Jak wspomniałem obudowa jest w kolorze srebrnym. Minusem jest fakt, że widać na niej (już po miesiącu) pierwsze oznaki starcia farby - szczególnie w miejscach, w których telefon ma częstszy kontakt z podłożem. Opisując obudowę, nie mogę nie wspomnieć o niezamierzonym crash teście, któremu uległo moje maleństwo. Słuchawka leżała na półce samochodowej, z której wypadła podczas ostrego wchodzenia w zakręt, uderzyła w drzwi, a następnie w metalową konstrukcję fotela. Poza drobną rysą na akumulatorze nie zauważyłem innych usterek – gratulacje! Znalazłem jeszcze dwa kolejne mankamenty: przyciski, które są dość głęboko wtopione w obudowę nie reagują prawidłowo podczas bardzo (powtarzam: BARDZO) szybkiego wciskania, tzn., że przyciskając np. w zawrotnym tempie (o którym maniakalni "smsowcy" dobrze wiedzą) klawisz „6” trzy razy, aby uzyskać literę „O”, na wyświetlaczu pokazuje się litera „N”. Oczywiście podczas normalnej prędkości pisania smsów problem ten nie istnieje. Drugi minus związany jest z ergonomią aparatu. Małe wymiary słuchawki sprawiają (poza tym, że są niezaprzeczalną zaleta), że intensywne korzystanie z klawiatury w GD93, a szczególnie z trzech dolnych rzędów (ostatni jest oddalony od krawędzi o zaledwie 12mm) powoduje zmęczenie dłoni i pewien dyskomfort, co przy pisaniu znacznie dłuższych e-mail'ów niezwykle irytuje.
Włączenie telefonu następuje po dłuższym wciśnięciu klawisza z czerwoną słuchawką. Po wpisaniu PIN'u ukazuje się na wyświetlaczu jedna z dwóch rodzajów animacji. Pierwsza – według mnie trochę infantylna (znana z GD 30), przedstawia machającego chłopczyka, który, trzymając kilka baloników, unosi się w górę. Jego postać jest także widoczna pod nazwą operatora w czasie czuwania. Natomiast w trakcie wysyłania wiadomości sms, chłopczyk ten podaje kopertę nadjeżdżającemu na rowerze listonoszowi. Osobiście bardziej podoba mi się drugi rodzaj animacji - szybko migające na przemian słowa: Internet, WAP, Panasonic - co, wierzcie mi, robi wrażenie! Niestety trochę nie pasują do stylu tej techno animacji obrazki pokazywane w czasie wysyłania smsów i podczas stanu czuwania. W pierwszym przypadku lecący ptaszek trzyma w dziobie list, a w drugim na ekranie widać... profil papugi. Oczywiście dostępna jest także funkcja powitania, która pojawia się po animacjach.
Jak wspominałem wyświetlacz jest bardzo duży; zawiera 4 linie tekstu (po 16 znaków) i 2 linie ikon. Oprócz ustawiania kontrastu (11 poziomów) można także wybierać spośród 7 kolorów podświetlania: niebieskiego, pomarańczowego, morelowego, fioletowego, zielonego, granatowego i jasnofioletowego. Niestety przyciski nie są podświetlane równomiernie i dostępne tylko w jednym, standardowym kolorze – jaskrawożółtym - dlatego wyłączenie funkcji podświetlenia przycisków znacznie poprawia image słuchawki. Tylna obudowa telefonu posiada święcącą diodę , która emituje niebieskie światło w trakcie połączenia. Można ją uaktywnić lub zablokować. Mnie, jak również moim znajomym, bardzo się podoba – jest niezwykle oryginalna.
Menu telefonu uaktywnia się klawiszem po prawej stronie u dołu ekranu. Pokazuje się wtedy 9 ikon oznaczających podstawowe funkcje menu. Wybranie interesującej nas opcji odbywa się klawiszem nawigacyjnym. Po podświetleniu ikony kursorem, w wierszu poniżej pojawia się nazwa funkcji i numer, którego zapamiętanie jest przydatne, jeśli chcemy mieć szybki dostęp do poszczególnych funkcji aparatu. Np. wpisanie na poziomie głównego menu „5”, „4”, „2” pozwoli nam na wybór koloru podświetlania ekranu. „Rewolucją” w porównaniu do poprzednich modeli Panasonica, jest możliwość przewijania menu „na okrągło”, tzn., że dochodząc do ostatniej pozycji menu można od razu przeskoczyć do pierwszej. Niestety jest to możliwe tylko na poziomie głównego menu i kilku mniej ważnych funkcji. Blokada klawiszy następuje poprzez trzykrotne przyciśnięcie klawisza „Menu”. Na stronie http://www.panasonic.co.uk/nw/gd93/interactive/ można znaleźć interaktywną symulację menu najciekawszych funkcji.
Książka telefoniczna aparatu może pomieścić 100 pozycji, w których oprócz nazwy i numeru telefonu można także zapisać adres poczty elektronicznej. Poza tym GD 93 umożliwia sklasyfikowanie tych numerów w 10 grupach, np. rodzina, przyjaciele czy biznes. Dostęp do wybierania grupowego uzyskuje się poprzez dwukrotne naciśnięcie klawisza książki telefonicznej. Poszczególnym grupom lub osobom można przypisać odpowiedni rodzaj dzwonka, kolor wyświetlacza i symbol, który będzie się ukazywać na ekranie podczas połączenia. Do wyboru jest 10 symboli, m.in.: golfista, piesek czy znak ostrzegawczy z wykrzyknikiem.
Telefon posiada 23 rodzaje dzwonków (w tym 3 własne kompozycje), które nie przypominają zupełnie melodii spotykanych u innych producentów. Mianowicie są one jakby „odgrywane z katarynki” a przez to nie tak drażliwe, jak np. w Nokii. Niestety nie są wystarczająco głośne. Można nagrać własny dzwonek – np. swój głos lub fragment piosenki, który będzie się odzywał podczas połączenia. Na stronie http://www.panasonic.co.uk/nw/gd93/entertainme/ jest lista kilkunastu ciekawych dzwonków, które można wgrać do GD 93.
GD 93 posiada głosowe wybieranie 5 numerów, które są przywoływane przez dłuższe przytrzymanie klawisza nawigacyjnego. Alarm wibracyjny jest bardzo cichy i dobrze wyczuwalny. Można wybierać między wibracją ciągłą lub przerywaną. Włącza się ją przez dłuższe przytrzymanie klawisza „#” - wszystkie dzwonki są wówczas wyciszane.
Z boku telefonu znajduje się klawisz „MEMO” pozwalający na nagranie w dwóch sekwencjach czasowych 10 sekundowych notatek głosowych i 18 sekundowych fragmentów rozmowy. Funkcja ta jest bardzo przydatna, chociaż szkoda, że pozwala tylko na tak krótkie nagrania. W tej dziedzinie konkurencja (np. Motorola) przewodzi.
SMS'y
O problemach z bardzo szybkim pisaniem smsów już wspominałem, więc teraz trochę zalet. Pomocą w wysyłaniu smsów są szablony gotowych wiadomości (10 szt., także w kilku językach obcych) np.: „Oddzwonię później” czy „Spóźnię się”. Jest także możliwość zredagowania swojego własnego szablonu (niestety tylko jednego). Przydatną funkcją jest „Raport”, który informuje o doręczeniu wysłanej wiadomości. Jest on o tyle użyteczny, że nie zapełnia naszej skrzynki odbiorczej (vide: Nokia). Jeśli długość naszej wiadomości nie przekroczyła 155 znaków, to możemy przypisać do niej dzwonek jakim zostanie powiadomiony o jej otrzymaniu adresat – oczywiście musi posiadać GD92 lub 93. Trochę uciążliwy jest brak dodatkowej pamięci na SMSy (karta SIM Plusa pozwala na zapisanie tylko 10 wiadomości). Podczas pisania można także korzystać ze słownika T9 dostępnego w języku angielskim i kilku językach skandynawskich.
GD 93 posiada oprócz zwykłego zegara, także drugi, który automatycznie zmienia swoją godzinę w zależności od strefy czasowej w jakiej się znajdziemy. Nie miałem okazji sprawdzić tej funkcji w praktyce, ale trzeba przyznać, że jest dość ciekawa.
Alarm można ustawić na 4 różne godziny. Każdemu z nich można przypisać osobny dzwonek (do wyboru są wszystkie 23), a także jego częstość włączania się – jednorazowo lub codziennie.
Istnieje także funkcja automatycznego wyłączenia telefonu o określonej godzinie, a także ponownego go włączenia. Jednakże po zaprogramowanym włączeniu, telefon prosi o wprowadzenie PIN-u, więc pożytek z tej funkcji żaden. No chyba, że ktoś ma kartę, która nie żąda wprowadzenia tego kodu.
Panasonic wyposażony jest w przelicznik walut i kalkulator z czterema podstawowymi działaniami. Osobiście muszę przyznać, że brakowało mi w tej aplikacji wyliczania procentów.
Nie mogę też nie wspomnieć o trybie głośnomówiącym jaki posiada GD 93 -działa poprawnie. Moi rozmówcy nie narzekali na jakość połączenia, a podczas niektórych rozmów nawet nie zauważali różnicy między oboma trybami. Głośnik znajduje się z tyłu telefonu i można ustawić jego 4 poziomy głośności.
Poczta elektroniczna
To, co zdecydowanie wyróżnia Panasonica spośród modeli tego segmentu, to możliwość obsługi kont e-mail. Muszę przyznać, że z tą funkcją wiązałem największe nadzieje i oczekiwania - niestety zawiodłem się. Określenie „pełny dostęp do poczty elektronicznej” używany w materiałach promocyjnych Plusa, ma się nijak do rzeczywistości.
Funkcja ta umożliwia skonfigurowanie swojej skrzynki pocztowej dla trzech kont e-mailowych opartych na protokołach POP3/SMTP. Niestety nie jest możliwe sprawdzanie zawartości wszystkich skrzynek podczas jednorazowego połączenia, gdyż po odebraniu wiadomości z jednego konta, telefon automatycznie się rozłącza. Podczas logowania się, widoczny jest na ekranie czas połączenia, który niestety liczony jest z dwusekundowym opóźnieniem. Średni czas wysłania/odebrania trzech wiadomości to niecała minuta. Największą wadą tej aplikacji jest brak możliwości odbierania i wysyłania wiadomości większej niż 1000 bajtów - co w rzeczywistości daje około 700-800 znaków w samej treści wiadomości, a reszta pamięci przeznaczona jest na adres odbiorcy i temat. O ile przy pisaniu wiadomości nie sprawia to zbytniego kłopotu, gdyż można ją dokończyć w następnym mail'u, o tyle ściągnięcie „wiadomości przerwanej” bywa irytujące. Aż chciałoby się w takim przypadku zaproponować pomysłodawcom możliwość dzielenia takiej wiadomości na kilka. Wydawać by się mogło, że te 800 znaków, to akurat wystarczająca długość email'a. Pewnie tak, tylko że często programy komputerowe obsługujące pocztę np. Outlook Express, po wybraniu opcji „Odpowiedz autorowi”, umieszczają oryginalną treść wiadomości na początku, a następnie redagowany jest nasz własny tekst – który rzadko pojawia się w Panasonicu. Z pewnością nie zawsze tak bywa, lecz w moim przypadku prawie 80% wiadomości, które odbierałem przez GD93, miało taką postać. Oczywiście różnego rodzaju załączniki nie są pobierane. Nie można również podczas tworzenia wiadomości wpisać dowolnego adresu e-mail, musi on być uprzednio wpisany do książki telefonicznej. Pojemność skrzynki nadawczej i odbiorczej jest według mnie wystarczająca i wynosi odpowiednio: 10 i 40 pozycji. Do zalet niewątpliwie trzeba zaliczyć możliwość wyboru opcji skasowania pobranej wiadomości z serwera lub pozostawienia jej na nim. Poza tym przydatną funkcją jest „Podpis” dołączany do każdej wiadomości. Funkcja „Blokowania” zabezpiecza wiadomość przed nadpisaniem przez później otrzymane wiadomości. Podczas przeglądania otrzymanej wiadomości migają pojawiające się w treści cyfry (często numery telefonów), zaznaczenie ich i naciśnięcie „zielonej słuchawki” powoduje wykonanie połączenia na ten numer.
WAP
A teraz kilka słów o przeglądarce WAP. Można ją uruchomić na dwa sposoby. Albo z odpowiedniej pozycji w menu lub dłużej przyciskając klawisz oznaczony literą „P”, którego krótkie wciśnięcie powoduje przywołanie jednego, wcześniej przypisanego adresu. Przeglądarka pozwala na ustawienie dwóch profili serwerów. Posiada także własne menu, które aktywowane jest tylko w trakcie przeglądania. Pozwala ono m.in. na organizację często odwiedzanych stron w zakładki. Dzięki klawiszowi nawigacyjnemu i dużemu wyświetlaczowi (5 linii tekstu) przeglądanie stron dokonuje się wręcz w sposób intuicyjny i bezproblemowy. Nie zdarzyło mi się, aby się kiedykolwiek zawiesiła. Chociaż zdarzało się, że ładowała już nieaktualne strony z pamięci buforowej (cache), które można było odświeżyć poprzez odpowiednią funkcję w menu przeglądarki. Bodaj chyba największym mankamentem tej aplikacji jest brak pokazywania na wyświetlaczu licznika czasu podczas odwiedzania stron.
Na stronie http://www.mcuk.panasonic.co.uk/support znaleźć wszelkie informacje pomocne w obsłudze GD 93.
Podsumowanie
Muszę przyznać, że telefon ten bardzo przypadł mi do gustu. Mimo kilku wspomnianych wad jest wart swej ceny - prawie 800 zł (w promocji Plusa). Wielość zaimplementowanych w nim funkcji pozwala na stwierdzenie, że jest w ścisłej czołówce telefonów z „górnej półki”. Obsługa poczty elektronicznej, chociaż nie dopracowana do końca, wytycza nowe standardy terminali GSM. Natomiast wygląd i waga słuchawki sprawiają, że korzystanie z tego telefonu staje się samą przyjemnością.
Zalety
-
Lekki-80 g., cienki 16mm
-
Przeglądarka WAP
-
Poczta elektroniczna
-
Głosowe wybieranie numerów
-
Wibracja
-
Tryb głośnomówiący
-
Dyktafon
-
7 kolorów wyświetlacza
-
Kalkulator, przelicznik walut
-
2 zegary, 4 budziki
-
Animacje
-
Oryginalne dzwonki + własny nagrany
Wady
-
Ścieranie się farby na obudowie
-
Brak możliwości odbierania wiadomości e-mail dłuższej niż 1000 bajtów
-
Brak dodatkowej pamięci na smsy
-
Ciche dzwonki
|