Obniżka stawek VAT

Newsy
Żródło: Gazeta Wyborcza
Opinie: 11

Sejm obniżył stawkę podatku VAT na usługi dostępu do Internetu z 22 proc. do 7 proc. Szkoły i placówki edukacyjne zostały  zwolnione z VAT za używanie Internetu, co oznacza, że Sejm nie przyjął najważniejszych poprawek Senatu do nowelizacji ustawy (senatorowie chcieli, by wszystkich obowiązywała siedmioprocentowa stawka VAT za połączenia z siecią). Przeciwnikiem nowelizacji ustawy był resort finansów, który wyliczył, że obniżki VAT będą kosztować w przyszłym roku budżet państwa około 400 mln zł z tytułu zmniejszonych wpływów. Uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT dotyczy nie tylko usług dostępu do sieci, lecz w ogóle "usług teleinformatycznych". Interpretacja tego pojęcia rodzi problemy - teoretycznie może rozszerzać zakres usług objętych zmniejszonym VAT poza ofertę dostępu do Internetu. Znaczenie decyzji Sejmu dla upowszechniania Internetu w Polsce kwestionuje także Centrum im. Adama Smitha w wydanym w środę oświadczeniu. Zdaniem eksperta Centrum Andrzeja Piotrowskiego obniżenie stawek VAT na usługi internetowe skomplikuje jedynie otoczenie prawne przedsiębiorstw telekomunikacyjnych oraz odsunie szanse na generalną obniżkę podatków. Nie jest za to w stanie w istotny sposób wpłynąć na obniżkę cen dostępu do sieci, a już zupełnie nie daje nadziei na tańszy Internet przedsiębiorcom. Jedyną sprawdzoną metodą na niedrogi Internet jest demonopolizacja całego sektora telekomunikacyjnego i stworzenie warunków do rozwoju w tej branży konkurencji - uważa Piotrowski, zaznaczając, że wchodząc do Unii Europejskiej, Polska i tak będzie musiała się z obniżki wycofać.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Darek pisze: 2001-07-06 11:55
  Moze bardzo mało , ale coś się dzieje
  0
 • Users Avatars Mini
  Alexander pisze: 2001-07-06 12:50
  Juz widze te grzejace sie modemy :))
  0
 • Users Avatars Mini
  wojtas18 pisze: 2001-07-06 14:03
  ja a'propos tego komentarza z Centrum Adama Smitha: czy po wejsciu do Unii rzeczywiscie bedziemy musieli znow podwyzszyc stawki? wydawalo mi sie, ze niektore kraje unijne takze maja poobnizane niektore stawki VAT, a odopwiednia dyrektywa zezwala by w 1 czy 2 dziedzinach miec stawki nizsze niz 22. jak to wlasciwie jest? (pytam bo nie wiem.)
  0
 • Users Avatars Mini
  gulash pisze: 2001-07-06 14:41
  bla, bla, bla, znowu zaczynają w rządzie marudzić, że wpływów nie będzie (te 400 mln). Jesteśmy tak specyficznym krajem, że jeżeli cokolwiek zdąża ku lepszemu to od razu musi to być obsrywane przez negatywne stanowiska i opinie. I jak ma tu być lepiej, powiedzcie mi, hę?
  0
 • Users Avatars Mini
  xmen17 pisze: 2001-07-06 16:13
  troche mało-ale zawsze cos tam jest...:)
  0
 • Users Avatars Mini
  Misio_Dziuni pisze: 2001-07-06 17:34
  Nie ma co się łudzić. Na jesieni wszystko wróci do normy. Nowy czerwony rząd w odpowiedzi na słuszne postulaty klasy robotniczej, postępowego chłopstwa i inteligencji pracującej wystąpi o przywrócenie poprzedniej stawki podatku VAT na usługi dostępu do Internetu.
  0
 • Users Avatars Mini
  raf pisze: 2001-07-06 18:12
  od kiedy ?
  0
 • Users Avatars Mini
  negro pisze: 2001-07-06 20:09
  Nowoscia to byloby zupelne zwolnienie internetu z jakiegokolwiek podatku. A najlepiej na wszystkich madrali z roznych Centrow i Parlamentu tudziez innych agend oblozyc np. 50% VAT od kazdej opublikowanej wypowiedzi. Moze zaczeliby moiwic madrzej i na temat. A jesli nie...ile zarobilby tzw. Skarb tzw. Panstwa???? O wejscie do Unii i zwiazane z tym ew. podwyzki w ogole bym sie nie martwil, bo to pewnie nie nastapi za naszego zycia. A nawet jesli, to oni tam pewnie do 2010 (moja prognoza) juz wiele rzeczy zmienia. Jesli nie to cale to UE za dlugo nie pociagnie. Nie za sie zbudowac USEurope. Przepraszam za pesymism Eurooptymistow. See ya!
  0
 • Users Avatars Mini
  wojtas18 pisze: 2001-07-07 14:08
  do Misio_Dziuni: a moze to wlasnie o to chodzi? wprowadzic zle prawo, zeby nastepcy musieli je zmieniac i narazac sie ta niepopularna decyzja roznym naiwniakom...
  0
 • Users Avatars Mini
  Yano pisze: 2001-07-08 03:11
  Misio_Dziuni: SLD ma w programie politycznym informatyzację kraju. Pod tym względem na SLD absolutnie nie można powiedzieć złego słowa.
  0
 • Users Avatars Mini
  domino pisze: 2001-07-09 01:56
  wybory we wrześniu:-)no nie!!!! w czasie kampanii prezydenckiej wszyscy kandydaci byli za ogólnodostępnym internetem jest po wyborach i jest cisza
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: