Orange Polska pilotażowo wdrożył w swoich procesach kadrowych kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir, dostarczany przez KIR. W ramach testowanego rozwiązania, pracownicy będą mogli całkowicie zdalnie załatwiać sprawy z działem HR, bez skanowania czy drukowania dokumentów. Mobilny podpis elektroniczny od KIR przyspieszy obieg dokumentów, a tym samym pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze na archiwizację i dalsze przetwarzanie.
W ramach pilotażowego projektu prowadzonego wspólnie z KIR, Orange Polska dostarczył swoim pracownikom jednorazowe certyfikaty do mobilnego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego mSzafir. Podpis złożony przy pomocy mSzafir ma moc prawną równoważną podpisowi własnoręcznemu. Certyfikaty są generowane w pełni online z wykorzystaniem potwierdzenia tożsamości użytkowników w bankowości elektronicznej.
Usługę mSzafir wprowadziliśmy pilotażowo z końcem września. W ramach tego projektu kupiliśmy kilka tysięcy kodów uprawniających do bezpłatnego skorzystania z kwalifikowanych podpisów elektronicznych przez naszych pracowników w sprawach kadrowych. Orange Polska systematycznie wprowadza kolejne elementy ułatwiające pracownikom codzienne funkcjonowanie i kontakt z pracodawcą w warunkach powszechnej pracy zdalnej. Realizowany z KIR pilotaż jest częścią tych działań – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.
Usługa mSzafir to kwalifikowany podpis elektroniczny, dostępny w wersji mobilnej, eliminującej konieczność stosowania czytników i kart kryptograficznych. Dokumenty można podpisywać w dowolnym miejscu i czasie, na każdym urządzeniu: komputerze, tablecie czy smartfonie, bez potrzeby instalowania i konfigurowania dodatkowego oprogramowania. mSzafir spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa określone w unijnym rozporządzeniu eIDAS.
Dzięki mSzafir wybrana grupa pracowników Orange Polska będzie mogła w pełni elektronicznie podpisywać dokumenty kadrowe. Przeniesienie tych dokumentów do sfery elektronicznej umożliwia rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej, które opisuje szczegółowe wymagania dotyczące prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej.
Usługa umożliwia funkcjom HR przejście na całkowicie elektroniczne akta osobowe, bez konieczności przechowywania dokumentów papierowych, co poprawia szybkość przetwarzania danych i obieg informacji w ramach całej firmy. Dokumentacja elektroniczna eliminuje konieczność utrzymywania często kosztownej archiwizacji dokumentów papierowych.