Bluetooth to technologia, której wróży się wspaniały rozwój i przyszłość. Już dziś, poznając zapowiedzi nowych telefonów słyszymy, że większość z nich będzie wyposażona w Bluetooth. Bluetooth to zupełnie nowa jakość w dziedzinie komunikacji między urządzeniami mobilnymi. Choć obecnie mówi się o nim najczęściej w kontekście telefonów komórkowych, to jest to technologia komunikacji którą w przyszłości będzie wykorzystywać większość otaczających nas urządzeń.
Ogromne zainteresowanie na całym świecie, przyznane prestiżowe nagrody (m.in. przez tygodnik Industry Week) oraz poparcie dla nowej technologii sprawiło, że wedle przewidywań do końca roku 2002 ponad 100 milionów telefonów komórkowych, komputerów i innych urządzeń elektronicznych zostanie wyposażonych w Bluetooth.
Technologia ta oparta jest na technice komunikacji radiowej o częstotliwości fal 2,4 GHz. Prace nad nią rozpoczął w 1994 roku Ericsson, a ich kontynuacją zajęła się Bluetooth Special Interest Group (SIG), która powstała w 1998 roku i skupiła firmy zainteresowane jej rozwojem. Ostateczna wersja specyfikacji Bluetooth w wersji 1.0 była gotowa w roku 1999. Wersja 1.1 została zatwierdzona w grudniu 2000 roku. Obecnie trwają dalsze prace nad jej ulepszaniem.
Na rynku pojawiły się już pierwsze telefony wyposażone w Bluetooth, jak choćby Ericsson T39. Nokia nie ma jeszcze w swojej ofercie takiego telefonu. Ma nim być Nokia 6310, która pojawi się prawdopodobnie na rynku pod koniec tego roku. Na razie fiński producent przedstawił urządzenie, które pozwala na zaimplementowanie technologii Bluetooth w Nokii 6210.
Dostarczony nam Nokia Connectivity Pack składał się z dwóch elementów. Pierwszym jest moduł Bluetooth podłączany do telefonu w miejsce baterii (symbol LRW-1), drugim - karta dołączana do komputera poprzez złącze PCMCIA lub CompactFlash (CF+). Wraz z zestawem dostarczono CD-ROM zawierający instrukcje obsługi i oprogramowanie niezbędne do korzystania z urządzenia. Wszystko to zapakowano do jednego pudełka.
Dostarczona bateria to dość interesujące urządzenie. Składa się z obudowy w kształcie oryginalnej baterii od 6210, chipa bluetooth oraz szczeliny na wstawienie rzeczywistej baterii, która będzie zasilać telefon. Miejsce w obudowie jest przeznaczone na baterie wykorzystywane w Nokiach 8210, ponieważ są one odpowiednio małe. W naszym zestawie zastosowano baterię litowo-jonową o symbolu BLB-3. Po jej zamontowaniu i zamknięciu specjalnej pokrywki osłaniającej, urządzenie wygląda jak zwykła bateria do Nokii 6210.
Tak złożoną baterię należy włożyć do Nokii. Tu pojawia się problem, bowiem nie wszystkie egzemplarze 6210 współpracują z baterią. Robią to tylko Nokie z najnowszymi wersjami oprogramowania. Telefon, który otrzymaliśmy do testów był wyposażony w soft w wersji 5.17 z 01-06-2001. Baterię można połączyć także z innymi Nokiami, takimi jak 5110/6150 czy 7110. W tych modelach jednak będzie ona działać tylko jako zwyczajna bateria a funkcje Bluetooth będą niedostępne. Jeśli nasza Nokia 6210 współpracuje z "nową" baterią, to po jej włożeniu i włączeniu telefonu w prawym górnym rogu pojawi się na chwilę ikonka Bluetooth ((*)). Pojawi się ona na stałe po połączeniu telefon z komputerem przy użyciu specjalnego oprogramowania.
Po włożeniu baterii do telefonu musimy zająć się instalowaniem Connectivity Card. Wciskamy ją do złącza PCMCIA, a komputer wykryje ją automatycznie. Wtedy możemy przystąpić do instalacji dostarczonego oprogramowania. Sam proces jest dość skomplikowany, a brak instrukcji w języku polskim powoduje, że osoby nie znające jednego z zachodnich języków obcych mogą mieć z nim duże problemy.
Oprogramowanie i instrukcje dostarczone są na CD-ROM'ie. Znajdują się na nim trzy programy: Bluetooth Software Suite, Nokia PC Suite 4.0 oraz Nokia Modem Setup. Po uruchomieniu dysku Nokia informuje nas, że produkt nie jest dopuszczony do użytku we wszystkich krajach świata. Musimy taką informację zaakceptować żeby wejść do głównego menu oraz mieć dostęp do instrukcji i programów. Prawdą jest, że w niektórych krajach czętotoliwość używana przez Bluetootha jest zarezerwowana i wykorzystywana dla innych celów. W Polsce używanie Bluetooth jest dopuszczalne, a urządzenie posiada stosowne zezwolenia.
Najpierw należy zainstalować Bluetooth Software Suite, który składa się z kilku aplikacji. Najważniejszą z nich jest Bluetooth Neighborhood (Otoczenie Bluetooth), która jest bardzo podobna do Otoczenia sieciowego w Microsoft Windows. Program służy do wykrywania i zarządzania urządzeniami Bluetooth znajdującymi się w pobliżu. Po jego uruchomieniu, jeśli nasza Nokia z baterią jest włączona i znajduje się w odległości kilku metrów od komputera, powinniśmy zobaczyć jej ikonę w programie. Jeśli jej nie widać, musimy wybrać opcję wyszukiwania urządzeń, a wtedy już na pewno zostanie odnaleziona. Program pozwala także zarządzać usługami Bluetooth, które są obsługiwane przez inne urządzenia.
Connectivity Card obsługuje m.in. następujące usługi Bluetooth: Dial-up Networking, Fax, Serial Port, File Transfer, Service Discovery Application, Object Push. Dial-up Networking służy do łączenia się z przy użyciu komputera ze zdalnymi terminalami, podobnie jak robi się to przy użyciu kabla (pozwala to na połączenie urządzeń w sieć lokalną - LAN). Serial Port daje możliwość podłączenia urządzania tak, jakby było podłączone przez port COM, a także łączenie tych portów w różnych urządzeniach (do emulacji połączeń RS-232 służy protokół RFCOMM). Service Discovery pozwala na wyszukiwanie urządzeń w zasięgu. File Transfer i Object Push służą do wymiany i wysyłania plików. Bluetooth pozwala również na wysyłanie i odbieranie wizytówek w formacie vCard (oraz vCalendar) przy użyciu protokołu OBEX (IrOBEX to protokół stworzony przez Infrared Data Association - IrDA).
Natomiast możliwości "baterii" są dużo mniejsze. Współpracuje ona jedynie z Dial-up Networking i Fax, a inne programy nie są przez nią obsługiwane. A szkoda, bo w związku z tym pozostałych możliwości Bluetooth nie udało nam się przetestować. Warto jeszcze nadmienić, że Nokia 6210 nie obsługuje protokołu SyncML (robi to na razie tylko Nokia 9210 Communicator).
Kiedy już program Bluetooth Neighborhood znajdzie naszą Nokię, na ekranie pojawi się ikona telefonu. Jeśli na nią klikniemy, a urządzenia współpracują ze sobą po raz pierwszy, to system poprosi nas o podanie ich haseł (każde urządzenie Bluetooth ma swój numer i hasło). Te dwie wartości pozwalają na zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa bezprzewodowych połączeń. Nie można połączyć dwóch urządzeń bez znajomości ich haseł.
Bateria Nokii ma swoje hasło przypisane na stałe. Jest ono zapisane zarówno na naklejce wewnątrz pudełka jak i na tabliczce znamionowej baterii. Po wpisaniu hasła komputer zaczyna normalnie współpracować z baterią. Gdybyśmy chcieli uniknąć każdorazowego podawania hasła możemy skorzystać z funkcji Bonding, która pozwala na wyeliminowanie konieczności podawania hasła przy połączeniu danych dwóch urządzeń. Jeśli ciągle używamy tego samego telefonu możemy pozwolić mu łączyć się z naszym komputerem bez znajomości hasła, natomiast wszystkie inne urządzenia będą musiały je podać. Opcja ta umożliwia również wymuszenie podania hasła dostępu jeżeli urządzenie nie jest używane przez określony przez użytkownika czas.
Po ustanowieniu pomiędzy urządzeniami połączenia, możemy przystąpić do prób komunikacji. Dzięki usłudze Dial-up Networking można połączyć się z Internetem lub innym terminalem bez konieczności korzystania z kabla. W lewej części ekranu w programie Bluetooth Neigbourhood znajdują się ikony przedstawiające usługi obsługiwane przez kartę i komputer, natomiast po prawej znajdują się ikony urządzeń znajdujących się w zasięgu. Nawiązanie łączności następuje poprzez przeciągnięcie ikony DUN (Dial-up Networking) na ikonę naszej Nokii 6210. W tym momencie zostaje ustanowione łącze i jest to równorzędne z połączeniem telefonu i komputera przy użyciu kabla do przesyłania danych. Żeby połączyć się z Internetem musimy zainstalować jeszcze Nokia Modem Setup. Po jego instalacji wśród naszych modemów pojawią się 3 pozycja związane z 6210: Nokia 6210 Cable, Nokia 6210 IrDA oraz Nokia 6210 Bluetooth. Teraz konfigurujemy połączenie dial-up korzystając z tego trzeciego modemu. Pozostałe ustawienia są takie same jak przy zwyczajnych połączeniach. Warto jeszcze wspomnieć, że jeśli chcecie korzystać z HSCSD musicie wprowadzić jeszcze prawidłowe ustawienia w Nokia Modem Options w Panelu Sterowania.
Kolejną usługą oferowaną przez baterię jest Bluetooth Fax. Spodobał mi się pomysł wysyłania faksów przez komórkę. Zainstalowałem zatem program Microsoft Fax, skonfigurowałem go tak, żeby używał jako modemu Nokii 6210 podłączonej poprzez Bluetooth i byłem gotowy do wysyłania. Niestety coś nie działało, a telefon nie chciał prawidłowo zestawić połączenia. Wydawało mi się, że wysyłanie faksów to tylko jedna z form przesyłania danych więc nie ma potrzeby uruchamiania do tego żadnej dodatkowej usługi u operatora. Rzeczywistość jest niestety inna, najprostsza forma wysyłania faksów w sieci Plus GSM kosztuje 12,50 zł netto miesięcznie, a aktywacja tej usługi 50 zł.
Program Bluetooth Neighborhood pozwala również na tworzenie zbiorów urządzeń w postaci folderów. Przesunięcie ikony usługi na taki folder urządzeń powoduje, że usługa zostaje przypisana do wszystkich urządzeń z folderu. Program zarządza też dwoma folderami niezbędnymi przy przesyłaniu plików (tego bateria do 6210 nie obsługuje). Są to foldery: Moja skrzynka odbiorcza oraz Moje pliki udostępnione. Jak wskazują ich nazwy pierwszy to folder w którym są składowane pliki odebrane od innych urządzeń, natomiast w drugim możemy umieścić pliki, do których dostęp będą mieli wszyscy użytkownicy podłączeni do naszego komputera.
Po nawiązaniu połączenia komputera z telefonem, albo poprzez usługę Fax lub DUN, możemy także skorzystać z programu Nokia PC Suite 4.0. Jest to ten sam program, który oryginalne dołączany jest do Nokii 6210, z tym tylko, że jest to wersja wzbogacona o możliwość komunikacji przy użyciu połączenia Bluetooth. Z jego pomocą możemy edytować książkę telefoniczną w telefonie (program nie odczytuje wszystkich danych zawartych w jednej zakładce w pamięci telefonu), edytować pamięć wiadomości SMS w telefonie oraz wysyłać nowe wiadomości. Możemy też synchronizować kontakty i kalendarz z Microsoft Outlook. Jest to narzędzie dość przydatne, choć do perfekcji wiele mu jeszcze brakuje. Mimo wszystko w wielu przypadkach łatwiej dokonać pewnych czynności przy użyciu LogoManagera - ale on nie działa przy połączeniach Bluetooth. Program Nokii pozwala także na wczytywanie do telefonu logo grup i wiadomości graficznych (Nokia PC Graphics 2.1) oraz dźwięków dzwonka (Nokia PC Composer 3.1). Nad komunikacja z telefonem czuwa program Nokia Connection Manager. Niestety programy Nokii podłączone z telefonem przez Bluetooth działają bardzo niestabilnie, często zdarza się im zawieszać albo pozostawać w zawieszeniu przez parę minut. To w kolejnej wersji oprogramowania powinno zostać wyeliminowane.
Co do tego, że Bluetooth jest przyszłością komunikacji mobilnej, nie ma wątpliwości. Potwierdzają to pierwsze urządzenia wyposażone w tą technologię, które pojawiają się na rynku. Także rozwiązanie Nokii zasługuje na uznanie. Pozwala ono na uczynienie z Nokii 6210 w pełni funkcjonalnego urządzenia Bluetooth.
Testowany zestaw sprawdzał się bardzo dobrze. Nie sprawił żadnych poważnych problemów. Umożliwił podłączenie telefonu z komputerem w najprostszy z możliwych sposobów, o którym parę lat temu mogliśmy tylko marzyć. Zestaw ten można polecić wszystkim tym którzy dużo podróżując muszą korzystać z Internetu (i stać ich na zakup modułu). W zestawie najbardziej brakuje transmisji GPRS, ale ten standard także znajduje się dopiero w fazie upowszechniania.
Chwaląc Nokię za ten zestaw z niecierpliwością oczekujemy modelu 6310, który w technologię Bluetooth będzie wyposażony fabrycznie.