Oto darmowe laptopy dla uczniów

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Oto darmowe laptopy dla uczniów

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował na Twitterze kto ma szansę zostać dostawcą komputerów dla czwartoklasistów.

19 kwietnia br. w Centrum Obsługi Administracji Rządowej otwarto oferty złożone przez firmy w ramach przetargu na dostarczenie laptopów, które mają zostać przekazane czwartoklasistom.

Najlepszą, bo najtańszą ofertę złożył x-kom (2952 zł). Złożono 14 ofert, w ramach których są również konsorcja, czyli firmy występujące wspólnie jako jeden podmiot.

Wśród walczących o część tego gigantycznego kontraktu jest także Orange, występujący jako Internet Solutions. Komputer Orange ma kosztować 3850 zł, a więc znacznie drożej od propozycji x-kom. Jest też oferta właściciela sieci Media Expert.

Przypomnijmy, że chodzi o laptopy dla 394 tysięcy uczniów, którzy rozpoczną naukę w 4 klasie szkoły podstawowej w przyszłym roku szkolnym, czyli jeszcze tej jesieni. Na projekt ministerstwo zdecydowało się przeznaczyć 1.1 mld złotych. Wygląda jednak na to, że zaproponowane komputery będą całkiem sensowne.

Umowy na dostawy będą podpisywane na ponad 70 obszarów. Na razie trwa pierwszy etap tego postępowania.

Oprócz spełnienia wymogów zapisanych w specyfikacji, głównym kryterium branym pod uwagę przy ocenie ofert jest cena.

W przedstawionych ofertach różnica pomiędzy najniższą i najwyższą zaproponowaną kwotą za jednego laptopa wynosi ponad 1400 zł brutto.

W kolejnym etapie przetargu Centrum Obsługi Administracji Rządowej sprawdzi, czy firmy spełniają warunki zapisane w dokumentacji przetargowej.

Te, które spełnią wymogi formalne i podpiszą umowy ramowe, zostaną zaproszone do złożenia ofert w zamówieniach wykonawczych.

Z tego samego tweeta dowiadujemy się, że zaproponowany przez x-kom model to ASUS ExpertBook B1502CBA. Na tym etapie nie znamy dokładnej specyfikacji komputerów, które przy tak dużym zamówieniu mogą zostać inaczej wyposażone niż sugeruje szeroko dostępna oferta rynkowa. W obecnej ofercie x-kom można znaleźć 5 modeli tego komputera w cenie od 3699 zł do 4199 zł. Z informacji udzielonej przez ministra wiemy, że pojedynczy laptop będzie kosztował 2952 zł brutto. Nie wiemy jeszcze czy różnica w cenie wynika z hurtowego zamówienia, czy zmodyfikowanej konfiguracji. Warunki narzucone przez przetarg zawężają możliwości do procesora Intel, co najmniej 8 GB RAM oraz dysku 512 GB. Wszystkie modele ASUS ExpertBook B1502CBA dostępne w x-kom spełniają te kryteria, są wyposażone w procesory Intel 12 generacji z serii i3 oraz i5.

Inne cechy tych laptopów to matowe ekrany Full HD o przekątnej 15,6 cala, możliwość rozszerzenia pamięci do 24 GB RAM, WiFi 6, LAN 1 Gb/s i Bluetooth 5.2. 

Lista złącz jest uniwersalna i obejmuje:

  • USB 2.0 - 1 szt.
  • USB 3.2 Gen. 2 - 2 szt.
  • USB Typu-C (z Thunderbolt 4) - 1 szt.
  • HDMI 1.4 - 1 szt.
  • Czytnik kart pamięci microSD - 1 szt.
  • VGA (D-sub) - 1 szt.
  • RJ-45 (LAN) - 1 szt.
  • Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe - 1 szt.
  • DC-in (wejście zasilania) - 1 szt.

Szczególnie USB C z Thunderbolt 4 jest tutaj pozytywnym zaskoczeniem. Z punktu widzenia codziennego noszenia do szkoły istotne jest, że laptopy spełniają normę wytrzymałości MIL-STD-810H. Warto też przypomnieć, że na komputerach znajdzie się grawerunek orła oraz naklejka z logo EU.

Laptopy prezentują się lepiej niż można było się spodziewać. Z ostateczną oceną wstrzymamy się do czasu poznania pełnej specyfikacji docelowych urządzeń dla uczniów.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: