Z nieoficjalnych informacji wynika, że Telia może być zainteresowana zakupem akcji Tel-Energo. Jeżeli operacja dojdzie do skutku, Szwedzi mogą stać się potencjalnym inwestorem dla alternatywnego do TP SA telekomu budowanego z aktywów MSP. Tel-Energo twierdzi, że nie prowadzi z Telią żadnych rozmów. "Takie rozmowy między Telią a Tel-Energo nie mają miejsca" - mówi Ryszard Bańkowicz, rzecznik Tel-Energo. "Nie komentujemy pogłosek" - twierdzi z kolei Michał Szustak, dyrektor marketingu w Telia International Carrier w Polsce.
Po utracie kontroli nad Netią Telia musi zastanowić się nad swoją strategią w Polsce. Polska jest jedynym krajem nadbałtyckim, w którym ten szwedzki koncern nie posiada sieci komórkowej, a teraz dodatkowo straciła Netię, swoją sztandarową inwestycję. W 2003 r. uwolni się rynek międzynarodowych usług głosowych i każdy duży operator będzie chciał do tego czasu zająć jak najlepszą pozycję do ich świadczenia - powiedział Pulsowi Biznesu analityk jednego z banków inwestycyjnych.
Ewentualne zainteresowanie Telii siecią Tel-Energo jest istotne w kontekście budowy alternatywnego dla TP SA operatora telekomunikacyjnego z aktywów kontrolowanych przez MSP. Analitycy sugerują, że taki podmiot musi otrzymać potężny zastrzyk finansowy (w większości są to spółki mocno kapitałochłonne i zadłużone). Przydałby mu się też inwestor branżowy. Ze względu na ciężką sytuację na rynku telekomunikacyjnych i ochłodzenie klimatu inwestycyjnego, jednego silnego inwestora telekomunikacyjnego ciężko byłoby dla grupy pozyskać. Może więc dla MSP pozyskanie inwestorów dla poszczególnych spółek grupy byłoby rozwiązaniem? I w tym kontekście możliwość wejścia Telii do Tel-Energo staje się ewentualnością bardzo interesującą.