Penetracja mobilnego internetu w Polsce - 4,66%

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 9

Prezes UKE przedstawił analizę cen usług dostępu do Internetu świadczonych przez operatorów telefonii ruchomej.

Z analizy wynika, że systematyczny wzrost zainteresowania konsumentów usługami mobilnego Internetu wymusza na operatorach aktywną walkę o potencjalnych klientów. W okresie od czerwca 2008 do czerwca 2009 roku na krajowym rynku podwoiła się liczba modemów bezprzewodowego Internetu, a nasycenie usługami osiągnęło blisko 5 procent.Rynkowe ceny aktywacji usługi w abonamencie wahają się w przedziale od 1 do189 zł z VAT. Średnia opłata miesięczna za korzystanie z usługi wynosi natomiast ok. 55 zł z VAT dla klienta post-paid oraz ok. 36 zł z VAT dla klienta biznesowego.

Zdecydowanie droższa jest usługa w systemie przedpłaconym. W przypadku ofert na kartę odpowiednikiem aktywacji jest zestaw startowy, w skład którego wchodzi karta SIM oraz starter z pierwszym doładowaniem konta. W wielu przypadkach modem trzeba zakupić oddzielenie i to po cenie poza promocją, przez co koszt aktywacji znacznie wzrasta. W konsekwencji opłata aktywacyjna w systemie pre-paid ma znacznie większy udział w średnim miesięcznym koszcie korzystania z usługi aniżeli w przypadku post-paid, gdzie dwuletni kontrakt gwarantuje operatowi zwrot z subsydiowanego urządzenia. Ceny aktywacji wraz z modemem w pre-paid wahały się w analizowanych ofertach od 249 nawet do 919 PLN z VAT. Samo miesięczne wykorzystanie usługi w systemie pre-paid jest już zdecydowanie tańsze i wymaga wydatku średnio ok. 19 zł z VAT miesięcznie, przy utrzymaniu aktywnego konta przez co najmniej dwa lata.

Z kolei miesięczne ceny abonamentów oscylują w przedziale 29-160 zł z VAT dla klientów post-paid oraz od 25 do 157 zł z VAT dla klientów biznesowych. Na rynku jest coraz więcej ofert z początkowym okresem promocyjnym o obniżonej opłacie, który jednak nie zawsze zmniejsza całościowy koszt ponoszonych wydatków. Promocyjny abonament często łączy się z droższą aktywacją lub wyższymi cenami modemów i kart. Za wyborem oferty promocyjnej przemawia natomiast częsta możliwość próbnego wykorzystania usługi i rozwiązania umowy w przypadku braku satysfakcji klienta.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Mirekb pisze: 2009-08-26 23:59
  Plus w prepaid byl pierwszy: simdata od maja 05,juz od lipca 05 korzystalem..gprs tylko ale mobilnie,v235 jako modem.wiekszosc mowila;maniak..od roku iplusy,of i sladowo bc ida jak nic i czesto pomagam w doborze ofety i zakupu..u mnie,jak i w skali kraju,plus wygrywa zasiegiem wiec iplus gora
  0
 • Users Avatars Mini
  olimp pisze: 2009-08-27 00:09
  Dla mnie play online najlepszy , testowałem oby dwa iplus i play.
  0
 • Users Avatars Mini
  ATieQ pisze: 2009-08-27 12:02
  olimp wsiądź w pociąg relacji choćby Katowice - Bielsko Biała albo Katowice - Ustroń Zdrój włącz Play online i każ mu chociażby pingować google zobaczysz że ten Play Online będzie ci działał na bardzo małym wycinku tych tras ... a iplus powinien działać na 95 % trasy
  0
 • Users Avatars Mini
  wyuu pisze: 2009-08-27 12:12
  ATieQ a po co? ma wsiadać do tego pociągu skoro tam nie jeździ. Ważne że jest zadowolony
  0
 • Users Avatars Mini
  bolekbolek pisze: 2009-08-27 13:59
  Tylko, że może kiedyś bedzie chciał wsiąść do pociągu byle jakiego, i wtedy się okaże, że internet w Play wcale nie jest mobilny, ale raczej stacjonarny.. A z iPlusem możesz połączyć się z siecią w całej w Polsce.
  0
 • Users Avatars Mini
  ATieQ pisze: 2009-08-27 14:32
  bolekbolek właśnie o to mi chodzi :) porównanie tej trasy dlatego ze z aglomeracji śląskiej bardzo dużo ludzi szczególnie w okresie letnich i zimowych wczasów porusza się na tych trasach a jak wiadomo na śląsku Play działa a potem długo długo nic
  0
 • Users Avatars Mini
  majster pisze: 2009-08-27 16:55
  nie ma co komentować. Plus od początku pokazał konkurencji o co chodzi z internetem i do tej pory żaden z operatorów nie przeskoczył tej poprzeczki.
  0
 • Users Avatars Mini
  mn pisze: 2009-08-28 01:24
  jako drugi net mam iplusa i jedno trzeba podkreślić - plus ma internet mobilny, a play ma co?
  0
 • Users Avatars Mini
  Simplusowiec pisze: 2009-08-28 16:12
  Zapomnieli o pakietach internetowych w Simplusie:) Korzystam z nich od poczatku,czyli od lipca 2007r. 100,250,500MB na komorke na tym dziala mini-opera oraz laptop na dzialce podlaczany do telefonu dzialajacego na karcie Simplusa:) Na punkcie dostepowym WAP taryfikacja co 10kB na mini-operze a na laptopie przy duzych transferach taryfikacja z punktem dostepowym INTERNET co 100kB:) Bez umowy, bez zobowiazan na wakacje -polecam taki internet!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: