Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Nokia N8 to najważniejszy dla fińskiego koncernu telefon w tym roku. Jego premiera jest nieco opóźniona, bo Nokia nie chce i nie może sobie pozwolić na krytykę niedopracowanego oprogramowania. Nasz egzemplarz testowy nie jest więc jeszcze finalną wersją telefonu, ale bez wątpienia mógłby już być oferowany komercyjnie, bo działa stabilnie i szybko. Poniżej prezentujemy recenzję opartą na trzech tygodniach testów telefonu Nokia N8.
Zestaw – ocena 6
Nasz zestaw testowy był na pewno najbogatszym zestawem, jaki kiedykolwiek był dołączony do telefonu. Od Nokii otrzymaliśmy kabel HDMI, przejściówkę HDMI, kabel do obsługi funkcji USB On-The-Go, kabel USB do połączenia telefonu z PC, słuchawki z pilotem, ładowarkę ze starym łączem 2 mm pasującym do wszystkich ostatnich Nokii. Zapewne zwykły kabel HDMI nie wejdzie do zestawu sprzedażowego, ale i tak cały zestaw jest imponujący.
Obudowa – ocena 6
Obudowa Nokii jest wykonana po prostu świetnie. Materiały są doskonałe, nic nie skrzypi i nie ugina się. Większość osób twierdzi, że N8 brakuje trochę elegancji i wysublimowania – telefon ma może trochę zbyt młodzieżowy wygląd, szczególnie gdy porówna się go z iPhone 4. N8 będzie dostępna w kilku kolorach – niektóre z nich, a szczególnie nasz pomarańcz i kolor zielony są zbyt odważne dla segmentu biznesowego.
Obudowa kryje w sobie naprawdę wiele łączy i przycisków, choć pod ekranem widzimy tylko jeden. Pozwala on podświetlić ekran, wejść do menu lub wrócić do ekranu głównego oraz jest odpowiedzialny za multitasking (po dłuższym przyciśnięciu).
Przycisk ten ma podświetlaną obwódkę, która sygnalizuje szybkim miganiem nowe SMS-y, połączenia itd. Nad ekranem jest czujnik światła i kamera VGA do wideo rozmów, z których chyba nikt nie korzysta. Sam ekran to AMOLED 3.5 cala 640x360 pikseli. Ekran jest w miarę dobrze widoczny w świetle słonecznym, co jest naprawdę sporym osiągnięciem. Dotyk działa dobrze, ale nadal minimalnie gorzej niż w Apple, HTC i Samsungu (mówimy w tym przypadku o ich topowych modelach). Lepszy, bo większy ekran ma model E7, który jeszcze w tym roku ma być dostępny w sprzedaży.
Wyświetlacz ma bardzo żywe kolory i pod tym względem nie odstaje od ekranów instalowanych np. w Samsungach. Ekran w trybie oczekiwania, gdy jest wygaszony, wyświetla godzinę, datę i czas następnego spotkania, co jest jedną z bardziej przydatnych funkcji w codziennym użytkowania.
Z prawej strony obudowy jest spust migawki, regulacja głośności oraz suwak do blokowania i odblokowywania ekranu. Suwak jest klawiszem programowalnym i dostępnym dla deweloperów. Z lewej strony obudowy jest port kart pamięci, port kart SIM oraz łącze USB. SIM ładuje się na zewnątrz, bo bateria w N8 jest zamknięta na stałe w środku obudowy!
Góra obudowy to port HDMI out (mini łącze), jack oraz włącznik telefonu (także przycisk profili). Na dole obudowy jest tylko łącze ładowarki 2 mm, choć telefon można także ładować przez USB z komputera.
Tył obudowy to duża lampa błyskowa, obiektyw kamery 12 mega oraz mała szparka, przez którą dobiega ze środka telefonu dźwięk głośnika mono. Fragment z obiektywem nieco odstaje od powierzchni tylnej klapki, ale wygląda to bardzo elegancko.
Procesor/pamięć – ocena 5
Nokia nie podaje oficjalnie jaki procesor napędza Nokię N8, ale podobno jest to ARM 680 Mhz. Wystarcza on na szybką obsługę jednocześnie kilku aplikacji (nie za wielu) oraz np. odtwarzanie i nagrywanie filmów HD. Gdy jednak trafimy na witrynę WWW z dużą ilością flash lub próbujemy uruchomić grę 3D to N8 zaczyna się „pocić”.
Pamięć urządzenia to odpowiednio: phone memory 254 MB, mass memory 14.6 GB i w naszym przypadku karta LEXAR 14.9 GB.
System/ustawienia/ekran główny/nakładka – ocena 4
Nokia N8 to pierwszy telefon, który wykorzystuje najnowszą wersję Symbiana. Symbian ^3 nie ma dobrej prasy, ale jest to szybki, ładny i stabilny system z multitaskingiem. Jego wadą jest niemal całkowity brak ciekawych aplikacji – można go więc porównać do systemu bada.
Osoby, które korzystają z poprzednich modeli Nokii z ekranem dotykowym na pewno będą miały trudności z dostrzeżeniem różnic pomiędzy swoim systemem, a nowym „rewolucyjnym” Symbianem ^3. Ekran główny to trzy (tylko trzy) pulpity, na których w ustalonych miejscach możemy umieszczać widgety. Użytkownik nie może po prostu wrzucić na ekran ulubionej aplikacji lub adresu WWW – trzeba to robić przez specjalny widget. Kilka widgetów jest po prostu za małych – powinny mieć rozmiar trzech, czterech modułów (np. Facebook, Twitter lub Exchange). Widgety możemy łatwo przełączać do trybu offline. Na samej górze ekranu znajduje się belka informacyjna. Po przyciśnięciu jej prawej strony mamy dostęp do naszych łączy (np. Bluettoth, WLAN). Po dłuższym wciśnięciu klawisza menu mamy panel z otwartymi aktualnie aplikacjami – nie zamykają się one w miarę potrzeby samodzielnie, co według mnie jest błędem – rozwiązanie z Androida jest lepsze.
Samo menu może być wyświetlane jako lista lub siatka (tak jak zwykle w Symbianie). Ikony możemy oczywiście dowolnie przestawiać. Ikony są ładne, ale nie są animowane.
Wprowadzanie tekstu – ocena 2
Wprowadzanie tekstu w N8 jest wygodne tylko w widoku poziomym. Wówczas całkiem przyjemnie wprowadza się kolejne znaki na ekranowej klawiaturze QWERTY. Gdy jednak telefon obrócimy, czyli wrócimy to jego standardowej pozycji to okazuje się, że Nokia podjęła decyzję, że w pionie będzie tylko zwykła klawiatura numeryczna. Litery na niej pojawiają się dopiero po kilku przyciśnięciach tak jak w zwykłym telefonie. Finowie chyba powinni spojrzeć na iPhone i jego „pionową” klawiaturę – częściej się z niej korzysta niż z klawiatury w widoku poziomym.
Poczta elektroniczna – ocena 2
Również klient e-mail nie zaskoczył nas pozytywnie. Korzystaliśmy z serwera Exchange Google i niestety w czasie testów wykryliśmy kilka błędów/niejasności:
telefon informował nas, że serwer nie pozwala na pobieranie HTML, a maile były widoczne w tym formacie
czasami było widać tylko połowę maila – nie dało się go przewinąć w dół
kilka razy rano na ekranie widoczny był komunikat, że nastąpił błąd serwera Exchange – Android i iOS nie generował nigdy takiego komunikatu przy synchronizacji z tym samym serwerem
w mailach nie było polskich liter (korzystaliśmy z angielskiego menu, tak jak zawsze)
większości załączników nie udawało nam się pobrać
Zapewne większość z tych błędów zostanie usunięta przed rynkową premierą. Nokia ma jeszcze miesiąc, a jak wiadomo e-mail to najważniejsza usługa dodana (oczywiście po SMS-ach).
Kontakty – ocena 3
Nokia nasze kontakty Google wyświetlała inaczej niż Android i iPhone. Wpis „Era Jan Kowalski” na liście kontaktów był wyświetlany jako „Era Kowalski”. „Jan” Nokia traktuje jako drugie imię, które jest widoczne dopiero po wejściu do „środka” kontaktu. Być może wynika to ze złego wprowadzenia kontaktu w naszej książce, ale Android i iPhone wyświetlają te wpisy normalnie (z drugim imieniem).
Kalendarz – ocena 4
Kalendarz jest za to bardziej udaną aplikację. Jest ładny, znajdziemy w nim widok tygodnia, miesiąca, dnia – nie ma tylko widoku agendy, ale jest za to dostępna lista to-do.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 6
Jakość tzw. radia GSM w Nokiach zawsze była najlepsza. N8 oferują świetną jakość połączeń, nie wypada z sieci, co konkurentom zdarza się notorycznie. Należy tylko wspomnieć, że testy prowadziliśmy głównie w sieci 2G, która w Orange działa znacznie lepiej niż oferta sieci dualnej – przełączanie pomiędzy 2G, a 3G nadal w Polsce nie działa najlepiej.
Odbiornik/nadajnik WLAN również jest mocny. Nasz zwykły router WLAN D-link był przez N8 „widziany” z podwórka, a router znajdował się aż na trzecim piętrze bloku mieszkalnego i to nie przy oknie.
Samo wybieranie numerów jest bardzo przyjemne – Nokia obsługuje tzw. smart diallling oraz oczywiście skróty do najczęściej wybieranych osób. Oprócz tego jest także do dyspozycji obsługa telefonu głosem.
Kamera – ocena 6
Kamera w N8 jest chyba najlepszym aparatem jako można znaleźć w telefonie. Kilka zaawansowanych smartfonów robi już naprawdę fajne zdjęcia na zewnątrz, kilka nagrywa już wideo 720i. Nokia N8 z matrycą 12 megapikseli także potrafi to robić. Co więcej, bardzo dobrze wychodzą jej także zdjęcia wewnątrz pomieszczeń. Ziarno jest jeszcze widoczne, ale w porównaniu z konkurencją to…nie ma porównania.
Dodatkowe zalety kamery to:
fajny edytor zdjęć – można skadrować zdjęcie, zaznaczyć obiekt w kółku itd. itp. – po raz pierwszy korzystałem z takiej aplikacji, bo po prostu była wygodna i szybka
bardzo wygodny interfejs samej kamery
geoatagging
Wady:
zdjęć nie dało się wysłać mailem – po wybraniu tej funkcji telefon wychodził z galerii (błąd oprogramowania)
Nokia N8 nie ma funkcji touch focus, czyli ostrzenia na obiekt wskazany placem na ekranie
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film nagrany telefonem:
Mapy/Nawigacja – ocena 6
Mapy Nokia to obecnie najpoważniejsze i najlepsze rozwiązanie nawigacji w telefonach komórkowych. Oczywiście w Polsce lepsza jest Automapa, ale Ovi Maps to bezpłatna nawigacja i mapy prawie na całym świecie. Czego chcieć więcej – Nokia pod tym względem miażdży konkurentów. Sama aplikacja Ovi Maps jest bardzo często ulepszana – obecnie najbardziej brakuje jej tzw. zoom multitouch.
Dla fanów Google w N8 możemy także zainstalować Google Maps z usługą Latitude.
Sama Nokia N8 bardzo szybko ustala swoją pozycję w oparciu o A-GPS i następnie GPS.
Przeglądarka – ocena 4
Przeglądarki Internetu w telefonach Nokia od dawna prezentują bardzo wysoki poziom. Ze swej strony możemy tylko zasugerować, że obsługa technologii Flash nie powinna być priorytetem w takich urządzeniach jak telefon. Flash to beznadziejny „zamula tor” urządzeń mobilnych, ale także całkiem mocnych laptopów. Producenci powinni wspólnie podjąć męską decyzję o braku suportu dla tej technologii w swoich urządzeniach. W N8 obsługiwany jest multitouch zoom, ale działa on gorzej niż w Android i iOS.
Odtwarzacz muzyczny – ocena 6
Odtwarzacz muzyczny w N8 to zaawansowana aplikacja z dostępem do sklepu muzycznego. Sklep niestety jest dostępny tylko w wersji internetowej – brakuje trochę zainstalowanej dedykowanej aplikacji, która przyspieszyła by przeglądanie muzyki. W słuchawkach firmowych N8 słychać było dobry jakościowo dźwięk. Po podłączeniu słuchawek Apple było już znacznie gorzej. Dźwięk można modyfikować cyfrowo equalizerem, funkcją loudness lub funkcją stereo widening.
Odtwarzacz wideo – ocena 6
Odtwarzacz wideo w Nokii N8 jest po prostu boski. Odtwarzał wszystkie testowe pliki aż do rozdzielczości 720i – oczywiście bez napisów.
Instant messaging – ocena 1
W N8 nie ma żadnych aplikacji typu komunikator. Pobrane Gadu-Gadu nie działało, Skype nie ma – w sklepie OVI jest tylko Fring. Gtalk także nie ma wersji dla systemu Symbian.
Serwisy społecznościowe – ocena 3
Nokia w N8 promuje swoje rozwiązanie OVI, które łączy nas z kontami Facebook i/lub Twitter. Sam Facebook oferuje własną aplikację dla Symbiana, ale w naszej N8 nie działała ona w ogóle.
Youtube – ocena 2
Nokia N8 nie ma seryjnej aplikacji do odtwarzania plików Youtube. Przeglądanie tego portalu jest możliwe z poziomu przeglądarki internetowej. Aplikacji odtwarzacza pobranej ze strony Youtube nie udało się uruchomić.
Obsługa plików Office – ocena 4
Jak zwykle przetestowaliśmy także jakość obsługi plików Office w naszym testowym urządzeniu. Testowe pliki są bardzo skomplikowane, ale na zwykłym laptopie otwierają się bez żadnej zwłoki.
Na telefonie Nokia N8:
plik Power Point – otworzył się bardzo szybko
plik Excel – otwierał się wolno, ale nie dało się z niego korzystać
Word otwierał się bardzo, bardzo wolno – po otwarciu wolno działało także przewijanie samego pliku
Edycja plików Office nie jest dostępna do momentu zakupu pełnej wersji pakietu Quickoffice.
Sklep z aplikacjami – ocena 3
Ovi Store to niestety nadal tylko marketingowe hasło. Aplikacji jest tam naprawdę mało. Dodatkowo kilka aplikacji dla Symbiana jest dostępnych wyłącznie poza tym sklepem np. programy produkowane przez Google. Zresztą np. pakiet Quickoffice zainstalowany seryjnie w N8 prowadzi do własnego sklepu producenta tego oprogramowania, gdy chcemy pobrać zaawansowaną wersję pakietu biurowego. Sytuacja ze sklepem OVI nie jest najlepsza.
Współpraca z PC – ocena 6
Nokia N8 z komputerem PC współpracuje idealnie. Telefon po podłączeniu nie pyta już w końcu o wybór trybu. W Windows widzimy od razu trzy dyski – pamięć telefonu, pamięć flash i kartę pamięci – to doskonałe rozwiązanie.
Możemy także wszystkim polecić ostatnią wersję pakietu OVI Suite – wreszcie został on rozbudowany i może w końcu zastąpić nasz ulubiony pakiet PC Suite.
Bateria – ocena 4
Bateria w N8 wytrzymuje bez ładowania 1.5-2 dni – to dobry wynik, a należy pamiętać, że testy był przeprowadzane w następujących warunkach:
ciągła synchronizacja maili
sieć 2G
stale włączony WLAN
stale włączony Bluetooth
około 30 minut rozmów
BL-4D 1200 mAh Li-Ion jest zamknięta na stałe wewnątrz obudowy i nie jest dostępna dla użytkownika N8.
Bajery – ocena 6
Na pewno w teście telefonu Nokia N8 trzeba podkreślić dwie bardzo nowoczesne funkcje. Ich działanie widać na poniższych filmach. Wyjście HDMI (mini) pozwala na wyświetlanie obrazu bezpośrednio z telefonu na telewizorze. Funkcja USB On-The-Go pozwala natomiast na podłączenie do naszej N8 „zwykłego” pendrive-a i przeglądanie zapisanych na nim plików. Szczególnie ta druga funkcja może nam czasami „uratować życie”.
Podsumowanie – ocena 4
Nokia N8 trafia na bardzo trudny rynek topowych smartfonów. Czekają już na nią sprzedawane od wielu miesięcy iPhone 4, Galaxy S i HTC Desire. W blokach startowych czai się HTC Desire HD. Nokia N8 musi powalczyć o serca i rozum osób zajmujących się technologią, blogerów i dziennikarzy, ale także o klientów, którzy chcą po prostu kupić dobry i drogi telefon. Nokia przestała się kojarzyć z wizerunkiem producenta zaawansowanych, najlepszych, topowych telefonów. N8 ma to zmienić. Hardware jest już lepszy niż u konkurencji (no może z wyjątkiem procesora i ekranu), z oprogramowaniem jest nieco więcej pracy. Nokia N8 potrzebuje lepszego klienta e-mail, klawiatury QWERTY w widoku pionowym, większej integracji z Facebook oraz sklepu z aplikacjami porównywalnego z Android Market i App Store. Wówczas Nokia ponownie wstawi swoje produkty do TOP3 najlepszych smartfonów. Teraz Nokia N8 zajmie 5-6 miejsce w moim rankingu najbardziej zaawansowanych urządzeń mobilnych na świecie. Na pewno jest to najlepsza Nokia jaką do tej pory testowaliśmy – godny następca ulubionych modeli N95i oraz E72.
Zalety:
wielowątkowość systemu
szybkość systemu (ale wolniejszy od Android i iOS)
dobry ekran (gorszy od Samsung i Apple)
HDMI
USB On-The-Go
bardzo dobra kamera/aparat
nagrywanie wideo 720i
obsługa Bluetooth 3.0
WLAN IEEE802.11 b/g/n
kompas
akcelerometr
duża ilość wewnętrznej pamięci plus karty microSD
bogaty zestaw sprzedażowy
dobre wykonanie
w miarę dobra bateria
obsługa odtwarzania H.264 , MPEG-4, Xvid
zegar na ekranie trybu standby
dostęp do sklepu z muzyką
bezpłatne mapy całego świata
bezpłatna nawigacja
wybieranie głosowe w języku polskim
radio FM
Wady:
brak klawiatury QWERTY w widoku pionowym
bardzo mała ilość dostępnych aplikacji
słaby klient e-mail
ograniczona konfiguracja ekranu głównego
gorsza od konkurencji obsługa gier 3D
brak działającego zewnętrznego klienta Youtube i Facebook
drobne błędy w oprogramowaniu testowym
wysoka cena (ale porównywalna z konkurentami)