Nokia i Computerland w ramach programu Prezydenta RP "Internet w szkołach" ufundowały System Wsparcia Dowodzenia TETRA, który został dziś oficjalnie otwarty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Otwarcia dokonali szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Marek Siwiec i minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Krzysztof Janik.
W maju 2002 r. w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego podpisane zostały w Pałacu Prezydenckim dokumenty dotyczące przekazania w formie darowizny Systemu Wspomagania Dowodzenia dla Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (komercyjna wartość tej inwestycji przekracza 4,5 mln zł.) Od tego czasu wspomniane firmy we współpracy z Policją tworzyły System, a równocześnie wykładowcy i słuchacze Szkoły odbywali stosowne szkolenia.
Kluczowym elementem SWD jest system cyfrowej łączności bezprzewodowej TETRA, który składa się z centrali cyfrowej, stanowiska dyspozytorskiego, stacji radiowej i radiotelefonów systemu TETRA.
System Wspomagania Dowodzenia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie jest już w pełni gotowy do eksploatacji. Można tu nie tylko szkolić policjantów i funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, ale też wykorzystywać dla rzeczywistych działań operacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie (co już ma miejsce) oraz jako centrum powiadamiania ratunkowego. Podobnym ośrodkiem szkoleniowym w Europie może poszczycić się jedynie Finlandia.
System oparty jest o technologię Nokia TETRA oraz aplikację CoLombo 2 firmy ComputerLand. Oferuje możliwość komunikacji głosowej w trybie trunkingowym i bezpośrednim (DMO), dynamiczne zarządzanie strukturami grup użytkowników z poziomu aplikacji dyspozytora oraz w pełni bezpieczny dostęp do rzeczywistych i treningowych baz danych Policji (KSIP, PESEL) z wykorzystaniem protokołu WAP. Dodatkowo, można dokładnie zlokalizować patrole policyjne na mapie Szczytna z wykorzystaniem aplikacji GPS/AVL, monitorować (wspólnie z Komendą Powiatową Policji) obszar miasta z wykorzystaniem kamer TV, a także przyjmować i rejestrować zgłoszenia o zdarzeniach. Wszystkie wymienione elementy składają się na skuteczną możliwość zarządzania oraz dowodzenia siłami i środkami Policji.
Istotnym składnikiem SWD jest całkowicie polskie oprogramowanie CoLombo opracowane przez polskich inżynierów i programistów z Firmy ComputerLand, po raz pierwszy w Szczytnie zintegrowane z systemem TETRA. Oprogramowanie umożliwia automatyzację i rejestrację procesów dysponowania siłami policyjnymi, wizualizację sytuacji operacyjnej wraz ze stanem sił i środków oraz multimedialną komunikację użytkowników systemu, sporządzanie analiz, raportów oraz wspomaganie procesu wnioskowania. Do systemu dołączono trenażer, co pozwala na równoległe szkolenie funkcjonariuszy na szkolnych danych policyjnych i symulację zdarzeń, jakie mogą wystąpić w rzeczywistości.
W czasie uroczystości 20 stycznia br., policjanci zaprezentowali możliwości systemu Nokia TETRA oraz programu CoLombo na przykładzie pozorowanej kradzieży samochodu. Niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia oficer dyżurny wprowadził dane operacyjne do systemu, zlokalizował na mapie Szczytna najbliższe radiowozy i zlecił im interwencję. W czasie pościgu napastnicy byli cały czas śledzeni przez system monitoringu TV, a usytuowanie radiowozów było przez cały czas widoczne na mapie cyfrowej wyświetlanej na ekranie komputera, a także na ekranie ściennym. Pozwoliło to błyskawicznie ustawić blokadę drogową. Po zatrzymaniu samochodu w kilka sekund można było stwierdzić czy został skradziony oraz można było sprawdzić personalia zatrzymanych lub kontrolowanych osób. Było to możliwe dzięki bezpośredniemu połączeniu programu CoLombo z policyjną bazą danych KSIP. Może to zrobić każdy policjant, w każdym miejscu objętym systemem korzystając z klawiatury swojego radiotelefonu Nokia THR850 - za pośrednictwem WAP.
Takie rozwiązanie: automatyczna lokalizacja pojazdów przy użyciu Nokia TETRA została zastosowana w Polsce po raz pierwszy.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako jedna z pierwszych placówek w Europie możemy zapewnić policjantom szkolenie w oparciu o prawdziwy system TETRA, który jest standardem obowiązującym w krajach Unii Europejskiej. To zupełnie wyjątkowa sytuacja: nasi funkcjonariusze będą mogli zapoznać się z systemem TETRA znacznie wcześniej niż wielu ich zagranicznych kolegów" - stwierdza Komendant Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie prof. Wiesław Pływaczewski.
W uroczystości otwarcia Systemu Wspomagania Dowodzenia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie udział wzięli: minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Krzysztof Janik, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Marek Siwiec, Komendant Główny Policji generalny inspektor - Antoni Kowalczyk, zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor - Zbigniew Chwaliński, Komendant Rektor WSP w Szczytnie inspektor - prof. Wiesław Pływaczewski oraz prezes Firmy ComputerLand - Tomasz Sielicki, wiceprezes Nokia Group - Stefan Widomski i prezes Nokia Poland - Wojciech Pytel.