Niezależnym operatorom telekomunikacyjnym może grozić upadłość, jeśli do końca roku nie będzie rozwiązany problem opłat koncesyjnych - powiedziała prezes Telefonii Dialog, Katarzyna Muszkat.
Problemem dla spółek telekomunikacyjnych są wysokie opłaty za koncesje. Rząd chce to zmienić, by umożliwić rozwój firmom telekomunikacyjnym. Oznacza to, że te spółki - zamiast wpłacać pieniądze do Skarbu Państwa - mogłyby je przeznaczyć m.in. na inwestycje np. linie telekomunikacyjne czy budynki transportu i łączności.
Teraz operatorzy są zwolnieni z płatności kolejnych rat koncesyjnych do końca 2002 roku.
Jednak w styczniu 2003 roku minister infrastruktury będzie mógł zażądać od operatorów płatności kolejnych rat, łącznie 50 mln euro. My tych środków nie mamy - powiedziała Muszkat.
Jeżeli od nowego roku zacznie obowiązywać nowe prawo, to operatorzy będą mogli te pieniądze przeznaczyć m.in. na inwestycje w telekomunikację. Jednak najpierw zmiany muszą być przyjęte przez Sejm. W środę projektem ustawy mają zająć się komisje Infrastruktury i Gospodarki.
Popieramy przyjęty przez rząd projekt ustawy, kluczową kwestią jest obecnie czas. Do końca roku pozostało go już niewiele, a projekt musi przejść całą drogę legislacyjną - powiedział Wojciech Mądalski, prezes Netii Holdings SA.
Prezes El-Netu Eugeniusz Gaca obawia się, że jeśli ustawa nie wejdzie w życie na początku przyszłego roku, to operatorzy będą musieli zapłacić kolejne raty za koncesje.
Jeśli będziemy zmuszeni opłacić kolejną ratę koncesji, może zaważyć to na naszej dalszej działalności - powiedział Gaca.
Dodał, że El-Net nie ma środków na zapłatę kolejnej raty koncesji. W takiej sytuacji wierzyciel, czyli Skarb Państwa, będzie mógł zgłosić wniosek o bankructwo spółki.
W opinii niezależnych operatów rozwiązanie kwestii opłat za koncesje jest kluczową kwestią dla dalszego rozwoju spółek.
Jest to punkt wyjścia do restrukturyzacji firm, likwidacji zadłużenia, wreszcie pozyskania inwestora i działań konsolidacyjnych - uważa Gaca.
Dotychczas niezależni operatorzy wnieśli do Skarbu Państwa równowartość 400 mln euro tytułem opłat za koncesje. Zainwestowali ponadto ponad 1,9 mld USD w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej.
Operatorzy muszą jeszcze zapłacić kolejne 400 mln euro z tytułu kolejnych rat za koncesje.