Test Nokia E75

Recenzje
Opinie: 31

Nokia E75 niewątpliwie należy do najwyższej półki fińskiego producenta. Jej cena w maju 2009 wynosiła około 1800 zł bez aktywacji – nie jest to może rynkowy rekord, ale bez promocji operatora ciężko będzie się zdecydować na jej zakup. E75 jest kierowana do najbardziej wymagającego klienta – będzie musiała więc konkurować m.in. z Blackberry, produktami HTC z Windows Mobile oraz innymi modelami z własnej „stajni” – także tymi, które należą do serii N. Na przykład już za kilka miesięcy na rynku pojawi się podobny do E75 model z serii N, czyli N97. Na szczęście dla E75 będzie dużo droższy, więc zapewne nie dojdzie do wewnętrznej „kanibalizacji” w fińskim porfolio aparatów. Według nas, Nokia E75 stanie się teraz także bezpośrednim konkurentem telefonu Nokia E71. Oba urządzenia mają innego typu obudowę, ale bardzo podobną funkcjonalność i na rynku będą musiały ze sobą ostro konkurować o serca i portfele klientów biznesowych.

   

Wygląd zewnętrzny

W pierwszym kontakcie Nokia E75 wydaje się być bardziej masywna np. od wspomnianej już E71– waży aż 139 g i mierzy 111.8 x 50/80 x 14.4 mm Jednocześnie, gdy jest złożona, wygląda jak zwykła symbianowa Nokia w obudowie „bar”, która nie kryje w sobie niespodzianki w postaci ukrytej, pełnej klawiatury QWERTY.

   
   
   
   

Materiały użyte do budowy Nokia E75 są bardzo dobrej jakości, ale obie części obudowy w naszym egzemplarzu były trochę źle spasowane i uginały się pod palcami – również szpary pomiędzy dwoma głównymi częściami obudowy miały różną grubość. Obie klawiatury – numeryczna i QWERTY są bardzo wygodne, choć w przypadku QWERTY górny pasek klawiszy jest trochę zbyt blisko krawędzi drugiej części obudowy i czasami palcami haczymy o nią, gdy chcemy coś szybciej napisać.
Jak zwykle wielkie brawa należą się Nokii za doskonałe klawisze skrótów do głównych aplikacji na klawiaturze numerycznej (one touch keys ) – są one dwufunkcyjne i w pełni konfigurowalne. Klawisze te, znane już z serii E, kierują domyślnie m.in. do kalendarza i klienta poczty elektronicznej.

   

Starzy posiadacze telefonów Nokia mogą się natomiast bardzo zdziwić brakiem klawisza włączania/wyłączania telefonu i przełączania profili na górze obudowy – teraz tę funkcję pełni klawisz czerwonej słuchawki. Nokia wprowadziła także świetny skrót do funkcji Bluetooth pod klawiszem gwiazdki. Już chyba nic więcej nie da się zrobić w temacie ergonomii korzystania ze zwykłej klawiatury numerycznej.

   


Subiektywnie mniej użyteczna jest natomiast funkcja „notification lights” – funkcję pulsującego kursora można jednak wyłączyć i chyba jest to dobre wyjście – oddychające światełko informujące o połączeniach i SMS-ach nie jest bardzo przydatne, a w nocy bywa drażniące.

Bardziej przydatną funkcją obudowy jest akcelerometr – np. aby wyciszyć dzwoniący telefon wystarczy go obrócić ekranem do dołu.

Minus należy się natomiast funkcji „speakerphone”, który w samochodzie działa znacznie gorzej niż w „starej” N95. Bluetooth ze słuchawką bezprzewodową działa natomiast znakomicie.
Wibra w E75 jest zbyt głośna – głośniejsza niż niektóre dzwonki, a rola alarmu wibracyjnego jest chyba nieco inna.
Ekran w najnowszej E-series jest bardzo dobrej jakości, ale według nas do poczty elektronicznej i Internetu jest stanowczo zbyt mały – jego rozdzielczość to 320 x 240 pikseli przy przekątnej 2.4 cala. Jakości wyświetlacza nie można niczego zarzucić, ale to za mało, szczególnie gdy porównamy go z ergonomią dotykowym ekranów G1 i iPhone. N95 ma np. ekran 2.6 cala o tej samej rozdzielczości – to dowód, że E75 pod tym względem trochę kuleje.
Na koniec należy podkreślić, że do E75 w standardzie dodawana jest karta pamięci 4GB – to bardzo ładny gest ze strony producenta.

 

System

Nokia E75 działa pod kontrolą systemu Symbian OS v9.3 Feature Pack 2 z platformą S60 3rd Editio. Jest to system stabilny i szybki - także m.in. ekran obraca się do pozycji horyzontalnej bardzo szybko.

   

Nasz telefon działał z oprogramowaniem 100.48.78 Nokia E75 (RM-412). Uaktualnienie oprogramowania nie było jeszcze dostępne.
Symbian jest systemem znanym, więc omawianie wszystkich jego funkcji nie na większego sensu. Wśród nowości, ale już znanych z niektórych najnowszych produktów Nokia, należy wymienić naprawdę boskie wybieranie kontaktów z książki – wystarczy, będąc na głównym pulpicie telefonu, na klawiaturze numerycznej wcisnąć po kolei 2, 3 lub 4 klawisze zawierające pierwsze litery nazwiska i telefon wyświetli nam kontakty pasujące do danego opisu. Telefon wyświetli również kontakty, które zawierają numer telefonu z taką kombinacją cyfr jak wciśnięte klawisze. Ta sama funkcjonalność działa także w książce telefonicznej, ale już nie w przypadku dodawania kontaktu do wysyłanej wiadomości.

Nowością jest także profil głosowy – telefon przełącza się w specjalne menu i każda funkcja menu jest odczytywana przez syntezator. Do bardzo wygodne i przydatne dla osób starszych i niedowidzących. Oczywiście nasza Nokia potrafi także odczytać wiadomości tekstowe, ale niestety na razie tylko w wersji angielskiej.

   

Z nowości w E75 można także wymienić bliższą współpracę z pakietem OVI. Bezpośrednio z menu telefonu możemy podłączyć się do dysku zdalnego. Niestety aplikacja wykryła, że działamy korzystając z polskiej karty SIM i stwierdziła, że ta opcja OVI nie jest jeszcze dostępna w naszym kraju.

E75 jest także wyposażona w „remote phone locking”, czyli w blokowanie telefonu przez wysłanie odpowiedniej wiadomości SMS
Nokia nadal promuje również opcję „switch to personal”, czyli dwa profile menu telefonu w zależności od tego, czy jesteśmy w pracy, czy już po lub na wakacjach. Według nas raczej niewielki procent klientów będzie chciał wyłączać np. swoje służbowe maile wychodząc o 16 z pracy.

Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna w przypadku E75 jest jedną z najważniejszych funkcji, pomijając oczywiście głos i SMS-y. Konfiguracja usługi poczty push jest dziecinnie prosta – wystarczy w aplikacji Nokia Messaging podać nasz adres e-mail oraz hasło. Program sam pobiera dane do konfiguracji i po jakimś czasie zaczyna pobierać nasze maile. Nokia Messaging bez problemu współpracuje m.in. z domenami obsługiwanymi np. w google apps. Przy korzystaniu z Nokia Messaging telefon cały czas utrzymuje połączenie z APN, co widać w rogu głównego ekranu telefonu - jest to trochę „kosztowo stresujące”. Nokia gwarantuje jednak, że ilość transmitowanych danych przy całkowitym braku maili jest symboliczna.
Pomijając już zbyt mały ekran, niestety udało nam się także zdiagnozować inne problemy z pocztą elektroniczną w E75. Poczta działa z bardzo dużym opóźnieniem – gdy wyłączyliśmy funkcję push to po jej ponownym włączeniu w czasie testu minęły nawet 2 godziny do momentu ponownego pobierania maili. To dla klienta biznesowego, który np. włączył telefon po wyjściu z samolotu stanowczo za długo.
Gdy zmieniliśmy domyślny punkt dostępu funkcji Push na WLAN (jest taka opcja) to i tak telefon sam wrócił do zwykłego internetowego APN.
W czasie testów pobraliśmy także załącznik Word – choć sam telefon obsługuje ten standard bez problemu, to z pozycji klienta poczty nie chciał go otworzyć.
Na domiar złego klient e-mail jest bardzo wolny wolny – w Blackberry, iPhone, G1 możemy wprost latać po poszczególnych mailach, a w E75 jest to powolne i żmudne przewijanie listy. Należy wierzyć, że Nokia Messaging jest nadal rozwijana i niedługo osiągnie poziom rozwoju konkurencyjnych mobilnych poczt.

   
   

Multimedia

Opisując telefony działające pod kontrolą systemu Symbian zawsze można zachwycić się wspaniałym radiem internetowym, które w standardzie otrzymujemy od Nokii w menu aparatu. Tym razem aplikacja radia internetowego jest połączona ze zwykłym radiem FM z RDS i AF.
Również odtwarzacz MP3 jest naprawdę dobry, choć jak zwykle sugerujemy korzystanie z lepszych słuchawek niż te dołączone do zestawu. Nokia music store niestety nie działa w Polsce, więc pozostaje nam kopiowanie do pamięci swoich legalnie zakupionych płyt CD.
Jak zwykle przyznajemy Nokii wielki minus za brak obsługi standardu Divx przez odtwarzacz wideo telefonu – z utęsknieniem czekamy na moment kiedy Nokia dostrzeże i uzna ten lub inny zbliżony standard kodowania plików wideo w Internecie.

     

Kamera

Choć główna kamera w E75 ma stosunkową dobrą rozdzielczość 3.2 megapiksela (maksymalna rozdzielczość fotografii to 2048 x 1536 pikseli) to zdjęcia z E75 nie zachwycają, szczególnie te wykonane z pomieszczeniach.

E75 ma LED flash, ale moc lampy jest zbyt niska i ziarno na zdjęciach jest bardzo duże. Większą wadą jest jednak sam mechaniczny spust migawki – żeby wywołać aplikację kamery i zrobić zdjęcie trzeba się naprawdę namęczyć – to już nie pierwszy przypadek, gdy właśnie ten klawisz działa nieprzewidywalnie.

     

Przykładowe zdjęcia:

   
   

Nawigacja

Nawigacja to wielka przewaga Nokii nad innymi producentami. Każdy posiadacz Nokii z Symbianem ma dostęp do bezpłatnych map niemal całego świata. Gdy chcemy mieć dodatkowo nawigację to musimy zapłacić, ale dodatkowy koszt około 20 zł w przypadku wyjazdu zagranicznego nie jest chyba zbyt znaczący. W przypadku E75 Nokia dodatkowo promuje usługę Nokia Maps i oferuje nam nawigację po Polsce za darmo przez trzy miesiące od momentu pierwszego jej uruchomienia. To kolejny bardzo miły gest. Nokia powinna jeszcze przyspieszyć start samego GPS-u – zarówno zimny, jak i gorący mogłyby trwać nieco krócej.

   
   

Transmisja danych

E75 obsługuje HSDPA class 6 z 3.6 Mbps, co oznacza, że będzie działać wolniej od najnowszych telefonów z E-Series, które mają już wbudowaną obsługę standardu 10 Mbps. W E75 nie znajdziemy także szybkiego uplinku, czyli HSUPA. Jest za to WLAN 802.11b/g, który w naszym przypadku był najczęstszym medium transmitowania danych.

Współpraca z komputerem

Nokia E75 z komputerem łączy się oczywiście przez pakiet PC Suite (u nas w wersji 7.1.26.0). Współpraca ta układa się doskonale i wszystko działa znakomicie. Kopiowanie plików w trybie PC Suite jest dużo wolniejsze niż w trybie dysku zewnętrznego, co nie jest do końca zrozumiałe dla użytkownika końcowego. Nokia powinna iść w kierunku uproszczenia podłączenia telefonu do PC, a nie generowania kolejnych trybów do wyboru.

 

Zawiedliśmy się natomiast na współpracy typu SyncML z platformą OVI. Gdy chcieliśmy wysłać sobie konfigurację potrzebną do synchronizacji z OVI to OVI napisało nam, że E75 nie jest obsługiwana. Po wysyłaniu do E75 pliku konfiguracyjnego dla telefonu E71 ani razu synchronizacja nie zakończyła się pełnym sukcesem.

   

Na koniec szczere gratulacje dla Nokii - USB ładuje telefon. To nie jest chyba pierwszy taki przypadek w historii fińskich produktów, ale należy mieć nadzieję, że to już początek standardu.
Nokia twierdzi, że E75 wspomaga synchronizację z platformami zdalnymi przez standardy SyncML, iSync, Intellisync, ActiveSync.


Pakiet biurowy

W E75 znajdziemy pełny pakiet Quicoffice z opcją tworzenia nowych plików i edycji gotowych dokumentów. Możemy tworzyć Wordy, Excele, prezentacje. Pliki gotowych dokumentów otwierają się bardzo szybko – tylko nasz „killerski” Word i Excel powiesiły na parę dobrych chwil naszą testową maszynę. E75 otwiera bez problemu pliki PDF.

     
     

Jakość rozmów

Jakość rozmów przez E75 jest idealna zarówno w sieci 2G, jak i 3G. Technologii VoIP nie testowaliśmy, bo ze względu na ceny połączeń głosowych w sieciach mobilnych korzystanie z tej usługi ma sens tylko przy połączeniach międzynarodowych. Jedyny zaobserwowany problem to rozłączanie połączeń w sieci 3G. Użytkownikom E75 w tej wersji oprogramowania musimy zalecać przełączenie się w tryb 2G (przynamniej w Warszawie w sieci Orange).

Bateria

Bateria w E75 przy bardzo częstym korzystaniu z Internetu wytrzymywała około 2 doby, co w przypadku urządzeń w pełni multimedialnych jest dobrym wynikiem. W środku znajdziemy ogniwo BL-4U 1000 mAh Li-Ion.

Podsumowanie

Nokia E75 to z założenia potężne urządzenie biznesowe służące głównie do obsługi poczty elektronicznej. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to najlepsze na świecie urządzenie przeznaczonego do tego celu. Na razie po prostu aplikacja poczty Nokia Messaging nie jest rozwiązaniem w pełni stabilnym i firmy z segmentu SME/SOHO chyba nie będą w pełni zadowolone z tego rozwiązania. W naszym teście w pewnym momencie telefon w ogóle przestał pobierać maile, co w przypadku Blackberry zdarzyło się ze 2 – 3 razy na parę lat.

Dodatkowo E75 po pewnym czasie skrócił dzwonek nadchodzącego połączenia do 1 sekundy i nic nie dało się z tym zrobić. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i albo poczekać z zakupem, albo kupić ten telefon i czekać na nową wersję oprogramowania, która raczej szybko powinna się pojawić (tak się dzieje np. w przypadku modelu 5800). E75 to bez wątpienia jeden z najbardziej zaawansowanych telefonów dostępnych na rynku, ale potrzebuje jeszcze paru tygodni, aby uzyskać pełną sprawność swoich wszystkich funkcji.

Opinie:

Opinie archiwalne (31):

Komentuj

Komentarze / 31

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Przemo pisze: 2009-05-08 15:55
    "...okia wprowadziła także dwa świetne skróty: do funkcji Bluetooth pod klawiszem gwiazdki, i do profilu Silent pod klawiszem krzyżyka"..... Może Autor trochę się douczy. Pod # skrót do profilu "milczący" jest już bardzo dawno, również w S40, a i ten pod * to też żadna nowość w tym telefonie
    0
  • Users Avatars Mini
    Przemo pisze: 2009-05-08 15:59
    ...."Subiektywnie mniej użyteczna jest natomiast funkcja „notification lights” – funkcję pulsującego kursora można jednak wyłączyć i chyba jest to dobre wyjście – oddychające światełko informujące o połączeniach i SMS-ach nie jest bardzo przydatne, a w nocy bywa drażniące...." Autorze - test telefonu powinien opisywać bezstronnie funkcje telefonu. Druga sprawa, ciężko pisać w polskim języku - chodzi o nazwy funkcji
    0
  • Users Avatars Mini
    Szymek pisze: 2009-05-08 16:05
    Panie Wojtku,a do czytania sms po Polsku trzeba ściągnąć polski pakiet językowy (Marta),który będzie także użyteczny w słowniku pol-ang. Zawsze muszę wgrywać taki pakiet do swojej E71 po aktualizacji oprogramowania.
    0
  • Users Avatars Mini
    adolfinio pisze: 2009-05-08 21:00
    "Choć główna kamera w E75 ma stosunkową dobrą rozdzielczość 3.2 megapiksela..." Ten tester chyba jeszcze nie widział żadnego telefonu a aparatem o "stosunkowo dobrej rozdzielczości". A swoją drogą E75 to dobry telefonik, ale żadna tewelacja. W 2009 r. jest cała masa telefonów różnych producentów do których ten produkt nawet się nie zbliża.
    0
  • Users Avatars Mini
    TeDeK pisze: 2009-05-09 12:33
    1800 zł złoty za takie badziewie??? Wole za ta cene kupic HTC Diamond 2 z ekranem o rozdzielczosci 800x480! Nokia straciła charakter innowacyjnosci - nie dziwie sie ze sprzedaz im mocno spada.
    0
  • Users Avatars Mini
    kula pisze: 2009-05-10 19:22
    mam go od wczoraj, a wczesniej maiłem n95 i e51 i cóż, póki co, sprosta moim wymaganiom jeśli chodzi o internet i nawigację gps. widać solidna rękę projektantów.... a tak apropos TeDeK i adolfino: czy mieliścię okazję używac tą nokię? Podejrzewam że nie więc nie rozumiem krytyki.... a ja zapłaciłem 1250 w teletorium...
    0
  • Users Avatars Mini
    Klaudiusz pisze: 2009-05-12 03:10
    "Kula" czy ów mobilek jest godny polecenia jezeli idzie o klawiaturke QWERTY? Rozstaw pomiedzy klawiszami jest praktyczny w zastosowaniu? Na zdjeciach widze dosc spore odstepy i przejrzystosc. Pisanie sprawia duza satysfakcje? Posiadam model "E51" i chcialbym uzyskac opinie o potencjalnym nastepcy :) Poprosze wiec o kilka rzetelnych informacji , jako fizyczny uzytkownik. Pozdrowienia
    0
  • Users Avatars Mini
    kula pisze: 2009-05-12 13:34
    Otóż Klaudiuszu: Zacznę więc od klawiatury QWERTY, pisanie jak najbardziej jest wygodne przynajmniej dla osoby która ma palce o przeciętnej grubości :-)) (takie chyba mam), odstępy są odpowiednie, klawisze są piankowo-gumowe więc place się nie ślizgają. Wielkość ekranu w porównaniu do wielkości całego telefonu jest naprawdę imponująca (właśnie ekran obok pełnej klawiatury był głównym powodem przeasiadki z E51, która, jak sam wiesz jest solidna). Obsługa klawiszami standartowymi jest odrobinę...
    0
  • Users Avatars Mini
    kula pisze: 2009-05-12 13:39
    trudniejsza, po prostu są one mniej rozdzielone od siebie. Menu, wiadomo troszkę się różni, chyba jest podobne do E66. Aparat nieporównywalnie lepszy niż w E51, i nei chodzi tu ilość pikseli ale raczej o obróbkę na poziomie procesora. Są automatycznie podostrzane, coś na wzór "inteligentnego wystrzania" W Photoshopie CS3. Naprawdę fatalny jest slot na kartę SIM. Cholernie ciężko ją wyciągnąć, a ja czesto wżucam drugiego sima do używania internetu. Prysnąłem troszkę WD-40 i jest lepiej (ślisko)..
    0
  • Users Avatars Mini
    kula pisze: 2009-05-12 13:46
    ... Myśle że gumowa osłonka złącza USB i slotu karty pamięci niebawem się wyłamie...trudno, co robić. Od razu obniżyłem jasność ekranu do poziomu przedostatniego. robię to zawsze w telefonach i wydłuża to żywotnośc baterii o ok 1-1,5 dnia. Od pełnego naładowania wykonałem ok 120 min rozmów, kila smsów, ok 2 godziny jazdy na mapie Garmina wraz z zewnętrznym GPS na Bluetooth i zostały 2 kreski na 6 z baterii. Jak na taką maszynerię nie jest źle. niestety spotkała mnie przykrość...
    0
  • Users Avatars Mini
    kula pisze: 2009-05-12 13:48
    dzień przed kupnem E75 kupiłem okazyjnie słuchawkę BH-102 (55zł w media expercie) i z E51 działała ale już z E75 nie. Przestroga dla innych. Co jeszcze Klaudiuszu chciałbyś wiedzieć?
    0
  • Users Avatars Mini
    nokla pisze: 2009-05-13 10:37
    wierna kopia SPV C600 z tymże SPV to telefon a nokia to szajs...
    0
  • Users Avatars Mini
    gostek-1 pisze: 2009-05-14 20:27
    Wreszcie konkretna nokia z qwerty do zastosowan biznesowych.
    0
  • Users Avatars Mini
    szalony pisze: 2009-05-16 10:52
    Ja zlapalem w rece htc s740 i juz jest moj - sto razy lepszy od tej noki ;) i duzo tanszy - Ekran w Htc s740 pomimo palety tylko 65tys. kolorow jakosciowo bije nokie na glowe.
    0
  • Users Avatars Mini
    kula pisze: 2009-05-16 23:46
    Podejrzewam, że z większością opinii porównujących nokię z innym telefonem jest jak z książką o Lechu Wałęsie... wszyscy komentują ale niewielu czytało....
    0
  • Users Avatars Mini
    dickhead pisze: 2009-05-25 14:16
    240x320 i Wifi- genialne rozwiązanie. Nie ma to jak męczyć się i powiększać każda stronę na wszelkie sposoby i to w promocyjnej cenie 1800 zł hahaha-tyle w temacie. Daremne se funkcje biznesowe(internet, poczta) w telefonie o tak niskiej rozdzielczości. Panowie z Noki zapewne zdali sobie z tego sprawę i wcisnęli marketingowe 5mpix aby jakoś uzasadnić horrendalna cenę tego produktu. HTC Diamond -schodzi po 950 zł na allegro. Nie mam pytań.
    0
  • Users Avatars Mini
    dickhead pisze: 2009-05-25 14:21
    Moj błąd nie 5mpix tylko 3.2...na to samo wychodzi chodz z pkt. marketingu jeszcze gorzej.
    0
  • Users Avatars Mini
    fan pisze: 2009-05-30 12:57
    witam. mam pytanie odnosnie nawigacji gps w tej nokii?? czy moze ona prowadzic mnie po drodze bez zadnych dodatkowych oplat np. tak jak zwykly palmtop??
    0
  • Users Avatars Mini
    KamilO pisze: 2009-06-01 15:53
    Witajcie od 3 dni jestem nieszczęśliwym posiadaczem E75 W Polkomtelu. Mam problem z usługą BlackBerry. We wszystkich poprzednich aparatach (E50, E65) po prostu sciąga się programik z zakładki "Pobierz" do BB, instaluje i wtedy otrzymuje PIN i IMEI (to mam już wcześniej) do BB. W E 75 nie znalazłem tego programu, a Pan z HI-Techu w Plusie powiedział że ten telefon może nie obsługiwać tej funkcji, co Pani w Nokii potwierdział... na prawdę nie da się czegoś zrobić??
    0
  • Users Avatars Mini
    Daniel pisze: 2009-06-07 22:09
    Niestety test nie odpowiada prawdzie po zaukpie E75 po trzech dniach poszedł do naprawy potem nie odebrtałem poszedł drugi raz za trzecim razie wyminili mi kartę sim. Wady żle działało radio, rwało rozmowy, sygnalizowała sms których nie było, braki w oprogramowaniu, nie ma możliwości ustawić VOIP dopiero po interwencji u producenta dosłali odpowienie oprogramowanie.Nawigacja nie wiem czym tu się zachycać po 10 minutach czasem zaskakuje Ogólnie telefon służy do dzwonienia - to czego się czepiam.?
    0
  • Users Avatars Mini
    kula pisze: 2009-06-08 13:31
    życie po raz kolejny nam pokazuje że egzemplarz egzemplarzowi nie równy, szkoda mi Daniela, po jego doświqadczeniu zrozumiałe jest że trafił na wadliwy model, ale z drugiej strony jestem ja, który używa ten model od miesiąca i jestem w pełni zadowolony z szybkości i sprawności symbiana jak również z baterii oraz aplikacji internetowych. używam także GPMapę Garmina z zewn bluetoothem i jak najbardziej wszystko hula! wszystkim użytkownikom życzę udanych egzemplarzy...
    0
  • Users Avatars Mini
    miki pisze: 2009-07-01 20:55
    wytlumaczcie mi ten motyw z uzywaniem zewnetrznego bluetooth do navi nie da sie z tym wbudowanym? na jakiejs normalnej mapie wgranej na karte? i jeszcze jedno pytanko co do baterii bo producent swoje ale my dobrze wiemy... ile Wam ta nokia trzyma przy takim sredniozaawansowanym uzytkowaniu? pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    krisstof pisze: 2009-08-21 17:24
    cyz ktos mi powie skad moge sciagnac polski jeyzk do noki e75
    0
  • Users Avatars Mini
    Przemko pisze: 2009-09-01 01:02
    jak mozna wylaczyc synchronizacje z komputerem ? bo caly czas w tle mi miga ta koperta i nie wiem jak to wylaczyc nawet opcje fabryczne nie pomagaja dajcie szybko znac
    0
  • Users Avatars Mini
    wanti pisze: 2009-10-28 20:06
    pomozcie jak wylaczyc funkcje oszczednosc energi,nie moge znalezc jak to wylaczyc gdyz po 5 sekundach wyswietlacz gasnie doprowadza mnie to do szalu pomozcie
    0
  • Users Avatars Mini
    melon pisze: 2010-02-01 21:24
    Tryb oszczędzania wyłącza sie naciskając czerwony klawisz i wybierając opcje wyłącz oszczedzanie energii. Posiadam ten telefon juz pół roku cóz można o nim powiedzieć: Kupiłem go ze względu takiego iż chce sie wyróżniać w tłumie i dlatego zrezygnowałem z n95 n85 czy 5800. Wg mnie aparat mógłby być lepszy szczególnie w nocy kiepskie zdjęcia ze słabym oświetleniem. Również muzyka z głośnika gra bardzo cicho ale wkońcu to telefon biznesowy. Bateria trzyma jakieś 3-4 dni ....
    0
  • Users Avatars Mini
    melon pisze: 2010-02-01 21:28
    Bateria może wytrzymac nawet 5 jesli wyłączysz tryb podwójny i ustawisz GSM oraz gdy nie masz właczonej funkcji automotycznego pobierania e-maili. Są małe luzy na szynie z klaw. qwerty i telfon spadł mi raz na beton z wysokości 2 metrów i naprawde bardzo to odczuł (przednia klawiature odpadła ale ją jakoś włożyłem) Ogólnie ciasny telefon mam stara karte sim i problem zeby ja wyciagnac jak i rowniez gniazda z zaslepkami ciezko sie otwieraja (usb i karta pam). Tylko klapka zaczeła skrzypieć....
    0
  • Users Avatars Mini
    melon pisze: 2010-02-01 21:33
    ale da się to naprawić. Żeby korzystać w pełni z funkcji telefonu nalezy sobie wyrobić certyfikat na japońskiej stronce i każda aplikacje popdisywac lub calkowice zhackowac. Troche słuchawka wazy ale jak na qwert na której bardzo dobrze się pisze to warto tylko że trzeba pisac 2 rękami. Dobrze łapie wi-fi . Co do gpsa to nie używam ale pokazuja w nokia maps w garminie mobile Telefon mógłby mieć 5 mpix i muzyka mogłaby głośniej grać z gośnika. Pozdrawiam czytajacych i gsmonline.
    0
  • Users Avatars Mini
    Lutek pisze: 2010-03-05 15:47
    Czy w tym telefonie można skonfigurować zwykłego klienta poczty?
    0
  • Users Avatars Mini
    Dawid pisze: 2010-09-02 19:13
    Zajebisty fon, moze kupie. Ktury lepszy ten czy 5730?
    0
  • Users Avatars Mini
    drizzt pisze: 2011-01-01 15:57
    E-75 funkcje oki ale niestety nie jest wolny od wad, mój był już 5 razy w serwisie, gubi zasięg i pęka ozdobna obudowa po prawej stronie między klawiszami 6/9 mam już 4 obudowę, bywa to męczące i czasem wole unikać klawiatury qwerty, by znów nie pękła ramka, obecnie staram się o wymianę na inny model
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: