Operatorzy kablowi chcą być konkurencją TP S.A.

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 12

Krajowe sieci kablowe liczą na rozpoczęcie współpracy z Tel-Energo. Gdyby do niej doszło, TP SA wyrośliby nowi konkurenci na rynku telefonii stacjonarnej. Operatorzy kablowi chcą uruchomić świadczenie nowych usług - transmisji głosu i danych. Na razie jest to niemożliwe, bo zgodnie z umowami zawartymi z TP SA, położonymi w jej kanalizacji kablami może być przesyłany wyłącznie sygnał telewizyjny.

"Renegocjowanie umów z TP SA jest teraz sprawą fundamentalną. Środowisko kablowe zgłosiło propozycję ustawowego zapisu w znowelizowanej ustawie o prawie telekomunikacyjnym. Miałby on uniemożliwić blokowanie kabli leżących w kanałach TP SA dla telefonii głosowej i innych usług" - mówi Andrzej Ostrowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej.

"Jeżeli działania operatorów będą zgodne z prawem, nie będziemy mieć nic przeciwko wprowadzeniu do kabli leżących w naszej kanalizacji transmisji głosu czy danych" - mówi Maciej Rataj, rzecznik TP SA. Dodaje, że w zamian za szerszy dostęp do kabli TP SA mogłaby zażądać wyższych opłat, które wyrównałyby straty poniesione w wyniku działania konkurencji.

Do spotkania przedstawicieli OIGKK z Krzysztofem Hellerem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, oraz Witoldem Grabosiem, prezesem URTiP, doszło na zakończonej w ubiegłym tygodniu konferencji OIGKK w Mikołajkach.

"Prawo telekomunikacyjne zezwala na włączenie usług głosowych do oferty operatora telewizji o zasięgu jednej gminy. Biorąc pod uwagę sieć szkieletową w posiadaniu Tel-Energo, fakt, że ten operator ma wiele punktów styku z siecią TP SA, oraz tzw. ostatnią milę, którą dysponują operatorzy kablowi, można pokusić się o stworzenie atrakcyjnej oferty, alternatywnej dla TP SA" - dodaje prezes OIGKK.

Operatorzy kablowi mogliby współpracować z grupą telekomunikacyjną, którą chce budować Andrzej Arendarski, szef Tel-Energo.

"Prowadzimy rozmowy z kilkunastoma podmiotami. Jesteśmy zainteresowani także zaangażowaniem kapitałowym w pewne przedsięwzięcia - mówi tajemniczo Marcin Gruszka, rzecznik Tel-Energo.

Poszerzenie oferty o transmisję głosu i usługi internetowe jest koniecznością.

"W krajach, gdzie potrójna usługa jest dostępna, tylko 20 proc. przychodów operatorów kablowych pochodzi z abonamentu telewizyjnego. Zdecydowana większość pochodzi z transmisji danych i usług telefonicznych. W wielu sieciach na świecie rozmowy lokalne są darmowe" - mówi Andrzej Ostrowski.

Nowe usługi mogą przynieść operatorom duże zyski. Ich uruchomienie wymaga jednak inwestycji. Set-top boxy (sprzęt do odbioru potrójnej usługi - telewizja, Internet i telefon) kosztują 200 USD (800 zł), a trzeba go zainstalować w mieszkaniu każdego abonenta. Tymczasem operatorzy odczuwają skutki recesji.

- Pogorszenie sytuacji gospodarczej widać chociażby po nieregularnym opłacaniu abonamentu. Na Zachodzie pakiet zawierający około 20 programów kosztuje średnio 2 proc. średniej krajowej pensji. W Polsce za 2 proc. średniej pensji klient otrzymuje 40-50 kanałów. Operatorzy płacą dziś za czasy, kiedy ścigali się w liczbie programów, nie dbając o ich jakość - mówi Andrzej Ostrowski.

Operatorzy sami nie wypracują środków potrzebnych do unowocześnienia infrastruktury.

"Usługi dodatkowe mogą przynieść operatorom dużo większe zyski niż transmisja sygnału telewizyjnego. Rzecz w tym, że ani duzi, ani mali gracze nie mają pieniędzy na inwestycje. UPC w Europie pozbywa się swoich aktywów, Elektrim i Vivendi raczej nie dofinansują Aster City, a sieć Vectry jest na razie za bardzo rozdrobniona, żeby wprowadzenie potrójnej usługi było opłacalne" - mówi Michał Marczak, analityk DI BRE

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Amper pisze: 2002-05-15 17:48
  Użytkownicy kabla też bardzo liczą na transmisję głosową i danych. Powoli coraz wyraźniej widać, że ktoś chce na poważnie powalczyć z telekomuną... Oby jak najszybciej sfinalizować rozmowy...
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-05-15 17:48
  to by mogła byc jakas konkurencja
  0
 • Users Avatars Mini
  Haures pisze: 2002-05-15 17:56
  i wszystko rozbija się o kase
  0
 • Users Avatars Mini
  spiro pisze: 2002-05-15 17:58
  ale kiedy to bedzie...:(
  0
 • Users Avatars Mini
  artjaw pisze: 2002-05-15 17:59
  to mogłaby być silna konkurencja
  0
 • Users Avatars Mini
  wapsky pisze: 2002-05-15 18:30
  "...w zamian za szerszy dostęp do kabli TP SA mogłaby zażądać wyższych opłat, które wyrównałyby straty poniesione w wyniku działania konkurencji." - a jezeli ktos mysli, ze Stara Ciotka da sie latwo (tu powinien byc WYRAZ...) to myli sie baaaaardzo - Aster C., czyli obecnie el-net (?) juz tak jakos 5 lat temu zaczal mi obiecywac fon przez kabel - do tej pory maja wdrozenia testowe w zasadzie. Ciekawe, dlaczego... Zycze kablowkom najlepszego z okazji Swiatowego Dnia Komunikacji... pzdr
  0
 • Users Avatars Mini
  FAN pisze: 2002-05-15 18:32
  Każda konkurencja dla tpsa jest wskazana a ta może być mocna :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  bodzio pisze: 2002-05-15 20:13
  martwi mnie tylko to, ze tak mowi sie o konkrencji, ale tak nprawde nic sie nie robi !
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-05-15 20:24
  Ja licze na kablówkę już od wrzesnia za 45zł. plus zainstalowanie 250zł. i bay bay tepso i Twoje sdi jeszcze tylko umożliwienie rezygnacji z tego dobrowolnie przymuszonego abo a bedzie to..pzdr.
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2002-05-15 21:37
  Fan, jeśli to się uda, to pewnie mocna... :)
  0
 • Users Avatars Mini
  nepomucen pisze: 2002-05-15 22:25
  aaaaaaaale teraz komfortowo sie czuje :))) Moge byc tylko wesoly... :) Dziwicie sie czemu?? Tak wyglada czlowiek, ktory nie korzysta z TPsa :)))))))) U mnie kablowka pokazala sile i mam AsterCity i El-net :)))))) Bye Bye monoTePsonio :)))
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-05-17 15:36
  Moze i wyrosna, tylko ze wtedy tepsa bedzie sie starala znow ich zblokowac i kolko sie zamyka!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: