Orange: Polkomtel nieefektywnie wykorzystuje pasmo, a chce go coraz więcej!

Newsy
Opinie: 8

Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange, szybko odpowiedział właścicielowi Polkomtela, na jego zarzuty o zbyt bliską współpracę z T-Mobile. Oto wypowiedź rzecznika opublikowana na blogu:

W dzisiejszej Rzeczpospolitej właściciel Polkomtela Zygmunt Solorz-Żak poskarżył się, że Orange i T-Mobile zmierzają do zmonopolizowania rynku. Oczywiście chodzi mu o współpracę w ramach NetWorks! Uważa też, że wszyscy operatorzy komórkowi powinni mieć tyle samo częstotliwości i takie same warunki budowy sieci. A ja uważam, że pies leży pogrzebany zupełnie gdzie indziej i to całkiem płytko. Atakując w mało subtelny sposób NetWorks!, a wcześniej krytykując zasady aukcji UKE na pasma dywidendy cyfrowej, po prostu „lobbuje medialnie”, aby utrzymać jak najdłużej monopol na LTE, który ma od 1,5 roku. Widocznie rozszerzenie współpracy z T-Mobile i rozpoczęcie przez Orange testów LTE, tylko wzmogło obawy, że konkurencja nadchodzi. A jeśli chodzi o informacje podane w wywiadzie to uprzejmie kilka prostuję i doprecyzowuję. Orange i T-Mobile nie są i nie będą grupą kapitałową. Współpraca przy udostępnianiu sygnału radiowego daje oszczędności, ale na rynku detalicznym i hurtowym pozostajemy bezwzględnymi konkurentami. Czy tak działają firmy dążące do monopolu? Jakkolwiek nie liczyć częstotliwości posiadane przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka są największe na rynku. Wśród najbardziej wartościowych tj. 900 i 1800 MHz firmy skupione wokół biznesmena mają 43,2 MHz, podczas gdy Orange dysponuje jedynie 16,4 MHz, T-Mobile 28,6 MHz, a Play 20 MHz. Kluczowe jest też porównanie ilości zasobów pasma w przeliczeniu na klientów. W przypadku Orange z 1 MHz pasma korzysta 0,5 mln użytkowników. W T-Mobile to ok. 0,4 mln, a Plusie tylko 0,2 mln. Wniosek? Polkomtel nieefektywnie wykorzystuje pasmo, a chce go coraz więcej! Operatorzy, którzy nie mają własnego pasma, a chcący świadczyć nowe usługi muszą je kupić lub wynająć, jak np. Orange od T-Mobile. Polkomtel natomiast wynajmuje pasmo od Grupy Midas (Aero2, CenterNet, Mobyland), ale są to transakcje mające mało wspólnego z realnym biznesem, ze względu na tego samego właściciela. I jeszcze dwa zdania o łączeniu pasma. Zygmunt Solorz-Żak dysponuje możliwością korzystania z 20 MHz LTE dających do 150 Mb/s, z których może potencjalnie korzystać 14 mln klientów Plusa. Orange i T-Mobile mają tylko 10 MHz na potrzeby LTE. Dzieje się tak dlatego, że część pasma Plus, Orange i T-Mobile używa się do usług głosowych. Oznacza to, że klienci naszego LTE będą mieć prędkość do 75 Mb/s. Czy przy takich faktach, to my chcemy stworzyć monopol, czy raczej z nim walczymy? Pytanie raczej retoryczne. Na koniec cieszę, że wreszcie publicznie dowiedzieliśmy się, że biznesmen jest współakcjonariuszem Sferii. Teraz jestem jeszcze tylko ciekawy, jaki jest pełny akcjonariat spółki, która dostała niedawno 5 MHz pasma bez przetargu?

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2013-09-14 18:02
    Myślę że w tej sprawie powinny zająć jakieś stanowcze stanowisko odpowiednie urzędy UKE i UOKiK. Wszystko wskazuje na to że pan Solorz boi się LTE konkurencji.
    4
  • Users Avatars Mini
    pabloki pisze: 2013-09-15 00:02
    zawsze można walczyć jakością LTE.
    0
  • Users Avatars Mini
    Irek pisze: 2013-09-16 08:39
    Dokładnie boją się konkurencji. Brawo Orange i T-Mobile bardzo fajnie że będziecie mieć wspólne nadajniki chociaż zasięg będzie ok.
    1
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2013-09-16 10:15
    Nic tak dobrze nie wpływa na ofertę dla klienta jak zażarta konkurencja. Networks wciąż modernizuje nadajniki. Zakończenie całego procesu planowane jest dopiero w przyszłym roku. Play też już ostro pracuje. Już niedługo Polkomtel będzie musiał zmienić niektóre slogany reklamowe :)
    1
  • Users Avatars Mini
    Maciej W2 pisze: 2013-09-16 10:42
    Panie Jabłko - pisząc to " Polkomtel nieefektywnie wykorzystuje pasmo, a chce go coraz więcej!" sprawiedliwości szukasz ? Monopol TP trwał nie 1,5 roku lecz WIELE LAT ! To "sprawiedliwe i efektywne" wykorzystanie zasobów na szczęście minęło już bezpowrotnie ;-) ,zaś efekty wykorzystania zasobów widzą wszyscy po ogłoszeniu wyników finansowych Orange za ostatnie półrocze ;-) .
    -1
  • Users Avatars Mini
    Maciej W2 pisze: 2013-09-16 10:48
    A może poprosimy pana rzecznika orange o komentarz ? = W kwietniu 2013 r. na zlecenie Play Millward Brown zbadał wskaźnik NPS (Net Promoter Score) będący wyznacznikiem satysfakcji klientów poszczególnych operatorów telekomunikacyjnych. Okazało się, że zaledwie 4 proc. klientów Orange poleciłoby usługi tego telekomu. Był to najgorszy wynik spośród czterech wiodących operatorów telefonii komórkowej, bowiem z tego samego badania wynika, że T-Mobile rekomendowałoby 10 proc. respondentów, Plusa 19 proc., a operatora Play 43 proc. Z poziomu obsługi zdecydowanie zadowolonych było 25 proc. klientów Orange, 34 proc. T-Mobile, 31 proc. Plusa i 43 proc. Playa. Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/gieldy/news/witucki-rezygnuje-z-funkcji-prezesa-telekomunikacji-polskiej,1948549?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
    -1
  • Users Avatars Mini
    Amplik pisze: 2013-09-16 14:19
    ~Grzegorz Szewczak i tak powinno być, walka nie tylko cenowa, ale i technologiczna bez tego cieżko będzie o sensowną przepustowość łącz. Co do samej sytuacji to moim zdaniem jest zdrowa dla runku: każdy startuje z LTE także trzeba zachęcić czymś klientów np. większymi pakietami.
    0
  • Users Avatars Mini
    Maciej W2 pisze: 2013-09-17 19:32
    Panie Jabłko ale o co chodzi ? ! = http://technowinki.onet.pl/klienci-maja-klopoty-z-orange/yc8rv
    -1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: