Test Panasonic GD93

Recenzje
Opinie: 79

(kliknij, aby powiększyć)  

To pierwszy model firmy Panasonic, który testujemy a dodatkowo dla mnie to podwójna premiera, bo nigdy w mojej karierze użytkownika komórek nie miałem w ręku Panasonic'a. Jak już parę razy deklarowałem na liście dyskusyjnej jestem fanem Nokii i nic tego pewnie nie zmieni, ale po raz pierwszy doszedłem do wniosku, że mógłbym z Nokii zrezygnować na rzecz tego małego cacka jakim niewątpliwie jest Panasonic GD93.
Pokazywałem go wielu osobom (nie po to oczywiście, żeby się pochwalić ;-) i wszystkim bardzo się podobał. Najbardziej negatywnym (?) określeniem była opinia kolegi - "Jakiś taki dla kobiet...". To prawda - kobietom też się podobał. Główną cechą, która tak poraża in plus jest jego waga - tylko 80 gramów. GD93 jest niesamowicie lekki - z telefonów, które trzymałem w ręku tylko "skrzydełka" firmy Motorola mogą z nim powalczyć o prymat w tej dziedzinie. Również srebrny, metaliczny kolor sugeruje, że telefon jest przeznaczony na węższy rynek najbardziej wymagających, najbogatszych klientów.


Porównanie rozmiarów


(kliknij, aby powiększyć) 

 

Bateria
Dlaczego GD93 jest taki fajny? Już sama bateria jest elegancka - nie trzeba jej oddzielnie instalować, jak w każdym innym telefonie - jest po prostu zintegrowana z klapką zamykającą telefon od tyłu. Bardzo wygodne rozwiązanie powalające skrócić czas wymiany karty SIM. Bateria jest oczywiście bardzo lekka i bardzo mała. Niestety obietnice producenta co do jej wytrzymałości się nie sprawdziły (dane producenta: telefon GD93 zapewnia 210 minut czasu rozmów oraz 170 godzin czasu gotowości (czyli ponad tydzień)). Bateria odłączona od ładowarki w sobotę rano, w poniedziałek około godziny 20 przestała działać. Przestała działać, ale telefon zaczął o tym ostrzegać (b. głośno i często) dopiero na 2- 3 minuty przed zupełnym wyłączeniem.


(kliknij, aby powiększyć) 

 

7 kolorów
Włączyłem go wcześniej wiedząc o jego ciekawej cesze - ma siedem kolorów podświetlenia wyświetlacza - od pomarańczowego nawet po zielony - niestety klawiatura w tym czasie nie zmienia koloru, ale to na pewno ciekawy i ładny sposób na personalizację aparatu.
Ekran jest bardzo duży, ale nie mieści się na nim tzw. local area information z Plusa (czyli informacja, wysyłana przez operatora, o rejonie, w którym obecnie się znajdujemy). Telefon stale wyświetla ikonki określające stan, w którym telefon się znajduje (np. gdy jest w zasięgu wyswietla mały maszt BTS i mały telefonik).


Zmiana kolorów wyświetlacza - film

Jakość internetowa
(149 KB)

Jakość dobra
(1325 KB)

 

WAP
Główne menu jest dostępne w postaci ikon, podmenu w postaci napisów - menu niestety nie przewija się w koło. Wybór opcji odbywa się za pomocą dużego klawisza pod ekranem - jest to rodzaj czterech zintegrowanych kursorów - bardzo wygodne rozwiązanie a tak rzadko spotykane. Innym klawiszem, którego wcześniej nie widziałem jest klawisz P. Gwarantuje szybki, bezpośredni dostęp do WAP'u a dokładniej do ostatniej odwiedzanej strony wczytywanej natychmiast z cache'u - oczywiście możemy później normalnie połączyć się z operatorem. Konfiguracja WAP'u jest prosta. Przeglądarka działa w miarę szybko, ale często w trakcie "wapowania" wyświetlają się błędy - być może wynika to z optymalizacji kodu stron dla innych modeli telefonów.

Poczta elektroniczna
Niestety telefon nie ma łącza podczerwieni - to duża ułomność w telefonie tej klasy. Dla osób często odbierających i wysyłających e-mail'e Panasonic przewidział jednak rozwiązanie pozwalające na korzystanie z tej usługi bez pomocy dodatkowego sprzętu. W menu wiadomości mamy obok sms'ów możliwość wysłania i odebrania zwykłej poczty. System konfigurujemy jak normalnego Outlook Express'a - możemy nawet wpisać swoją stałą sygnaturkę (czyli podpis) i później wysyłać, i odbierać mail'e. Telefon nie rozumie niestety poczty napisanej w HTML'u, ale zwykłe, nawet długie listy pozwala odczytać bez najmniejszego problemu. To bardzo ciekawe rozwiązanie, niespotykane chyba w innych telefonach - oprócz większych communicatorów. Aby podłączyc go do komputera należy dokupić modem programowy - czyli kabelek z oprogramowaniem na CD.

Zestaw głośnomówiący
Panasonic GD93 ma wielu funkcji, które odróżniają go od standardowych modeli używanych przez większość osób. Jedną z nich jest wbudowany zestaw głośnomówiący. Co ciekawe ten system działa - po drugiej stronie słychać podobno delikatne echo, ale można rozmawiać bez problemu w większej grupie - co czasami może być przydatne.

Dzwonki
Zestaw głośnomówiący ma swe wymagania - większy głośnik pozwala na to, żeby GD93 stał się niemal sprzętem hifi. Dzwonki wygrywa w niespotykany sposób. Można nagrywać je przystawiając telefon do głośnika swej wieży lub swych ust (trzeba mieć oczywiście talent wokalny). Te dzwonki, które są wpisane na stałe, diametralnie różnią się od dźwięków zapisanych w innych telefonach, co ułatwi rozpoznanie właśnie naszej, dzwoniącej słuchawki. Jest też do dyspozycji kompozytor melodii. Co ciekawsze możemy wysłać SMS'a, przypisując do niego jakąś melodię - na pewno ta usługa zadziałała po przesłaniu SMS'a na ten sam telefon - między innymi aparatami z wiadomych względów usługa nie została przetestowana.
Oczywiście oprócz standardowych dzwonków telefon posiada także alarm wibracyjny - bardzo cichy (najlepszy jaki czułem). Wibrę włącza się bardzo wygodnie - dłużej przyciskając klawisz #.

Profile dzwoniących
Dźwięk dzwonka może być również przypisany do danego zapisu w książce telefonicznej - oprócz dzwonka możemy przypisać kolor wyświetlacza dzwoniącego telefonu oraz rodzaj specjalnej ikony - czyli kochance możemy przypisać namiętne usta (są w standardzie), różowy kolor wyświetlacza i nagrany fragment piosenki Sex Bomb Tom'a Jones'a. W książce telefonu jest miejsce na 100 dodatkowych wpisów.

SMS
Wadą słuchawki - w porównaniu do np. 7110 jest brak dodatkowej pamięci na SMS'y - 10 sztuk na SIM'ie i ani sztuki więcej (dlatego też pewnie Panasonic zaimplementował opcję samokasowania wiadomości). Do dyspozycji mamy predefiniowane przez producenta szablony oraz jeden własny szablon SMS'a, który możemy stworzyć samodzielnie.

Dyktafon
Wbudowany dyktafon pozwala na nagrywanie własnych notatek głosowych i podobno na zapis prowadzonej rozmowy telefonicznej, której mi niestety nie udało się nagrać (nawet "pikał" w słuchawce informując o nagrywaniu rozmowy, ale później nie było jej wśród nagranych informacji. głosowych). Oczywiście telefon umożliwia też wybieranie głosowe - można zapisać pięć etykietek głosowych, które wybieramy wcześniej dłużej przyciskając jeden z kierunków zintegrowanych kursorów pod ekranem.

Zegarek i kalendarz
Telefon posiada oczywiście zegarek i budzik. Może też włączać i wyłączać się o ustalonej porze. Nie ma natomiast kalendarza, choć ta aplikacja wymieniona jest w ulotce reklamowej (to dziwna oszczędność w tej klasie aparatu). Ma natomiast kalkulator i autonomiczny przelicznik walut.

Podsumowanie
Panasonic GD93 to prestiżowy telefon z tzw. górnej półki. Jego główne zalety to: bardzo niska waga, zestaw głośnomówiący, bardzo ładny, subtelny wygląd. Główne wady to brak portu podczerwieni, brak kalendarza i dosyć słaba bateria. 


Inne zdjęcia 
(kliknij, aby powiększyć)

Opinie:

Opinie archiwalne (79):

Komentuj

Komentarze / 79

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: