Test Nokia Lumia 930

Recenzje
Opinie: 19

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6

Wstęp

Przyszedł czas, aby Nokia pokazała kolejny flagowy model smartfona w powszechnie akceptowalnym rozmiarze nie przekraczającym 5 cali. Nokia Lumia 930 jest następczynią modeli 925 i 920. Jest też obecnie wyznacznikiem tego, na co stać mobilny system operacyjny Windows Phone. To trzeci telefon Nokii, który ma fabrycznie zainstalowany system Microsoftu w najnowszej wersji 8.1 i jednocześnie pierwszy z wyższej półki. To dość istotne, bo zmian w systemie jest sporo i znacząco poprawiają one komfort korzystania z urządzenia. Zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Główne wady i zalety smartfonu Nokia Lumia 930

Zalety

  • Wysoka jakość wykonania
  • Bardzo dobra jakość zdjęć
  • Dedykowany spust migawki
  • Aplikacja do robienia zdjęć Nokia Camera i kontrola jaką daje
  • Wysokiej jakości ekran
  • Specyfikacja dorównująca innym topowym modelom telefonów
  • Zmiany w systemie Windows Phone 8.1, np. centrum powiadomień
  • Spójność wizualna systemu i aplikacji
  • Słabszy zasięg nie zwiększa drastycznie zużycia baterii
  • Dobrej jakości klawiatura ekranowa
  • Aplikacje Nokii np. nawigacja Here+ lub MixRadio

Wady

  • W zestawie brak słuchawek
  • Aparat nie nagrywa filmów 4K, ani slow motion
  • Nokia Panorama to najmniej skuteczna aplikacja tego typu
  • Ekran delikatnie zmienia balans bieli zależnie od kąta widzenia
  • Niewymienna bateria
  • Bateria mogłaby być większa
  • Brak wsparcia dla kart pamięci
  • Brak odporności na kurz i wodę
  •  Aplikacje firm trzecich lubią sprawiać problemy

Zestaw - 3+

W niedużym pudełku, oprócz telefonu i ładowarki z odłączanym kablem nie znajdziemy niestety nic więcej. O ile brak słuchawek w tańszych modelach telefonów może być uznany za zaletę, o tyle do niedawana dostarczanie flagowego modelu telefonu z przyzwoitej jakości słuchawkami, z możliwością odbierania połączeń, było przyjęte jako standard. Tym czasem okazuje się, że użytkownik wydający na telefon grubo ponad dwa tysiące złotych będzie musiał dokupić słuchawki na własną rękę, jeśli nie posiada takowych z poprzedniego modelu telefonu.

Na pocieszenie możemy powiedzieć, że ładowarka ma niewielkie rozmiary i szybko ładuje telefon dzięki odpowiednio dużemu natężeniu prądu 1,5A, czyli powinna ładować telefon trzykrotnie szybciej niż z gniazda USB w komputerze i o połowę szybciej niż standardowa ładowarka telefoniczna.

 

Obudowa - 4+

Nokia była znana z solidnych telefonów na długo przed pojawieniem się smartfonów. Seria Lumia również kojarzy się z jakością pod tym względem. Dziwne byłoby gdyby flagowy model miał być wyjątkiem od tej reguły i na szczęście nim nie jest.

Lumia 930 jest wykonana bardzo solidnie. Krawędź dookoła obudowy jest metalowa i łączy ze sobą ekran przykryty szkłem Corning Gorilla Glass 3 oraz tył obudowy, wykonany z tworzywa w charakterystycznych dla Nokii, śmiałych, jaskrawych kolorach do wyboru. Warto dodać, że krawędź jest całkowicie płaska, co umożliwia postawienie telefonu właśnie na krawędzi. Jest to przydatne podczas robienia zdjęć grupowych czy zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.

Prawa krawędź zawiera wszystkie przyciski fizyczne telefonu, patrząc od góry: regulację głośności, przycisk zasilania i spust migawki, który po przytrzymaniu wybudza uśpiony telefon i od razu uruchamia aplikację do robienia zdjęć. Dolna krawędź to port ładowania micro USB, a górna posiada gniazdo słuchawkowe oraz szufladkę na kartę SIM, która nie wymaga już otwierania za pomocą wpychania spinacza przez dziurkę - można ją podważyć np. paznokciem. Lewa krawędź jest gładka.

Mamy trzy uwagi dotyczące tak świetnie wykonanego telefonu. Pierwsza jest taka, że Nokia Lumia 930 nie obsługuje kart pamięci, ani nie ma wymiennej baterii. Nie jest też wodoszczelna czy odporna na kurz, tak jak niektóre inne modele posiadające obudowę typu unibody.

Druga natomiast dotyczy rozmiaru i wagi telefonu. Są modele smartfonów na rynku, które mając ekran tej samej przekątnej i baterię co najmniej tej samej pojemności co Lumia 930, a są jednocześnie prawie 3,5 mm cieńsze i prawie 50 gramów lżejsze. Oczywiście wraz z wagą i rozmiarem Lumii 930 idzie poczucie solidności, jednak rozmiaru nie rekompensuje chociażby większej pojemności bateria. Z tego względu wagę i rozmiar ciężko uznać za zaletę.

Ostatnia kwestią jest brak diody powiadomień, która swoim błyskaniem poinformowałaby, że warto odblokować ekran i sprawdzić co się wydarzyło, gdy telefon leżał na biurku.

Wyświetlacz - 5-

Pod względem wyświetlacza Nokia trzyma się najwyższych standardów. Ekran ma rozdzielczość Full HD 1080 x 1920 pikseli i przekątną 5 cali, co daje gęstość na poziomie 441 PPI. To bardzo dobry wynik, ale również parametr wspólny dla niemal wszystkich topowych modeli obecnych na rynku - obecnie wyższą rozdzielczość oferuje tylko LG G3.

Dzięki powłoce ClearBlack ekran jest czytelny w świetle dziennym, a technologia AMOLED sprawia, że kolory są żywe i nasycone. Podobnie jednak, jak w przypadku obudowy, mamy pewne zastrzeżenia.

Na najwyższym poziomie podświetlenia czernie tracą swoją głębię i stają się zauważalnie brunatne. Może nie rzuca się to aż tak bardzo w oczy, ale fakt z pewnością jest zauważalny. Podświetlenia z poziomu szybkich ustawień nie da się też regulować płynnie, a jedynie w trzech poziomach: niskim, średnim i wysokim. Można co prawda ustawić płynnie, co każdy z tych trzech poziomów podświetlenia ma dokładnie oznaczać, ale ta opcja jest zakopana dość głęboko w opcjach.

Dziwna sprawa dotyczy również kątów widzenia. Z jednej strony, jak na wyświetlacz AMOLED przystało, ekran jest czytelny nawet pod ekstremalnymi kątami. Z drugie jednak, nawet nieduże zmiany kąta patrzenia na ekran powodują delikatną zmianę balansu bieli, którą najbardziej widać właśnie na kolorze białym i na jasnych kolorach. Patrząc na wprost jasne elementy mają delikatnie cieplejsze zabarwienie, wpadające w magentę. Stosunkowo nieduże odchylenie sprawia, że magenta zostaje zastąpiona zielonkawym kolorem.

Nie są to zmiany, które mocno wpływałyby na odbiór obrazów i na większości zdjęć pozbawionych jasnych obszarów praktycznie nie da się tego zauważyć, jednak przeglądając Facebooka czy strony WWW z dużą ilością białej przestrzeni widać różnicę. Widać też zmianę odcienia na systemowej klawiaturze. Nie jest to problem dyskwalifikujący ten ekran, ale jednak u Samsunga czy LG nie ma takiego efektu.

Nie znaczy to jednak, że Microsoft niefrasobliwie podchodzi do kolorystyki ekranu. Głębiej w opcjach znajdziemy funkcję ręcznej regulacji temperatury kolorów, odcienia i nasycenia. Każdy więc powinien znaleźć takie ustawienie, które najbardziej będzie mu odpowiadać i da najbardziej naturalne efekty.

    

Procesor/pamięć/parametry techniczne - 4+

Nokia Lumia 930 została wyposażona w specyfikację charakterystyczną dla dzisiejszych najlepszych smartfonów. Mamy do czynienia z czterordzeniowym Snapdragonem 800 taktowanym zegarem 2,2 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Co prawda pojawiają się już smartfony z wyższym taktowaniem, a także procesorami Snapdragon 801, różnica w wydajności jest jednak niewielka i określamy je wspólnym mianem najwyższej półki. Dodatkowo na korzyść Lumii 930 działa fakt, że Windows Phone nie ma dużych wymagań wobec procesora i pamięci, co dodatkowo zwiększa zapas mocy obliczeniowej, potrzebnej głównie pod kątem wymagających aplikacji i obróbki zdjęć z aparatu, które są wysokiej rozdzielczości.

Jeżeli chodzi o ilość pamięci na pliki użytkownika, to Nokia 930 oferuje jej dwukrotnie więcej niż większość telefonów na rynku - 32 GB. Z drugiej strony jest to pamięć wbudowana na stałe i nie ma możliwości aby ją rozbudować za pomocą karty. W dobie kart pamięci 64 i 128 GB, które przestały kosztować majątek, jest to niewątpliwie spory minus. Zwłaszcza, że telefon potrafi zapisywać zdjęcia w bezstratnym formacie RAW, który zajmuje wyjątkowo dużo miejsca i szybko zapełnia pamięć telefonu.

  

Krótkie porównanie z Nokią Lumią 925

Ponieważ poprzedni model Nokii z serii 900 miał 4,5 calowy ekran, a nie 5 calowy, jak w recenzowanym modelu 930, wymiary i waga telefonu były mniejsze. Waga Lumii 930 jest o blisko 30 gramów większa, telefon jest grubszy o ponad milimetr i wyższy o niecały centymetr.

Starszy model posiadał ekran o rozdzielczości HD 768 x 1280, podczas gdy recenzowana Lumia 930 oferuje ekran Full HD 1080 x 1920. Ekran jest więc większy, posiada większą rozdzielczość i większa gęstość pikseli. Przykrywa go również nowsza wersja Gorilla Glass 3, a nie Gorilla Glass 2.

Oprócz ekranu, największe zmiany dotyczą aparatu i procesora. Rozdzielczość zdjęć skoczyła z 8 do 20 megapikseli w nowszym modelu, a procesor z 4 rdzeniowego Snapdragona S4 Pro taktowanego zegarem 1,5 GHz, został uaktualniony do znacznie szybszego Spandragona 800 taktowanego zegarem 2,2 GHz. Zwiększona została również ilość pamięci wbudowanej, w przypadku RAM z jednego do dwóch GB, w przypadku miejsca na pliki użytkownika z 16 do 32 GB.

Jak widać różnice nie są całkowicie kosmetyczne i zależnie od sposobu użytkowania mogą wnieść całkiem sporo zmian, zarówno pozytywnych: ekran, aparat procesor, jak i mniej korzystnych - rozmiar i waga.

System - 4+

Nokia Lumia 930 jest trzecim telefonem z fabrycznie zainstalowanym najnowszym mobilnym systemem Microsoftu - Windows Phone 8.1. Pierwszym była recenzowana przez nas Nokia Lumia 630, a wraz z modelem 930 na rynek trafił również tańszy smartfon 635.

Najnowsza wersja Windows Phone wnosi sporo zmian. Najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika jest centrum powiadomień, które pozwala zarówno sprawdzić aktualności czy nieodebrane połączenia, jak i skorzystać z szybkich ustawień. Użytkownik ma do dyspozycji 4 skróty do ustawień, które może skonfigurować do swoich potrzeb, podmieniając je na inne. Domyślnie jest to wyłączanie lub włączanie WiFi, Bluetooth, trybu samolotowego i blokady obracania ekranu. Po rozwinięciu powiadomień widać też dodatkowe informacje pod górną belką: nazwę operatora, naładowanie baterii wyrażone w procentach oraz datę.

Inną nowością jest zintegrowanie wyników wyszukiwania w internecie, z wynikami wyszukiwania z pamięci telefonu, np. w kalendarzu, kontaktach, e-mailach itp. Internet Explorer zyskał synchronizację zakładek i kart, a także haseł z komputerami z systemem Windows 8. Odświeżone zostały niektóre aplikacje, np. Kalendarz. Dodana została także możliwość ustawienia tapety, którą widać przez przejrzyste kafelki aplikacji, chociaż wciąż wiele kafelków przezroczysta nie jest, również wśród aplikacji od samego Microsoftu, co trochę psuje efekt.

Sam system jest spójny graficznie, przejrzysty i dobrze pomyślany. Na pochwałę zasługuje jego stabilność i szybkość działania. Jest też coraz więcej aplikacji - znaleźliśmy większość tych, których używamy na co dzień na innych systemach. Spójny jest także ich wygląd, natomiast z ich aktualnością i jakością bywa różnie. Nie jest to oczywiście wina producenta telefonu, co nie zmienia faktu, że zawieszanie się, zamykanie czy nieaktualna wersja aplikacji irytują.

Wszystko idzie w dobrym kierunku i widać poprawę. Do liderów w postaci Androida i iOS wciąż jednak trochę brakuje. Tym nie mniej przesiadka z konkurencyjnych rozwiązań jest jak najbardziej możliwa i niekoniecznie bardzo bolesna - zależnie od konkretnych potrzeb użytkownika.

                

Aplikacje dostarczane przez producenta - 4+

Nokia od początku poważnie podchodziła do budowania dodanej wartości dla systemu Windows Phone, która miała ją odróżnić od innych producentów smartfonów z mobilnym systemem Microsoftu. Osiągnęła cel głównie za pomocą dodatkowych, instalowanych fabrycznie aplikacji wysokiej jakości. Są to w większości godne polecenia pozycje.

HERE Drive+ - nawigacja samochodowa typu "zakręt po zakręcie" z asystą głosową. To co wyróżnia ją od konkurencji, to przede wszystkim możliwość jednorazowego pobrania mapy krajów i korzystania z nich bez podłączenia do sieci, chociaż wówczas część informacji, np. o korkach, nie będzie dostępna. Szczególnie przydatne w miejscach o słabym zasięgu i za granicą. Nawigacja może ostrzegać o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Nokia Beamer - umożliwia wyświetlanie na dowolnym ekranie podłączonym do internetu (np. na telewizorze z wbudowanym WiFi, komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie itp.) zawartości ekranu telefonu. Tym sposobem, czy to na imprezie u znajomych, czy wysyłając komuś linka e-mailem, można zaprezentować zdjęcia, czy zainstalowane aplikacje.

Nokia Kreatywne Studio - aplikacja do edycji zdjęć, która pozwala na szereg operacji na obrazach w obrębie podstawowych parametrów, a także oferuje bardziej zaawansowane funkcje, jak tworzenie kolaży, przekształcenie zdjęć w czarno-białe grafiki z selektywnym kolorem, czy pozwala na rozmycie tła wokół fotografowanego obiektu.

Nokia MixRadio - serwis strumieniujący muzykę za darmo, ale z pewnymi ograniczeniami. Pozwala stworzyć składanki na bazie trzech ulubionych artystów, które zostaną poszerzone o utwory odpowiadającego im gatunku muzyki. Użytkownik może nawet pobrać „mixy” do słuchania offline, ale nie ma kontroli nad kolejnością utworów i nie może przełączyć (pominąć) więcej niż 6 utworów w ciągu godziny. Wyższa jakość muzyki zostaje odblokowana, a wszystkie ograniczenia zniesione wraz z opłaceniem abonamentu. Dodatkowo aplikacja informuje o zbliżających się koncertach ulubionych artystów i jest atrakcyjna wizualnie.

O aplikacjach Nokia Storyteller i Nokia Camera piszemy więcej w sekcji dotyczącej aparatu.

Oprócz aplikacji Nokii, sam Windows Phone posiada kilka ciekawych funkcji. Jest pełna obsługa plików Office, które mogą być edytowane i synchronizowane online, jak i mogą znajdować się w pamięci telefonu. OneDrive, czyli miejsce na synchronizowanie plików z chmurą, odpowiednik Dropbox od Microsoftu, jest oczywiście zintegrowany z systemem, a cenowo wypada obecnie bardzo atrakcyjnie, oferując 15 GB za darmo i dodatkowe 100 GB za zaledwie 8 zł miesięcznie oraz aż 1 TB wraz z wykupienie Office 365. Jest też integracja z udostępnionym za darmo (również na komputery osobiste) OneNote, służącym do tworzenia notatek. Pojawiło się także więcej aplikacji z serii Bing: Pogoda, Wiadomości, Sport, Zdrowie i kondycja oraz Kuchnia.

              

Wprowadzanie tekstu - 5

Klawiatura ekranowa to jedna z mocniejszych stron Windows Phone. W nowszej wersji systemu dostała nową funkcję, pozwalającą wprowadzać tekst przesunięciami palca po ekranie. Klawiatura jest czytelna i dobrze zaprojektowana. Polski słownik w większości przypadków spisuje się bardzo dobrze. Konkurować z nim mogą tylko najbardziej uznane rozwiązania z Androida, takie jak Swype czy Swift Key, a wiele telefonów posiada fabrycznie zainstalowane znacznie gorsze rozwiązania.

Co prawda klawiatura Windows Phone nie posiada aż tylu opcji konfiguracji, ani nie umożliwia wstępnej nauki stylu pisania użytkownika przez przeskanowanie wiadomości z portali społecznościowych i skrzynki pocztowej, to jednak jest i tak jedną z lepszych propozycji na rynku. Trzeba tylko pamiętać, że pisanie trzymając telefon jedną ręką na 5 calowym ekranie nie zawsze należy do łatwych czynności i czasem powoduje przedwczesne wysłanie wiadomości, przez dotknięcie klawisza enter, znajdującego się blisko krawędzi.

      

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń - 5

Aplikacja Kontakty pozwala zintegrować informacje z wielu kont, między innymi Google, Facebook, Twitter, iCloud i oczywiście z rozwiązań Microsoftu takich jak Exchange czy Outlook. Oprócz możliwości przeglądania kontaktów, pobiera ona informacje z serwisów społecznościowych i wyświetla je w formie chronologicznej listy, w sekcji Co nowego.

Aplikacja telefonu jest przejrzysta i czytelna. Pozwala łatwo wybrać numer czy zapisać go w pamięci. Bardzo estetycznie wygląda ekran podczas wykonywania połączenia, zwłaszcza, jeżeli do kontaktu przypisane jest zdjęcie w odpowiednio wysokiej rozdzielczości. Aby odebrać przychodzące połączenie trzeba najpierw przesunąć ekran w górę, a dopiero wówczas odsłonięty zostanie przycisk Odbierz.

Jeżeli chodzi o jakość połączeń, to jest ona bardzo dobra. Telefon nie jest podatny na zrywanie połączenia w warunkach słabego zasięgu. Głośność telefonu może być ustawiona na bardzo wysoką.

    

Kamera - 4+

Aparat w Lumii 930 posiada rozdzielczość 20 megapikseli, który przy standardowym ustawieniu proporcji 16:9 rejestruje 16 megapikseli. Jeżeli chodzi o tradycyjne zdjęcia, to należy on do ścisłej czołówki najlepszych rozwiązań na rynku. Posiada optykę Carl Zeiss, optyczną stabilizację obrazu, dwie diody doświetlające oraz technologię PureView. Jakość zdjęć jest bardzo wysoka - zdjęcia są szczegółowe, czyste, dobrze naświetlone i o dość szerokim, jak na telefon, zakresie tonalnym. Jakością dorównuje niedużym aparatom cyfrowym.

Każde zdjęcie wykonane w pełnej rozdzielczości zapisywane jest również jako kopia w wersji 5 megapikseli, które zostaje dodatkowo wyostrzone. Mniejsza wersja idealnie nadaje się do udostępnienia na portalach społecznościowych czy przesłania mailem. Nokia jako jedyny producent telefonów, pozwala na zapis zdjęć w postaci bezstratnego formatu RAW. Google umożliwi to dopiero wraz z wypuszczeniem kolejnej wersji Androida, który obecnie nosi kodową nazwę L.

Dla wygody użytkowania istotne są przede wszystkim dwie funkcje: zewnętrzy, fizyczny spust migawki, oraz aplikacja Nokia Camera. Spust pozwala uruchomić aparat nawet gdy ekran jest wygaszony, co powoduje, że chętniej i częściej sięgamy po aparat w telefonie. Aplikacja Nokia Camera jest w tej chwili najlepszą, najbardziej przejrzystą aplikacją na telefon do robienia zdjęć, która daje jednocześnie pełną manualną kontrolę nad wszystkimi parametrami zdjęcia - nie tylko nad czułością czy czasem migawki, ale również nad manualnym ustawianiem ostrości.

Nokia 930 posiada funkcję rejestrowania obrazów na żywo. Oznacza to, że przy okazji robienia każdego zdjęcia nagrywany jest 2 - 3 sekundowy filmik poprzedzający zdjęcie. Podczas przeglądania zdjęć w galerii każde zdjęcie na chwilę ożywa, żeby zatrzymać się na docelowym kadrze. Dodatkowo aplikacja Nokia Storyteller może poskładać zdjęcia z danego okresu czy miejsca w jeden film, składający się z tych urywków. Trzeba tylko pamiętać, że owe urywki pomnożone przez setki zdjęć zajmują trochę miejsca - około 10% tego co zdjęcia, sumując mniejsze i większe wersje. Wpływa to również trochę na szybkość wykonywania zdjęć. Gdyby ktoś chciał, funkcję można po prostu wyłączyć.

Tak więc jeżeli o zdjęcia chodzi, Nokia Lumia 930 ma naprawdę dużo do zaoferowania.

Zdecydowanie gorzej wypada tryb panoramy. Po pierwsze, trzeba pamiętać, aby go doinstalować, po drugie, w naszej ocenie, nie działa jak należy. Wyświetlane kółka, w które trzeba wycelować aby zrobić kolejne zdjęcie, są bardzo często niewidoczne na tle jasnego nieba. Wówczas zupełnie nie wiadomo jak ustawić kadr. Dodatkowo na każdym kółku trzeba dość długo trzymać nieruchomo telefon, zanim skończy robić zdjęcie. Nie mówiąc o tym, że telefon potrafi się pogubić i będzie pokazywał kolejne kółko nie tam gdzie trzeba, albo będzie ono wręcz uciekać podczas nakierowywania kadru. Było to najbardziej frustrujące doświadczenie z panoramami w telefonie.

Jeżeli chodzi o wideo, to Lumia 930 oferuje nagrywanie obrazu 1080p z szybkością 30 klatek na sekundę, z możliwością rejestrowania dźwięku przestrzennego oraz z możliwością filtrowania określonych częstotliwości, co powinno poprawić jakość dźwięku. Nie jest to zły wynik, ale nie wypada niestety już tak dobrze w porównaniu z konkurencją. Praktycznie każdy smartfon z przedziału cenowego przekraczającego dwa tysiące złotych, oferuje nagrywanie wideo 4K, jak również możliwość nagrywania filmów slow-motion z prędkości 120 klatek na sekundę. Jeden i drugi tryb potrafi w wielu sytuacjach okazać się bardzo praktyczny. Z filmu 4K można wywołać przyzwoite odbitki - każda klatka ma 8 megapikseli, za to uchwycenie ruchu w trybie slow-motion może być bardzo satysfakcjonujące dla późniejszego widza. Tutaj Nokia została w tyle za konkurencją.

Podsumowując, Lumia 930 da najwięcej świadomym fotografom, oraz osobom ceniącym przede wszystkim tradycyjne zdjęcia. Pod względem panoram i filmów telefon prezentuje się przeciętnie.

  

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

 

 

Bateria - 4 -

Flagowy model Nokii posiada niewymienną baterię o pojemności 2420 mAh. Z jednej strony, dzięki mocnej ładowarce, telefon ładuje się szybko. Zauważyliśmy również, że słabszy zasięg wpływa znacznie mniej na szybsze rozładowywanie się telefonu, niż w przypadku wielu urządzeń z Androidem. Windows Phone całkiem nieźle radzi sobie z zarządzaniem energią, również w nocy, niemalże niezauważalnie rozładowując się, gdy telefon jest nieużywany.

Z drugiej strony, są na rynku telefonu cieńsze, lżejsze, których bateria jest aż o jedną trzecią większa. Więc choć wahania czasu działania na baterii są mniejsze, to jednak Nokia Lumia 930 rekordów nie bije, oferując dzień intensywnego korzystania lub niecałe dwa dni mniej intensywnego. Telefon pozwoli obejrzeć mniej niż 5 godzin filmu, a gry rozładowują baterię jeszcze szybciej. Jest sporo smartfonów na rynku oferujących znacznie lepsze wyniki. Najlepsi oferują obecnie około 12 godzin odtwarzania wideo.

  

Podsumowanie

Nokia Lumia 930 jest całkiem udanym smartfonem, chociaż nie pozbawionym wad. Cieszą zmiany w najnowszej wersji Windows Phone, jakość wykonania, czytelny i kontrastowy ekran, stabilne działanie czy wybitna jakość zdjęć. Z drugiej strony, pod względem nagrywania filmów, robienia panoram, czasu działania na baterii flagowiec Nokii pozostaje w tyle za konkurencją. Smuci również brak słuchawek w zestawie.

Dla osoby przesiadającej się z Androida, będzie to telefon, który zaspokoi większość potrzeb, ale jego cena może wydawać się nie do końca uzasadniona. Miłośników Windows Phone pewnie nie trzeba będzie długo przekonywać, żeby pokochali najnowsze dziecko Nokii i Microsoftu. Z pewnością jest to smartfon, który zniesie wiele i da swojemu użytkownikowi wiele przyjemności, zwłaszcza podczas robienia zdjęć. Świetnie się również wpisuje w ekosystem Microsoftu, jeśli ktoś posiada komputer i tablet z systemem Windows 8. Osoby intensywnie korzystające z usług Google będą czuły pewien niedosyt lub będą musiały zmigrować na rozwiązania Microsoftu.

Opinie:

Opinie archiwalne (19):

Komentuj

Komentarze / 19

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Ja pisze: 2014-07-29 13:03
    "Wybitna jakość zdjęć" - najwyższy czas, by pan autor zapoznał się z tym, co oferuje konkurencja. Czy to ajfon fajfes, czy to samsung espięć, oba robią lepsze zdjęcia, a już na pewno optyka żadnego z nich nie daje tak straszliwie ciała na brzegach kadru.
    -18
  • Users Avatars Mini
    vai88 pisze: 2014-07-29 13:44
    nic specjalnego , duuupy nie urywa
    -7
  • Users Avatars Mini
    rafalik pisze: 2014-07-29 15:44
    Zgadzam się doopy nie urywa.Za to cena i owszem..
    -5
  • Users Avatars Mini
    slk pisze: 2014-07-29 19:46
    http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/slow-camera/1ce31915-f5eb-49da-9fcb-c35ee1681eb1
    0
  • Users Avatars Mini
    przem pisze: 2014-07-30 12:19
    użytkuję od 6 miesięcy L 925 , przeczytałem "test" Iphona 5s a potem L930 i czemuś odnoszę wrażenie że oba są tendencyjne - jabłkowy idealny mimo wad - Nokia "całkiem udana"
    4
  • Users Avatars Mini
    greg pisze: 2014-07-30 12:24
    Wybitna jakość zdjęć > 4+. Moim zdaniem ocena za zdjęcia zaniżona, albo źle opisana jakość zdjęć.
    5
  • Users Avatars Mini
    slveck pisze: 2014-07-30 13:36
    w zasadzie to nie jest test tylko suche przepisanie danych z pudełka. ogólnikowo okrutnie, chyba dlatego co by nikt się nie przekonał do telefonu. jak z jakością dźwięku w słuchawkach? jak z zasięgiem gsm i wifi? jak wytrzymałość obudowy (ale nie poprzez noszenie w kieszeni), jak z akcesoriami? jak jak jak ...?
    0
  • Users Avatars Mini
    trek pisze: 2014-08-13 14:48
    siemano. nie wiecie czy mozna gdzies znalezc liste produktow ktore beda przecenione w dzisiejszej nocnej wyprzedazy w media expert???
    0
  • Users Avatars Mini
    wujaszek pisze: 2014-08-14 22:19
    Wczoraj była ta wyprzedaż? O ja, a myślałem że to dopiero jutro... eh.
    0
  • Users Avatars Mini
    raczek pisze: 2014-08-15 23:38
    Typie, ale nadal trwa... tylko jakiś finał wyprzedaży, więc sobie obczaj.
    0
  • Users Avatars Mini
    różowytyp pisze: 2014-08-16 09:38
    Ja tam w ogóle jakoś Lumie nie lubię. Miałem już 2 i ani jedna, ani druga mi nie podpasowała. Od 3 miesięcy mam Nexusa 5 i dopiero po nim wiem, że to są najlepsze możliwe telefony. A kupiłem go w ME za jakieś 1400zł i to jeszcze na raty.
    1
  • Users Avatars Mini
    marcin pisze: 2014-08-29 14:59
    Jestem posiadaczem L930 od trzech tygodni i bardzo sobie chwalę. Przesiadłem się z wysłużonej L920 i jest to przeskok do zupełnie innej jakości smartphona. Polecam dla ludzi pracy, natomiast dla kogoś kto wyłącznie korzysta z portali społecznościowych niech kupi sobie cos tańszego. Pliki win pracują rewelacyjnie, jest to jedyny system który jest tak kompatybilny z plikami których używamy na co dzień. Druga sprawa bezpieczeństwo danych, aplikacji djae przewagę dla Lumii.
    1
  • Users Avatars Mini
    konrad pisze: 2014-09-14 16:01
    Pytanie do autora. Czy pierwsze zdjęcie było robione w Biebrzańskim Parku Narodowym? Pytanie z ciekawośći
    0
  • Users Avatars Mini
    eee pisze: 2014-09-14 18:07
    Amoled czy Oled ??
    1
  • Users Avatars Mini
    Magick pisze: 2014-10-25 16:06
    Nie trzeci, czwarty. 635, 735, 830 i 930- czwarty z 8.1
    0
  • Users Avatars Mini
    artool79 pisze: 2014-10-25 19:02
    Dziś kupiliśmy Nokię lumia 930 i nie wiemy jak wyłączyć internet
    0
  • Users Avatars Mini
    greg pisze: 2015-01-04 22:16
    Po aktualizacji z Cyan do Denim urywa dupę aparat :) jest i 4k. Zaleta telefonu NIE MULI !! Nigdy więcej androida.
    1
  • Users Avatars Mini
    jasiek pisze: 2015-11-23 21:51
    Tu nie ma 19 MP ! Góra 16, co autor wypisuje ? Są trzy tryby do wyboru: samo 5 MP, i dwa 5+16, w tym jeden z Pro czy dwa zdjęcia - jedno 16 a drugie 5 MP daje reklamowane 20 MP ? Chłyt reklamowy kińczyku.
    0
  • Users Avatars Mini
    Jul D pisze: 2016-04-11 13:51
    Lumia 930 to obecnie chyba najbardziej opłacalny smartfon z windowsem na pokładzie. Ceny modeli używanych są bardzo atrakcyjne, a wydajności wciąż nie brakuje. Jesli kogoś interesuje jak ten smartfon sprawuje się w 2016 roku zapraszam do obejrzenia mojego materiału - https://www.youtube.com/watch?v=BxY0-164qfI
    1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: