Orange ma szansę na bardzo duży projekt dla GUS

Newsy
Żródło: Sygnity
Opinie: 5

Sygnity (lider konsorcjum) i PTK Centertel, występując wspólnie jako Konsorcjum Wykonawców, zawarły umowę z Głównym Urzędem Statystycznym. Przedmiotem zawartej umowy jest dostawa, wdrożenie i utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej oraz oprogramowania typu CAPI (Computer Assisted Personal Interview), wspierającego prowadzenie i zarządzanie spisem powszechnym prowadzonym przez rachmistrzów przy pomocy mobilnych terminali. Wartość umowy to 4,7 mln zł brutto. Umowa została zawarta do końca grudnia 2009 roku, a uruchomienie infrastruktury informatycznej nastąpi we wrześniu 2009.

Przygotowana przez Konsorcjum Sygnity – PTK Centertel infrastruktura posłużyć ma do przeprowadzenia pilotażowego spisu powszechnego, którego celem jest sprawdzenie efektywności metody oraz jakości i dokładności danych gromadzonych za pomocą terminali mobilnych.
W ramach Umowy Sygnity dostarczy aplikację mobilną i dyspozytorską do 400 terminali oraz zajmie się integracją systemów. Terminale mobilne oraz ich łączność z centralnym i wojewódzkimi biurami spisowymi zapewni PTK Centertel. Umowa przewiduje również zapewnienie usług transmisji danych oraz głosu dla terminali mobilnych, dostawę i instalację serwerów oraz niezbędnego oprogramowania systemowego, a także przeprowadzenie szkoleń dla 500 użytkowników systemu oraz świadczenie usług gwarancyjnych i serwisowych.

Pilotażowy Powszechny Spis Rolny rozpocznie się 14 września 2009 r. i odbędzie się w 4 gminach. Docelowo GUS planuje wykorzystanie ok. 20 tys. terminali w Powszechnym Spisie Rolnym i Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań, które zaplanowane są na lata 2010 i 2011. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym i wykorzystaniu mobilnych terminali GUS będzie mógł znacznie zredukować koszty przeprowadzenia spisów powszechnych. Pracę, którą w spisach powszechnych w latach 2001 - 2002 wykonywało 180 tysięcy rachmistrzów, wykona w przyszłym roku jedynie ok. 20 tysięcy osób, wyposażonych w terminale mobilne. Oprócz znacznie zredukowanych kosztów osobowych warto podkreślić pozytywny wpływ na ochronę środowiska realizowanego projektu i planowanej metody pozyskiwania danych statystycznych - przy wykorzystaniu technologii mobilnych zbędne będą tysiące formularzy papierowych.

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    max pisze: 2009-07-14 03:53
    Mam nadzieje ze to aplikacja offline. Bo znajac proby uzywania aplikacji online z orange widze porazke
    0
  • Users Avatars Mini
    mmarecki pisze: 2009-07-14 10:34
    @max - to samo pomyślałem :) już w trakcie pilotażu może się okazać, że transmisję będzie realizować inna firma
    0
  • Users Avatars Mini
    nick pisze: 2009-07-14 11:24
    Jakoś polskiej Policji nie przeszkadza używanie kart SIM od ORANGE do transmisji danych. Zawsze narzekacie leszcze ;-P
    0
  • Users Avatars Mini
    ShAMAN pisze: 2009-07-14 11:49
    to się grubo zdziwicie... :D
    0
  • Users Avatars Mini
    KORPORACJA pisze: 2009-07-14 23:53
    jeżeli chodzi o transmisje to PTK ma udział w ponad 50% przesyłanych danych w tym kraju (grupa TP) gdy dodam łącza typu WLR to śmiało 55%. Chyba chodziło wam o kompatybilność i stabilny serwer danych. Sam spis przy dzisiejszej elektronice jest tylko formalnością... Wasza nawigacja w telefonie jest bardziej zaawansowana niż system do zbierania danych statystycznych.... Pomysł GUSu godny pochwały
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: