Niedawno otrzymaliśmy do testów telefon Panasonic GD96. Jest to jeden z pary niemal identycznych modeli GD95 i GD96. Różni je od siebie tylko posiadanie obsługi GPRS-u, w który jest wyposażony GD96. GD96 to pierwszy telefon Panasonic-a na rynku, wyposażony w GPRS. Pojawił się na światowym rynku na przełomie 2001 i 2002 roku.
Telefon od pierwszej chwili robi bardzo dobre wrażenie. Jest lekki i stylowy, a przede wszystkim posiada bardzo duży wyświetlacz. W zestawie dostarczonym naszej redakcji znalazł się telefon wraz z ładowarką o symbolu EB-CAD95EU. Do telefonu dołączona została instrukcja obsługi, na razie tylko w języku angielskim. Otrzymaliśmy także kabel szeregowy do komputera oraz CD-ROM z oprogramowaniem, które są sprzedawane w zestawie z telefonem.
Wygląd zewnętrzny
Wygląd Panasonica jest jego mocną stroną. Telefon występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej oraz "gunmetal grey". Telefon jest wielkością zbliżony do Nokii 6210 (wymiary 125 x 45 x 14,4 mm). Przy podobnych wymiarach jego waga wynosi jednak dużo mniej, bo tylko 84 gramy. Posiada także zewnętrzna antenę, która wystaje poza bryłę telefonu. Warta wyróżnienia jest estetyka telefonu - konserwatywna, ale równocześnie wychodząca naprzeciw najnowszym trendom. Poza tym telefon robi wrażenie solidnie wykonanego. Wrażenie to zresztą później się potwierdza, wykonano go z bardzo dobrej jakości materiałów, wszystkie części są dokładnie dopasowane, nic nie trzeszczy i nie porusza się.
Tym, co wyróżnia Panasonic-a wśród innych telefonów na rynku, jest ogromny, jak na standardy innych telefonów GSM, wyświetlacz. Podczas gdy inni producenci wciąż korzystają z wyświetlaczy 4-5 liniowych, GD96 został wyposażony w wyświetlacz 10-liniowy (+2 linie ikon). Pozwala on na bardzo komfortową pracę z telefonem, szczególnie jest o ważne podczas pracy z WAP-em i wiadomościami SMS. Większość osób za wielką zaletę tego telefonu poczytuje to, że można na jego ekranie wyświetlić za jednym razem całego 160-znakowego SMS-a.
Wybór dużego wyświetlacza nie jest przypadkiem. Matsushita jest przecież głównym dostawcą terminali dla i-mode w Japonii, a także telefonów UMTS. Jak widać, inżynierowie Panasonic-a przesiąknęli już myśleniem o telefonii mobilnej według standardów trzeciej generacji. Chwała im za to.
Kolejnego plusa telefon ten otrzymuje za możliwość zmiany koloru podświetlenia wyświetlacza. Jest to funkcja znana już ze starszych modeli japońskiego producenta. Wyświetlacz może przyjmować trzy różne barwy: zieloną, pomarańczową i białą. Poza tym, o czym napiszę w dalszej części, możliwe jest przypisanie pojedynczym osobom lub grupom z książki własnego koloru podświetlenia. Kiedy nadejdzie połączenie od takiej osoby, telefon zmieni kolor podświetlenia na odpowiedni dla niej. Ta funkcja bardzo mi się spodobała.
Połowę powierzchni wyświetlacza zajmuje w trybie czuwania ikona, którą możemy dowolnie wybierać spośród obrazów zapisanych w telefonie, personalizując w ten sposób naszą słuchawkę.
Ponieważ wyświetlacz zajmuje prawie połowę przedniego panelu telefonu, to miejsca na klawiaturę pozostało mniej niż w innych modelach telefonów. Nie przeszkadzało to jednak w zaprojektowaniu przemyślanego i wygodnego zestawu klawiszy. Do nawigowania po menu wykorzystywany jest manipulator - joystick. Możemy nim poruszać się w 4 kierunkach oraz zatwierdzać dokonany wybór poprzez naciśnięcie go.
Poza tym telefon posiada także dwa klawisze z dynamicznie przypisywanymi funkcjami, których opis znajduje się zawsze na wyświetlaczu oraz przyciski zielonej i czerwonej słuchawki.
Klawisze numeryczne, choć położone blisko siebie, nie mylą się i nie ma zagrożenia przypadkowego wciśnięcia kilku naraz. Klawiatura jest bardzo wygodna i dobrze spełnia swoje zadania.
Na dolnej krawędzi telefonu znajduje się gniazdo do podłączenia ładowarki albo kabla połączeniowego z komputerem. Niestety, nie jest możliwe podłączenie obu tych urządzeń naraz. Telefon nie został też wyposażony w port podczerwieni IrDA i opisany kabel jest jedynym sposobem jego połączenia z komputerem.
Z tyłu telefonu znajduje się głośnik, który jest wykorzystywany w czasie pracy w trybie głośnomówiącym.
Bateria
Telefon został zaopatrzony w baterię litowo-jonową o pojemności 650 mAh o symbolu EB-BSD95S.
Niestety, otrzymana przez nas bateria nie była w pełni sprawna i w trybie stand-by wytrzymywała jedynie 24h. Według producenta, telefon powinien wytrzymać w trybie stand-by 150 h, a czas rozmowy bez przerwy powinien wynosić 6 h 40 min. Do tych liczb oczywiście należy podchodzić "z przymrużeniem oka". Jak zapewnili nas przedstawiciele producenta, sprawny telefon powinien w trybie stand-by wytrzymywać minimum 60 h.
Menu
Ponieważ nigdy wcześniej nie korzystałem ani nie testowałem telefonu Panasonic-a, więc menu tego telefonu było dla mnie zupełną nowością. I nadal, po dwóch tygodniach użytkowania, mam jeszcze czasami problemy z dotarciem do niektórych funkcji. Udaje mi się to dopiero za 2 lub 3 razem. Myślę jednak, że po dłuższym okresie użytkowania i do tego menu można przywyknąć.
Menu główne telefonu składa się z 9-ciu pod-menu, w których pogrupowane są funkcje telefonu. Każde pojedyncze pod-menu symbolizuje ikona w menu głównym. Całe menu jest stworzone w formie drzewa katalogów, każda funkcja posiada swój numer i można do niej dotrzeć wciskając najpierw przycisk menu, a potem odpowiednią kombinację klawiszy.
Po menu poruszamy się przy użyciu joystika. Funkcje zatwierdzamy jego naciśnięciem. Czasem pojawiają nam się "menu wskakujące", tzn. pojawiają się tylko gdy wybierzemy pewien określony element. Warte podkreślenia jest to, że czasami te menu mają charakter inteligentny. Taki przypadek udało mi się zauważyć w przypadku kasowania SMS-ów. Jeśli chcemy szybko wykasować kilka SMS-ów, to musimy skorzystać z takiego wskakującego menu. Tam na pierwszym miejscu znajduje się funkcja Czytaj, funkcja Skasuj znajduje się na 2 pozycji. Jeśli jednak skasujemy jedna wiadomość, to za drugim razem to funkcja Skasuj będzie na pierwszym miejscu i nie będziemy musieli przesuwać kursora. Jest to bardzo mały przejaw inteligencji, lecz warty zauważenia i bardzo przydatny w praktyce.
Książka telefoniczna i SMS-y
Telefon obsługuje zarówno swoja własną książkę telefoniczną o pojemności 200 wpisów, jak i książkę znajdującą się na karcie SIM. Do książki można dostać się poprzez menu główne lub naciskając prawy przycisk funkcyjny, który w trybie czuwania ma zawsze przypisaną funkcje dostępu do książki. Telefon może wyświetlać zarówno jedną wybraną książkę, jak i obie książki naraz.
Wewnętrzna książka telefonu pozwala na umieszczenie w jednym rekordzie bazy jednego numeru telefonu i jednego adresu e-mail. Numery zapisane w książce telefonu (nie jest to możliwe w przypadku numerów z książki na karcie SIM) możemy przypisywać do jednej z 9 grup użytkowników. Co ciekawe, dopisanie numeru do grupy może mieć miejsce tylko podczas tworzenia danego rekordu, nie jest możliwe przypisywanie już istniejących rekordów do grup.
Każdej grupie można przypisać własny dzwonek nadejścia połączenia, własną ikonę wyświetlaną, gdy nadchodzi połączenie od osoby z grupy oraz, o czym już pisałem, własny kolor podświetlenia wyświetlacza wybrany z 3 dostępnych odcieni.
Telefon nie posiada własnej pamięci na SMS-y i korzysta wyłącznie z pamięci karty SIM. Dostęp do tej pamięci jest jednak szybki i bezproblemowy. Telefon został wyposażony w bardzo przydatną funkcję automatycznego kasowania wiadomości. Telefon może po zapełnieniu pamięci kasować wszystkie nadchodzące wiadomości bez czytania ich przez użytkownika, może także automatycznie kasować wszystkie przeczytane wiadomości.
Telefon jest wyposażony w słownik T9, niestety jedynie w języku angielskim. Jeśli pragniemy wpisywać wiadomości po polsku, musimy korzystać z tradycyjnej metody. To duża wada tego telefonu. Dziś większość nowych słuchawek wyposażona jest w T9 w naszym ojczystym języku. Kolejny minus Panasonic-a to brak licznika znaków, które pozostały nam do końca SMS-a. Bez tego licznika nie sposób stwierdzić, czy piszemy już pierwszego, czy może drugiego SMS-a. Złośliwi stwierdzą, że skoro Panasonic ma wyświetlacz, na którym mieści się "cały SMS", to jeśli nasza wiadomość mieści się na ekranie to znaczy, że to pierwszy SMS. Jeśli natomiast na ekranie się nie mieści, to przekroczyliśmy już dopuszczalną ilość znaków dla jednej wiadomości.
Telefon pozwala na przechowywanie własnych szablonów gotowych wiadomości. Obsługuje także raporty doręczeń.
WAP i GPRS
Co od początku zaskakiwało mnie w Pansonic'u, to niewielka ilość ustawień konfiguracyjnych dotyczących WAPu i GPRS. Kiedy konfigurowałem te usługi to najpierw długo zastanawiałem się twierdząc, że "czegoś mi tutaj brakuje". I, że przy takiej konfiguracji to po prostu działać nie będzie. Już po chwili okazywało się, że jednak działa. Zastanawiam się zatem po co twórcy innych telefonów każą nam wpisywać dziesiątki, jak się okazuje, niepotrzebnych ustawień?
To była wielka zaleta Pansonic'a, teraz o wadzie, którą jest jeden licznik danych GPRSu dla połączeń przychodzących i wychodzących. W sytuacji, kiedy tak jak w Polsce, operatorzy taryfikują za dane odebrane i wysłane oddzielnie, posiadanie takiego licznika to narzędzie tylko orientacyjne, nie dające pełnej informacji o trwającym czy zakończonym połączeniu.
Telefon miewa także pewne problemy z rozłączeniem połączenia. Zdarzało się to podczas korzystania z WAPu i wbudowanego klienta e-mail. Telefon starał się rozłączyć, ale nie za bardzo potrafił. Telefon sprawia wtedy wrażenie jakby zawiesił się, nie reaguje bowiem na żadne akcje ze strony użytkownika. Jednak po minucie udaje mu się wrócić do stanu pełnej stabilności.
Poza tymi uwagami telefon bardzo dobrze radził sobie podczas przeglądania witryn WAP. Ogromny wyświetlacz powoduje, że jest to czynność dużo przyjemniejsza niż w telefonach konkurencji.
Połączenie z komputerem
Szybko i bezproblemowo nastąpiła operacja połączenia Panasonic'a z komputerem PC. Do testów wykorzystaliśmy komputer wyposażony w system operacyjny Windows 2000.
Po podłączeniu obu urządzeń przy użyciu kabla wystarczy jedynie odpalić program znajdujący się na dostarczonej wraz z kablem płycie CD.
Jest to program konfiguracyjny, który samodzielnie wykrywa telefon i konfiguruje odpowiednie dla niego ustawienia połączenia GPRS.
Co ciekawe nie jest nawet konieczne wpisywanie numeru dostępowego do GPRSu, a jedynie trzeba w oknie podać odpowiedni adres APN naszego operatora. Testy były wykonywane w Plusie oraz Idei i w obu przypadkach zestawienie sesji odbywało się momentalnie.
Telefon obsługuje 4 kanały przy odbieraniu danych i jeden kanał przy wysyłaniu, co odpowiada 53,6 i 13,4 kbit/sekundę.
Klient e-mail
Telefon został wyposażony we wbudowanego klienta poczty e-mail działającego w oparciu o usługi POP3 i SMTP. Konfiguracja klienta polega na wpisaniu ustawień odpowiedniego połączenia GPRS oraz wpisaniu danych serwera poczty, co odbywa się w sposób zbliżony do konfigurowania komputerowych programów pocztowych.
Klient wysyła i odbiera pocztę z naszego serwera poczty. Może on odbierane przez nas wiadomości kasować lub pozostawiać na serwerze. Wszystkie dołączane do wiadomości załączniki są przez niego ignorowane. Także wysłanie poczty jest bardzo łatwe, i odbywa się tak samo jak pisanie wiadomości SMS.
W skrzynce odbiorczej może on przechowywać maksimum 40 wiadomości natomiast w skrzynce nadawczej 10.
Funkcja dźwiękowe
Telefon jest fabrycznie wyposażony w 16 różnych dźwięków nadejścia połączenia. 6 z nich to dźwięki normalne, 9 natomiast to dźwięki polifoniczne. Poza tym 4 dzwonki można pobrać z internetu, i jeden dzwonek stworzyć przy użyciu wbudowanego kompozytora.
Dwa ostanie dzwonki, można nagrać tzn. zarejestrować przy użyciu wbudowanego dyktafonu dźwięk, który później będzie wykorzystywany jak dzwonek.
Telefon jest także wyposażony w cyfrowy dyktafon, który umożliwia nagranie 16 sekundowej wiadomości. Możliwe jest to jednak tylko podczas trwania połączenia telefonicznego.
Inne funkcje
Menu Harmonogram służy do organizacji czasu posiadacza telefonu. Pozwala on na tworzenie notatek pod określonymi datami. Notatki takie mogą być zaopatrzone w przypominający o nich alarm. Możliwe jest także ustawianie alarmów cyklicznych codziennie, raz na tydzień lub na rok. Alarm taki działa także przy wyłączonym telefonie.
Zegar telefonu pozwala na obsługę czasu w dwóch strefach czasowych. Między takimi zegarami można się w dowolnym momencie przełączać.
Funkcją z którą w innych telefonach się nie spotkałem, jest możliwość wyłączenia i włączenia telefonu o określonej godzinie. Telefon będzie się wyłączał i włączał codziennie o wskazanej godzinie. Niestety po automatycznym włączeniu telefonu do jego pełnej funkcjonalności potrzebne jest jeszcze wpisanie kodu PIN, co trochę obniża wartość tej opcji telefonu.
Telefon został wyposażony w Kalkulator, prosty przelicznik walut oraz dwie gry: Mogular i Puzzle 15.
Podsumowanie
Reasumując trzeba stwierdzić, że Panasonic GD96 zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Na szczególne podkreślenie zasługuje jego wygląd. Także bogactwo funkcji wyróżnia go spośród innych telefonów na rynku. Nie należy również, zapominać o niespotykanym w innych telefonach dużym wyświetlaczu. Wady Panasonic'a są raczej nieznaczne i nie dyskwalifikują go jako telefonu. Choć warto wspomnieć, że brak mu polskiego słownika T9.
Panasonic od kilku dni dostępny jest w promocji w sieci Idea za 199 zł. Telefon ten w takiej cenie posiada bardzo korzystny stosunek możliwości do ceny. Z czystym sumieniem mogę każdemu polecić zakup tego telefonu.