Można powiedzieć, że Nokia 9300 to prostsza wersja komunikatora 9500. "Duży" komunikator został pozbawiony kamery wideo oraz łącza bezprzewodowego WiFi. Na szczęście zredukowano także wagę i rozmiary aparatu. Nokia 9300 ma podobne wymiary do niedoścignionego modelu 6310, czyli w miarę małego telefonu mieszczącego się w kieszeni.
Pomimo braku dwóch ważnych funkcji 9300 jest jednak poważnym konkurentem właśnie komunikatora 9500, a nie innych mniejszych modeli. "Mały" komunikator ma sporą przewagę, ponieważ jest bardziej poręczny, co w przypadku urządzeń mobilnych ma niebagatelne znaczenie. Trochę mniejsza jest także cena urządzenia.
Nokia 9300 waży 167 g i mierzy 132 mm x 51 mm x 21 mm. Dla porównania parametry Nokii 9500 to 230 g i 148 x 57 x 24, a dane 6310i to 111 g i 129 x 47 x 17-21 mm.
Wygląd
Telefon jest wykonany bardzo porządnie za wyjątkiem tylnej klapki, którą po pierwsze bardzo ciężko zdjąć i założyć, a po drugie jest ona bardzo delikatna. Bardzo pozytywnie zaskakuje zewnętrzna klawiatura, która w telefonie typu komunikator nie odgrywa przecież najważniejszej roli. Jej klawisze są bardzo duże, wygodne i mają wyczuwalny klik. Trochę mniej wygodny jest joystick zewnętrzny, ale i tak jest on lepszy niż ten, który spotkamy po otwarciu obudowy. Wewnętrzny manipulator jest zbyt mały i zbyt płaski, aby zadowolić szczęśliwego posiadacza Nokii 9300. Jest jednak na niego jedna dobra metoda - trzeba się do niego przyzwyczaić.
Klawiatura wewnętrzna jest bardzo wygodna, choć producent zapomniał w ogóle o jej podświetleniu. To spora wada - praca w ciemnym pomieszczeniu została przez Nokię z góry wykluczona. Obudowę można rozłożyć zupełnie na płasko, co czasami może być najwygodniejszą pozycją do wprowadzania danych.
Wewnątrz obudowy znajduje się bateria - mniejsza niż ta w zwykłym komunikatorze oraz slot na karty pamięci. W zestawie znajduje się karta pamięci o dużej pojemności 128 MB.
Wyświetlacz
Oba ekrany telefonu Nokia 9300 są oczywiście kolorowe, jednak ekran zewnętrzny nie może się równać do tego, który użytkownik odkryje po otwarciu obudowy. Zewnętrzny ekran ma niewielkie rozmiary 128x128 pikseli, jest wykonany w technologii TFT i wyświetla 65 tys. kolorów. Prawdziwy skarb znajduje się jednak w środku - wewnętrzny ekran ma 640x200 pikseli, wyświetla również 65 tys. kolorów, ale przede wszystkim sprawia, że praca z 9300 jest dużą przyjemnością. Spory ekran przydaje się przede wszystkim podczas czytania maili, przeglądania stron internetowych, ale także podczas grania w golfa (taka aplikacja standardowo jest dostępna w zestawie sprzedażnym).
System
Telefon działa pod kontrolą systemu Symbian w wersji 7.0 (platforma Series 80). Symbian jest systemem sprawdzonym, ale na pewno Nokia powinna nadal pracować nad jego udoskonaleniem. Telefon jest wyposażony w 80 MB pamięci wewnętrznej i aplikacje przełączają się stosunkowo szybko. Jeśli chodzi jednak o przeglądanie stron WWW to generowanie strony i jej przewijanie nie jest już tak sprawne jakbyśmy sobie tego życzyli. Wolno uruchamia się także File Manager.
Bardzo wygodna jest natomiast konfiguracja wszystkich funkcji telefonu. Wszystkie najważniejsze opcje znajdujemy w Panelu Kontrolnym. Pliki przeglądamy za pomocą wspomnianego już programu File Manager, który potrafi także przeglądać pliki na karcie pamięci.
Wiadomości
Nokia 9300 jest potężnym narzędziem komunikacyjnym, w którym użytkownik znajdzie edytor maili, SMS-ów oraz MMS-ów. Klient e-mail jest bardzo wygodny. Po pobraniu z serwera nagłówków maili użytkownik może do telefonu ściągnąć także załączniki. W czasie testów bez problemu dało się odczytać pliki Word, Excel, PDF. Gorzej działo się w przypadku tzw. multimediów: telefon odtworzył bez problemu plik MP3, ale pliku wideo MPEG nie chciał już odtwarzać w ogóle. Telefon przy otwieraniu plików Microsoft dokonuje ich konwersji do własnego formatu - drogi Nokii i Microsoftu niestety trochę się rozeszły.
Pobieranie samych nagłówków plików nie wymaga korzystania z szybkiego łącza, ale w przypadku ściągania z serwera załączników przydałby się EDGE (ma go telefon, ale rzadko mają go nasze sieci) lub UMTS (telefon niestety go nie obsługuje).
Łączność
W zestawie z telefonem nabywca otrzymuje zestaw słuchawkowy, kabelek do komputera w standardzie Pop-port USB 2.0 oraz specjalną stację dokującą służącą do synchronizacji danych z komputerem oraz do ładowania telefonu. Nokia 9300 z komputerem może łączyć się także poprzez transmisję bezprzewodową Bluetooth lub poprzez port podczerwieni. Port podczerwieni jest już dosyć rzadko spotykany w najbardziej zaawansowanych Nokiach.
Ze światem "mały" komunikator" może łączyć się poprzez GPRS lub EDGE. Zarówno EDGE, jak i GPRS występuje w dobrej klasie 10, a więc Nokia 9300 oferuje odpowiednio 236,8 Kb/s i 53,6 Kb/s. Brak obsługi WLAN raczej nie będzie przez posiadaczy Nokii 9300 bardzo odczuwalny, ponieważ nadal sieć hotspotów jest w Polsce tak rzadka, że trzeba mieć wyjątkowe szczęście, aby skorzystać z WiFi. W sieciach domowych natomiast raczej żaden użytkownik nie będzie chciał korzystać z małego komunikatora, mając zwykle do dyspozycji zwykły komputer przenośny lub stacjonarny PC z kartą WLAN.
Aplikacje
Oprócz klienta poczty elektronicznej najbardziej przydatną aplikacją komunikatora jest chyba przeglądarka internetowa. Większość stron da się na niej odczytać, ale nadal problemem pozostaje zbyt mała rozdzielczość ekranu: zwykle strony trzeba przewijać także w poprzek. Kolejną wadą jest wolne generowanie bardziej skomplikowanych witryn. Standardowo przeglądarka nie wyświetla aplikacji flash. Należy jednak mocno podkreślić, że przeglądarka w Nokii 9300 nie służy nałogowemu serwowaniu po Internecie, a jedynie np. awaryjnemu sprawdzeniu kilku serwisów internetowych lub połączenia się z Intranetem firmy. Do takich celów nadaje się ona znakomicie.
Dla osoby będącej w podróży ważna jest także możliwość podejrzenia lub minimalnej, choć edycji plików z pakietu biurowego. Tak jak już wcześniej wspomniano, Nokia 9300 bez problemów odczytuje pliki Worda, Excela, PowerPointa oraz pliki PDF. Trzy pierwsze rodzaje plików można także edytować, ale ze względu na rozmiary urządzenia nie polecamy dłuższej pracy nad dokumentami, a jedynie nanoszenie naprawdę drobnych poprawek.
Przeglądanie zdjęć przegranych z komputera PC:
Po pracy posiadacz Nokii 9300 będzie mógł odtworzyć sobie ulubiony utwór MP3 (także korzystając z trybu głośnomówiącego) lub obejrzeć telewizję internetową korzystając z aplikacji Real Player. Nokia jest także standardowo wyposażona w czytnik książek elektronicznych.
Dyktafon wbudowany w telefon nagrywa dźwięk w formacie AMR.
Opisane aplikacje są standardowo wgrane do telefonu przez producenta. Do dyspozycji użytkowników Nokii 9300 jest oczywiście także olbrzymia biblioteka programów, które można zakupić w wielu miejscach w Internecie.
Z komputerem Nokia 9300 współpracuje poprzez pakiet PC Suite w najnowszej wersji 6.5. Bez instalowania pakietu użytkownik może korzystać z niektórych funkcji telefonu także poprzez standardowe sterowniki Bluetooth - już wówczas będzie mógł do komputera przegrać np. pliki przygotowane w telefonie lub w drugą stronę przesłać pliki z muzyką MP3.
Podsumowanie - dla kogo?
Nokię 9300 możemy bez żadnych wątpliwości polecić zaganianym, bogatym biznesmenom lub osobom uprawiającym wolne zawody. Najważniejsze zalety nowego komunikatora to stały dostęp do poczty elektronicznej, pełna klawiatura QWERTY oraz stosunkowo niewielkie rozmiary aparatu. W miarę dobra jest także bateria, ponieważ przy częstym korzystaniu z dużego ekranu telefon działał dwie doby. Szkoda, że Nokia nie pokusiła się o zmieszczenie w obudowie kamery wideo - wynika to zapewne z pozycjonowania 9300 wobec modelu 9500. Na pewno 9300 jest jednym z bardziej funkcjonalnych aparatów, jak na telefon porównywalny wielkością ze sławną już Nokią 6310.