Orange Polska: być może budując 5G uznamy za bardziej efektywne zrobienie wymiany sprzętu 4G

Najważniejsze | Newsy
Żródło: PAP
Dodaj opinię
Opinie: 0
Orange: być może budując 5G uznamy za bardziej efektywne zrobienie wymiany sprzętu 4G

PAP przeprowadził wywiad z członkiem zarządu Orange Polska ds. finansów Jackiem Kunickim. Głównym tematem była zapowiadana na czerwiec nowa strategia pomarańczowego operatora.

"Poprzednia strategia okazała się sukcesem i raczej nie planujemy korygować tego, co się sprawdza, czyli na przykład konwergencja i światłowód. Nowa strategia będzie bardziej ewolucją niż rewolucją. Działamy jednak w branży, która zmienia się szybko i będziemy chcieli na te zmiany reagować. Na pewno w naszej strategii znajdzie się rozwój sieci 5G. Chcemy też być firmą bardziej innowacyjną, która w większym stopniu będzie korzystać z rozwiązań cyfrowych" - dodał.

Członek zarządu ds. finansów zaznaczył, że poziom e-CAPEX-u w kolejnych latach będzie m.in. zależał od rozwoju 5G i ostatecznego kształtu ustawy o cyberbezpieczeństwie.

"Jest dzisiaj za wcześnie, żeby być precyzyjnym w zakresie przyszłych poziomów ekonomicznych nakładów inwestycyjnych. Obecnie prowadzimy analizy i na pewno odniesiemy się do tego podczas prezentacji strategii, a więc już niedługo. Z pewnością istotnym elementem będą nakłady na rozwój sieci 5G. W tym kontekście będą dla nas ważne warunki aukcji na pasmo C, w tym zobowiązania pokryciowe oraz ostateczne rozstrzygnięcia w zakresie cyberbezpieczeństwa" - powiedział.

"Być może budując sieć 5G uznamy za bardziej efektywne równoczesne zrobienie wymiany części sprzętu do technologii 4G. Innym istotnym elementem, któremu się przyglądamy z nadzieją w kontekście powrotu do normalności są perspektywy rynku nieruchomości. Wiadomo, że pandemia istotnie zahamowała ten rynek" - dodał.

"Na dzisiaj nie mamy konkretnych planów związanych z infrastrukturą mobilną. Priorytetem jest doprowadzenie do zamknięcia transakcji Światłowód Inwestycje i rozpoczęcia świadczenia usług i budowy sieci przez ten podmiot. Nie wykluczamy, że przyjrzymy się różnym opcjom dotyczącym masztów, jeśli będą kreowały dla nas wartość. Trzeba pamiętać, że istotne korzyści w zakresie efektywności w tym obszarze są przez nas realizowane już od wielu lat" – powiedział PAP Kunicki.

"Kwiecień nie różnił się od miesięcy pierwszego kwartału pod względem aktywności zakupowej klientów. Warunki związane z funkcjonowaniem w pandemii były takie same. Liczymy, że zmieni się to od maja i wiążemy nadzieje z właśnie ogłoszonym programem stopniowego odmrażania gospodarki" - dodał.

"Oczywiście mamy nadzieję, że wraz z rosnącą dynamicznie liczbą szczepień będą warunki ku temu, żeby klienci stopniowo wrócili do aktywności sprzed pandemii. Będą się z tym wiązały wyjazdy indywidualne oraz biznesowe, co przełoży się na wyższe przychody z roamingu, które bardzo ucierpiały od II kwartału zeszłego roku. Jesteśmy jednak ostrożni w formułowaniu prognoz, uważnie monitorujemy sytuację związaną z pandemią" – zapewnił członek zarządu Orange.

Pełna treść wywiadu znajduje się tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: