Obradowała Rada Telekomunikacji

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 8

Rada Telekomunikacji na wczorajszym posiedzeniu (23 stycznia br.) kontynuowała dyskusję na temat planowanych przedsięwzięć zmierzających do promowania rozwoju nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, szczególnie na obszarach o małej gęstości zaludnienia. Rada zaakceptowała także plan zagospodarowania częstotliwości w paśmie 3,4 - 4,2 GHz oraz zapoznała się ze stanem prac nad zmianą Prawa telekomunikacyjnego i przygotowaniem aktów wykonawczych do ustawy.

1. Promowanie rozwoju nowoczesnych usług telekomunikacyjnych
Obecny na posiedzeniu Rady Telekomunikacji wiceminister infrastruktury Krzysztof Heller za nadrzędne zadanie uznał zapewnienie powszechności dostępu do usług telekomunikacyjnych. Jego zdaniem obecnie koszt budowy klasycznej infrastruktury jest bardzo duży, a późniejsze zyski ze świadczonych usług coraz niższe. Dlatego operatorzy skupiają swoje wysiłki inwestycyjne w dużych aglomeracjach miejskich.
Członkowie Rady Telekomunikacji zgodzili się ze stwierdzeniem wiceministra Krzysztofa Hellera, że "w ramach działań na rzecz rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jednym z najważniejszych zadań jest rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej na terenach słabo zurbanizowanych". Zapewnienie dostępu do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych jest warunkiem koniecznym do podniesienia poziomu życia na tych terenach i do przyciągania inwestorów w ramach przyszłej integracji z Unią Europejską. Po wstąpieniu do UE napływ inwestorów do sektora rolnego i przetwórstwa rolnego będzie uwarunkowany w istotnej mierze rozwiniętą infrastrukturą, zwłaszcza telekomunikacyjną. Dlatego też mechanizmy regulacyjne powinny motywować operatorów do inwestowania na terenach słabo zurbanizowanych.
Ostatnie działania Ministerstwa Infrastruktury i URTiP doprowadziły do opracowania i przyjęcia nowej Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, która uwolniła dla zastosowań cywilnych stosunkowo duże pasma częstotliwości. Zdaniem wiceministra Krzysztofa Hellera "daje to możliwości Prezesowi URTiP stosowania zachęt przy wydawaniu zezwoleń - jeżeli wnioskodawca gwarantuje priorytet inwestycyjny na terenach słabo zurbanizowanych, powinien spotkać się z poparciem URTiP, np. w zakresie udostępniania planu numeracji, współpracy przy umowach interkonektowych, uzyskiwaniu zezwoleń budowlanych od władz lokalnych, udostępnianiu zakresów częstotliwości itd. Uważam tu za celowe powołanie wspólnego zespołu roboczego Ministerstwa Infrastruktury - URTiP - Instytutu Łączności w celu przygotowania strategii i planu działania w tym zakresie" - powiedział Krzysztof Heller.
Minister Infrastruktury jest tym bardzo zainteresowany i będzie popierał wszelkie konstruktywne działania w tym kierunku. Stymulacja tego segmentu sektora telekomunikacyjnego powinna sprzyjać również przyciąganiu kapitału dla inwestycji zagranicznych. "Z punktu widzenia prawa telekomunikacyjnego warunki są przygotowane, ale potrzebna jest także efektywna praktyka regulacyjna" - oświadczył członkom Rady Telekomunikacji wiceminister Krzysztof Heller.
Z dotychczasowych doświadczeń polskiego regulatora wynika, że wzrost konkurencji stymuluje operatorów. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś potwierdził, że "dotychczasową praktyką Urzędu jest wspieranie nowych technologii umożliwiających dostęp do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych na terenach ubogich w infrastrukturę telekomunikacyjną".

2. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego
Wiceminister infrastruktury Krzysztof Heller skonsultował z Radą konieczność rozpoczęcia prac nad projektem kolejnej nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, pod kątem wdrożenia zapisów pakietu nowych dyrektyw Unii Europejskiej. Pakiet dyrektyw regulujących sektor komunikacji elektronicznej, przygotowany w kwietniu 2002 r., musi zostać wdrożony przez państwa członkowskie UE do lipca 2003 r. Zdaniem wiceministra Krzysztofa Hellera, "aby rozpocząć prace nad implementacją postanowień pakietu nowych dyrektyw konieczne jest uchwalenie obecnie znajdującej się w Sejmie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego. Nie można pominąć żadnego etapu w procesie dążenia do osiągnięcia stanu prawnego obowiązującego w krajach Unii Europejskiej".
Rada Telekomunikacji wyraziła także podziękowanie za prace Zespołu ds. opracowania rozporządzeń wykonawczych do projektu zmiany ustawy Prawo telekomunikacyjne. Projekt nowelizacji ustawy znajduje się obecnie w Sejmie. Zespół pod przewodnictwem Zastępcy Prezesa URTiP Henryka Beberoka w okresie 3 miesięcy opracował 19 projektów rozporządzeń, z czego 14 projektów znajduje się już w uzgodnieniach międzyresortowych. Zdaniem Przewodniczącego Rady Krzysztofa Kwietnia "efekty prac Zespołu pozwolą na wprowadzenie w życie większości rozporządzeń wykonawczych tuż po uchwaleniu nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne".

3. Rada pozytywnie o planie zagospodarowania częstotliwości 3,4 - 4,2 GHZ
Rada Telekomunikacji pozytywnie zaopiniowała przygotowany przez URTiP "Plan zagospodarowania zakresu częstotliwości 3,4 - 4,2 GHz". Plan obejmuje pasma częstotliwości przeznaczone do wykorzystania przez systemy typu punkt-wielopunkt, w tym Systemy Radiowego Dostępu Abonenckiego (SRDA), oraz stacje systemu VSAT, służb radiokomunikacji amatorskiej i systemów radiolokacji. Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne plany zagospodarowania poszczególnych zakresów częstotliwości są opracowywane na podstawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów. Prezes URTiP Witold Graboś zaznaczył, że plany zagospodarowania kolejnych pasm częstotliwości będą sukcesywnie przygotowywane i przedkładane do zaopiniowania Radzie.

Rada Telekomunikacji jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa URTiP i Ministra Infrastruktury w sprawach działalności telekomunikacyjnej, gospodarki częstotliwościowej oraz spełniania wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń telekomunikacyjnych. W jej skład wchodzi 15 osób - przedstawicieli ministrów i urzędów centralnych oraz osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w zakresie telekomunikacji i radiokomunikacji.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2003-01-24 15:08
    na terenach słabo zurbanizowanych,fakt jakoś mało się mówi o wejściu w te tereny,wszyscy cisna się do wielkich aglomeracji.Może cos te obrady przyniosą pozytywnego w tym kierunku.Co zresztą bardzo wielu userów juz posyulowało na GOL-u,że oni nie mogą miec dostępu do sieci kablowych itp. I im pozostaje tylko modem i tepsa bo i konkurencja nie bardzo interesuje się takimi obszarami.Oby nie skończyło sie na zebrali,obradowali wypili co podali i sie zadowoleni rozjechali.
    0
  • Users Avatars Mini
    k.kosinski pisze: 2003-01-24 15:47
    tak to chyba do tej pory wygladalo, bo naprawde poza miastami jest w tym temacie slabiutko....
    0
  • Users Avatars Mini
    parys pisze: 2003-01-24 16:35
    Netia rozszeza swoja siec poza najwieksze miasta np. w moim 40 tysiecznym miescie bedzie swiadczyc uslugi od marca.
    0
  • Users Avatars Mini
    Pawcio pisze: 2003-01-24 17:47
    pies trącał netie..i tak jest droga.Ale ja z innej beczkipierwszy raz słysze o tej radzie ale może by tak doradziła ministrowi zeby sie przyjzal naszym opom czy przypadkiem nie zawyzaja stawek , moze nawet zmusil ich do obnizenia?skoro inni mogli to u nas tez by mozna.No chyba ze ta rada to towarzystwo wzajemnej adoracji i obopulnego głaskania..a tak coś mi tym pachnie
    0
  • Users Avatars Mini
    galeo pisze: 2003-01-25 00:54
    Spox, powinni coś zrobić. Bo nawet jak się samochód popsuje, to w małym miasteczku albo na wsi trzeba szukać telefonu. Nawet jak jest budka to nie zawsze czynna (bo TPsa zakłada stare telefony z miast).
    0
  • Users Avatars Mini
    Tytan pisze: 2003-01-26 14:28
    Kolejny pretekst, aby zorganizowac sobie popijawe. W wielszoci spraw to tylko czcze gadania. Telekomuna juz wszystko dopilonowala.
    0
  • Users Avatars Mini
    pawlo79 pisze: 2003-01-30 18:59
    szczerze nie wierze w to ze na wsi beda dobre lacza itd, TPSA jest za chciwa, kto mieszka na wsi musi zostac nadal bez kontaktu na poziomie europejskim i z czym tu do Uni???!!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2003-02-03 16:22
    Obradowali kase zabrali i za duzo sie nie napracowali i niewiele pozmieniali i przeglosowali!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: