W salonach polskiego Orange pojawił się już kolejny model z serii SPV wyposażony w tzw. "Orange menu". Produkowane przez firmę HTC telefony przeznaczone są dla klientów biznesowych, ale wymagający użytkownik indywidualny także powinien być z tego telefonu zadowolony.
Wiele osób sceptycznie podchodzi do użyteczności "Orange menu", dlatego mogę ich uspokoić - w tym modelu można je wyłączyć.
Smartphone skierowany jest przede wszystkim do klientów biznesowych, chociaż cena wcale nie odstrasza. W najniższym planie taryfowym C600 kosztuje 1049 PLN (przy umowie na 24m-ce).
Smartphone zewnętrznie robi pozytywne wrażenie. Nieco obaw budzą małe klawisze, ale jak się okazuje podczas użytkowania, zupełnie niepotrzebnie. Elementem szczególnie rzucającym się w oczy, jest pokaźnych rozmiarów wyświetlacz TFT o przekątnej 2,2" i rozdzielczości QVGA(320x240 pixeli). Ekran wyświetla 64k kolorów (16 bitów), co może obecnie ilością imponującą nie jest, ale jakość obrazu jest naprawdę świetna.
Po lewej stronie wyświetlacza, z boku, znajduje się przycisk sterujący głośnością oraz klawisz uruchamiający przeglądarkę internetową. Po przeciwległej stronie obudowy umieszczono przycisk uruchamiający wbudowany aparat cyfrowy. U góry obudowy znajduje się wyłącznik oraz port podczerwieni. Standardowo na dole umieszczonej jest gniazdo USB do podłączenia ładowarki (lub kabelka transmisji danych) oraz gniazdo słuchawkowe. Przy słuchawce zainstalowano dwie diody sygnalizujące aktywność smartphone'a (zielona/żółta) i Bluetooth (niebieska).
Całość jest elegancko wykończona materiałami o bardzo dobrej jakości, w kolorach srebrnym i stalowo-szarym.
Oczywiście nas najbardziej interesuje wnętrze C600. Sercem SPV C600 jest procesor OMAP850 taktowany zegarem 195MHz z pamięcią ROM i RAM (DDR), każda po 64MB. Na tym sprzęcie zainstalowano system Microsoft Windows Mobile w wersji 5.0. Testowany egzemplarz posiadał system 5.1.70 (kompilacja 14402.1.1.0). Producent zaleca korzystanie z systemu XP na komputerze PC, gdyż w innym przypadku nie wszystkie opcje mogą działać. Tak jest w przypadku Windows Media Playera. Na SPV C600 jest on w wersji 10 i w tej samej wersji zalecany jest na PC. Obecnie ta wersja dostępna jest jedynie właśnie dla XP. Jest to o tyle ważne, że producent nie zaleca korzystania przy kopiowaniu plików pomiędzy smartphonem a PC z Explorera, ale właśnie z WMP. Przy korzystaniu z Win2000 niedogodnością, jaką zauważyłem przy kopiowaniu plików jest bardzo mała prędkość kopiowania za pośrednictwem Bluetooth. W dodatku pliki kopiowane z PC do C600, po zakończeniu transferu nie były widoczne w tym ostatnim. Poza tym smartphone nie synchronizował się z PC poprzez BT.
Menu
Fabrycznie składa się z 22 pozycji. Ikony, przedstawiające określone funkcje, rozmieszczone są na trzech stronach maksymalnie 9 ikon na stronę.
Szybkość działania menu nie jest rewelacyjna. O ile menu główne działa w miarę szybko, to już zagłębianie się w różne opcje powoduje czasami zwolnienie działania. Im więcej uruchomionych aplikacji, tym szybkość działania mniejsza.
Z całą pewnością jedną z najważniejszych pozycji w menu są Ustawienia.
W Ustawieniach można m.in. konfigurować wszystkie dźwięki, począwszy od dźwięków klawiatury aż po dźwięki połączeń i alarmów. Przy czym oddzielnie można ustawić sygnały dla wiadomości: SMS, e-mail, kanałowych czy też głosowych.
C600 ma predefiniowane 8 trybów pracy, które można włączyć z menu "Ustawienia" lub korzystając z przycisku wyłączającego telefon (krótkie wciśnięcie). W drugim przypadku dodatkowo dostępna jest opcja wprowadzenia go w tryb "samolot".
Dla osób, które nie lubią "Orange menu" producent umieścił 7 różnych układów ekranu głównego - dla każdego coś miłego.
Aby SPV był widoczny dla innych urządzeń należy włączyć opcję "odbierz transmisje przychodzące" w Menu Ustawienia->Połączenia->Transmitowanie. Opcja ta jest fabrycznie wyłączona. Gdy nie włączymy tej opcji nie podłączymy się żadnym urządzeniem (oprócz USB), nawet przy włączonym porcie IR czy też Bluetooth.
W menu Połączenia konfiguruje się również Bluetooth, połączenie modemowe, GPRS, Serwery proxy oraz sieci VPN. Najlepiej skorzystać jednak z konfiguratora dostępnego na stronach Orange, co pozwoli zaoszczędzić czas.
W Ustawieniach znajdziemy informacje o systemie i sprzęcie.
W nieco innej postaci informacje o systemie dostępne są z poziomu Task Manager'a.
Książka telefoniczna
Liczba danych, jakie można przypisać do każdego kontaktu w książce, jest imponująca. Oto lista danych, jakie można dodać do kontaktu w książce: imię, nazwisko, tel służbowy (2), telefon komórkowy, tel. domowy (2), dzwonek, obraz, e-mail (3), IM (3), tel. firmy, kategorie (dni wolne, okresowy, osobisty, służbowy), pager, tel. w samochodzie, faks służbowy, faks domowy, telefon asystenta, radiotelefon, strona www, zapisz jako, stanowisko, dział, firma, lokalizacja biura, adres miejsca pracy (ulica, miasto, województwo, kod pocztowy, kraj), aders domowy(jw.), inny adres (jw.), notatki, pseudonim, urodziny, rocznica, menedżer, pesel, nazwa konta, id klienta, współmałżonek, dzieci, asystent.
Oczywiście pojemność książki telefonicznej ograniczona jest jedynie wielkością dostępnej pamięci. Istnieje także możliwość filtrowania wpisów z książki po kategorii.
Aparat
Matryca o wielkości 1.3 miliona pikseli to już nie jest żadna rewelacja. W dodatku aparat nie posiada chociażby AF znanego z najnowszych modeli Sony Ericsson. W trybie foto, C600 zapisuje zdjęcia w formacie JPEG, w jednej z 4 możliwych rozdzielczości: 160x120, 320x240, 640x480 lub 1280x1024. Jakość zdjęć zdefiniowana jest na 4 poziomach: podstawowy, normalny, dokładny, superdokładny. Aparat umożliwia korekcję: jasności, nasycenia, odcienia oraz gammy.
Wbudowany aparat pozwala na kręcenie filmów w dwóch rozdzielczościach: 128x96 oraz 176x144 pikseli. Ustawienia wideo pozwalają na wyłączenie dźwięku, nie pozwalają natomiast na zbliżanie podczas kręcenia filmu. Dodatkowo kręcony materiał można zapisywać w trzech formatach: MPEG-4, H.263, Motion-JPEG AVI. W przypadku dwóch pierwszych formatów istnieje możliwość ograniczenia nagrania do 50 kB, w ostatnim do 250kB.
Oprócz trybu foto i wideo, w C600, zaimplementowano oddzielne tryby dla MMS, zdjęć kontaktów oraz kompozycji graficznych.
Podczas robienia zdjęć czy też kręcenia filmów, w górnym prawym rogu ekranu, podawana jest informacja o ilości zdjęć lub czasie filmu jaki możemy zapisać.
Jakość zdjęć wykonanych z C600 nie jest zbyt dobra. Aparat długo ustawia sobie ostrość, co sprawia, że zdjęcia robione na szybko są rozmyte.
Po dłuższym przytrzymaniu aparatu w jednej pozycji, zdjęcia wychodzą nieco lepiej.
Tryb nocny | |
Komunikacja
Activesync
Jedna z ważniejszych funkcji SPV C600 służy synchronizacji danych z PC, instalowaniu wybranych aplikacji, czy też kopiowaniu plików multimedialnych.
Najlepszą i najszybszą metodą na synchronizację jest podpięcie C600 za pomocą kabelka USB, który jest w zestawie. Z nie do końca wyjaśnionych przyczyn, synchronizacja po Bluetooth okazała się nieskuteczna. Activesync nie był w stanie wykryć połączenia, chociaż transmisja plików przez BT była możliwa. Najprawdopodobniej problem wynika z tego, że w czasie testów korzystaliśmy z systemu Windows 2000, w dodatku z Explorera, czego producent nie zaleca. Próby z kopiowaniem za pomocą WMP w wersji 9 również się nie powiodły.
C600 połączył się natomiast i zsynchronizował przez port podczerwieni, ale przesyłanie większych plików przez podczerwień trochę mija się z celem.
C600 posiada wbudowany moduł GSM/GPRS/EDGE Quad Band działający w pasmach 850/900/1800/1900 MHz. Z powodu braku zasięgu EDGE nie udało się sprawdzić transmisji tego typu.
GPRS działał dobrze, ale prędkość transmisji była zbyt mała do korzystania np. ze streamingu video. Smartphone często zmuszony był buforować dane i przeglądane wideo dostawało "czkawki". W pozostałych aplikacjach, nie wymagających dużego pasma takich problemów nie zaobserwowałem.
C600 nie miał żadnych problemów z przeglądaniem stron www.
Multimedia
Jak już zaznaczyłem przy okazji opisu aparatu, smartphone obsługuje formaty wideo H.263, MPEG-4 oraz Motion-JPEG AVI.
Jeśli chodzi natomiast o dźwięk to C600 radzi sobie z takimi formatami jak: .wav, .wma, .amr, .aac, AMR-WB czy też AAC+.
Fonia w C600 jest świetna, a poziom głośności na bardzo dobrym poziomie. W trybie głośnomówiącym, rozmówcę słychać nawet przy dość dużym nasileniu hałasu.
SPV C600 obsługuje Javę w wersji 2.0.
Fabrycznie do C600 wgrano dwie gry: Pasjans oraz Bubble Breaker. Gry są mało ciekawe i należałoby raczej zainstalować sobie coś samodzielnie.
Problem z pakietem Office
Tak naprawdę to problemy z obsługą pakietu OFfice w ogóle nie występują, ponieważ SPV C600 nie obsługuje plików z tego pakietu. Pomimo zainstalowanego systemu Windows nie da się nie instalując dodatkowego oprogramowania podejrzeć ani plików Worda, ani Power Pointa. Użytkownicy Nokii, niektórych Samsungów nie mają z tym żadnych problemów. Co gorsza, sprzedawcy nie informują o tej ułomności, a pakiety dodatkowe (płatne), które można pobrać z Internetu (ze stron sugerowanych przez przedstawicieli Orange) nie działają z tym modelem telefonu.
Podsumowanie
SPV C600 jest pierwszym smartphonem z zaimplementowanym systemem Windows Mobile 5.0. O ile sam system działa dobrze to braki w sterownikach są dokuczliwe. Widać to na przykładzie problemów komunikacyjnych poprzez BT z komputerem wyposażonym w Windows 2000. Nie podejrzewam, żeby wszyscy użytkownicy komputerów używali Windows XP. Można jednak to przeboleć, zważywszy, że w zestawie z smartphonem dostarczany jest kabelek USB, co zapewnia bardzo dobrą komunikację i przede wszystkim najszybszą.
Drugim małym minusem jest niestabilne działanie niektórych aplikacji. Nie zawiesiła mi się podczas testów żadna aplikacja, ale kilka razy funkcje zaczynały działać nieprawidłowo oraz bardzo wolno otwierały się foldery (od kilku do nawet kilkunastu sekund). Często taka sytuacja występowała podczas transmitowania danych przez BT. Wymagało to restartowania telefonu, co jakiś czas (nie mylić z resetowaniem, które powoduje "cold boot" smartphone i przywrócenie ustawień fabrycznych).
Z pozytywnych stron C600 należy wymienić baterię. Mimo dużego wyświetlacza, C600 w trybie czuwania wytrzymywał 5-6 dni. Trudno się jednak dziwić skoro został wyposażony w ogniwo o pojemności aż 1150 mAh (firmy Sanyo). Przy bardziej intensywnym korzystaniu z C600 bateria wytrzymywała 2-3 dni (ok. 15 minut rozmów/dzień, BT włączony 1,5 godziny/dzień, IrDA ok. 30 minut/dzień i dość często używane podświetlenie). Jest to wynik naprawdę świetny.
Na początku testu wspominałem o rozmiarach klawiatury, które wzbudziły mój niepokój. Jak się okazało "w praniu", klawisze nie są wcale zbyt małe. Wszystkie przyciski są doskonale ergonomiczne, a jakość działania rewelacyjna. Klawisze pracują miękko i z bardzo dobrze wyczuwalnym klikiem.
SPV C600 jest wart uwagi, szczególnie ze względu na nie wygórowaną cenę oraz mnóstwo możliwości, jakie oferuje.