Test Nokia C7-00

Recenzje
Opinie: 9

Wstęp

Nokia C7 to kolejny fiński smartfon działający pod kontrolą najnowszej wersji Symbiana. System napędza telefon z ekranem 3.5 cala, 8 GB pamięci, HSDPA 10.2 Mbit/s oraz WLAN także w standardzie „n”. To świadczy o tym, że jest to jeden z tzw. topowych smartfonów dostępnych na rynku. Także kamera 8 megapikseli z opcją nagrywania materiału HD dowodzi, że Nokia chce walczyć z najlepszymi. Poniżej test tego modelu.

Zestaw

W zestawie nie ma niczego wyjątkowego, ale właściwie to nawet trudno czegoś więcej oczekiwać. Mamy tu ładowarkę, zestaw słuchawkowy, kabelek do przesyłania danych USB-miniUSB do PC, telefon oraz kilka książeczek: kartę gwarancyjną, instrukcję, a także krótki przewodnik po usługach OVI.

   
   

Obudowa

Obudowa C7 wykonana jest częściowo z metalu, a częściowo z tworzywa sztucznego. Ramka wokół wyświetlacza oraz tylna klapka wykonane są z metalu, natomiast reszta to tworzywo. Nie ma w tym na szczęście nic złego, bo tworzywo wygląda bardzo solidnie i takie też jest w rzeczywistości. Telefon noszony w kieszeniach wraz z kluczami i innymi drobiazgami czyhającymi na niewinną obudowę nie poddał się i nie pozwolił zrobić sobie krzywdy. Nie zaobserwowałem żadnych rys na obudowie i powierzchni wyświetlacza. A wyświetlacz jest „niczego sobie”. Co prawda 3,5” cala nie robi już takiego wrażenia, bo większość urządzeń w tej klasie ma podobnej wielkości lub nawet większy ekran, to jednak jego jakość jest zdecydowanie ponad średnią. Producent, w omawianym modelu, zastosował pojemnościowy wyświetlacz AMOLED mogący wyemitować 16 mln kolorów. Oglądany obraz jest ostry i czytelny chociaż rozdzielczość do najwyższych nie należy: 640x360 pikseli (nHD).

   

Kolejnym pozytywnym elementem jest fakt, że aby wymienić kartę SIM nie trzeba wyjmować baterii. Slot kart znajduje się bowiem tuż pod pokrywką, nad baterią.

Procesor/pamięć

Nokia C7 ma wbudowany procesor ARM11 taktowany zegarem 680 MHz. Urządzenie dostarczone zostało bez karty pamięci, ale wbudowane 8GB wystarcza. Procesor napędza Nokię wydajnie i poruszanie się po menu odbywa się szybko.

System/ustawienia

Praca z systemem przebiega dość sprawnie, ale w stosunku do poprzedniej wersji jest mniej stabilny. W czasie dwóch tygodni „powiesił się” czterokrotnie - raz całkowicie i wymagał sprzętowego resetu, czyli wyjęcia baterii. Innym razem nadeszło połączenie przychodzące, a lenie dało się go niestety odebrać (nie działał żaden klawisz odbioru ani sprzętowy ani wirtualny na ekranie). Mimo dość szybkiego poruszania się po menu, urządzenie zauważalnie zwalnia przy uruchamianiu niektórych aplikacji. Samo obrócenie ekranu trwa trochę przy długo. Szkoda, że płynność działania nie została zachowana w całym zakresie działania Nokii C7. Wydaje się, że główną winę ponosi za to system. Nokia C7-00 jest jednym z pierwszych urządzeń Nokii wyposażonym w system Symbian^3. Miejmy tylko nadzieję, że to pierwsze koty za płoty.

Symbian^3

Zamiast jednego ekranu głównego w nowej wersji systemu dostępne są 3. Każdy z nich jest tak samo konfigurowalny jak w starszej wersji systemu. Pojawiła się także, zaczerpnięta z rozwiązań Apple technologia multitouch. Szczególnie funkcjonalny jest gest pinch-to-zoom. chociaż w Nokii C7 nie za każdym razem działa. Z powiększaniem/zmniejszaniem zdjęć nie ma problemów, ale już na przykład w przeglądarce WWW zdarzało mi się, że gest nie „załapywał” za pierwszym razem.

Pewnym novum jest możliwość czasowego ustawienia profilu.

Dostęp do działających w tle aplikacji został zapewniony poprzez dłuższe przyciśnięcie klawisza „menu”. Interfejs przypomina nieco historię stron przeglądarki internetowej.

Ekran główny/nakładka

Ekran główny, a właściwie trzy ekrany główne, nie różnią zbytnio od starszej wersji. Oczywiście poza faktem, że są trzy. Mamy również sześć edytowalnych pól z widgetami a także dwa pola informacyjne na dole i na górze ekranu.

   

Tym razem jednak po kliknięciu na górny pasek informacyjny, rozwija nam się aktywne okno w postaci dymku, z poziomu którego możemy dostać się do jednej w wyświetlanych pozycji.

   

Wprowadzanie tekstu

Brak klawiatury sprzętowej jest odczuwalny. Podejrzewam, że większość użytkowników urządzeń z ekranem dotykowym odczuwa tego typu brak. Co prawda C7 ma programową klawiaturę QWERTY i chwała jej za to, ale to nie jest taka funkcjonalność jakbym sobie życzył.

Ekran jest czuły, żeby nie powiedzieć bardzo czuły i wyłapuje nawet lekkie muśnięcie. Co w połączeniu z niezbyt szerokimi klawiszami może utrudnić życie, szczególnie osobom o nieco większych „łapskach”. Kolejnym powodem do rozstroju nerwowego może być brak klawisza z przecinkiem w podstawowej grupie znaków w układzie QWERTY. Przełączanie się za każdym razem, aby użyć przecinka, na drugą klawiaturę ze znakami numerycznymi jest naprawdę męczące. Z tym, że to nie tylko problem w tej wersji Symbiana.
W przypadku standardowej konfiguracji, urządzenie podczas wprowadzania tekstu podpowiada wyrazy alternatywne (z włączoną funkcją przewidywania). Zamieszczane są one w tekście jako główny tekst, natomiast wpisywany przez nas wyraz umieszczany jest w dymku.

W przypadku, gdy nie zwracamy uwagi na pojawiający się tekst, mogą powstać dość ciekawe twory literackie. Aby tego uniknąć należy za każdym razem akceptować ręcznie słowo z dymku albo najlepiej od razu przestawić konfigurację, tak aby w dymku pojawiały się sugestie słów, a nie odwrotnie.

Poczta elektroniczna

Nokia C7 tak jak poprzednik ma zdefiniowane wiele skrzynek pocztowych tj. Onet, Gmail, WP.PL i kilka innych.

     

Najbardziej dokuczliwym jest fakt małej ilości wiadomości, które mogą być przechowywane w folderach. Limit 250 maili w skrzynce odbiorczej to zbyt mało.

Jedyny plus to taki, że po ściągnięciu owych 250 wiadomości, urządzenie nie będzie ściągać kolejnych i oszczędzimy na opłatach za transmisję danych.

Kontakty

Wygląd listy kontaktów praktycznie się nie zmienił. Zmianie uległ natomiast wygląd danych poszczególnych kontaktów. Dość mocno zaakcentowane zostały informacje z serwisów społecznościowych.

Nowością występującą w nowej wersji systemu jest możliwość scalania kontaktów. Dla użytkowników często synchronizujących urządzenia będzie to z pewnością przydatna funkcja. W mojej książce mam już wiele kontaktów zdublowanych pod różnymi nazwami, ale nie chce mi się siedzieć i przerzucać danych pomiędzy kontaktami. Funkcja scalania doskonale sobie z tym radzi i może uwolnić sporo pozycji z książki.

   

Kalendarz

Pod tym względem nic nie uległo zmianie w porównaniu z poprzednią wersją Nokii.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń

Również niewiele zmieniło się w aplikacji telefon. Jedynie rozmieszczenie przycisków jest nieco inne niż poprzedniej wersji systemu.

Kamera

Na obudowie obiektywu, umieszczonego z tyłu obudowy, aparatu widniej napis świadczący o jasności obiektywu f/2.8. Matryca współpracująca z w/w obiektywem posiada upakowane 8 milionów pikseli. Zdjęcia uzyskiwane z C7 są bardzo dobrej jakości, szczególnie te wykonywane w dobrych warunkach oświetleniowych. W gorszym oświetleniu oczywiście jest gorzej, ale w przypadku bliższych obiektów lampa błyskowa daje sobie jakoś radę.

Przykładowe zdjęcia:

   

Mapy/Nawigacja

Na szczęście Nokia udostępniła darmowe mapy do swoich mobilnych urządzeń.

Nawigacja działa dość szybko i w miarę sprawnie przelicza bieżącą trasę. Trochę gorzej sytuacja wygląda przy początkowym przeliczaniu całej trasy. Operacja w zależności od skomplikowania przejazdu i jego długości może potrwać nieco dłużej.

Przeglądarka

Przeglądarka radzi sobie bardzo dobrze. Otwiera zdecydowaną większość stron bez najmniejszego problemu.

   
     

Przy przewijaniu strony urządzenie delikatnie zacina się, nie jest to irytujące, ale nie można powiedzieć aby odbywało się płynnie. To samo następuje przy zoomowaniu strony. Przez moment na krawędziach ekranu widoczne są paski z kwadracikami, sugerujące, że sprzęt jest w trakcie wykonywania operacji. Nie trwa to zbyt długo, około 0,5 do 1,5 sekund, ale nie można powiedzieć, żeby wykonywał zadanie natychmiast. Czas ten zależy w dużej mierze od stopnia powiększenia strony.

Odtwarzacz muzyczny

Aplikacja nie zmieniła się znacząco po przejściu na nowy system. W nowej wersji przesuwanie palcem po ekranie powoduje przewijanie utworów.

Dźwięk z głośnika brzmi dobrze, muzyka gra czysto i bez zniekształceń. Nawet głośno ustawiona muzyka nie powoduje rzężenia.

Instant messaging

Trudno dopatrzeć się aplikacji IM w fabrycznie zainstalowanym systemie w Nokii C7-00. Oczywiście dla potrzebujących jest kilka takowych dostępnych na Symbiana^3 jako chociażby Skype. Niemniej w najnowszym Symbianie rolę komunikatora zaczynają po części pełnić zwykłe wiadomości. Nowa nakładka na wiadomości sprawia, że cała korespondencja z wybranym użytkownikiem prezentowana jest w postaci chatu.

   

Pojawił się również folder zawierający tak prezentowaną komunikację.

   

Serwisy społecznościowe

Jak już wcześniej nadmieniałem serwisy społecznościowe są mocno akcentowane w opisywanym modelu Nokii. C7-00 ma wbudowaną aplikację OVI Sieci Społecznościowe do zarządzania kontami na serwisach Facebook oraz Twitter.

Nie ma więc konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania w celu przeglądania czy umieszczania treści na wyżej wymienionych „społecznościówkach”. Niestety jeśli ktoś chce mieć podgląd non-stop to musi umieścić na ekranie dedykowany widget np. Facebook.

Youtube

W Nokii C7 nie ma zainstalowanej fabrycznie aplikacji do przeglądania You Tube. Filmy trzeba przeglądać z poziomu przeglądarki internetowej, co w smartfonie jest najgorszą opcją.

Obsługa plików Office

Tak jak w przypadku poprzednich modeli do przeglądania plików Office’a służy aplikacja Quickoffice. Nie napotkałem większych problemów z otwieraniem dokumentów.

Sklep z aplikacjami

Sklep OVI rozwija się całkiem prężnie i pojawia się w nim coraz więcej oprogramowania. Co jest pocieszające nie brakuje również darmowych aplikacji, choć nie jest to z pewnością marzeniem deweloperów i samej Nokii. Niemniej należą się pochwały, że dostawcy nie zasypują gruszek w popiele.

Bateria

Nokia C7 ma baterię o pojemności 1200 mAh (BL-5K). Ogniwo nie wydaje się specjalnie wielkie jak na zasilanie tej wielkości ekranu. Po kilku dniach testu stwierdziłem, że jednak „daje radę”. W trybie normalnej pracy, przy użytkowaniu urządzenia w celu pogawędzenia przez około 30-40 minut dziennie, wysyłaniu kilkunastu SMS, sprawdzaniu poczty, zabawie telefonem przez około 45 minut dziennie, słuchaniu muzyki przez 30 minut dziennie, Nokia działa 3 do nawet 4 dni. Po włączeniu trybu oszczędzania baterii dość znacznie poprawiają się wyniki i urządzenie może funkcjonować bez doładowywania przez około 5-6 dni. Takie wyniki należy uznać za bardzo dobre.

Bajery

Jednym z rzadziej spotykanych, w urządzeniach mobilnych, dodatków jest transmiter FM. W Nokii C7-00 taka funkcja jest dostępna. Sprawdziłem z radiem samochodowym i działa bez problemu. Jedynym mankamentem jest bardzo szybko dezaktywująca się aplikacja transmitera, gdy nie jest przesyłany żaden sygnał. Czasem trudno jest zdążyć wybrać dźwięk do transmisji.

W urządzeniu zainstalowano fabrycznie dwie gry: Maps Challenge oraz Climate Mission.

   
   

Oba tytuły zapewniają rozrywkę na dłuższy czas.

Podsumowanie

Nokia C7-00 jest jednym z pierwszych urządzeń Nokii z systemem Symbian^3. System sam w sobie posiada sporo usprawnień, z tym, że i tak jakby lekko spóźnionych w stosunku do konkurencji. Nokia C7-00 pod kontrolą ^3 działa dość szybko i sprawnie, ale zdarzają się jej „zwisy”. Urządzenie samo w sobie jest szybkie dzięki przyzwoitemu procesorowi 680MHz. Nie jest to co prawda 1GHz z HTC Desire, ale wystarcza.

Do mocnych stron Nokii należy zaliczyć bardzo solidną obudowę, wykonaną w sporej części z metalu. Wyświetlacz odporny na zarysowania jest rzeczywiście na nie odporny i jego powierzchnia nie wykazuje śladów zużycia nawet przy dość intensywnej eksploatacji. Jedynym małym mankamentem w obudowie Nokii C7 wg mnie jest umieszczenie przycisku aparatu. Trzeba uważać podczas trzymania telefon,u żeby nie uruchomić niechcący tej funkcji. Mi to się zdarzało niestety zbyt często.

Wielką zaletą Nokii C7 jest także jej bateria. Nie wiem na ile to zasługa nowego systemu, ale ogniwo jest naprawdę wydajne. Przy normalnym użytkowaniu urządzenie działa 3-4 dni, po włączeniu funkcji oszczędzania energii czas ten można wydłużyć do 5-6 dni.

Nokia C7-00 jest solidnie zbudowanym urządzeniem z dobrymi parametrami. Gdyby jeszcze system chciał działać lepiej to byłby to produkt godny polecenia naprawdę każdemu.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    trek pisze: 2011-01-12 18:04
    to jest test czy zajawka testu? Mam wrażenie że autor tak się spieszył z wklejaniem tekstu że nie wkleił połowy materiału :) W zasadzie oprócz informacji o baterii to nic się nie dowiedziałem o playerze, aparacie fotograficznym, działaniu wifi i wielu innych aspektach tej słuchawki.
    0
  • Users Avatars Mini
    Pablo pisze: 2011-01-17 11:00
    a gdzie auto focus?? kolejny aparat nokii cofajacy nas o kilka lat??
    -1
  • Users Avatars Mini
    nine pisze: 2011-01-18 20:08
    U mnie bateria trzyma lekko ponad 1 dobe, przy pracy z wifi i solidnej zabawie telefonem. Konta email prefigurowane nie daja sie ustawic tak zeby dzialaly. Poza tym system sie nie zawiesza, a telefon robi mocne wrazenie na uzytkowniku.
    0
  • Users Avatars Mini
    as pisze: 2011-01-19 09:22
    co tam telefon - nie ma jak unboxing. Wyciąganie kawałka plastiku z pomiętolonego woreczka mmmmmmmmmmmmmmm... Proponuje redakcji wizytę u lekarza .. od głowy.
    0
  • Users Avatars Mini
    napoleon pisze: 2011-01-24 16:58
    mi przekonał, tak na pierwszy rzut oka...
    1
  • Users Avatars Mini
    tekker pisze: 2011-06-08 16:01
    no jak widzę jest coraz popularne " unboxingowanie" telefonów :D bez sensu
    0
  • Users Avatars Mini
    krzychu pisze: 2011-06-29 00:24
    Telefony Nokii są pięknie wykonane i to jest ich największa zaleta,metal szkło.Jeśli chodzi o system i baterię to naprawdę kaplica.Niech zrobią coś porządnego w wewnątrz słuchawki i dadzą baterię która przy normalnym użytkowaniu i trochę zabawy wytrzyma 5 dób.Z reszta producent musi coś z tym zrobić żeby nie stracić klientów,za cenę ponad grubo tysiąc i wyżej powinni już mieć to za sobą.
    1
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2011-09-09 23:57
    Mi Nokia C7 nie wytrzymuje nawet jednego dnia bez ladowania. Jak wypne ja kolo 05;00 rano, to kolo 20:00 musze ladowac. LIPA!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Heniek pisze: 2014-08-11 21:13
    Ja bardzo lubiłem nokie, chociaż ostatnio coraz mniej mnie do siebie przekonują. Teraz bardziej podobają mi sie modele ENJOY (TE1) od Telefunkena. fajniej sie prezentują niż ten model tutaj. Ma lepsze parametry i jest tańszy.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: