Wstęp
Nokia wprowadzając serię C chciała stworzyć w swoim porfolio nową klasę średnią i uzupełnić linie produktów z serii N oraz E. Pytanie pozostaje czy nie stworzyła sama sobie konkurencji. Porównując model C6 z Nokią N97 mini, nasuwa się pytanie czy N97 mini oferuje na tyle więcej, żeby zapłacić niemal dwa razy więcej? Na to pytanie postaram się udzielić odpowiedzi w dalszej części testu.
Zestaw
W zestawie z telefonem otrzymujemy zestaw słuchawkowy, ładowarkę, kartę pamięci 2 GB oraz króciutki kabelek USB. Jest on wygodny, bo nie plącze się tak jak standardowe dłuższe kable do transmisji danych.
Obudowa
Wygląd Nokii C6 właściwie nie odbiega specjalnie od panujących obecnie trendów dla urządzeń tego typu. Mamy więc duży, zajmujący niemal całą powierzchnię przedniego panelu dotykowy ekran oraz umieszczony pod nim zestaw trzech przycisków funkcyjnych. Nad wyświetlaczem znajduje się głośnik, po lewej jego stronie umieszczony jest czujnik zbliżeniowy, a po prawej czujnik natężenia światła oraz maleńki obiektyw kamerki. Najbogatsza pod względem ilości przycisków jest prawa krawędź obudowy. Są na niej umieszczone klawisze regulacji głośności, kamery oraz blokujący/odblokowujący. Na przeciwległej krawędzi znaleźć można gniazdo kart microSD. Na górnej krawędzi Nokia zaimplementowała, inaczej niż w większości swoich telefonów, gniazdo portu miniUSB. Zazwyczaj w tym miejscu można w telefonach tego producenta znaleźć przycisk On/Off. Tuż przy gnieździe widnieje ciemna otchłań gniazda mini jack. Na dolnej krawędzi umiejscowione jest gniazdo do podłączenia ładowarki. Podczas procesu ładowania jest gustownie podświetlone.
Na tylnej części obudowy znajdziemy obiektyw 5 megapikselowego aparatu ze wspomagającą go lampą błyskową. Obiektyw nie posiada żadnej osłony, co może spowodować zarysowanie powierzchni. Po dwóch tygodniach noszenia nie zauważyłem jednak żadnych śladów uszkodzeń na jego powierzchni.
Po rozsunięciu górnej części obudowy ukazuje się pełna klawiatura QWERTY wraz z pięciopozycyjnym klawiszem nawigacyjnym. Inaczej niż w N97 mini, przednia część po rozsunięciu nie podnosi się.
Całość obudowy wykonana jest z dobrej jakości tworzyw. Obudowa, tak samo jak obiektyw, wykazuje sporą odporność na zarysowania. Na przednim panelu niestety dość mocno widać ślady palców.
Procesor/pamięć
Jedną z głównych różnic między Nokią C6 a jej bogatszą wersją N97 mini jest wielkość pamięci wewnętrznej. Tańsza siostra posiada jedynie 240MB wbudowanej pamięci. Przy 8GB w N97 mini różnica jest dość znaczna. Na szczęście pozostaje jeszcze w odwodzie pamięć zewnętrzna, którą to można rozbudować o dodatkowe 16GB.
System/ustawienia
Nokia C6-00 ma na pokładzie zainstalowany system Symbian S60 5th Edition. Testowany model posiadał wersję oprogramowania 10.0.024.
System działa stabilnie. W trakcie użytkowania nie zdarzyły mi się żadne zwisy czy niespodziewane restarty telefonu. Nieco słabiej wygląda szybkość działania. Prawdopodobną przyczyną jest nieco zubożona ilości pamięci wewnętrznej lub słabszy procesor.
Ekran główny/nakładka
Ekran główny jest standardowym ekranem dla Symbiana S60 5th Edition spotykanym w ostatnich modelach Nokii. Mamy więc 6 segmentów z widgetami + paski: informacyjny o stanie urządzenia umieszczony na górze oraz funkcyjny umieszczony na dole wyświetlacza. W przypadku używania widgetów, które pokazują swój status online (np. Facebook), wymagane jest ustawienie połączenia transmisji danych.
Wprowadzanie tekstu
Klawiatura sprzętowa jest bardzo przydatna i nawet właściciele iPhone odczuwają nieraz jej braki. Dzięki niej wprowadzanie tekstu jest znacznie szybsze niż przy użyciu ekranu. W klawiaturze dostępnej w Nokii C6 klawisze pracują bardzo dobrze z wyczuwalnym klikiem. Mały dyskomfort odczuwalny jest podczas używania dolnego rzędu klawiszy, gdyż krawędź obudowy wystaje nieco ponad przyciski. Nie jest to jednak na tyle uciążliwe, żeby się na klawiaturę obrazić.
Wprowadzanie tekstu przy użyciu wyświetlacza jest na pewno wygodniejsze, gdy używamy do tego celu jedynie jednej ręki. Raczej w ramach tzw. dodatkowego „bajeru” podchodzę do wpisywania tekstu w trybie pisma ręcznego. Nie dość, że sposób ten wymaga użycia obu rąk to zazwyczaj systemy rozpoznają odrobinę inaczej tekst od tego, który chcieliśmy wprowadzić. W Nokii C6 zastosowano system nauki rozpoznawania pisma, co trochę poprawiło rozpoznawalność tekstu.
Komfort obsługi wyświetlacza jest wysoki. Ekran bardzo dobrze reaguje na dotyk. Nie trzeba dociskać mocniej żeby uruchomić jego reakcję, ani nie trzeba się obawiać, że byle jakie muśnięcie uruchomi jakąś funkcję.
Poczta elektroniczna
W C6 skonfigurować można wiele kont pocztowych. Jest także program do obsługi mobilnej poczty Mail for Exchange.
Aplikacja używa protokołu MS Exchange Activesync, co pozwala synchronizować takie elementy jak kalendarz, kontakty czy zadania ze skrzynką pocztową.
Po skonfigurowaniu programu do obsługi konta gmail, udało się zsynchronizować wszystkie wyżej wymienione elementy. Producent zastrzega jednak, żeby przy używaniu Mail for Exchange nie zakładać innych skrzynek pocztowych, gdyż może to spowodować niepoprawne działanie.
Kontakty
Książka telefoniczna nie ma ograniczenia w postaci liczby rekordów.
Przy wpisywaniu nowego kontaktu dostępnych jest jedynie kilka, zdaniem producenta, najważniejszych pól, a może po prostu najczęściej używanych.
W razie potrzeby można dodać lub usunąć wybrane pola z kontaktu. Ilość dodatkowych pozycji jest bardzo duża i nie będę przytaczał wszystkich. Wspomnę tylko o zdefiniowanych polach z informacjami o kontach danego użytkownika w serwisach tj. Gizmo, Facebook, MSN, Yahoo, Ovi, Google czy Skype.
Mail for Exchange pozwala synchronizować kontakty w dowolnym momencie z internetową skrzynką pocztową. Należy jednak pamiętać, że pierwsza synchronizacja może skasować pozycje znajdujące się w telefonie. Aby tego uniknąć należy sprawdzić ustawienia PIM dla kontaktów. Standardowo ustawione jest kasowanie informacji w telefonie.
Kalendarz
Wygląd kalendarza praktycznie nie uległ żadnym zmianom. Podobnie jak w przypadku kontaktów, kalendarz może być synchronizowany przez Mail for Exchange. Tak samo należy również pamiętać o ustawieniach synchronizacji.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń
Sama aplikacja właściwie się nie zmieniła. Czujnik wygasza ekran w momencie zbliżenia telefonu do ucha. Nie ma więc większych obaw o wciśnięcie niepożądanej opcji w trakcie rozmowy.
Jakość dźwięku w słuchawce generalnie jest dobra, ale bez szału. W dziesięciostopniowej skali dałbym 7… może z małym plusikiem.
Kamera
Kolejną znaczącą różnicą pomiędzy fińskimi siostrami jest optyka aparatu. W C6 zniknął napis Carl Zeiss. Cóż niższą cenę trzeba czymś okupić. Jak wypada zmiana szkieł można zobaczyć na poniższych fotografiach. Zmiana obiektywów nie wyszła na dobre, ale koszty na pewno zostały ograniczone.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film nagrany telefonem nr 1 znajduje się tutaj.
Przykładowy film nagrany telefonem nr 2 znajduje się tutaj.
Mapy/Nawigacja
Od jakiegoś czasu Nokia szczęśliwie udostępnia mapy za darmo. Dzięki temu użytkowanie tego produktu stało się zdecydowanie bardziej racjonalne.
Sama aplikacja działa bardzo sprawnie. Nawigacja uruchamia się bardzo szybko i tak samo szybko przelicza trasy. Gdyby tylko ekran był nieco większy… ale nie można mieć wszystkiego ;).
Aplikacja Mapy Ovi wyposażona jest w wiele przydatnych serwisów. Pomijając wspomnianą wcześniej nawigację, dostępne są serwisy pogodowy, wydarzenia, co i gdzie, Map Reporter, Lonely Planet czy choćby przewodnik Michelin.
Scr000085 Scr000087 Scr000091 Scr000092 Scr000093 Scr000094 Scr000088 Scr000089 Scr000090 Scr000095
Przeglądarka
Telefon dostaje lekkiej zadyszki przy przewijaniu ekranu ze stronami WWW na których pojawiają się reklamy i animacje flash. Reaguje z opóźnieniem przez co ciężko jest wypozycjonować stronę w żądanym miejscu. C6 nie radzi sobie z wyświetlaniem niektórych flashy.
Przeglądarka potrafi się wyłączyć bez podania przyczyny oraz „przywiesić” na chwilę przy zbyt intensywnym przewijaniu.
Odtwarzacz muzyczny
Odtwarzacz jest prostą aplikacją z korektorem dźwięku. Muzyka odtwarzana jest wyraźnie i bez zniekształceń. Moc jest nawet powiedziałbym ponad normę.
Muzykę można ściągnąć sobie bezpośrednio z sieci wykorzystując do tego celu serwis Ovi. Niestety aplikacja nie pozwala na odsłuchanie utworów mimo, że taka opcja istnieje.
Odtwarzacz wideo
Odtwarzacz nie obsługuje formatu plików .avi.
Obsługiwane są tylko formaty .3gp oraz .mp4 i to też jedynie do pewnej rozdzielczości. W naszym przypadku do 640x480 pikseli.
Serwisy społecznościowe
W OVI Markecie dostępny jest darmowy widget do Facebook’a. Po dodaniu go do ekranu głównego zyskujemy stały dostęp do serwisu.
Youtube
Przeglądanie dostępnych materiałów wygodniej dokonywać aplikacją Youtube. Działa ona szybciej i przewijanie jest wygodniejsze niż przy używaniu przeglądarki internetowej.
Obsługa plików Office
C6 ma na pokładzie aplikację Quickoffice. Pozwala ona na przeglądanie plików .pdf, .xls, .doc, .ppt czy też .txt.
Aby móc wykonać edycję dokumentów trzeba zapłacić za upgrade oprogramowania.
Z otwieraniem plików nie ma większych problemów. Przeglądanie natomiast odbywa się dość wolno, szczególnie plików PDF. Ekran przycina się co chwilę i potrzeba cierpliwości, żeby dokument obejrzeć. Ewidentne widać tu braki pamięci operacyjnej.
Sklep z aplikacjami
Sklep OVI na pewno się rozwija. Liczba aplikacji rośnie, ale zapowiada się jednak, że sklepy Android i Apple już nie zostaną przez OVI doścignione pod względem liczby programów.
Współpraca z PC
Przy podłączeniu Nokii C6 do komputera, telefon odpytuje w jakim trybie łączność ma zostać realizowana. Do wyboru mamy następujące tryby pracy: PC Suite, pamięć masowa, przesyłanie zdjęć i transfer multimediów.
Aby podłączyć się z C6 za pomocą PC Suite wymagane jest zainstalowanie takiego oprogramowania. Wystarczy w tym celu podłączyć telefon w trybie pamięci masowej i komputer potraktuje C6 jako zwykły Pendrive. Na PC otrzymamy okienko z zapytaniem jakie czynności chcemy wykonywać z podłączonym urządzeniem. Pierwszą pozycją jest instalacja pakietu OVI. Instalator automatycznie ściąga oprogramowanie i instaluje na komputerze.
Niestety w moim przypadku ściągana wersja okazała się niewłaściwa i instalacja nie powiodła się.
Nokia C6, oprócz połączenia kablowego poprzez USB, może się łączyć również z PC drogą radiową – przez Bluetooth. Połączenie działa świetnie, ale do transmisji większych plików lepiej korzystać z kabelka USB, gdyż szybkość połączenia bezprzewodowego jest jednak bez porównania niższa.
Niestety Nokia nie wpadła na pomysł, aby C6 mogła być doładowywana przez gniazdo USB podczas połączenia z PC.
Bateria
Jak na urządzenie z dotykowym ekranem przystało Nokia C6-00 potrafi oszczędnie konsumować baterię. Przy wykonywaniu kilkunastu minut rozmów dziennie i kilku SMS jest w stanie działać nawet 3 dni, co jest wynikiem przyzwoitym. Gdy natomiast chcemy trochę mocniej wykorzystać funkcjonalności C6 to musimy przygotować się do codziennego ładowania naszego aparatu.
Podsumowanie
Nokia C6-00 to produkt oparty na Symbianie. Dla niektórych to plus, dla innych minus. Nie wdając się w polemikę muszę stwierdzić, że system działa stabilnie. Nie przytrafiło mi się aby telefon zawiesił się „na amen” lub zrestartował. Czasem pojedyncze aplikacje płatają figle tj. niespodziewane zamknięcie przeglądarki, ale ogólnie nie mam zastrzeżeń. Na pewno system działa zdecydowanie szybciej niż np. w Samsungu Omni, ale zdarzają mu się także momenty spowolnienia.
Telefon jest warty uwagi ze względu na dobry stosunek jakość/cena przy całkiem niezłych parametrach.