klawiaturą numeryczną z prawej strony korpusu telefonu umieszczono dwa przyciski służące do regulacji głośności, można nimi regulować poziom dźwięku rozmowy telefonicznej jak i radia. Na górze telefonu umieszczono przycisk wyłącznika, pozwalający również, jak w innych Nokiach na szybką zmianę profilu w którym pracuje telefon. Ten klawisz w dostarczonym nam egzemplarzu działał niezbyt dobrze. Musiał być wciśnięty bardzo mocno, aby zareagował. Nieraz zdarzało się, że energiczne wciśniecie telefon odbierał jako podwójne, co było równoznaczne z jego wyłączeniem się.
Bateria
Po zdjęciu plastikowej osłony tylnej części aparatu docieramy do baterii. Standardowym wyposażeniem telefonu jest bateria typu BLB-2. To ogniwo Li-Ion o pojemności 750 mAh stosowane już w modelu 8210. Akumulator jest lekki oraz przystosowany do niewielkich rozmiarów telefonu.
Nokia twierdzi, że przy zastosowaniu tej baterii telefon może pracować w trybie standby przez 100-350 godzin, natomiast maksymalny czas jednej rozmowy telefonicznej może wynieść 130 minut. Ta pierwsze liczba jest zawyżona, choć nie aż w tak wielkim stopniu jak ma to zwykle miejsce. Być może dlatego, że producent podaje dość duży rozrzut pomiędzy minimalna a maksymalną wartością - aż 250 h. Otóż z naszych obserwacji wynika, że przeprowadzając dziennie około 1 h rozmów telefonicznych, nasz telefon wytrzyma bez ładowania około 72-80 godzin. Niestety nie udało nam się przeprowadzić testu maksymalnej długości pojedynczej rozmowy, nie możemy zatem stwierdzić, czy l30 minut to wartość rzeczywista. Przeprowadziliśmy natomiast kilka rozmów trwających ponad 60 minut, bez żadnego problemu. Na szczęście najczęściej nie rozmawiamy aż tak długo, no chyba ze za darmo z BOKiem.
Menu
Menu opiera się na sprawdzonych wzorach z poprzednich modeli, czyli generalnie nic nowego w sprawie najważniejszych funkcji i ich ułożenia. Pojawiło się co prawda kilka nowych możliwości, ale zostały one dobrze wpisane w sprawdzony już układ. Nowe pozycje w głównym menu to To-do list, Radio oraz Extras.
To-do list to funkcja pozwalająca na tworzenie listy zadań "do wykonania". Każdemu zadaniu można przypisać niski, średni lub wysoki priorytet. Można też wzbogacić je o alarm, który przypomni o nim we właściwym czasie. Funkcja ta bardzo przyda się wszystkim zabieganym osobom, które maja już dość papierowych organizerów.
Funkcja ta wzbogaca dostępny już w starszych modelach Nokii Kalendarz. Pozwala on na tworzenie pod dowolnie wybraną datą 4 rodzajów notatek: Meeting - to przypomnienie spotkania o charakterze jednorazowym, Call - to przypomnienie o powinności wykonania telefonu, Birthday - to powtarzane co rok przypomnienie o urodzinach wybranej osoby, Memo - to każda inna notatka. Każda taka pozycja kalendarza może być wzbogacona o alarm - przypomnienie. Notatki z kalendarza mogą być także wysyłane poprzez port podczerwieni lub SMS do innych posiadaczy telefonów Nokia.
Menu Radio służy do obsługi wbudowanego radioodbiornika FM (o tym w dalszej części testu). Extras to kilka funkcji, których nie udało się przypisać do innych menu. Pierwsze dwie funkcje to Voice Recorder oraz Voice Commands.
Voice recorder to dyktafon pozwalający na zapisane do 3 minut notatek głosowych. Zapisywać możemy zarówno dźwięki z mikrofonu jak i prowadzone przez telefon rozmowy. Każdej tak zapisanej notatce możemy przypisać alarm. Tak ustawione przypomnienie odtworzy nam notatkę o określonej godzinie danego dnia.
Voice commands pozwalają na głosowy wybór niektórych funkcji z menu telefonu. Głosem możemy między innymi: zmienić profil w którym pracuje telefon, włączyć i wyłączyć radio lub aktywować port podczerwieni. Niestety z tych funkcji możemy wybrać tylko 5 dla których nagramy odpowiednie głosowe notatki.
Kolejne dwie funkcje z menu Extras to rozbudowane wersje stopera nazwane Countdown timer oraz Stopwatch. Countdown timer to zegar odliczający określony przez nas czas. Wprowadzamy ilość godzin i minut o upływie których telefon ma nas poinformować. O odliczaniu informuje też specjalna ikona na wyświetlaczu. Stopwatch to stoper mierzący zarówno ogólny czas zdarzenia jak i międzyczasy. Obserwacja czasu może być również dokonywana w tle, np. podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej.
Ostatnią pozycję w menu testowanego aparatu zajmował nowy, nieco zmieniony Netmonitor.
Książka telefoniczna
Książka telefoniczna jest podobna do tej w którą wyposażona jest Nokia 6210. Można w niej zapisać do 500 pozycji, a każda pozycja może składać się z 5 numerów telefonów i 4 notatek tekstowych. Każdy wpisany nr telefonu można przypisać do jednej z kategorii: ogólny, domowy, służbowy, komórkowy oraz fax. Typy dostępnych pozycji tekstowych to: adres emailowy, adres www, adres pocztowy i inna notatka tekstowa.
Telefon obsługuje również książkę telefoniczną na karcie SIM i może pracować w trzech trybach, w których użytkuje: tylko pamięć telefonu, tylko pamięć karty SIM oraz obie te pamięci.
Każdej pozycji z książki telefonicznej można przypisać notatkę głosową, która pozwala na głosowe zainicjowanie połączania z daną osobą. Telefon pozwala na dodatnie wybierania głosowego dla 10 rekordów z książki. Ilość ta jest dla nas małym zawodem, ponieważ wiele telefonów na rynku oferuje możliwość głosowego wybierania większej ilości pozycji z książki telefonicznej np. Alcatel 511 aż 50.
Samo wybieranie głosowe pozycji z książki jak i pozycji menu działa bezbłędnie. O ile prawidłowo nagramy dźwięk wywołania, telefon nie ma problemów ze skojarzeniem wypowiedzianej komendy z nim. Uruchomienie wybierania głosowego następuje przez dłuższe przytrzymanie prawego przycisku poniżej wyświetlacza lub przycisku znajdującego się na pilocie zestawu słuchawkowego. Wybieranie nie działa niestety podczas gdy telefon wysyła lub odbiera dane poprzez GPRS.
Stałym elementem telefonów Nokia jest możliwość kategoryzacji pozycji z książki telefonicznej w grupy użytkowników. Telefon umożliwia przypisanie pozycji z książki do jednej z 5 grup. Dla każdej z grup można ustanowić własny dzwonek połączenia oraz logo grupy.
Rekordy z książki telefonicznej mogą być wysyłane i odbierane, jako business card zarówno poprzez port podczerwieni (ta możliwość jest niestety tylko teoretyczna, o szczegółach w części dotyczącej portu IrDA) jak i SMS (technologia over-the-air).
SMSy
Telefon może zapisać w pamięci 150 krótkich wiadomości tekstowych, do tego należy dodać liczbę wiadomości SMS możliwych do zapisania na karcie SIM, tak uzyskujemy ogólna ilość SMSów, które możemy zapamiętać. W przypadku kart Plusa i Ery będzie to 160, zaś w przypadku Idei 180 wiadomości. SMSy możemy przechowywać w kilku różnych folderach. Mogą to być foldery standardowe (Inbox, Outbox, Archive) jak również foldery stworzone przez nas samych w zakładce My folders. Telefon posiada w pamięci 10 gotowych szablonów najczęściej wykorzystywanych wiadomości, które także można edytować. W zakładce Templates znajduje się również 10 gotowych obrazków, które można wysyłać poprzez SMS do innych użytkowników telefonów fińskiego producenta. Można tam również zapisać nowe ikony, które zostały nam przysłane.
Wprowadzanie SMSów następuje z wykorzystaniem słownika T9. Niestety przekazano nam do testowania zachodnioeuropejską wersję telefonu, w którym nie było polskiego słownika. Według zapełnień producenta telefon sprzedawany na naszym rynku ma być w niego wyposażony. Warto jeszcze dodać, że słownik ten może być wykorzystywany nie tylko w czasie pisania SMSów, ale również podczas wprowadzania niektórych tekstów w WAPie lub w książce telefonicznej.
Wiadomości tekstowe możemy z pomocą Nokii 8310 wysyłać do jednego lub do wielu odbiorców. W jej przypadku zmieniony został, w porównaniu do wcześniejszych modeli, sposób obsługi raportów doręczeń wiadomości. Wcześniejsze Nokie przyzwyczaiły nas do otrzymywania dwóch raportów, pierwszy wskazywał, że wiadomość została wysłana i oczekuje na doręczenie (pending) oraz drugi, który informował o doręczeniu wiadomości odbiorcy (delivered). W testowanym telefonie zrezygnowano z pierwszego z raportów, co wydaje się zresztą dość logicznym rozwiązaniem. Wysyłając SMSa otrzymujemy więc raport tylko w momencie gdy odbiorcy dostarczono wiadomość.
Spis połączeń i profile
Menu spisu połączeń składa się z 3 głównych list. Listy połączeń wybranych, odebranych oraz niedobranych. Lista numerów wybranych liczy sobie 20 pozycji, dwie pozostałe po 10. Każda pozycja na takiej liście zawiera datę i godzinę lub daty i godziny, gdy było ich wiele, połączenia.
W tym samym menu znajdują się liczniki czasu ostatniego połączenia oraz wszystkich połączeń wychodzących i przychodzących . Tam tez znajduje się licznik czasu ostatniej sesji pakietowej transmisji danych GPRS oraz licznik ilości wysłanych i odebranych danych.
Telefon oferuje nam pięć profili użytkownika. W każdym z profili możemy zdecydować o sposobie w jaki telefon poinformuje nas o nadejściu połączenia. Decydujemy jaki ma być dzwonek połączenia (lub żeby go w ogóle nie było), sygnał nadejścia wiadomości SMS oraz czy telefon ma wibrować. Decydujemy także o głośności dzwonków oraz sygnałów dźwięków klawiszy.
Dźwięki połączeń możemy wybierać spośród 35 gotowych dzwonków, możemy również zapisać w telefonie 5 własnych kompozycji. Nowością jeśli chodzi o profile, jest możliwość wybrania jednego z dzwonków jako sygnału nadejścia wiadomości SMS.
Drugą, bardzo przydatną nowością jest funkcja Timed, która pozwala na aktywację wybranego profilu tylko na określony czas. O wskazanej przez nas godzinie telefon powróci do wcześniejszego profilu.
Gry
Telefon jest wyposażony w 3 gry: Snake II, Bumper oraz Pairs II. Menu gier najbardziej zbliżone jest do menu w Nokii 3330. Można bowiem do dwóch pierwszych gier ściągać ze stron Club Nokia dodatkowe plansze. O ile nie udało mi się tego dokonać podczas testu 3330, to z użyciem 8310 i GPRSu , wszystko poszło sprawnie i skutecznie. Na stronach Club Nokia znajduje się jedna promocyjna plansza do każdej z gier, którą można pobrać bezpłatnie. Za kolejne plansze trzeba już niestety płacić.
Drugim oferowanym przez Club Nokia serwisem, jest możliwość wysłania najlepszych wyników swoich gier w celu umieszczenia na ich stronie. Ten serwis niestety dla Nokii 8310 jeszcze nie działa.
Prawidłowo funkcjonowała również możliwość gry w węża dla dwóch graczy, co w sytuacji kiedy IrDA nastręczyła nam dość dużo problemów, nie było takie oczywiste.
IrDA
Telefon, jak większość modeli z górnej półki, wyposażony jest w port podczerwieni. Jest to jego podstawowy sposób komunikacji z komputerem lub innymi urządzeniami wyposażonymi w podobny port. Port znajduje się po prawej stronie z boku telefonu.
Działanie portu w testowanym modelu prototypowym sprawiało nam jeszcze pewne problemy. Po pierwsze telefon nie chciał odbierać i wysyłać business card między telefonami. Próbowaliśmy skomunikować Nokię z kilkoma różnymi telefonami, ale ani nie odbierała ani nie wysyłała wizytówek. Natomiast w momencie kiedy telefon miał odebrać wizytówkę po prostu zawieszał się. Przez chwilę telefon nie reagował na żadne działania a potem resetował się. Telefon odbierał natomiast wysyłane poprzez podczerwień spotkania z kalendarza.
Podobnie nie udało nam się skomunikować telefonu z komputerem przy użyciu Logomanagera (wersja 1.2.0).
Natomiast do współpracy telefonu z komputerem służy dostarczony przez producenta program Nokia PC Suite.
Pozwala on na edycję z poziomu komputera książki telefonicznej, pamięci SMSów, lóg oraz niektórych ustawień telefonu. Nowością w wersji 4.3 tego programu jest Nokia PC WAP Manager, który pozwala na edycje wszystkich ustawień i zakładek WAP.
Mamy nadzieję, że błąd w oprogramowaniu prototypu związany z funkcjonowaniem portu podczerwieni, zostanie w finalnej wersji oprogramowania skorygowany.
Radio
Zgodnie z obowiązującym obecnie trendem nakazującym wzbogacanie telefonów o inne urządzenia, najczęściej związane z muzyką i jej odtwarzaniem, Nokię 8310 wyposażono we wbudowany radioodbiornik FM. Pozwala on, przy użyciu dołączonego zestawu słuchawkowego (HDD-1), na odbieranie dowolnej stacji UKF z zakresu 87,5-108 Mhz. Warto wspomnieć, że bez wskazanego zestawu słuchawkowego radio nie działa, dopiero po jego podłączeniu dostęp do stosownego menu staje się możliwy.
Radio pozwala nam na zapisanie do pamięci 20 stacji wraz z przypisanymi im nazwami. Stacji tych możemy słuchać w tle, normalnie użytkując telefon. Gdy zainicjujemy lub odbierzemy rozmowę telefoniczna radio się wyłączy, a po jej zakończeniu uruchomi na nowo.
Nokia podaje, że bateria pozwala na korzystanie bez przerwy z radia przez około 8 godzin. Nam w teście telefon rozładował się po 7 godzinach z tym, że w tym czasie wykonaliśmy kilka krótkich rozmów.
Radio jest ważnym elementem wzbogacającym funkcje nowej Nokii i może przydać się każdemu.
GPRS i HSCSD
Najważniejszą naszym zdaniem funkcją Nokii 8310 jest obsługa pakietowej transmisji danych GPRS. Jest to pierwszy telefon fińskiego producenta wyposażony w tą funkcję, jest to tez pierwszy telefon z GPRSem, z którym miałem okazje pracować.
Telefon wyposażony jest również w HSCSD, ale opis tej funkcji pominę w związku z tym, że była ona już szeroko opisana w testach Nokii 6210. Nokia pozwala na połączenia z użyciem HSCSD z prędkością do 43,2 kbps.
Nas najbardziej zainteresowała pakietowa transmisja danych. GPRS to rewolucja jeśli chodzi o sposób transmisji w sieci GSM i wstęp do tego co zaoferuje nam UMTS. Wreszcie opłaty za połączenia GPRS dotyczą ilości przesłanych informacji, a nie czasu spędzonego online.
Aby ustanowić połączenie GPRS potrzebny nam jest komputer ze portem podczerwieni (jak się wydaje jest to jedyny sposób dostępny dla zwykłego użytkownika, bowiem złącze do podłączenia kabla znajduj się pod baterią, a zatem służy jedynie dla celów serwisowych) oraz stosowne oprogramowanie. Oprogramowanie jest już dostępne na stronach internetowych Nokii.
Stamtąd też ściągnęliśmy modem GPRS do Nokii 8310. Konfiguracji połączenia dokonuje się w dodawanej przez ten program zakładce Nokia Modem Options w Panelu Sterowania. Jest to stosunkowo proste, ponieważ wystarczy wybrać połączenie GPRS i już wszystko powinno działać. W telefonie w menu Settings musimy wpisać jeszcze adres dostępowy tzw. APN (Access Point Name).
Potem tworzymy nowe połączenie Dial-up, wybieramy z listy modemów Nokię 8310 i konfigurujemy połączenie. Jako numer telefonu musimy wpisać *99# Nie wpisujemy ani loginu ani hasła.
Mając tak skonfigurowane oprogramowanie możemy przystąpić do próby połączenia. Wybieramy połączenie i już po chwili jesteśmy online. Połączenie jest bardzo szybkie, nie udało nam się niestety zmierzyć dokładnej szybkości.
Podczas transmisji danych możemy rozpocząć lub odebrać rozmowę, będzie ona wtedy wstrzymane i przywrócona po zakończeniu rozmowy.
GPRS to wspaniałe narzędzie do pracy i zabawy. Najbardziej spodobała mi się możliwość pozostawania bez przerwy online w programach ICQ lub Gadu-Gadu, programy te nie wysyłają zbyt wiele danych więc można być przez cały czas dostępnym naprawdę niewielkim kosztem. Co do samego kosztu GPRSu, to aby stał on się rzeczywistą konkurencją dla stacjonarnych połączeń z internetem jego ceny muszą jeszcze dość znacznie spaść. Pakietowa transmisja danych jest tańsza niż tradycyjne przesyłanie danych GSM lecz wciąż jeszcze za droga dla większości zastosowań.
WAP
Dostęp do WAP w Nokii 8310 można uzyskać albo poprzez zwykłe przesyłanie danych, przez HSCSD lub GPRS. Oczywiście najbardziej interesująca i funkcjonalna jest ta trzecia opcja. Wielu analityków twierdzi, że dopiero upowszechnienie się GPRSu spowoduje znaczący wzrost popularności WAP. Jest w tym dużo racji, bowiem WAP poprzez GPRS to nowa jakość. Nie trzeba martwić się jak długo pozostajesz połączonym. Jesteś połączony nonstop i płacisz tylko za przesyłane dane.
Podstawowe ustawienia WAP są takie same jak w innych Nokiach, dodatkowo należy tylko wpisać GPRS APN. Określamy też czy telefon ma być połączony bez przerwy czy tylko kiedy będzie to potrzebne. W pierwszym przypadku na wyświetlaczu telefonu w miejscu antenki znajdującej się poniżej wskaźnika poziom sygnału pojawia się litera G.
Przeglądarka działa bardzo stabilnie i nie ma problemów z wyświetlaniem stron. W czasie prawie dwóch tygodni udało nam się zawiesić telefon z użyciem WAPu tylko raz.
Przeglądarka telefonu pozwala na zapisanie do 25 adresów WAP w postaci bookmarks. Możemy również wyłączyć odbieranie cookies. Wszelkich zmian w ustawieniach WAPu można również dokonać z poziomu komputera przy użyciu programu Nokia PC WAP Manager z pakietu PC Suite 4.3.
Podsumowanie
Wiele osób twierdzi, ze dalsze ulepszanie telefonów jest tak naprawdę niemożliwe, bowiem są już one wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje. Tak jednak nie jest, i dowodzi nam tego Nokia 8310.
Wbudowane radio i GPRS to dwie nowe i najważniejsze funkcje tego nowoczesnego telefonu. Poza tym w telefonie znajdziemy wszystko co najlepsze w starszych modelach Nokii: świetne menu, dużą książkę telefoniczną, obszerną pamięć na SMSy oraz stabilną przeglądarkę WAP.
GPRS to jedna z najważniejszych technologii pomostowych prowadzących do UMTSu. Także 8310 jest w pewnym sensie, telefonem wiodącym ku rozwiązaniom 3G. Tylko pozostawienie małego wyświetlacza stoi w sprzeczności z tym trendem.
8310 prawdopodobnie przez długi czas będzie wieść prym na listach najlepszych terminali GSM. Jedyną niewiadomą wciąż pozostaje cena tego telefonu. Dziś można powiedzieć jedynie tyle, że na pewno nie będzie to telefon "dla każdego".
Galeria zdjęć telefonu Nokia 8310 znajduje się tutaj