Nowa wersja standardu WAP - komunikat

Newsy
Żródło: Nokia
Opinie: 0

Firmy Ericsson, Nokia i Motorola ogłosiły, że będą wykorzystywały najnowszą wersję standardu Wireless Application Protocol (WAP), WAP 2.0, opracowaną przez WAP ForumTM. Firmy te wyraziły także swoją chęć tworzenia produktów, oprogramowania i usług kompatybilnych z nowym standardem. 
Nowa generacja specyfikacji WAP, razem z ulepszonymi telefonami i innymi urządzeniami bezprzewodowymi, zapewnia o wiele dogodniejsze środowisko rozwoju dla zaawansowanych usług mobilnych. Dzięki oparciu na dobrze ugruntowanych standardach internetowych, takich jak TCP lub HTTP oraz opracowaniu niezbędnych komponentów specjalnie pod kątem pracy w środowiskach bezprzewodowych, protokół WAP 2.0 będzie stanowił prosty, ale równocześnie potężny zestaw narzędzi dla łatwego rozwijania i uruchamiania całej gamy użytecznych i ekscytujących nowych usług. 
W protokole WAP 2.0 za podstawę swojego języka znacznikowego przyjęto XHTML Basic. XHTML, stworzony przez firmę World-Wide Web Consortium (W3C), jest językiem, w którym będzie pisane oprogramowanie, bez względu na to, czy jest przeznaczone dla tradycyjnych połączeń internetowych, czy też dla świata telefonii komórkowej. Dzięki zmniejszaniu różnic między oprogramowaniem dla sieci stałych i bezprzewodowych, język XHTML zdecydowanie przyśpiesza tempo tworzenia usług i zwiększa możliwości wykorzystania usług bezprzewodowych przez klientów.
Innymi standardami Internetowymi, objętymi przez protokół WAP 2.0, są m.in. Cascading Style Sheets (CSS), Transport Layer Security (TLS), HTTP i TCP. Dzięki ustaleniu, w jaki sposób standardy te można najlepiej wykorzystać w środowisku bezprzewodowym, zwiększy się komfort korzystania z systemu łączności przez użytkowników końcowych. Bogatsze materiały i usługi multimedialne, które będą dostępne w sieciach 2.5/3G, oparte będą na tych i podobnych standardach i dlatego bezproblemowo zintegrują się z rodziną produktów wykorzystujących protokół WAP. 
Wprowadzenie na rynek protokołu WAP 2.0 to, między innymi, udostępnienie po raz pierwszy usługi Multimedia Messaging Services (MMS), którą opracowano wspólnie z 3GPP. Umożliwia ona użytkownikom wysyłanie wiadomości multimedialnych, łączących dźwięki, obraz i tekst, w sposób przypominający wysyłanie wiadomości SMS.
Co więcej, protokół WAP 2.0 dalej rozwija usługę WAP Push, która może być wykorzystywana np. przy aukcjach online, gdzie ważne jest, by użytkownik otrzymywał informacje w kluczowych dla siebie sprawach (np. gdy wydarzy się coś ciekawego), a nie musiał samemu aktywnie szukać wiadomości. 
Dzięki temu, że protokół WAP 2.0 jest oparty o otwarte i kompatybilne ze sobą standardy, będzie on bardzo wartościową częścią oferty usług mobilnych. Wszystkie trzy firmy uważają też, że GSM Association także w dużym stopniu skorzysta z uczynienia protokołu WAP 2.0 jednym z kluczowych elementów nowych, definiowanych przez to stowarzyszenie inicjatyw na polu usług mobilnych.
 - Firma Ericsson jest dumna ze swego udziału, od początku do końca, w pracach nad rozwojem nowego standardu WAP 2.0 - powiedział Lars Boman, dyrektor Ericsson Mobile Internet Applications. - Wprowadzenie dobrze znanych i ugruntowanych standardów, takich jak XHTML, zapewni kompatybilność z dostępnymi w Internecie rozwiązaniami. Dzięki nowym opcjom, takim jak wiadomości multimedialne, otwierają się nowe możliwości dla operatorów i twórców oprogramowania. Nasze działania zawsze skupiają się na tworzeniu przyjaznych użytkownikowi produktów, które ułatwiają korzystanie z nowych usług. 
 - WAP Forum wypracowało dla nas dobry, solidny zestaw standardów, dzięki którym możemy rozpocząć rozwój następnej generacji usług mobilnych. Takie narzędzia jak język XHTML i Cascading Style Sheets będą kluczem do zapewnienia użytkownikom wysokiej jakości produktów i pozytywnych doświadczeń z ich korzystania, co z kolei jest podstawowym składnikiem sukcesu na rynku - powiedział Aage Snorgaard, wiceprezes Nokia Mobile Phones. - Razem z innymi czołowymi przedstawicielami naszej branży przywiązujemy dużą wagę do współpracy i tworzenia otwartych standardów, mających przyczynić się do rozwoju globalnego, otwartego rynku mobilnych usług i aplikacji.
 - Firma Motorola jest dumna z faktu przyczynienia się do powstania protokołu WAP 2.0 - stwierdziła Janiece Webb pierwszy wiceprezes i dyrektor naczelny należącej do Motorola firmy Internet Software and Content Group. - Jesteśmy niezwykle zainteresowani nowymi aplikacjami i usługami, których stworzenie stanie się możliwe dzięki ulepszeniom i dodatkowym opcjom wprowadzonym w tym protokole. Nowe rozwiązania, takie jak wiadomości multimedialne, pozwolą nam i naszym klientom na wprowadzenie wysoko cenionych usług do świata łączności bezprzewodowej. 
Firmy Ericsson, Nokia i Motorola utworzyły WAP ForumTM wraz z firmą Unwired Planet (teraz Openwave) w 1997 roku. W chwili obecnej forum liczy już ponad 450 członków, reprezentujących producentów sprzętu, twórców oprogramowania i operatorów ze wszystkich części świata. Najważniejszym celem WAP ForumTM jest umożliwienie, w ramach jednej organizacji, kontaktów przedsiębiorstwom ze wszystkich sektorów łączności bezprzewodowej, by w ten sposób zapewnić kompatybilność produktów i rozwój rynku systemów bezprzewodowych.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: