Test Nokia X7-00 z systemem Symbian Anna

Recenzje
Opinie: 5

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Symbian Anna to niby kolejna wersja systemu Symbian. W X7 w opisie systemu nadal występuje jednak Symbian ^3, czyli po Annie należy się spodziewać niewielu zmian. Zastosowano w niej tylko kosmetyczny tuning interfejsu oraz wbudowano nową klawiaturę. Na pewno są to zmiany w dobrym kierunku, bo Symbian wygląda znacznie lepiej i nowocześniej, ale zmiany są za małe, aby fińska platforma zbliżyła się do iOS, czy Androida. Dla kogo jest więc Nokia X7? Dla osób, które planują zakupić (choć same tego nie wiedzą) tzw. nicefony, czyli smartfony bez pakietu transmisji danych. Osoby te będą tylko dzwonić, wysyłać SMS-y i robić zdjęcia, ale będą w posiadaniu telefonu z dużym, dotykowym ekranem i świadomością, że są posiadaczami „prawdziwego smartfona”. Osoby te będą z X7 bardzo zadowolone. Symbian w Polsce sprzedaje się jak świeże bułeczki i naprawdę w naszym kraju na razie nie ma sobie równych.

Jakie są główne zalety X7?

Przygotowaliśmy listę zalet naszego „nicefonu” Nokii X7:

  • jest bardzo dobrze wykonana

  • jest ładna

  • ma dobry ekran

  • ma bezpłatną nawigację

  • ma dobrą kamerę i aparat

  • gdy nie korzystamy z dużej liczby aplikacji jednocześnie to jest bardzo szybka

Jakie są wady X7?

Zamiast wymienienia wad samego telefonu przygotowaliśmy listę bezpłatnych porad dla osób odpowiedzialnych za rozwój platformy Symbian. Pewnie tych porad nie przeczytają, ale taka jest nasza krótka lista sugerowanych zmian jakie powinny być wprowadzone, aby Symbian poprawił się o około 90%.

Nasze wymarzone poprawki:

  • wyciąganie karty pamięci – telefon nie powinien generować przy tym dodatkowych komunikatów

  • pierwszy start telefonu – na wstępie telefon powinien poszukać, czy sieć WLAN jest dostępna i się z nią połączyć

  • udostępnienie możliwości prostego przeniesienia ikony aplikacji na pulpit bez konieczności korzystania z widżetów

  • powiększenie widżetów – teraz są nieprzydatne i niewygodne, szczególnie widżet mailowy, społecznościowy

  • poprawienie procesu pobierania aplikacji – teraz każdą aplikację trzeba pobierać po 4 razy, aby osiągnąć sukces
    wyłączenie domyślnych porad

  • wyłączenie domyślnych przerw w ściąganiu maili – obecnie po zakupie telefonu maile nie są pobierane w godzinach poza szczytem i w weekend

  • rezygnacja ze społeczności Ovi i udostępnienie za wszelką cenę normalnego Facebooka i Tweetera

  • przy wpisywaniu adresu e-mail wyłączenie poprawiania pisowni

  • uruchomienie przynajmniej kilku popularnych usług Google

  • w nawigacji zastosowanie normalnych etapów wyszukiwania – miasto, ulica, numer domu itd.

  • przyspieszenie przewijania stron internetowych

  • rezygnacja z seryjnych aplikacji/widżetów typu National Geographic, E!, Movie Teasers itd. - w tych aplikacjach nie ma wartościowego contentu i nigdy nie będzie

  • rezygnacja z ekranów powitalnych w standardowych aplikacjach – użytkownichy chcą od razu korzystać z usług, a nie patrzeć na ekran, który niczego nie przekazuje

  • poprawienie płynności nagrywanego materiału wideo HD

  • poprawienie klienta Exchange – często pojawia się komunikat o błędzie w komunikacji z serwerem, dodatkowo ten komunikat trzeba zaakceptować poprzez przyciśnięcie OK

  • komunikaty o błędach powinny być w pasku powiadomień, a nie wymagać akceptacji użytkownika – szczególnie gdy w systemie jest ich sporo

  • połączenie z WLAN powinno być przez telefon utrzymywane, a nie co chwilę zrywane – w tym czasie telefon nie powinien w ogole korzystać z transmisji 3G

  • rezygnacja z pełnego multitaskingu – Symbian np. przy 10 otwartych aplikacjach już prawie nie działa, a użytkownik z masowego rynku nie zamyka otwartych programów tylko jest zmuszony do restartu urządzenia

Zestaw – ocena 5

Nokia X7 jest sprzedawana razem z ładowarką (wreszcie z łączem miniUSB), kablem USB, słuchawkami z bardzo rozbudowanym pilotem oraz kartą miniSD 8GB.

 
 

Obudowa – ocena 6

X7 ma bardzo oryginalnie zaprojektowaną obudowę. Fińscy projektanci trochę zaszaleli i ich projekt przypomina trochę bardziej gorący włoski design, niż zimne telefony z Finlandii. Wloty powietrza są niemal jak w kultowym samochodzie Lamborgini ;-). Obudowa jest bardzo dobrze spasowana, nic nie skrzypi, a cały telefon doskonale leży w dłoni. Trochę szkoda, że łącze miniUSB jest umieszczone na górze, a nie na dole obudowy. Obok USB jest zwykły jack stereo oraz ładny włącznik telefonu. Na dole obudowy nie ma kompletnie niczego. Ciekawe rozwiązanie zastosowano przy konstruowaniu szufladki na kartę SIM i kartę pamięci – zlewają się one z obudową i wyglądają tak jak klawisze regulacji głośności i spustu migawki. X7 to jeden z najładniejszych telefonów dostępnych na rynku, choć może brakuje mu trochę lekkości Xperii arc.

Brawa dla Nokii należą się za wygodny 4 calowy ekran AMOLED. Oklaski należą się za rozmiar ekranu, ale już nie za rozdzielczość – to tylko 640x360 pikseli…jak za króla ćwieczka…

   
   
   
   

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 3

Nokia X7 niestety nie szokuje swoimi wyśrubowanymi parametrami. Procesor jest taktowany zegarem 680 Mhz, a pamięć RAM to 256 MB. Oznacza to, że X7 nie jest demonem prędkości, co szczególnie widać po czasie ładowania niektórych usług oraz po niewielkich, ale częstych „lagach” w grach 3D.

System/ustawienia – ocena 3

Na Symbianie wszyscy wieszają psy, więc my ten system trochę oszczędzimy. Na pewno nadaje się on do nicefonów. Jako telefon, maszynka do SMS-ów, odtwarzacz muzyki oraz proste urządzenie do nawigacji telefon z Symbianem nadaje się znakomicie. W miarę dobrze Anna w X7 radzi sobie także z mailami. Na pewno problemem jest przeglądarka WWW, sklep z aplikacjami, Facebook i zarządzanie pamięcią. Nasza X7 działała pod kontrolą Anny w wersji 021.013 z 18 maja 2011 r.

Ekran główny/nakładka – ocena 4

Ekran główny w Symbian Anna nie zmienił się w stosunku do poprzedniej wersji Symbian ^3. Do dyspozycji mamy tylko trzy pulpity, na których możemy umieszczać niewielkie widżety. Nie ma możliwości przeniesienia zwykłej ikony na pulpit. Każdy pulpit może mieć swoją osobną tapetę.

       

Wprowadzanie tekstu – ocena 5

Nokia po paru latach od wprowadzenia ekranów dotykowych wprowadziła w Symbianie Anna prawdziwą rewolucję (przepraszamy za drobną złośliwość) – w widoku pionowym pojawiła się klawiatura QWERTY zamiast klawiatury numerycznej. Klienci musieli na to czekać kilkadziesiąt miesięcy. Funkcja copy/paste działa, a obie klawiatury są wygodne.

 

Klient e-mail – ocena 3

Klient poczty w naszym przypadku korzystał z konta GMAIL poprzez rozwiązanie MS Exchange. Maile były ściągane z problemami ponieważ kilka razy dziennie na głównym ekranie telefonu nie wiadomo po co był komunikat, że klient poczty nie może połączyć się z serwerem. iOS i Android z tymi samymi serwerami GMAIL radzą sobie znacznie lepiej. Maile są wyświetlane dobrze, choć pobieranie obrazków w mailach z HTML trwa wieki i najczęściej nie kończy się sukcesem.

Dodatkowo nie wiadomo po co Nokia wyłącza domyślnie pobieranie maili poza godzinami szczytu i w weekendy. Zapewne 80% osób wpada w panikę i sądzi, że brak maili to jakaś awaria ich telefonu.

   

Kontakty – ocena 3

Lista kontaktów działa gorzej niż w Android i iOS. Po synchronizacji konta GMAIL wyświetlane nazwy kontaktów na głównej liście są urwane. Dopiero po wejściu do kontaktu nazwa jest pełna – inne telefony radzą sobie z tym znacznie lepiej. Integracji z Facebookiem nie ma – klawisz Social Networks to fikcja, która w żaden sposób nie pokaże tam strumienia wiadomości naszego znajomego.

Kalendarz – ocena 5

Kalendarz ma prosty wygląd, ale spełnia swoją rolę. Jego prostota przypomina już trochę platformę Windows Phone.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5

Telefon jak zwykle w telefonach Nokia działa znakomicie. Jakość połączeń jest bardzo dobra. Sama aplikacja telefonu działa sprawnie i prosto – jest wyposażona w tzw. smart dialing, czyli klikamy na klawiaturze numerycznej klawisze z literami z nazwy naszego kontaktu i telefon dobiera nam pasujące wpisy. Nie działa to niestety w przypadku wpisania części numeru.

Kamera – ocena 5

Kamera w Nokii X7 ma aż 8 megapikseli. Liczba megapikseli sugeruje, że jest to topowy aparat. Okazuje się jednak, że nie ma autofocusa. Jest za to np. znakowanie obrazów GPS. Zdjęcia są ładne, choć delikatnie rozmazane. Filmy nagrywane są w formacie HD 720p. Filmom brakuje trochę płynności choć producent telefonu obiecuje nam 25 klatek/s.

Przykłady zdjęć i filmów:

   
   
 

Mapy/Nawigacja – ocena 5

Nokia ma sporą przewagę w postaci bezpłatnych map i nawigacji na całym świecie. Jak zwykle w przypadku tego producenta kuleje trochę interfejs. Nokia skupia się na dołączaniu kolejnych partnerów, z których contentu skorzysta 5% użytkowników, a nie potrafi przygotować zwykłego wprowadzania adresu w 3-4 krokach. Okienko typu Google może służyć do wyszukiwania POI, ale sposób wprowadzania adresu ma już pewien swój standard.

       
       
       
 

Przeglądarka – ocena 3

Przeglądarka w Symbianie Anna to niestety spory problem tego systemu. Choć strony ładują się sprawnie, co może zmylić testującego to późniejsze z nich korzystanie jest już utrudnione. Strony wolno się przewijają, skacza itd. Wolno działa także zoom. Przeglądarka najlepiej radzi sobie z mobilnymi wersjami dużych portali, a ten etap smartfony mają już za sobą. Nie znaczy to, że jest tragicznie – źle to wygląda tylko przy porównaniu z przeglądarkami Androida 2.2 i wyżej oraz iOS.

   

Odtwarzacz muzyczny – ocena 5

Odtwarzacz muzyczny oprócz standardowych funkcji ma equalizer, loudness i stereo widening. Dźwięk w słuchawkach jest dobry i głośny. Słuchawki trzeba głęboko wepchnąć w uszy, co może być dla niektórych niezbyt komfortowe. X7 ma w odtwarzaczu bezpośrednie połączenia za sklepem muzycznym. Sklep nie jest aplikacją, ale zwykłą stroną internetową. Dobrze, że choć działa automatyczne logowanie do sklepu.

       
       

Odtwarzacz wideo – ocena 5

Odtwarzacz wideo bez problemu odtwarza pliki do rozdzielczości HD 720p. Obraz jest płynny, a przeskakiwanie do danego fragmentu filmu działa bardzo szybko. Wyższe rozdzielczości nie są obsługiwane. X7 radzi sobie także z formatem Xvid.

Przeglądarka zdjęć – ocena 4

Przeglądarka zdjęć działa dobrze i szybko zarówno w widoku poziomym, jak i pionowym. Problemem jest tylko zoomowanie multitouch – działa tragicznie. Zdjęcia można udostępniać w portalu Facebook, Tweeter lub wysyłać mailem. Zdjęcia w przeglądarce mają opis GPS, ale po kliknięciu nie jesteśmy przekserowani na mapę, co świadczy o braku integracji poszczególnych usług w Symbianie.

       

Instant messaging – ocena 4

W sklepie z aplikacjami znajdziemy Skype, nieoryginalne aplikacje do Facebook chat. Nie ma tam np. Gadu – Gadu. Ten komunikator trzeba samodzielnie pobrać ze strony producenta.

Serwisy społecznościowe – ocena 3

Nokia X7 oferuje nam Facebooka i Tweetera poprzez własną aplikację Społeczności. To słabe rozwiązanie. Aplikacja społeczności ładuje się zbyt długo, a dodatkowo Facebook nie ma w niej swojej pełnej funkcjonalności (np. usługi Places). Najdziwniejsze jest jednak powiązanie Facebooka z książką adresową. Przy każdym kontakcie mamy przycisk Społeczności – gdy go wciskamy to nie widzimy profilu danej osoby, tylko jest to link do wyszukiwarki tej osoby na Facebooku. Telefon ani razu nie potrafił takiej osoby odnaleźć. Ciekawe na co liczyła osoba, która taką usługę zaakceptowała w komercyjnym produkcie.

Youtube – ocena 3

Symbian nie ma klienta Youtube, wiec tak naprawdę nie ma trochę o czym pisać. Najpopularniejszy portal trzeba zwiedzać korzystając z jego mobilnej strony internetowej. Filmy można odtwarzać na całym ekranie, ale ich jakość jest słaba.

   

Obsługa plików Office – ocena 4

W czasie naszych prób testowe, skomplikowane pliki Excel, Word i Power Point otwierały się szybko. Za obsługę dokumentów odpowiada Quickoffice. Pakiet biurowy ma czasami poważne przestoje w swojej pracy. Pliki można tylko przeglądać, ale bez opłacenia licencji nie można ich edytować.

   

Sklep z aplikacjami – ocena 3

Sklep z aplikacjami podobno zawiera około 50 tys. produktów i cieszy się ogromną popularnością (6 mln pobrań dziennie). W praktyce jednak znalezienie w nim ciekawych aplikacji jest trudne. Wyjątkiem jest parę topowych gier firmy Gameloft, które zdarzają się także w opcji „free”. Najgorsze jest jednak to, że samo pobieranie programu to droga przez mękę – zwykle trzeba po 2-3 razy ściągać ten sam program, aby raczył się zainstalować. Cały proces trwa wieki, pojawiają się przy nim błędy, a na końcu i tak nie mamy pewności, czy nasz program będzie poprawnie zainstalowany.

Bateria – ocena 6

Nokia jak na współczesny smartfon ma zachwycającą baterię – w trybie synchronizacji maili, bez dzwonienia, ale ze sporą liczbą zabawy menu telefon w zasięgu sieci 3G i WLAN wytrzymuje 2-3 doby. To prawdziwy rekordzista.

Podsumowanie

Nokia X7 to kolejny telefon fińskiego producenta, który w naszym kraju znajdzie na pewno wielu nabywców. Cenowo należy on do wysokiej półki. System operacyjny jest słaby, ale samo wykonanie bardzo dobre. Kolejne dwie „sprzeczności” to duży ekran AMOLED, ale jednocześnie niska rozdzielczość wyświetlacza, duża matryca kamery, ale brak autofocusa. Na pewno nie warto kupować Nokii X7 na rynku otwartym za 1700 zł, ale gdy otrzymamy ją w dobrej cenie przy wymianie aparatu to wtedy zakup X7 możemy z czystym sumieniem polecić – szczególnie ze względu np. na wygląd, markę, 4- calowy ekran, nawigację i kamerę.

   

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: