Opensignal przygotował raport dotyczący stacjonarnego dostępu szerokopasmowego w Polsce. Analizowano pięć różnych miar doświadczenia użytkownika łącza szerokopasmowego: stałą jakość łącza szerokopasmowego, wrażenia z oglądania wideo w łączu szerokopasmowym, prędkość pobierania w łączu szerokopasmowym, szczytową prędkość pobierania w łączu szerokopasmowym i prędkość wysyłania.
Odsetek ten jest jeszcze wyższy w segmencie światłowodów do domu (FTTH) - 45,6%.
Na potrzeby tej analizy Opensignal uwzględnił tylko dostawców stacjonarnych usług szerokopasmowych, którzy oferują swoje usługi na terenie całego kraju. Dlatego nie uwzględniono INEI, która nadal ma ograniczony zasięg krajowy w porównaniu do innych uwzględnionych dostawców usług internetowych. Według polskiego regulatora UKE, INEA ma 3% udziału w krajowym rynku usług szerokopasmowych i 6% udziału w krajowym rynku FTTH - ale działa głównie w Wielkopolsce.
Biorąc pod uwagę tylko cztery polskie sieci komórkowe to Play zajmuje pierwsze miejsce pod względem stałej jakości szerokopasmowego dostępu do Internetu, szerokopasmowych wrażeń wideo i prędkości pobierania szerokopasmowego. Tymczasem Orange jest liderem pod względem szczytowej prędkości pobierania i prędkości wysyłania szerokopasmowego wśród polskich operatorów komórkowych.
Stała jakość usług szerokopasmowych mierzy, jak często doświadczenia użytkowników w sieci są wystarczające do obsługi typowych, wymagających aplikacji. Użytkownicy cieszą się najbardziej spójną jakością usług szerokopasmowych w sieciach Vectra i Play, które uzyskały statystycznie równe wyniki na poziomie 79,3-80,7%. Netia i Orange zajmują trzecie miejsce z wynikami 77,4-78,4%.
Netia i Vectra dzielą pierwsze miejsce pod względem jakości szerokopasmowego wideo, z wynikami 71,3-72,6 punktów w 100-punktowej skali. Ci dwaj dostawcy usług internetowych, wraz z Play, są ocenieni jako bardzo dobrzy (68-78). To oznacza, że użytkownicy są średnio w stanie przesyłać strumieniowo wideo w rozdzielczości 1080p lub lepszej z zadowalającym czasem ładowania i niewielkimi zacięciami. Tymczasem Orange, T-Mobile i Plus plasują się w kategorii niższej - dobrej (58-68). Ocena ta oznacza, że użytkownicy są średnio w stanie przesyłać strumieniowo wideo w rozdzielczości 720p lub lepszej z zadowalającym czasem ładowania i niewielkimi zacięciami.
Użytkownicy Vectry w Polsce cieszą się najszybszymi średnimi ogólnymi prędkościami pobierania danych wynoszącymi 133,3 Mb/s. Vectra zajmuje zatem pierwsze miejsce pod względem prędkości pobierania danych szerokopasmowych, pokonując wiceliderów - Play i Netię - o około 46,2 Mb / s, których wyniki wynoszą 83,3-90,9 Mb / s.
Netia triumfuje pod względem szybkości wysyłania danych szerokopasmowych z wynikiem 40,2 Mb/s - o 12,4% szybciej niż zajmująca drugie miejsce Vectra i o 38,2% szybciej niż zajmujący trzecie miejsce Orange.