NOM i Tel-Energo kupią od NBP akcje Telbanku

Newsy
Żródło: Reuters
Opinie: 9

W sierpniu Niezależny Operator Międzymiastowy i Tel-Energo złożą ofertę kupna od Narodowego Banku Polskiego pakietu akcji Telbanku, a do końca roku ma nastąpić fuzja NOM, Tel-Energo i niektórych spółek PSE, powiedział we wtorek prezes NOM-u.

"W tym roku powinna zakończyć się 'mała konsolidacja'. Chodzi o połączenie NOM, Tel-Energo i PSE Info oraz części światłowodowej PSE " - powiedział Andrzej Arendarski, który jednocześnie kieruje zarządem Tel-Energo.

Właśnie te firmy mają tworzyć zrąb Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej - firmy, która w oparciu o należące do skarbu państwa aktywa telekomunikacyjne ma stanowić przeciwwagę i konkurencję dla Telekomunikacji Polskiej SA.

Decyzje o tworzeniu KGT wymagają akceptacji rządu. Pod koniec czerwca minister skarbu Wiesław Kaczmarek informował, że koncepcja tworzenia KGT niebawem ma trafić pod obrady rady ministrów.

"Zapadły już pewne decyzje. Liczę, że we wrześniu proces ten ruszy pełna parą" - powiedział Arendarski, ale nie ujawnił żadnych szczegółów.

Kiedy NOM, posiadający koncesję na świadczenie usług międzymiastowych połączy się z Tel-Energo, właścielem ogólnopolskiej sieci światłowodowej, w struktury grupy włączone zostaną aktywa telekomunikacyjne należące do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), właściciela i NOM i Tel-Energo.

W przyszłości natomiast Krajowa Grupa Telekomunikacyjna może skupić pod swymi skrzydłami także i innych operatorów. W kwietniu prezes NOM i Tel-Energo informował, że zaproszenie do udziału w grupie mogłyby otrzymać także Telefonia Dialog, czy Netia. Wspominał również o Telbanku.

W tym ostatnim przypadku działania zaczynają przybierać realne kształty. We wtorek Arendarski powiedział bowiem, że kierowane przez niego firmy złożą ofertę na zakup akcji Telbanku, sprzedawanych przez NBP.

"Termin składania ofert mija w połowie sierpnia. Przygotowujemy ofertę i na pewno ją złożymy. Telbank jest firmą bardzo potrzebną w tej grupie - mógłby świadczyć usługi dla klientów korporacyjnych" - poinformował prezes.

Telbank jest firmą specjalizująca się w usługach telekomunikacyjnych dla sektora finansowego. Jego akcjonariuszami są banki, w tym głównie NBP. Ten ostatni jednak, zgodnie z ustawą o NBP, będzie musiał pozbyć się swego pakietu. Bank centralny jest największym udziałowcem Telbanku - posiada 74 procent jego akcji.

Nieoficjalnie analitycy wyceniają pakiet Telbanku na około 100 milionów dolarów. Rynek spekuluje, że cena, którą będzie chciał uzyskać sprzedający będzie się wahać między 100 a 200 milionów dolarów.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  spiro pisze: 2002-07-30 15:52
  ciekawe czy maja zgode tpsa?????? ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  vassago4 pisze: 2002-07-30 15:58
  NOM troszke kasy zgarnal to i szaleje :)
  0
 • Users Avatars Mini
  _CISCO_ pisze: 2002-07-30 15:59
  NOM jeszcze do niedawna nie potrafił dobrze faktury wystawić a teraz takie poważne oferty składa :P
  0
 • Users Avatars Mini
  dwx pisze: 2002-07-30 16:02
  SPIRO: akurat na to zgody TP SA nie trzeba, ale boję się że rośnie następny moloch telekomunikacyjny który tez jak TP SA nie bedzie liczyć z klientami. teoretycznie konkurencja na rynku jest wskazana, ale ... co bedzie jak sie dogadają?
  0
 • Users Avatars Mini
  vassago4 pisze: 2002-07-30 16:05
  panowie to wszystko jedne wielkie g.... :) sami juz nie wiedza czego chca, ale wiedza czego nie chca - natretnych klientow ktorzy chca wiedziec za co placa.
  0
 • Users Avatars Mini
  marek pisze: 2002-07-30 16:56
  ja juz nie wierze w zarzadna ostra rywalizacje... i tak jak zwykle tepsa wyjdzie na swoje
  0
 • Users Avatars Mini
  GAGA pisze: 2002-07-30 17:27
  Też myślę że telekomunikacja wyjdzie na swoje!Nie ma mocnych!
  0
 • Users Avatars Mini
  dwx pisze: 2002-07-31 01:10
  No rośnie moloch za molochem, nic tylko sie cieszyc jak tu u nas w Polsce pieknie wszystko idzie ;)))
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-07-31 11:53
  Co z tego bedzie trzeba bedzie poczekac jeszcze kilka miesiecy, ale raczej tepsa bedzie znow pokazywac swoje pazurki, tylko komu to wyjdzie na dobre!????
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: