Nasza redakcja otrzymała do testów nowy telefon firmy Panasonic - model GD87. To najbardziej zaawansowany z obecnych na rynku telefonów tego producenta. Panasonic nie jest znaczącym graczem na europejskim rynku słuchawek GSM, lecz ma ogromne doświadczenie w tworzeniu terminali na rynek japoński.
GD87 jest dużym stopniu "japońskim" telefonem, choć jak wskazuje napis na tabliczce informacyjnej został złożony w Czechach. Przede wszystkim ma on znany z telefonów i-mode wielki kolorowy wyświetlacz. Ma też polifoniczne dzwonki, co dziś stało się już standardem w Europie, oraz wiele drobnych acz bardzo interesujących funkcji, o których europejskim inżynierom się jeszcze nie śniło. Jako przykład przywołam tu znaną z innych telefonów Panasonic możliwość zmiany koloru podświetlenia wyświetlacza. W naszym modelu dotyczy to już tylko zewnętrznego wyświetlacza, możliwe jest przypisanie innego koloru podświetlenia równym zdarzeniom takim jak: telefon od konkretnej osoby, alarm czy MMS.
Poza tym Panasonic GD87 jest wyposażony w aparat fotograficzny. Pojawiające się coraz częściej telefony wyposażone w możliwość przetwarzania obrazu, wskazują, że powoli zbliżamy się do wprowadzenia telefonii trzeciej generacji i upowszechnienia transmisji wideo. Na razie kamery w telefonach służą do tworzenia wiadomości multimedialnych MMS, lecz za jakiś czas, gdy wdrożone zostaną technologie EDGE i UMTS, możliwe stanie się przesyłanie poprzez sieci telefonii komórkowej obrazów ruchomych o akceptowalnej jakości.
Panasonic podczas testu zachowywał się świetnie, nie miałem z nim żadnych problemów. Pewne niedociągnięcia wynikały jedynie z tego, ze otrzymałem do testowania wersję angielską telefonu, bez polskiego menu i polskiego słownika T9. Najbardziej dający się we znaki był brak tego drugiego, co czyniło wpisywanie wiadomości żmudnym i czasochłonnym.
W zestawie wraz z telefonem otrzymujemy małą i lekką ładowarkę oraz instrukcje obsługi. Musze przyznać, ze instrukcja obsługi jest napisana dość zawile i mi osobiście nie przypadł do gustu zastosowany w niej system diagramów opisujących jak uzyskać określone funkcje telefonu. Instrukcja nie daje gwarancji, że szybko uzyskamy odpowiedz na nurtujące nas pytania dotyczące obsługi telefonu. Tak jak już wcześniej wspomniałem miałem kontakt z instrukcją w języku angielskim.
Wygląd telefonu
Telefon ma bardzo elegancji wygląd, dostarczona nam wersja była koloru srebrnego, na rynku dostępna jest także wersja kremowa. Telefon ma wymiary 97 x 49 x 23 mm i waży 103 gramy. Kiedy słuchawka jest złożona widzimy jedynie srebrna bryłę wyposażoną w antenę i zewnętrzny wyświetlacz, który wyświetla godzinę lub tez informacje o nieodebranych telefonach, wiadomościach lub innych ważnych zdarzeniach. Z boku telefonu znajduje się małe, zasłonięte gumą wejście na zestaw słuchawkowy a na dole złącze do podłączenia ładowarki lub innych akcesoriów. Ponad wyświetlaczem znajduje się "oko" aparatu fotograficznego, a pod nim malutkie lusterko pomagające przy robieniu zdjęć samemu sobie.
Aby dostać się do wyświetlacza i klawiatury musimy telefon otworzyć, choć można to zrobić jedna ręką, jest to niezbyt wygodne i dlatego lepiej skorzystać z obu rąk. Po otwarciu dostrzegamy duży wyświetlacz oraz klawiaturę telefonu.
Klawiatura składa się z klawisza nawigacyjnego z 4 strzałkami kierunkowymi i klawiszem centralnym służącym do potwierdzania wybranych funkcji. Poza nim pod wyświetlaczem znajdują się dwa klawisze funkcyjne, które funkcje maja przypisywane dynamicznie, zależnie od tego, w jakim menu się znajdujemy. Jeśli jesteśmy poza menu to lewy przycisk ma na stałe przypisaną funkcję dostępu do książki telefonicznej, prawemu przyciskowi możemy zaś przypisać funkcję samodzielnie spośród kilku dostępnych opcji.
Telefon jest wyposażony w 12 klawiszy numerycznych, z których korzystanie jest przyjemne. Zostały one wykonane z plastiku a odległości między nimi zapiewniają komfortową pracę. Standardowo telefon wyposażono także w przyciski zielonej i czerwonej słuchawki - ten drugi klawisz służy także do włączania i wyłączania aparatu. Pod klawiatura numeryczna umieszczono klawisz @, który pozwala na szybkie uruchomienie przeglądarki WAP.
Wyświetlacz
Jak już wspomniałem wyświetlacz ma bardzo duże rozmiary. Ze wszystkich telefonów z kolorowymi wyświetlaczami ten, w który wyposażono Panasonica zrobił na mnie największe wrażenie. Ma on świetny kontrast i bardzo dobre nasycenie kolorami, których wyświetla aż 65.000. Jego rozdzielczość to 132 na 176 pikseli, co pozwala na wyświetlenie do 8 linii tekstu. Szczególnie dobrze wyświetlacz współpracuje z wbudowanym aparatem fotograficznym. Wykonane w ten sposób zdjęcia prezentują się na wyświetlaczu wyśmienicie.
Na wyświetlaczu możemy umieścić tapetę, którą może być dowolny plik w formacie JPG dostępny w pamięci telefonu. Może to być oczywiście także zdjęcie wykonane wbudowanym aparatem. Poza tym na wyświetlaczu znajdują się ikony informujące o uruchomieniu lub dostępności niektórych funkcji telefonu. Na wyświetlaczu można także umieścić zegar w postaci elektronicznej lub analogowej tarczy albo kalendarz przedstawiający bieżący miesiąc. W menu możemy także ustawić czas podświetlenia ekranu po naciśnięciu dowolnego przycisku. Może on wynosić 10, 30 lub 60 sekund.
Bateria
Telefon został wyposażony przez producenta w ogniwo litowo-jonowe o pojemności 720 mAh (symbol EB-BSD875). W naszym teście, w ciągu doby wykonywaliśmy około 30 minut połączeń oraz odbieraliśmy około 100 wiadomości SMS. W takich warunkach telefon wytrzymywał bez ładowania około 70 h. Przy intensywnym korzystaniu z GPRS-u, czas pracy telefonu dość znacząco się skracał.
Menu
Menu telefonu zostało skomponowane z 9 podmenu. W głównym menu każdemu podmenu odpowiada kolorowa ikona. Poszczególne funkcje w menu mają też swoje numery, wiec do każdej funkcji można dotrzeć bezpośrednio wstukując odpowiadający jej skrót klawiszowy.
Inżynierowie Panasonica uznali, że najważniejszy dla użytkownika jest szybki dostęp do kamery, dlatego na tej funkcji jest domyślnie ustawiony kursor w menu, także można do niej dostać się poprzez tylko dwa naciśnięcia przycisków.
Całe menu działa bardzo szybko, także dostęp do wiadomości SMS i całej pamięci karty SIM. Menu zostało w dość logiczny sposób ułożone, poszczególne funkcje pogrupowano w zbiory o podobnych właściwościach. Jedynym wyłomem jest menu aplikacji gdzie umieszczono wszystkie funkcje nie pasujące do innych grup. Efekt jest taki, że jedynymi aplikacjami w tym menu są gry.
Po naciśnięciu klawisza zielonej słuchawki uzyskujemy dostęp do list połączeń odebranych i nieodebranych (po 10 sztuk) oraz mamy możliwość zadzwonić pod ostatni wybierany numer.
Jak zauważyłem telefon, inaczej niż większość słuchawek na rynku, nie ma pod cyfrą 1 szybkiego wybierania poczty głosowej. Jeśli naciśniemy dłużej przycisk 1 to zostaniemy połączeni z numerem telefonu zapisanym pod pozycją 1 w naszej książce telefonicznej.
Książka telefoniczna
Książka w telefonie może liczyć sobie do 200 wpisów. Każdy wpis może zawierać do 3 numerów telefonów, 2 adresy e-mail oraz jedno pole tekstowe. Każdy numer z wpisu może mieć przypisana jedna z 16 różnych ikon oznaczających właściwości danego numeru telefonu (np. dom, komórka, jedzenie).
Dodatkowo każdy wpis w książce może należeć do jednej z 9 grup użytkowników, może posiadać własny dzwonek nadchodzącego połączenia, może też mieć własny kolor podświetlenia zewnętrznego wyświetlacza, gdy nadchodzi połączenie od tej osoby. Każda pozycja w książce może mieć także przypisany obrazek, najczęściej jest to zdjęcie zrobione wbudowanym aparatem. Takie zdjęcie jest wyświetlane, gdy nadchodzi połączenie od danej osoby z książki, daje to efekt tzw. "picture caller ID". Jak widać możliwość personalizacji książki telefonicznej Panasonica są ogromne i chyba trudno byłoby znaleźć drugi telefon o podobnych w tym względzie możliwościach.
Wreszcie 10 pozycjom z książki można przypisać etykiety głosowe i mogą być one wybierane głosem. Poza tym kontakty z książki telefonicznej możemy przesyłać do komputera lub innego telefonu przez port podczerwieni.
Wiadomości i e-mail
Dwie główne wady Panasonica to brak pamięci na wiadomości SMS w telefonie oraz brak polskiego słownika T9. Ta druga wada najprawdopodobniej zostanie wyeliminowana poprzez zlokalizowanie telefonu i dodanie polskiego menu. Pierwsza niestety jest bardzo uciążliwa, szczególne jeśli posiadamy kartę SIM z pamięcią tylko 10 wiadomości.
Edytor wiadomości pozwala na tworzenie łączonych SMS-ów zawierających do 459 znaków. Interesująca funkcją jest opcja automatycznego kasowania nadchodzących wiadomości SMS (w pewnym sensie rekompensuje ona brak pamięci). Funkcja ta pozwala na kasowanie wszystkich przeczytanych wiadomości lub też wszystkich nadchodzących wiadomości bez ich czytania. Telefon jest tez wyposażony w 10 szablonów wiadomości , które użytkownik może dowolnie edytować.
Ponieważ telefon posiada wbudowany aparat fotograficzny, to szczególnie ważna staje się dla użytkownika tego telefonu obsługa wiadomości multimedialnych MMS. Panasonic radzi sobie z MMS-ami bardzo dobrze. Bez problemu tworzy, wysyła i odbiera wiadomości. Testy były przeprowadzane w sieci Plus GSM i w czasie wysyłania lub odbierania około 20 wiadomości multimedialnych nie napotkaliśmy żadnych nieprawidłowości. Telefon może przechowywać do 30 wiadomości MMS w specjalnych przeznaczonych do tego folderach.
GD78 podobnie jak starsze modele Panasonica posiada także wbudowanego klienta e-mail, możliwe jest skonfigurowanie 3 różnych kont pocztowych, z których możliwe jest wysyłanie i odbieranie poczty. Niestety coraz więcej serwerów poczty wychodzącej SMTP wymaga autoryzacji podczas wysyłania poczty, czego ten telefon nie obsługuje.
Trzeba przyznać, że konfiguracja kont jest bardzo łatwa. Telefon posiada specjalna pamięć tylko na pocztę e-mail liczącą 200 KB. Oczywiście do wiadomości możemy dołączać jako załączniki zdjęcia zrobione wbudowanym aparatem.
Aparat fotograficzny
Wbudowany aparat robi zdjęcia w takiej samej rozdzielczości, jaką charakteryzuje się wyświetlacz telefonu, czyli 132 na 176 pikseli. Choć inne aparaty w telefonach robią zdjęcia w wyższej rozdzielczości to trzeba przyznać, że zdjęcia zrobione przy użyciu Panasonic-a prezentują się bardzo dobrze. Musze także przyznać, że jest to najłatwiejszy w obsłudze aparat, z jakim miałem dotychczas do czynienia.
Zapisuje on obrazy w formacie JPG w 3 trybach: Fine, Normal lub Economy. Aparat może też zapisywać obrazy w formacie PNG, który jest nieopatentowaną odmianą GIF-a, co pozwala na nie płacenie ze korzystanie z niego. Przeciętny obrazek w najlepszej jakości zajmuje około 5 KB. Aparat korzysta z pamięci współdzielonej z dzwonkami midi i odebranymi grami. Pamięć ta ma pojemność 780 KB. Pozwala to zapisanie ponad 120 zdjęć.
Aparat posiada sporo dodatkowych funkcji. Pierwszą z nich jest 2-krotny zoom, ustawia się go w bardzo prosty sposób używając klawisza strzałek w górę i w dół. Korzystając ze strzałek w lewo i prawo zdjęcie możemy uczynić mniej lub bardziej naświetlone. Dostępne są tez tryby monochromatyczny i sepia oraz efekt obrazu w negatywie. Dodatkowo obrazy można wzbogacić o kolorowe ramki. Możliwe jest także robienie zdjęć przy użyciu samowyzwalacza.
Dźwięki
Telefon został wyposażony w 16-głosową polifonię dźwiękową. Trzeba przyznać, że wygrywane przez ten telefon dzwonki brzmią bardzo dobrze. Telefon posiada 20 wbudowanych fabrycznie melodii oraz możliwość umieszczania nowych w formacie midi. Dzwonki są umieszczane w liczącej 780 KB pamięci współdzielonej ze zdjęciami z aparatu.
Warty zauważenia jest także wbudowany elektroniczny dyktafon potrafiący zapisać do 3 nagrań po 14 sekund każda. Takie nagrania są zapisywane w formacie AMR.
Bardzo przydatny jest wbudowany zestaw głośnomówiący pozwalający na rozmowę bez konieczności trzymania telefonu przy uchu.
Wadą jest natomiast brak profili dźwiękowych umożliwiających dopasowanie zachowania telefonu do danego otoczenia. Możliwe jest jedynie szybkie, bo przy użyciu jednego przycisku, wyłączenie całkowite dźwięku i przejście w tryb wibracyjny. Stanowczo przydałoby się kilka ustawień dźwięków, które można by w bardzo szybki sposób zamieniać.
GPRS i WAP
Telefon został wyposażony w obsługę GPRS-u klasy 8, co umożliwia korzystanie z 4 kanałów w przypadku ściągania danych i jednego w celu wysyłania (co daje prędkości 53,6 i 13,4 kbit/sek.). Współpraca z komputerem może następować przez port podczerwieni (umieszczony w b. niewygodnym miejscu w górnej części klapki) lub poprzez kabel.
Telefon został wyposażony w przeglądarkę WAP obsługująca najnowszy standard 2.0. WAP 2.0 pozwala na integracje WAP-u i "normalnego" Internetu która nastąpi wraz z powstaniem sieci trzeciej generacji. Podstawą nowego standardu WAP jest język XHTML, telefon będzie tez potrafił korzystać z protokołu http. Na razie nie ma jeszcze wielu stron w nowym standardzie, natomiast strony stworzone w poprzednich wersjach standardu WAP wyświetlane są bezbłędnie.
Pozostałe funkcje
Telefon został wyposażony w kalendarz, wyświetlający widok miesięczny. Użytkownik może stworzyć do 100 notatek w kalendarzu, każde zdarzenie może mieć charakter jednorazowy lub cykliczny. Możliwe jest tez ustawienie alarmu dla każdego zdarzenia, telefon pozwala także na przypisanie każdemu zdarzeniu własnego dzwonka alarmu.
Podobny charakter ma funkcja umożliwiająca włączanie i wyłączanie telefonu o określonej godzinie. Funkcja może być stosowana jednorazowo lub codziennie.
Dodatkowo możliwe jest także korzystanie z dodatkowego alarmu, służącego głownie jako budzik.
Kalkulator, w który wyposażono GD87 jest bardzo łatwy w użyciu i przydatny. Podobnie jest z wbudowanym konwerterem walutowym.
Panasonic jest standardowo wyposażany tylko w jedną grę. Jest to Harding Sheep, można także ściągnąć dodatkowe gry poprzez WAP
Podsumowanie
Podsumowując należy stwierdzić, że Panasonic GD87 jest naprawdę bardzo dobrym telefonem o ponadprzeciętnych funkcjach. Na szczególne podkreślenie zasługuje świetna współpraca i integracja telefonu z wbudowanym aparatem fotograficznym. Warto wspomnieć też o bardzo eleganckim wyglądzie telefonu.
GD87 jest najbardziej zaawansowanym telefonem Panasonica na europejskim rynku, jest też oczywiście modelem najdroższym. Dziś jeszcze trudno powiedzieć ile dokładnie będzie kosztował, gdy pojawi się już w sprzedaży w Polsce. Na pewno będzie to jednak suma wyższa, niż ta, jaką jest w stanie zapłacić przeciętny użytkownik za telefon komórkowy.
Panasonic będzie telefonem drogim, lecz jeśli ktoś pragnie korzystać z jego ogromnych możliwości, to myślę ze będzie to wydatek uzasadniony. GD87 ma w tym segmencie rynku coraz więcej konkurentów, choćby testowaną przez mnie ostatnio Nokię 7250. Oba te telefony reprezentują sobą najwyższą klasę, oba mają swoje mniejsze wady i zalety. Dlatego ostatecznego wyboru telefonu dla siebie należy dokonać po lekturze obu testów tych słuchawek, by móc samodzielnie najlepiej ocenić ich przydatność.