Ericsson, Nokia i Siemens wspólnie pracują nad specyfikacją otwartego standardu w celu przyspieszenia wprowadzenia usługi PTT (Push-to-Talk) w sieciach GPRS. PTT to tania, prosta w użyciu usługa bezpośredniego połączenia głosowego, przeznaczona dla systemów korzystających ze standardu GPRS, która wzbudziła zainteresowanie czołowych operatorów sieci komórkowych. W rozwiązaniu tym wykorzystuje się możliwości standardu IP Multimedia System (IMS), zgodnego ze specyfikacją 3GPP, która pozwala na połączenia telefonów komórkowych na bazie protokołu IP. Przewiduje się, że pierwsze próby rozpoczną się w drugiej połowie roku 2003.
Specyfikacje, powstałe dzięki tej współpracy, zostaną przekazane odpowiednim instytucjom branżowym w celu stworzenia jednolitego standardu, który pozwoli uniknąć fragmentacji rozwiązań rynku PTT w sieciach GPRS przy wykorzystaniu takiego samego efektu skali, jaki zapewnił globalny sukces systemowi GSM. Owoce tej współpracy, w postaci zgodnych ze sobą rozwiązań technologicznych, sprawią, że telefony i sieci komórkowe będzie można wykorzystywać do komunikacji w systemie PTT przy użyciu szerokiego wachlarza radiowych sieci dostępowych.
Ericsson, Nokia i Siemens zapraszają także operatorów sieci komórkowych oraz innych producentów sprzętu, by poprzez tworzenie produktów i usług opartych o powstający właśnie standard, przyłączyli się do ich wspólnych prac nad stworzeniem otwartego rynku PTT, dostępnego dla wszystkich dostawców i będącego kolejnym elementem ewolucji systemu GSM (GSM/GPRS/EDGE/WCDMS).
"AT&T" popiera te wspólną inicjatywę. Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom łączności z najważniejszymi dla nich ludźmi i źródłami informacjami", powiedział Rod Nelson, dyrektor naczelny AT&T Wireless. "Ta nowa usługa, dostępna dla szerokiego grona użytkowników, będzie jeszcze jednym sposobem łączności oraz przykładem tego, jak skala i elastyczność standardów GSM/GPRS/EDGE prowadzi do powstania nowych, atrakcyjnych cenowo usług."
Spółka Cingular Wireless popiera tę współpracę i prowadzi obecnie ocenę technologii PTT pod kątem potrzeb swych klientów. "Nieprzerwanie staramy się wzbogacić naszą ofertę o usługi takie jak PTT, pozwalające naszym klientom szybko i łatwo łączyć się z innymi ludźmi", powiedział Mike Dobbs, wiceprezes działu produktów w Cingular. "Podejście bazujące na standardzie, przyjęte przez tych producentów, sprawia, że operatorzy sieci będą mogli docelowo udostępnić tę usługę na największym rynku, w najskuteczniejszy i najefektywniejszy sposób."
"Współpraca ta daje gwarancję, że fundamentem usługi PTT będzie odporna na upływ czasu, znormalizowana centralna sieć IMS trzeciej generacji", powiedział dr Jan Uddenfeldt, wiceprezes Ericsson ds. technologii. "Będzie ją trzeba tylko raz zintegrować, a jej utrzymanie nie sprawia trudności, co w efekcie przynosi operatorom wielką obniżkę kosztów. Demonstruje ona także znaczenie otwartych standardów, zawsze mających silne poparcie z naszej strony".
"Usługa PTT udostępnia operatorom całkowicie nowy sposób łączenia ludzi", powiedział dr J. T. Bergqvist, wiceprezes zarządu Nokia. "Jest to atrakcyjny sposób natychmiastowego nawiązania łączności głosowej, uzupełniający obecne usługi telefonicznych połączeń głosowych. Natychmiastową łączność PTT można wykorzystać do skomunikowania się z pojedynczymi osobami lub grupami ludzi, a nawet do nawiązania bezpośredniego połączenia głosowego z innymi usługami korzystającymi z IMS takimi jak gry interaktywne. Operatorzy sieci komórkowych GPRS i 3G, mający obecnie ponad 800 mln klientów, mogą bez trudu wprowadzić usługi PTT przy niskim koszcie dodatkowych inwestycji w posiadane już sieci."
"Usługi PTT, przewidziane do uruchomienia w istniejących sieciach GPRS i przyszłych sieciach 3G, będą miały wielką wartość zarówno dla firm jak i użytkowników indywidualnych, i tym samym pomogą operatorom uzyskać dodatkowe dochody", dodał Harry Strasser, dyrektor techniczny i wiceprezes działu kompleksowych rozwiązań w Siemens Information and Communication Mobile. "Tego rodzaju aplikacje pozwolą operatorom na wyróżnienie się spośród innych uczestników coraz bardziej konkurencyjnego rynku komórkowych usług multimedialnych. IMS zapewni utrzymanie kontroli przy użyciu protokołu IP, a w szczególności da operatorom możliwość wykorzystania niektórych z ich silnych punktów, takich jak informacje o miejscu i obecności w sieci, w celu zaoferowania użytkownikom końcowym całkowicie nowych sposobów korzystania z sieci."