W ręce naszej redakcji trafił jeden z nowych telefonów sprzedawanych pod marką Orange o symbolu SPV M3000. Właściwie nie jest to telefon, a palmtop z funkcją telefonu pracujący pod kontrola systemu Windows Mobile 5. Tym, co charakteryzuje tę słuchawkę jest jej ogromna wszechstronność oraz niestety wysoka cena. Słuchawka ta została stworzona głownie dla profesjonalistów, choć sięga po nią także spora grupa entuzjastów komputerów naręcznych.
Podczas testów słuchawka sprawowała się bardzo dobrze, choć jej prawidłowe skonfigurowanie i ewentualne dodanie nowych funkcji wymaga trochę wiedzy komputerowej i czasu. Jeśli już jednak się poświecimy to m3000 z zainstalowanym dodatkowym oprogramowaniem w większości zastosowań może zastąpić laptopa.
Ponieważ nasza redakcja zajmuje się telefonami, to nasz test dotyczyć będzie głownie funkcji "telefonicznych" M3000. Spróbujemy na niego spojrzeć tak jak na telefon i porównać do innych dostępnych na rynku słuchawek. Połączenie palmtopa z telefonem wymusiło rezygnację z niektórych funkcji telefonu, a niektóre rozwiązania są jeszcze niedopracowane. Najbardziej jaskrawym przykładam tego stanu rzeczy jest całkowita niemożność uruchomiania wyświetlania na ekranie M3000 komunikatów sieciowych (cell broadcast). Jest to wada nie tylko m3000, ale wszystkich palmtopów z telefonami pracujących pod WM5. Jedyną możliwością uzyskiwania takich komunikatów jest otrzymywanie ich w formie wiadomości SMS, co jak wiadomo jest bardzo irytujące.
Tu musze ostrzec wszystkich, którzy potrzebują idealnie pracującego telefonu, że m3000 może nie spełnić ich oczekiwań. Wiele funkcji jest tu rozwiązanych gorzej niż w przypadku zwykłych telefonów. Jednak do wszystkiego można przywyknąć, a moim zdaniem ogromne dodatkowe możliwości m3000 z nawiązką rekompensują pewne wady w działaniu modułu telefonicznego. To jednak każdy musi rozważyć samodzielne, zanim dokona zakupu, tym bardziej, że w podobnej cenie jak M3000 można zakupić którąś z najnowszych Nokii działających w systemie UMTS.
M3000 w Orange
SPV M3000 jest sprzedawany w Polsce w sieci Orange. Nie jest to jednak dziecko europejskiej myśli technicznej. Telefon ten został stworzony przez firmę HTC z Tajwanu, która jest potentatem w produkcji palmtopów. Sprzedaje ona swoje produkty pod bardzo różnymi markami, m.in. jest ona producentem palmtopów Fujitsu Siemens. M3000 przez producenta został nazwany HTC Wizard i jest sprzedawany na całym świecie pod różnymi nazwami handlowymi. Ten sam palmtop występuje także jako Qtek 9100, i-mate K-JAM oraz XDA Mini S. Niektóre z tych modeli są także dostępne w Polsce, choć M3000 jest z nich wszystkich najtańszy, a dodatkowo został całkowicie spolszczony.
Spolszczenie polega na przetłumaczenia całego systemu operacyjnego oraz wyposażeniu programowej klawiatury telefonu w polskie znaki. Orange dołącza do urządzania także specjalny plug-in (Orange Menu), który zmienia kolorystykę menu na zgodną z kolorystyka operatora oraz umożliwia szybki dostęp do najważniejszych funkcji telefonu. Niestety użycie oprogramowania Orange powoduje, że na ekranie Today (Dzisiaj) pamtopa nie możemy umieścić elementów innych programów. Jeśli tego nam brakuje, to możemy z wtyczki Orange zrezygnować i powrócić do normalnego wyglądu menu Windows Mobile. Jest to chyba jedyny przypadek do tej pory, gdy możemy z Orange Menu zrezygnować.
Wygląd
M3000 odbiega od zwykłych telefonów swoją wielkością, dlatego jest zdecydowani mniej poręczny. Także waga - 160 gramów to więcej niż średnia na rynku telefonów, choć dość mało jak na komputer typu palmtop. Uwagę zwraca szczególnie grubość urządzenia, która jest zdeterminowana zastosowaniem otwieranej pełnej klawiatury. Ta klawiatura to ogromy atut M3000 - wykorzystując ją możemy nie tylko pisać szybko wiadomości SMS, ale także odpowiadać na e-maile lub pisać dokumenty w pocketowej wersji Microsoft Word.
Najważniejszym elementem wyglądu telefonu Orange jest duży wyświetlacz o przekątnej 2,8 cala działający w rozdzielczości 320 na 240 punktów. Ekran jest dotykowy. Poniżej ekranu znajdują się przyciski zielonej i czerwonej słuchawki oraz dwa klawisze z dynamicznie przypisywanymi funkcjami. Na górze jest zaś przycisk dostępu do poczty elektronicznej i przeglądarki internetowej. Na bokach urządzania znajdują się przyciski służące do regulacji głośności, szybkiego uruchomiania Wi-Fi i Bluetooth, aktywacji wybierania głosowego oraz uruchomiania aparatu fotograficznego. Na dolnej krawędzi znaleźć można złącze mini-jack (2,5 mm) oraz mini-USB do połączenia z komputerem i podłączenia ładowarki. Dodatkowo telefon jest wyposażony w zlokalizowane na górze gniazdo kart miniSD, służące do rozszerzenia pamięci urządzenia.
W zestawie wraz z telefonem jest dostarczany pokrowiec, stereofoniczny zestaw słuchawkowy, kabel USB do połączenia z komputerem oraz ładowarka sieciowa także zakończona złączem mini-USB.
Do telefonu dołączona jest płyta z oprogramowaniem, w którego skład wchodzi program Activesync 4.0 oraz Outlook 2002. Ten ostatni jest przeznaczony dla wszystkich osób, które nie maja programu Microsoft Office, a chciałyby korzystać z zaawansowanych możliwości synchronizacyjnych jakie daje połączenie palmtopa z Outlook. W zestawie znajduje się także instrukcja oraz zapasowy rysik.
Bateria
Telefon jest wyposażony w baterię o pojemności 1250 mAh. Długość pracy bez ładowania zależy głownie od rzeczywistego czasu korzystania urządzenia. Przy pełnej naładowanej baterii możemy na nim pracować bez przerwy z podświetlonym ekranem przez około 5 h. Znacznie skraca ten czas korzystanie z łączności bezprzewodowej, czyli z Bluetooth lub sieci Wi-Fi.
W naszym teście przy normalnym korzystaniu z telefonu i wykonywaniu około 60 minut rozmów dziennie oraz około 1h dodatkowej pracy z urządzeniem z wykorzystaniem WLAN telefon trzeba było ładować co noc. W przypadku jeszcze intensywniejszego użytkowania może zdarzyć się tak, ze telefon nie wstrzyma bez ładowania całego dnia i trzeba go będzie doładowywać.
Dodatkowo telefon jest ładowany za każdym razem, gdy podłączamy go do komputera by zsynchronizować swoje dane.
Kontakty
Aplikacja Kontakty w telefonie oferuje bardzo szeroką funkcjonalność. Przede wszystkim ilość kontaktów jest praktycznie nieograniczona. Także ilość danych o danej osobie zgromadzonych w jednym kontakcie jest bardzo duża. Poza numerami telefonów kontakt może zawierać także dane adresowe, informacje o zatrudnieniu, dane firmy, a nawet numer konta, numer PESEL czy dane o współmałżonku i dzieciach. Każdy kontakt może także zostać wzbogacony o zdjęcie oraz własny dzwonek nadchodzącego połączenia. Pozycja w książce mogą być także wybierane głosowo dzięki wbudowanej aplikacji. Aktywacja wybierania głosowego następuje poprzez przyciśnięcie specjalnego przycisku zlokalizowanego z prawej strony obudowy.
Kontakty są synchronizowane z programem Outlook za każdym razem, gdy podłączymy telefon do komputera. Dzięki temu można w łatwy sposób edytować zawartość książki na komputerze.
Poczta/SMS/MMS
Telefon został wyposażony w specjalna aplikację pocztową, która obsługuje wszystkie typy wiadomości począwszy od wiadomości tekstowych, a na poczcie elektronicznej kończąc. Program ten uruchamia się poprzez naciśnięcie przycisku z symbolem koperty zlokalizowanego powyżej ekranu.
Każdy typ wiadomości posiada oddzielny zestaw folderów obejmujący skrzynkę nadawczą i odbiorczą, wiadomości wysłane oraz kopie robocze. Oddzielny zestaw folderów jest stworzony także dla każdego zdefiniowanego konta poczty elektronicznej. Poprzez dwa kliknięcie można bardzo szybko przemieszczać się po folderach. Pisanie widomości jest szybkie i proste dzięki użyciu pełnej klawiatury, jeśli jednak z jakiś powodów nie chcemy jej użyć, to wiadomość można wpisać zwykła metodą "SMS-ową" z zastosowaniem polskiego słownika.
Skrzynka wiadomości MMS także działa bardzo dobrze, choć skonfigurowanie odbierania i wysyłania wiadomości jest dość trudne. Na szczęście telefon ma już wbudowane ustawienie dla sieci Orange i jeśli nie będziemy zmieniać operatora, to problem ten nas nie dotyczy.
W urządzeniu możemy zdefiniować dowolną ilość kont e-mail. Konfiguracja kont jest prosta, telefon radzi sobie z autoryzacją poczty wysyłanej oraz z zabezpieczeniem transmisji poprzez SSL. Możliwe jest także wysyłanie i odbieranie załączników do poczty o dowolnej wielkości. Generalnie funkcjonalność programu pocztowego nie ustępuje jego odpowiednikom na PC. Trzeba jednak dodać, że program ten nigdy nie kasuje wiadomości z serwera WWW, jest zaprojektowany jako program dodatkowy dla posiadacza, który wykorzystuje na co dzień program pocztowy na PC.
Internet i WWW
Dostęp do Internetu zawsze i wszędzie to najważniejsze zastosowanie M3000. Jest on wyposażony w technologie mobilne, które zapewniają szerokie możliwości dostępu do sieci. Posiadacz może wykorzystać zarówno sieci bezprzewodowe WLAN jak i wbudowany moduł GPRS/EDGE, a posiadane połączenie internetowe może współdzielić przez Bluetooth np. z komputerem typu laptop.
M3000 jest stworzony do tego by wykorzystać go wraz z nielimitowanym dostępem do Internetu przez GPRS Tego rodzaju usługi oferują wszyscy operatorzy na naszym rynku, Orange oferuje taką usługę pod nazwą Business Everywhere.
Telefon znajdując się z zasięgu sieci GSM wyświetla wskaźnik dostępności GPRS lub EDGE. Jest to bardzo przydatna funkcja, bo jak dotychczas niewiele telefonów jest w stanie pokazać, czy korzysta w danym momencie z EDGE (jeśli telefon nie pokazuje wskaźnika EDGE, trzeba poszukać odpowiedniej poprawki oprogramowania w Internecie). Do przeglądania WWW służy mobilna wersja Internet Explorera. Program w większości przypadków poprawnie wyświetla strony internetowe, dostosowując je do wielkości ekranu M3000. Nie zawsze jednak strony są wyświetlane prawidłowo, czasem niektóre elementy stron są niewidoczne lub wyświetlone nieprawidłowo. Zamiast IE posiadacz urządzenia może zainstalować sobie inną przeglądarkę WWW. Najlepszym rozwiązaniem jest Opera 8.5 dla urządzeń Pocket PC. Obecnie jest ona rozprowadzana w wersji beta. Nie jest to wersja w pełni dopracowana, choć dzięki temu nie trzeba za nią dodatkowo płacić. Docelowo Opera ma być bowiem aplikacja płatną. Opera radzi sobie ze stronami znacznie lepiej niż IE. Opera także bez problemu umożliwia zalogowanie się na strony bankowych systemów transakcyjnych (np. mBank. Lukas Bank, Pekao SA), z czym w przypadku mobilnego IE bywają problemy.
Aparat fotograficzny
Telefon jest wyposażony we wbudowany aparat fotograficzny (o matrycy 1,3 mln pikseli). Normalna rozdzielczość wykonywanych nim zdjęć to 1280 na 1024. Można także wybrać mniejszą rozdzielczość lub tryb interpolowany, w którym zdjęcia są powiększane do 1600 na 1280. Jakość wykonywanym zdjęć jest poprawna, choć trudno im się równać do tych wykonywanych zwykłą cyfrówką.
Aparat pozwala także na wykonywanie klipów video o rozdzielczości 176 na 144. Filmy mogą być zapisywane z wykorzystaniem kodeka MPEG-4 lub MJPEG.
Przykładowe zdjęcia
Przykładowy film znajduje się tutaj
Dodatkowe oprogramowanie
Najnowszy Windows Media jest wyposażony w mobilne wersje programów z pakietu Office. Dzięki temu w M3000 możemy korzystać z Worda i Excela, jest także wersja PowerPointa jednak jej funkcjonalność jest ograniczona tylko do oglądania prezentacji. W przypadku Worda i Excela nie tylko możemy oglądać dokumenty w formacie doc i xls ale także samodzielnie je tworzyć. Funkcjonalność obu tych programów jest w zupełności wystarczająca do tworzenia prostych dokumentów.
Orange wyposażył swój telefon także w dodatkową aplikację do odczytywania plików PDF. Program o nazwie ClearVue PDF potrafi otwierać pliki PDF, niestety w przypadku dużych plików graficznych przesuwanie ekranu jest tak wolne, że praktycznie uniemożliwia korzystanie z programu.
Telefon został także wyposażony w program MIDlet Manager służący do uruchamiania programów i gier Java oraz PVPlayer umożliwiający odtwarzanie plików video.
Użytkownik może także samodzielnie zainstalować dowolne programy. W Internecie można znaleźć sporo informacji o różnych programach stworzonych na platformę Pocket PC. Niektóre z nich są bezpłatne, za inne trzeba dodatkowo zapłacić. Warto jednak pamiętać, że programy powinny być przystosowane do systemu Windows Mobile 5. Nie wszystkie bowiem programy stworzone na wcześniejsze wersje tego systemu będą prawidłowo działać na M3000.
Podsumowanie
Orange SPV M3000 to zdecydowanie więcej niż telefon. Palmtop ten może bez problemu zastąpić w podróży stacjonarny komputer lub laptopa. Jego możliwości są praktycznie nieograniczone dzięki możliwości instalowania dodatkowego oprogramowania, a programy na platformę Pocket PC są powszechnie dostępne.
Tak jak już wcześniej wspomniałem obsługa m3000 nie jest tak prosta i bezproblemowa jak w przypadku zwykłych telefonów. Konfiguracja tej słuchawki wymaga trochę więcej uwagi i umiejętności. Jest to jednak rekompensowane przez ogrom funkcji, jakie oferuje ten telefon.
Cena M3000, dość wysoka w porównaniu do telefonów, nie odbiega znacząco do cen innych oferowanych na naszym rynku palmtopów. W promocji w sieci Orange telefon ten można kupić już za kwotę poniżej 1000 zł, podczas gdy dokładnie taki sam model, lecz sprzedawany po marką Qtek kosztuje ponad 2000 zł.
Osobiście M3000 mogą z czystym sumieniem polecić każdemu zaawansowanemu użytkownikowi, który pragnie mieć przenośne urządzenie zapewniające nieustanny dostęp do Internetu, bez względu na to gdzie się w danej chwili znajduje.