Stacja bazowa Orange zasilana słońcem i olejem opałowym

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Stacja bazowa Orange zasilana słońcem i olejem opałowym

Orange uruchomił przy autostradzie A2 w Wielkopolsce pierwszą stację bazową, której prąd do pracy dostarczają moduły fotowoltaiczne z magazynem energii, wspierane agregatem DC. Obiekt w ogóle nie jest podłączony do sieci energetycznej (off-grid). Słońce dostarcza ponad 70 proc. energii, niezbędnej do działania.  

Stacja stoi na polanie pośród lasów zapewniając zasięg 4G/LTE podróżującym oraz mieszkańcom okolicy Zbąszyna i Łomnicy. W pobliżu nie ma sieci energetycznej.

Rozwiązanie – panele słoneczne o mocy 10 kWp z magazynem energii zbudowanym z baterii litowo-jonowych – zapewnia ponad 70% rocznego zapotrzebowania stacji na energię. W przyszłości możliwe będzie zwiększenie udziału zielonej energii o kolejne 10%.

Elementem zapewniającym ciągłość pracy stacji jest agregat z generatorem DC (prądu stałego), ponieważ urządzenia telekomunikacyjne muszą być zasilane prądem stałym. Agregat jest zasilany olejem opałowym, ale docelowo będzie to gaz LPG.

Projekt stacji jest komercyjnym pilotem, przygotowanym i rozwijanym we współpracy z firmą NetWorkS! w oparciu o system N!BOX. Prace rozwojowe potrwają do końca tego roku.

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: