Test Nokia N9 MeeGo

Recenzje
Opinie: 9

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Nokia N9 to jeden z ciekawszych telefonów, które ostatnio pojawiły się na rynku. Co więcej – po tygodniowych testach oceniamy, że jest to najlepsza Nokia z dotykowym ekranem jaką do tej pory testowaliśmy. Niestety system MeeGo nie będzie już rozwijany i Nokia N9 w momencie rynkowej premiery stała się prawdziwym białym krukiem. Więcej telefonów z MeeGo już nie będzie. Nokia oczywiście obiecuje „support" tego modelu, ale nie należy się spodziewać miliona uaktualnień i miliona nowych aplikacji.

Zestaw – ocena 6

Pudełko Nokii N9 bardzo przypomina pudełko iPhone, choć jest niebieskie. Nasz telefon był czarny, ale na polskim rynku są już dostępne inne, weselsze wersje kolorystyczne. Oprócz smartfona w pudełku jest malutki, oryginalnie wyglądający zasilacz bez kabla, sam kabel USB oraz słuchawki. N9 nie obsługuje kart pamięci.

 
 

Obudowa – ocena 6

Telefon naprawdę może się podobać – jego bryła jest spójna, elegancka i naprawdę dobrze pomyślana. Elegancja przykryła trochę ergonomię, bo ukrywanie portu ładowarki/USB pod plastikową zaślepką jest uciążliwe. Nie wiadomo także jak będzie z trwałością tej często używanej części. Zabrakło także miejsca na osobny spust migawki. Na urządzeniu znajdziemy tylko trzy klawisze – włącznik i regulację głośności. Na samej górze jest wspominany port USB, sanki dla karty micro SIM oraz gniazdo jack.

Ekran ma wielkość aż 3.9 cala, czyli bardzo odpowiednią dla obecnych smartfonów. Jest to AMOLED 16 mln kolorów. Zastanawiające jest jednak to, że w przeglądarce internetowej ilość wyświetlanych kolorów jest na pewno mniejsza, tak jakby chciano ograniczyć obciążenie tej aplikacji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5

Nokia N9 używa procesora o częstotliwości 1 GHz firmy Texas Instruments. Na pewno wystarcza on do napędzania systemu MeeGo. Dosyć częste choć krótkie „zwisy” to skutek niedopracowanego jeszcze oprogramowania, a nie braków mocy. W Nokii N9 jest 15.79 GB pamięci. Część z niej jest przeznaczona na aplikacje, a część dla użytkownika (9.5 GB). Pamięć RAM ma pojemność 1 GB, a pamięć ROM 512 MB.

System/ustawienia – ocena 4

W telefonie działała wersja MeeGo 1.2 Harmattan w polskiej wersji językowej. System jak na jedną z pierwszych wersji jest zadziwiająco dojrzały i ładny. Nie jest pozbawiony oczywiście błędów i zdarzają mu się „zwisy”. Na pewno działa jednak lepiej od każdej wersji systemu Symbian – może nie jest stabilniejszy, ale jego funkcjonalność jest o niebo lepsza – szczególnie jeśli chodzi o obsługę najczęściej używanych usług internetowych (mail, przeglądarka, Facebook). Szkoda, że MeeGo nie będzie rozwijane i nie stanie się taką „badą” Samsunga. Należy też podkreślić, że fajnie się testuje ten system, bo się po prostu wyróżnia na tle kolejnych edycji iOS, czy Android.

Ekran główny/nakładka – ocena 6

MeeGo ma dosyć odważny interfejs użytkownika. Przede wszystkim, aby przewinąć ekran blokady należy zacząć to robić zaczynając od plastikowej krawędzi obudowy. Ten pomysł sprawił, że większość osób, które biorą telefon do ręki myśli, że ma on po prostu duże problemy z obsługą dotykową.

Podświetlony ekran blokady wyświetla nam informacje o mailach, SMS-ach itd. Zablokowany, wygaszony ekran wyświetla natomiast aktualną godzinę oraz informację o tym, że otrzymaliśmy maila, SMS-a lub ktoś do nas dzwonił. To bardzo przydatne patenty Nokii.

Po odblokowaniu ekranu mamy trzy główne ekrany – stream społecznościowy (Twitter, Facebook itd.) z aktualną pogoda i notyfikacjami o nowych wiadomościach, pulpit z ikonami oraz panel do zarządzania otwartymi już aplikacjami. Jak widać MeeGo nie jest kopią Androida i iOS.

Ikony w nowym systemie pochodzą z Symbiana Anna. Aplikacje możemy zamykać z poziomu graficznego managera lub przesuwając palec z góry do dołu ekranu.

W MeeGo nie ma wreszcie tych nieprzydatnych małych widżetów znanych z systemu Symbian.

       

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Wpisywanie liter na klawiaturze poziomej i pionowej w N9 jest bardzo wygodne. Nokia nic nie kombinowała i stworzyła bardzo udane wirtualne klawiatury. Dodatkowo w ramach ułatwienia mamy także dostęp do gotowych emotikonek.

 


Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 4

Aplikacja telefonu została w MeeGo bardzo uproszczona. Mamy do dyspozycji historię połączeń, samą klawiaturę numeryczną oraz listę kontaktów. Nasza lista kontaktów synchronizowana była z kontem Exchange. Wszystko działało prawidłowo, choć nazwy kontaktów wyświetlały się inaczej niż w iOS i Android (były ucięte, bo zapewne są wpisane w złe pola w Outlooku).

Aplikacja telefonu w MeeGo nie obsługuje smartdiallingu. Dodatkowo kontaktu nie można umieścić na pulpicie z ikonami – nie udało nam się także znaleźć opcji wybierania kontaktów ulubionych.

Jakość połączeń jest bardzo dobra. W sieci Orange włączyliśmy opcję 2G, co pozwala na dłuższe działanie baterii.

Kamera – ocena 5

Kamera w N9 została potraktowana poważnie. 8 megapikseli, dual LED i marka Carl Zeiss dają radę – zdjęcia i filmy są dobrej jakości. Sam interfejs kamery jest porównywalny z kamerami w smartfonach Android. Kamera startuje bardzo szybko, a kolejne zdjęcia możemy robić prawie natychmiast. Czego brakuje – dedykowanego spustu migawki.

   
   

Przykładowe zdjęcia:

 
 
 
 
 

Przykładowy film:

Przeglądarka – ocena 5

Przeglądarka w MeeGo działa bardzo szybko i jest to na pewno najlepsza przeglądarka jaką można spotkać w najnowszych Nokiach. Czcionki wyglądają trochę gorzej niż w iOS, ale to już wina gorszego jakościowo ekranu. Bezpośrednio z poziomu przeglądarki możemy zapisać link do strony na stronie z ikonami aplikacji, wysłać adres pocztą lub zapisać kanał RSS. Wszystko jest proste, bez kombinowania – zupełnie inaczej niż w Symbianie.

     

Klient poczty – ocena 5

Klient poczty w Nokii N9 początkowo nas po prostu wnerwiał. Chociaż działał w trybie push nie ściągał poczty natychmiast po jej otrzymaniu. Okazało się, że Nokia nie wiadomo po co ma ustawione opcje szczyt i poza szczytem. Tak jak Symbian wie lepiej co jest dobre dla użytkownika. Gdy te opcje wyłączymy to naprawdę będziemy pozytywnie zaskoczeni – wreszcie jest dobrze. Poczta w HTML wyświetlana jest poprawnie, klient nie pyta nas ciągle czy jesteśmy pewni, że chcemy pobrać obrazek, załącznik itd. Jest wygodnie i sprawnie.

Odtwarzacz wideo – ocena 6

Odtwarzacz wideo bez problemu poradził sobie z materiałem MPEG 720p oraz z popularnym Xvidem. Od telefonu z tej półki nie można wymagać odtwarzania materiału FULL HD, więc jesteśmy w pełni zadowoleni.

Nawigacja i mapy – ocena 6

Nokia Maps to pierwsza aplikacja do nawigacji, która została udostępniona darmowo. Mam dostęp do w miarę dobrych map całego świata. Wystarczy wybrać odpowiedni region z listy i za chwilę będziemy go mieć w pamięci naszej Nokii. N9 dodatkowo oferuje nam świetny interfejs użytkownika, którego brakuje w Symbianie. Z nawigacji korzysta się naprawdę doskonale, pomijając drobne „ale”. W samochodzie po podłączeniu słuchawki Bluetooth instrukcje nawigacyjne słychać wyłącznie właśnie w tej słuchawce – to sprawia, że po prostu nie da się z takiego zestawu słuchawkowego korzystać.

Serwisy społecznościowe – ocena 4

MeeGo integruje w sobie obsługę Facebooka i Twittera. Stream obu tych serwisów widać na jednym z głównych trzech pulpitów. Dodatkowo możemy podłączyć także konto Skype, Picasa, Nokia, Flickr i Youtube. Facebooka i Twittera możemy też przeglądać korzystając z dedykowanych aplikacji. Aplikacja do Facebooka jest jednak bardzo prosta i nie da jej się porównać z aplikacjami na Androida i iOS. Nie ma np. usługi Places. Nie należy się także spodziewać, że programy te będą rozwijane.

Obsługa plików Office – ocena 3

MeeGo ma standardową przeglądarkę plików Office. Niestety nie jest ona demonem prędkości. Nasz testowy plik Worda otwierał się wieki. Nieco lepiej było z Power Pointem. Niestety jest to tylko przeglądarka plików bez możliwości ich edycji.

Bateria – ocena 6

Bateria w Nokii N9 jest zamknięta wewnątrz obudowy, podobnie jak w iPhone. Ogniwo ma podobno pojemność 1450 mAh. Oznacza to np., że nasza Nokia bez problemu działa 1.5 dnia, a przy oszczędnym użytkowaniu na pewno czas ten się jeszcze wydłuży. To obecnie smartfonowy rekord przy tak dużym ekranie. Bateria ładuje się poprzez USB.

Sklep z aplikacjami – ocena 3

W skrócie można napisać, że sklep jest, aplikacji jest mało i więcej nie będzie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Ovi Store nazwy „Google” sklep znalazł 64 programy – wszystkie „kosmiczne” i nie związane z amerykańskim koncernem.

Bajery – ocena 3

W naszej Nokii nie znajdziemy „odlotowych” bajerów. Do dyspozycji użytkowników jest np. Wi-Fi hotspot i sklep z muzyką. Mamy też zainstalowane seryjne gry: Angry Birds, NFS Sift, RealGolf2011, Galaxy on Fire 2. Gry działają bardzo szybko, a grafika jest naprawdę świetna. Z popularnych „bajerów” najbardziej brakuje nam łącza HDMI.

   

Podsumowanie

Gdyby Nokia N9 pojawiła na rynku 2 lata temu byłaby niezłym hitem. Teraz po zamknięciu MeeGo stała się tylko białym krukiem. To świetny telefon choć kompletnie bez przyszłości. Najprawdopodobniej podzieli los N900 z systemem Maemo. Należy się jednak cieszyć, że Nokia jest w stanie stworzyć świetnie wyglądające urządzenie z boskim ekranem, fajną przeglądarką i dobrym klientem poczty. To dobrze rokuje na przyszłość. Należy wierzyć, że oprócz Windows Phone Nokia kiedyś zaszaleje, zaprzestanie rozwoju Symbiana i stworzy swój własny system wykorzystując takie wprawki jak N900 i N9.
Nokię N9 możemy polecić wiernym fanom Nokii, którzy na słowa Android i iPhone dostają wysypki.

Zalety:

  • ładny intefejs

  • świetny wygląd telefonu

  • dobra przeglądarka

  • dobry klient e-mail

  • oryginalność

  • bezpłatna nawigacja

  • bardzo dobra bateria

Wady:

  • brak klienta Youtube!

  • zamknięcie platformy MeeGo

  • „zwisy” oprogramowania przy wielu otwartych aplikacjach

  • bardzo słaby sklep z aplikacjami

       
       
       

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    anonym pisze: 2011-10-12 20:33
    Bardzo profesjonalny test. Szczegolnie to: "W skrócie można napisać, że sklep jest, aplikacji jest mało i więcej nie będzie"...
    0
  • Users Avatars Mini
    olo pisze: 2011-10-13 08:34
    Juz przestalibyscie jechać na tego symbiana. S^3 Anna to bardzo dobry OS ! Dla mnie 100x lepszy od Androida i iOS'a
    0
  • Users Avatars Mini
    JarekM pisze: 2011-10-13 10:42
    będzie problem z tymi sankami na kartę sd; na jednej fotce widać że nawet profesjonaliście nie udało się tego domknąć; pewnie za kolejnym razem odpadnie ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    NEWS pisze: 2011-10-13 12:37
    A NFC to nie jest odlotowy bajer? zapomniałem, skoro iphone nie ma to na pewno nie jest. Opcje ustawienia synchronizacji poczty poza szczytem to super sprawa ale widac moze to byc trudne do ogarniecia
    0
  • Users Avatars Mini
    Edi pisze: 2011-10-13 16:45
    Co do wad, to ma YouTube (nawet widać na screenie), a MeeGo jest otwarte.
    0
  • Users Avatars Mini
    Edi pisze: 2011-10-13 20:11
    Przy ilu uruchomionych aplikacjach mają miejsce opisywane zwisy?
    0
  • Users Avatars Mini
    maciek pisze: 2012-02-10 17:48
    beznadziejny test : "nie udało nam się także znaleźć opcji wybierania kontaktów ulubionych" wystarczy wejsc w dany kontakt i zaznaczyc gwiazdke na srodku
    0
  • Users Avatars Mini
    irkoos pisze: 2012-03-29 02:02
    platforma MeeGo nie została zamknięta a do pobrania jest juz około 1400 różnych aplikacji
    0
  • Users Avatars Mini
    Roberto pisze: 2014-07-08 21:29
    Po co komuś telefon z zawisami? Według mnie telefon jeszcze taki powinien chodzić sprawnie. A ktoś z was miał może styczność z jakimiś smartfonami od telefunken? bo ja czytałem ze oni znowu wracają na nasz rynek i zastanawiam sie czy nie postawić tym razem przy zakupie na znaną, światową markę.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: